Ενισχυτής για M.A Pl300 ii

I

iason

Guest
Οχι εχω αγορασει τον mastersound 845 evo
Καλορίζικος και καλοάκουστος ,δεν τον γνωριζω τον ενισχυτή αλλα απο τα λιγα που διαβασα στο ιντερνετ φαίνεται καλό μηχανημα.
Τα υπόλοιπα ειναι θεμα γουστου.:drinks:
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Δημητρη μην μπαινεις στη λογική του... μόνο...

Εγω ξεκίνησα πάλι την αναζήτηση πριν από κανά 5αρι μήνες.
Σε αυτο το διαστημα απόκτησα πολλά μηχανήματα...πολλά....(ηχεια, ενισχυτες, πηγές καλωδια κλπ)
Σίγουρα δεν υπάρχει κάτι σε ...."μόνο"
Άλλη εντυπωση θα εχουν στα αυτια σου οι λαμπες, αλλη εντυπωση τα πικαπ, αλλή τα ηχεία. Δεν υπάρχει όμως συγκεκριμένη αλυσίδα αναπαραγωγής που να "ορίζει" το πιο αληθινό ή το πιο λεπτομερή....ειναι όλα σχετικά φίλε μου.
Μπορει διαφορες αλλαγες να φερνουν καλύτερο ή χειροτερο αποτέλεσμα....για το λόγο αυτό υπάρχει και το ψάξιμο....σε όσους τρώγονται με τα αυτιά τους...αν ανήκεις σε αυτούς θα φανεί με το χρόνο...
Αν θελεις να ασχοληθείς με τα βινυλια κάντο επειδή το γουστάρεις ...μην νομίζεις όμως οτι ο λόγος για να το κάνεις είναι η φυσικότητα ή η λεπτομέρεια που και καλά "ερχεται" μόνο από εκεί....κατι τετοιο δεν υπάρχει. Κανε το ταξίδι σου σε πρωτη φάση...κατεληξε προσωρινά σε αυτό που νομίζεις οτι σε καλύπτει...κράτα στο μυαλό σου ότι αυτά που τωρα νομίζεις πολύ καλά αυριο να είναι λιγότερο ή περισσότερο καλά. Πάρε τους δίσκους σου με μέτρο...φτάσε κάποιο αριθμό για να καλύψεις την εσωτερική ανάγκη σου για οφθαλμόλουτρο...και διατήρησε ανοιχτό το μυαλό και τα αυτια σου...
Οπως σου εχω πει...οταν καταλήξεις θα έχεις καταλάβει τα μισά...τα υπόλοιπα θέλουν χρόνο...
Αυτά τα λέω με τη μικρή εμπειρία μου..μη βαράνε οι πιο εμπειροι...
Πολυ καλη προσέγγιση με βρισκεις συμφωνο σε ευχαριστω
[DOUBLEPOST=1468757498][/DOUBLEPOST]
Καλορίζικος και καλοάκουστος ,δεν τον γνωριζω τον ενισχυτή αλλα απο τα λιγα που διαβασα στο ιντερνετ φαίνεται καλό μηχανημα.
Τα υπόλοιπα ειναι θεμα γουστου.:drinks:
Σε ευχαριστω πολύ
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427
Ενώ το τραντζιστορ !!!!!!!!!!!!!! :p:p
Το τρανζιστορ εχει ηχο που ή σου αρεσει (σε συγκεκριμενο μηχανημα) ή οχι, οποτε πας παρακατω. Με λαμπες εισαι παντα σε αμφιβολια αν αυτο που ακους επιδεχεται βελτιωση, οποτε(!) θα αλλαζεις λαμπακια ή θα παιζεις με αυτα πολυ συχνα (και λογω πεπερασμενης ...ζωης). Ομολογω ομως οτι ο γλυκοηχος, συνηθως, ηχος της λαμπας ειναι πειρασμος, κατι σαν το βινυλιο;)
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.548
Reaction score
80.333
Απλα θελω βινυλιο μονο και εαν θα μπορουσα να ακουσω κατι περισσοτερο δηλ πιο αληθινο ηχο περισσοτερη λεπτομερεια κτλ
Συνονοματε αυτο δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση.

Το βινυλιο ως μεσο εχει περιορισμους που δεν επιτρεπει την πιστη και αληθινη καταγραφη του ευρους δυναμικων.
Κατι λιγοτερο ακους, οχι κατι περισσοτερο. Και αυτο ειναι που το κανει και πιο "ευπεπτο".

