Ενισχυτής + ηχεία 5.1

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Καλησπερα Και καλώς σας βρήκα.
Είμαι αρχάριος στο θέμα και μετά από ψάξιμο έπεσα πάνω στο avsite.
Στο θέμα μας.
Θέλω να καλύψω χώρο 30τ.μ και κοιτάω τον Yamaha rx-v383:
https://www.skroutz.gr/s/11906333/Yamaha-RX-V383.html?from=favorites_popup
Από ηχεία τα Taga tav-606 SE:
https://www.skroutz.gr/s/5071741/Taga-Harmony-TAV-606-Special-Edition-Set.html?from=favorites_popup
Και sub το Taga TSW-90 v3:
https://www.skroutz.gr/s/5072134/Taga-Harmony-TSW-90-v-3.html?from=favorites_popup
Επειδή όπως ανέφερα δεν έχω γνώσεις και είναι το πρώτο σύστημα που θα φτιάξω,πως σας φαίνεται?
Ταιριάζουν μεταξύ τους και θα έχω μια αξιοπρεπή απόδοση?Ή χρήση θα είναι για ταινίες περισσότερο και ελάχιστη μουσική.
Μέχρι τώρα είχα μόνο έτοιμα συστήματα home cinema των 300€.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.421
Reaction score
74.782
Καλώς ήρθες!

Σε τι ένταση κι απο τι απόσταση απο τα 3 μπροστινά θα ακούς; Υπάρχει ευελιξία τοποθέτησης του sub;
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Καλώς ήρθες!

Σε τι ένταση κι απο τι απόσταση απο τα 3 μπροστινά θα ακούς; Υπάρχει ευελιξία τοποθέτησης του sub;
Καλημέρα..
Περίπου στα 3 μέτρα,ένταση όχι πολύ ψηλή,ως επί το πλείστον για ταινίες θα χρησιμοποιηθεί.
Ευελιξία ως προς τι?Χώρος υπάρχει,αν εννοείς αυτό
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.976
Ο Yamaha είναι σταθερή αξία στα λεφτά του. Εισαγωγικό μοντέλο βέβαια, που δεν θα ταρακουνήσει το σπίτι, αλλά αν αυτό είναι το οικονομικό όριο που βάζεις, προχωράς άφοβα.

Τα Taga μου είναι άγνωστα. Μου φαίνονται αυτό που λέμε ΄"πολλά μεγάφωνα για τα λεφτά τους". Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να στοιχίζουν 400€ αυτά τα ηχεία:



Όμως και μόνο γι' αυτό

Taga.png


δεν θα είχα δεύτερη σκέψη. Εντάξει, το τελευταίο review είναι από Πολωνικό περιοδικό, και τα Taga έχουν ίδια προέλευση, αλλά δεν είναι το μόνο review. Με 400€ τι άλλο υπάρχει;

Όσο για το sub, αφού δεν χρειάζεται να είναι της ίδιας εταιρίας με τα υπόλοιπα, ίσως να ψαχνόμουν λίγο περισσότερο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.421
Reaction score
74.782
Ευελιξία ως προς τι?
Να μπορείς να το τοποθετήσεις όπου παίζει καλύτερα κι όχι όπου ταιριάζει αισθητικά.
 

Μηνύματα
565
Reaction score
1.008
Παντως ολοκληρωμενες πενταδες η και 5.1 συνολα ηχειων, σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν και απο magnat monitor, η μπορουν να φτιαχτουν τμηματικα απο boston acoustics. Αρκετα αξιολογες λυσεις και οι δυο. Οποτε κανε μια ερευνα και σ αυτες τις εταιριες μηπως τα σετ τους ειναι προτιμοτερα απο τα taga.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
:lol:
Ο Yamaha είναι σταθερή αξία στα λεφτά του. Εισαγωγικό μοντέλο βέβαια, που δεν θα ταρακουνήσει το σπίτι, αλλά αν αυτό είναι το οικονομικό όριο που βάζεις, προχωράς άφοβα.

Τα Taga μου είναι άγνωστα. Μου φαίνονται αυτό που λέμε ΄"πολλά μεγάφωνα για τα λεφτά τους". Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να στοιχίζουν 400€ αυτά τα ηχεία:



Όμως και μόνο γι' αυτό

View attachment 81967

δεν θα είχα δεύτερη σκέψη. Εντάξει, το τελευταίο review είναι από Πολωνικό περιοδικό, και τα Taga έχουν ίδια προέλευση, αλλά δεν είναι το μόνο review. Με 400€ τι άλλο υπάρχει;

Όσο για το sub, αφού δεν χρειάζεται να είναι της ίδιας εταιρίας με τα υπόλοιπα, ίσως να ψαχνόμουν λίγο περισσότερο.
Ευχαριστώ μάλλον θα προχωρήσω μ' αυτά.
Για sub τι άλλο θα πρότεινες ή τι να κοίταγα σε χαρακτηριστικά?

Να μπορείς να το τοποθετήσεις όπου παίζει καλύτερα κι όχι όπου ταιριάζει αισθητικά.
Ναι,θεωρώ πως δεν θα έχω τέτοιο πρόβλημα..εκτος κ αν μου πεις μόνο του μεσ'στη μέση..:lol:
Παντως ολοκληρωμενες πενταδες η και 5.1 συνολα ηχειων, σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν και απο magnat monitor, η μπορουν να φτιαχτουν τμηματικα απο boston acoustics. Αρκετα αξιολογες λυσεις και οι δυο. Οποτε κανε μια ερευνα και σ αυτες τις εταιριες μηπως τα σετ τους ειναι προτιμοτερα απο τα taga.
Θα τα κοιτάξω κι αυτά,αν και μου φάνηκε πιο εύκολη λύση τα Taga και αρκετά όμορφα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.976
Ευχαριστώ μάλλον θα προχωρήσω μ' αυτά.
Για sub τι άλλο θα πρότεινες ή τι να κοίταγα σε χαρακτηριστικά?
Αν δεν άντεχα οικονομικά, δεν θα έπαιρνα προς το παρόν sub μόνο και μόνο επειδή κάνει 210€. Με ενισχυτή 90 Wrms, καλύτερα να το ξεχάσεις.

Θα σου πρότεινα κάποιο από τα τρία παρακάτω:

Velodyne Impact-10 10"
Klipsch R-10SW
Monitor Audio MR W10 10"
Δυστυχώς με τιμές από 360 έως 400€, αλλά άλλη κατηγορία.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Αν δεν άντεχα οικονομικά, δεν θα έπαιρνα προς το παρόν sub μόνο και μόνο επειδή κάνει 210€. Με ενισχυτή 90 Wrms, καλύτερα να το ξεχάσεις.

Θα σου πρότεινα κάποιο από τα τρία παρακάτω:

Velodyne Impact-10 10"
Klipsch R-10SW
Monitor Audio MR W10 10"
Δυστυχώς με τιμές από 360 έως 400€, αλλά άλλη κατηγορία.
Πάμε σχεδόν στα διπλάσια,οπότε δύσκολο προς το παρόν..Αν δεν βρω κάτι σ'αυτά τα λεφτά ισως περιμένω για αργότερα
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.976
Πάμε σχεδόν στα διπλάσια,οπότε δύσκολο προς το παρόν..Αν δεν βρω κάτι σ'αυτά τα λεφτά ισως περιμένω για αργότερα
Καλύτερα να περιμένεις.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Το ξέρω ότι ξεφεύγω, αλλά δεν θα αντέξω...:D