Ριξε μια ματια σε ενα εκλαϊκευμενο αρθρο που τα εξηγει
http://hometheaterreview.com/remind-a-hipster-that-vinyl-still-sucks/
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Το τρανζιστορ εχει ηχο που ή σου αρεσει (σε συγκεκριμενο μηχανημα) ή οχι, οποτε πας παρακατω. Με λαμπες εισαι παντα σε αμφιβολια αν αυτο που ακους επιδεχεται βελτιωση, οποτε(!) θα αλλαζεις λαμπακια ή θα παιζεις με αυτα πολυ συχνα (και λογω πεπερασμενης ...ζωης). Ομολογω ομως οτι ο γλυκοηχος, συνηθως, ηχος της λαμπας ειναι πειρασμος, κατι σαν το βινυλιο;)
Δεν εχουν ολα τα τρανσιστορ τον ιδιο ηχο
Οπως επισης δεν μπορεις να αλλαζεις λαμπες συχνα γιατι δεν παιρνουν ολοι οι λαμπατοι ολες τις λαμπες
Χρονος ζωης της λαμπας 845 πχ 8000 ωρες
Οι τρανσιστορ ειναι πολυ πιο πολυπλοκα μηχανηματα με παρα πολυ περισσοτερα εξαρτηματα κ ιισως λιγοτερο αξιοπιστα,επισης σε αυτους θα πρεπει καποια στιγμη να αλλαζουμε πυκνωτες
Δεν ειναι ουτε ολοι οι λαμπατοι ουτε ολοι οι τρανσιστορατοι ιδιοι
Ειναι κ οι δυο ενισχυτες κ εχουν μονο ενα κοινο βγαζουν μουσικη η τεχνολογια τους κ ο τροπος τους ειναι διαφορετικος
Παντως τα καλυτερα συστηματα παντου στον κοσμο παιζουν με λαμπατους
Αλλα ας μην το κανουμε κοντρα λαμπας/τρανσιστορ γιατι ειναι λαθος
[DOUBLEPOST=1468770012][/DOUBLEPOST]
Συνονοματε αυτο δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση.

Το βινυλιο ως μεσο εχει περιορισμους που δεν επιτρεπει την πιστη και αληθινη καταγραφη του ευρους δυναμικων.
Κατι λιγοτερο ακους, οχι κατι περισσοτερο. Και αυτο ειναι που το κανει και πιο "ευπεπτο".

Ριξε μια ματια σε ενα εκλαϊκευμενο αρθρο που τα εξηγει
http://hometheaterreview.com/remind-a-hipster-that-vinyl-still-sucks/
Θα το διαβασω
Εχω ομως διαβασει πως στο βιβυλιο "περιεχονται" περισσοτερες πληροφοριες
Αν το λεω σωστα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.548
Reaction score
80.333
Θα το διαβασω
Εχω ομως διαβασει πως στο βιβυλιο "περιεχονται" περισσοτερες πληροφοριες
Αν το λεω σωστα
Διάβασε το. Γράψε μετα.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Διάβασε το. Γράψε μετα.
λιγο γραφικο το αρθρο στο οποιο μπλεκει hipsters παιχνιδια playstation κτλ
anyway δεν διαφωνω πως τα hd ακουγονται καλυτερα,και εγω οταν ακουσα μεσω του dac μου το hotel california σε dsd σε 24/192 κ μεσω tidal premium στο οποιο ειμαι συνδρομητης μου αρεσε καλυτερα σε dsd,
ποσα ομως κομματια dsd υπαρχουν???
εγω βρισκω παρα πολυ λιγα και δεν εννοω μονο σε torrent αλλα κ σε σαιτ οπως το hdtracks στο οποιο αγοράζεις
επισης το hotel california dsd που εχω βρει ειναι οντως dsd η upsamling απο cd 44.1khz σε dsd??
ισως το mqa λυσει η ξεκαθαρισει το ζητημα hd music κ εμεις γινουμε ευτυχεστεροι...:)
 

S

sk4t4

Guest
Συνονοματε αυτο δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση.

Το βινυλιο ως μεσο εχει περιορισμους που δεν επιτρεπει την πιστη και αληθινη καταγραφη του ευρους δυναμικων.
Κατι λιγοτερο ακους, οχι κατι περισσοτερο. Και αυτο ειναι που το κανει και πιο "ευπεπτο".