Η top επιλογή μέχρι τα 600€

SVS PB-1000
Το κρατάω στα υπόψιν και πάω γι' αυτόν αργοτερα..
Προς το παρόν παίρνω τον ενισχυτή και τα ηχεία και προσθέτουμε αργότερα το sub..
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Μιας και προτάθηκαν τα magnat monitor πιο πάνω είδα και αυτά:
https://www.skroutz.gr/s/396127/Magnat-Monitor-Supreme-5-0-Set-802.html
Με προοπτική να προστεθεί αργότερα και ο svs pb-1000 ή κάποιο από αυτά για ολοκληρωμένη λύση:
https://www.skroutz.gr/s/2105411/Magnat-Monitor-Supreme-5-1-Set-1002-Sub-202A.html
https://www.skroutz.gr/s/9151124/Ma...1-Set-1002-Sub-302A.html?from=favorites_popup
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Εχω τον συγκεκριμένο Yamaha. Ο ήχος του μου αρέσει και θεωρώ πως είναι αξιοπρεπέστατος για τα λεφτά. Όπως προαναφέρθηκε όμως ο ενισχυτης υπολείπεται λίγο σε δύναμη, όποτε ίσως να είναι σκόπιμη η αγορά του αμέσως επόμενου μοντέλου, του rx483, ώστε να μην έχεις θέμα οδήγησης των ηχείων σου. Προσωπική πάντα άποψη.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Εχω τον συγκεκριμένο Yamaha. Ο ήχος του μου αρέσει και θεωρώ πως είναι αξιοπρεπέστατος για τα λεφτά. Όπως προαναφέρθηκε όμως ο ενισχυτης υπολείπεται λίγο σε δύναμη, όποτε ίσως να είναι σκόπιμη η αγορά του αμέσως επόμενου μοντέλου, του rx483, ώστε να μην έχεις θέμα οδήγησης των ηχείων σου. Προσωπική πάντα άποψη.
Αν ανέβω σε ενισχυτή ισως πήγαινα σ'αυτόν που βγαίνει γύρω στα 395.
https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01GQ...smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1#nav-search-keywords
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Αν ανέβω σε ενισχυτή ισως πήγαινα σ'αυτόν που βγαίνει γύρω στα 395.
https://www.amazon.de/gp/aw/d/B01GQ...smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1#nav-search-keywords
Υπάρχουν πολλοί σε λίγο περισσότερα χρήματα (δηλαδή στα χρήματα του Denon) που θα μπορούσες να σκεφτείς, και παίζουν αξιοπρεπώς. Ο Yamaha απλά είναι σίγουρη λύση με καλό επίπεδο κατασκευής, καλά υλικά και ήχο που δεν αποτρέπει και έναν έμπειρο ακροατή, αντίθετα ενθαρρύνει τη μακρόχρονη ακρόαση.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Υπάρχουν πολλοί σε λίγο περισσότερα χρήματα (δηλαδή στα χρήματα του Denon) που θα μπορούσες να σκεφτείς, και παίζουν αξιοπρεπώς. Ο Yamaha απλά είναι σίγουρη λύση με καλό επίπεδο κατασκευής, καλά υλικά και ήχο που δεν αποτρέπει και έναν έμπειρο ακροατή, αντίθετα ενθαρρύνει τη μακρόχρονη ακρόαση.
Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ανέβω πάνω από τα 400.Αν ανέβω λίγο ακόμα σε ενισχυτή,μετά θα ψάχνω και μεγαλύτερα ηχεία και έχω αφήσει απ'έξω και το sub.Ισως να το έκανα για τον denon γιατί και μεγαλύτερη ισχύ έχει και είναι 7.2(αν και δεν νομιζω ποτέ να μου χρησιμευσουν).
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ανέβω πάνω από τα 400.Αν ανέβω λίγο ακόμα σε ενισχυτή,μετά θα ψάχνω και μεγαλύτερα ηχεία και έχω αφήσει απ'έξω και το sub.Ισως να το έκανα για τον denon γιατί και μεγαλύτερη ισχύ έχει και είναι 7.2(αν και δεν νομιζω ποτέ να μου χρησιμευσουν).
Υψηλότερης ισχύος ενισχυτής δεν συνεπάγεται αυτόματα ηχεία υψηλότερης πρόσληψης ισχύος. Όμως μην σε βγάζω από το θέμα. Σεβαστό το ταβάνι των 400 ευρώ και πράγματι ο rx v483 πάει στα 450. Πάντως ο ουσιαστικά ίδιος ενισχυτής rx v481 είναι στα 400. Για τον Denon δεν γνωρίζω, φαντάζομαι θα είναι οκ. Εν πάσει περιπτώσει ο λόγος που θέλησα να καταθέσω εδώ την άποψή μου είναι το γεγονός ότι δεδομένης της μακρόχρονης επαφής μου με συστήματα ήχου, οπότε δύσκολα...συγκινούμαι (δυστυχώς), ο yamaha ωστόσο με εξέπληξε, παίζει πραγματικά καλά, οπότε ήθελα να ενισχύσω την προτίμησή/απόφασή σου. Θα μου πεις, έχεις ακούσει άλλους της κατηγορίας; Και ναι και όχι, σε πολυκατάστημα με όχι τις καλύτερες συνθήκες στησίματος κλπ. Αλλά όπως και να έχει ο yamaha είναι σίγουρο χαρτί με μόνη επιφύλαξη την ισχύ.
 

Μηνύματα
15
Reaction score
6
Υψηλότερης ισχύος ενισχυτής δεν συνεπάγεται αυτόματα ηχεία υψηλότερης πρόσληψης ισχύος. Όμως μην σε βγάζω από το θέμα. Σεβαστό το ταβάνι των 400 ευρώ και πράγματι ο rx v483 πάει στα 450. Πάντως ο ουσιαστικά ίδιος ενισχυτής rx v481 είναι στα 400. Για τον Denon δεν γνωρίζω, φαντάζομαι θα είναι οκ. Εν πάσει περιπτώσει ο λόγος που θέλησα να καταθέσω εδώ την άποψή μου είναι το γεγονός ότι δεδομένης της μακρόχρονης επαφής μου με συστήματα ήχου, οπότε δύσκολα...συγκινούμαι (δυστυχώς), ο yamaha ωστόσο με εξέπληξε, παίζει πραγματικά καλά, οπότε ήθελα να ενισχύσω την προτίμησή/απόφασή σου. Θα μου πεις, έχεις ακούσει άλλους της κατηγορίας; Και ναι και όχι, σε πολυκατάστημα με όχι τις καλύτερες συνθήκες στησίματος κλπ. Αλλά όπως και να έχει ο yamaha είναι σίγουρο χαρτί με μόνη επιφύλαξη την ισχύ.
Σ'ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου..Η αλήθεια είναι ότι πάνω στο θέμα δεν έχω καθόλου γνώσεις και στηριζομαι μόνο σε reviews και κάποια γενικά χαρακτηριστικά που βλέπω..
Επειδή όμως είναι το πρώτο μου στήσιμο ηχοσυστηματος δεν θέλω να ανέβω πολύ σε λεφτά.. Ας γίνει τώρα η αρχή και αργότερα θα μπορώ να κάνω τις αναβαθμίσεις που χρειάζονται..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.665
Μηνύματα
2.869.391
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top