Ριξε μια ματια σε ενα εκλαϊκευμενο αρθρο που τα εξηγει
http://hometheaterreview.com/remind-a-hipster-that-vinyl-still-sucks/
Στη πραξη γινονται αλλα.Απλως,δεν υπαρχει η σκληροτητα-μηχανικοτητα-ξηροτητα-λεπτοτητα των ψηφιακων.Εχοντας κανει συγκρισεις πικαπ-cd,ιδιας κατηγοριας τιμης,αλλα με το cd "προικισμενο" με πολυ καλυτερα καλωδια interconnect και ρευματος,το πικαπ,στον ιδιο δισκο,της ιδιας εταιριας,στην ιδια χωρα κατασκευης με το cd,υπερισχυε κατα κρατος παντου του cd,γεγονος που ουτε το sacd καταφερε να ανατρεψει.Ακομη κι αν η εγγραφη του δισκου ειναι ψηφιακη,υπερισχυει το πικαπ...
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Στη πραξη γινονται αλλα.Απλως,δεν υπαρχει η σκληροτητα-μηχανικοτητα-ξηροτητα-λεπτοτητα των ψηφιακων.Εχοντας κανει συγκρισεις πικαπ-cd,ιδιας κατηγοριας τιμης,αλλα με το cd "προικισμενο" με πολυ καλυτερα καλωδια interconnect και ρευματος,το πικαπ,στον ιδιο δισκο,της ιδιας εταιριας,στην ιδια χωρα κατασκευης με το cd,υπερισχυε κατα κρατος παντου του cd,γεγονος που ουτε το sacd καταφερε να ανατρεψει.
ενδιαφερον ομως ισως λεω ισως σε συγκριση με ενα κομματι ψηφιακο 24/192 η ακομα περισσοτερο dsd να υπερισχυε το ψηφιακο,
εγω εκανα αλλη συγκριση και θα σας πω συγκεκριμενα
κομματι Here we go again- Ray Charles, Norah Jones
βινυλιο το πηρα απο ebay στο πικαπ μου ομως το οποιο οπως εχω ηδη πει απλα δεν παιζει με το υπολοιπο σετ απ καλα
και tidal premium δηλαδη 44.1khz δηλαδη ποιοτητα cd
εε μακραν καλυτερο το ψηφιακο sreaming για αυτο καθομαι σε αναμμενα καρβουνα και θελω να αλλαξω πικαπ phono stage κτλ
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
μηπως το καλυτερο ειναι σε ενα συστημα να υπαρχουν και τα δυο?
αυτο που προσπαθω να κανω εγω, και ψηφιακα και βινυλιο?
ετσι νομιζω
 

S

sk4t4

Guest
μηπως το καλυτερο ειναι σε ενα συστημα να υπαρχουν και τα δυο?
αυτο που προσπαθω να κανω εγω, και ψηφιακα και βινυλιο?
ετσι νομιζω
Φυσικα.Το τερπνον[βινυλιο],μετα του ωφελιμου[βινυλιο],και τα ψηφιακα...:D
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Φυσικα.Το τερπνον[βινυλιο],μετα του ωφελιμου[βινυλιο],και τα ψηφιακα...:D
χαχ καταλαβα ορκισμενος βινυλιακιας
πες μου σε παρακαλω για το αρχικο μου ερωτημα?
να αλλαξω το thorens 166 k to phono stage με λαμπατο?
η να το παω βημα βημα? να αλλαξω μονο phono κ κεφαλη μπας κ γλιτωσω λεφτα για το πλατω κ τον βραχιονα δηλαδη κανα διχιλιαρο?
μου προτειναν το audio note tt2
 

S

sk4t4

Guest
χαχ καταλαβα ορκισμενος βινυλιακιας
πες μου σε παρακαλω για το αρχικο μου ερωτημα?
να αλλαξω το thorens 166 k to phono stage με λαμπατο?
η να το παω βημα βημα? να αλλαξω μονο phono κ κεφαλη μπας κ γλιτωσω λεφτα για το πλατω κ τον βραχιονα δηλαδη κανα διχιλιαρο?
μου προτειναν το audio note tt2
Πιστευω οτι το phono ειναι υποδεεστερο,και ακολουθει η κεφαλη.Πρωτα θα αλλαζα το πρωτο,και μετα το δευτερο.Προσοχη ομως:Αυτα που θα επαιρνα,θα ησαν σαφως καλυτερα,ωστε σε πιθανη αλλαγη πικαπ,να μην γινονταν παλι οι αδυναμοι κρικοι.Βεβαια,υπαρχει και η εναλλακτικη λυση του να αγορασεις ενα σκασμο δισκους...:)
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Πιστευω οτι το phono ειναι υποδεεστερο,και ακολουθει η κεφαλη.Πρωτα θα αλλαζα το πρωτο,και μετα το δευτερο.Προσοχη ομως:Αυτα που θα επαιρνα,θα ησαν σαφως καλυτερα,ωστε σε πιθανη αλλαγη πικαπ,να μην γινονταν παλι οι αδυναμοι κρικοι.Βεβαια,υπαρχει και η εναλλακτικη λυση του να αγορασεις ενα σκασμο δισκους...:)
αυτο που μου εχουν προτεινει κ εννοω απο μαγαζι ειναι το audio note tt2 βραχιονα audio note arm 3 που ναι με ασημι καλωδιωση και την mm κεφαλη iq3
τι θα προτεινες?
phono stage λαμπατο?
 

S

sk4t4

Guest
χαχ καταλαβα ορκισμενος βινυλιακιας
πες μου σε παρακαλω για το αρχικο μου ερωτημα?
να αλλαξω το thorens 166 k to phono stage με λαμπατο?
η να το παω βημα βημα? να αλλαξω μονο phono κ κεφαλη μπας κ γλιτωσω λεφτα για το πλατω κ τον βραχιονα δηλαδη κανα διχιλιαρο?
μου προτειναν το audio note tt2
Ειμαι επιφυλακτικος απεναντι στα πικαπ της εταιριας.Δε μου γεμιζουν το ματι για τις τιμες τους,εκτος αν αναφερεσαι σε μεταχειρισμενο.Αν θελεις οπωσδηποτε πικαπ με αναρτηση,κοιταξε και για Michell.
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Δημήτρη, δεν ξερω αν και κατά πόσο, τα "καλύτερα συστήματα στο κόσμο παίζουν με λάμπα" (με ποια δεδομένα και ποιός το κρίνει αυτο..?)το σίγουρο είναι ότι όπως σου είπαν και αλλοι φίλοι αυτά τα συστήματα καλό θα ήταν να συγκριθούν στους ίδιους χώρους με αντίστοιχα ψηφιακά....ειλικρινά δε νομίζω ότι θα εβγαινε νικητής....και ο λόγος είναι απλός όπως σου προείπα...
Άλλα τα μήλα άλλα τα πορτοκάλια...
Σε κάποιους αρέσουν περισσότερο τα μέν σε άλλους περισσότερο τσ δε. Υπεισέρχονται δεδομένα ψυχοσύνθεσης στη λήψη των ερεθισμάτων ακουστικών και μή, με αποτέλεσμα να είναι όλα
Υ Π Ο Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ι Κ Α...
Μόνο από το ταξίδι θα καταλάβεις τι ειναι αυτό που κολλάει περισσότερο στη ψυχοσύνθεση σου.....όλα τα άλλα κουβέντα να κάνουμε...
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.468
Ειμαι επιφυλακτικος απεναντι στα πικαπ της εταιριας.Δε μου γεμιζουν το ματι για τις τιμες τους,εκτος αν αναφερεσαι σε μεταχειρισμενο.Αν θελεις οπωσδηποτε πικαπ με αναρτηση,κοιταξε και για Michell.
οχι καινουργιο
ολοι μου εχουν πει με αναρτηση
δως μου τη γνωμη σου γενικα ξερεις ποια ειναι τα ηχεια και ο ενισχυτης
τι να παω να δω?τι να βαλω στη λιστα μου?:)
[DOUBLEPOST=1468775447][/DOUBLEPOST]
Δημήτρη, δεν ξερω αν και κατά πόσο, τα "καλύτερα συστήματα στο κόσμο παίζουν με λάμπα" (με ποια δεδομένα και ποιός το κρίνει αυτο..?)το σίγουρο είναι ότι όπως σου είπαν και αλλοι φίλοι αυτά τα συστήματα καλό θα ήταν να συγκριθούν στους ίδιους χώρους με αντίστοιχα ψηφιακά....ειλικρινά δε νομίζω ότι θα εβγαινε νικητής....και ο λόγος είναι απλός όπως σου προείπα...
Άλλα τα μήλα άλλα τα πορτοκάλια...
Σε κάποιους αρέσουν περισσότερο τα μέν σε άλλους περισσότερο τσ δε. Υπεισέρχονται δεδομένα ψυχοσύνθεσης στη λήψη των ερεθισμάτων ακουστικών και μή, με αποτέλεσμα να είναι όλα
Υ Π Ο Κ Ε Ι Μ Ε Ν Ι Κ Α...
Μόνο από το ταξίδι θα καταλάβεις τι ειναι αυτό που κολλάει περισσότερο στη ψυχοσύνθεση σου.....όλα τα άλλα κουβέντα να κάνουμε...
εχεις πολυ δικιο σε αυτο το οτι ειναι υποκειμενικο
παντως και η κουβεντα οταν γινεται δεν ειναι και κακο....:)
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
Επίσης δημήτρη, επειδή τα ηχεία σου ειναι πολύ αναλυτικά...πρόσεξε την ασημί καλωδίωση....μπορεί να μή σου αρέσει...(δεδομένου ότι δε "βλέπω" για "αναλογικό" τύπο...)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.889
Μηνύματα
2.880.396
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top