1. Καλώς ήρθατε στο AVsite! Ελάτε στην παρέα μας κάνοντας εγγραφή!
    Απόκρυψη ανακοίνωσης

Ενισχυτής με ηχεία για αυλή

Συζήτηση στο φόρουμ 'ΔΙΚΑΝΑΛΟΙ ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ, ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΕΣ, ΤΕΛΙΚΟΙ' που ξεκίνησε από το μέλος kavouras, στις 17 Μαϊου 2019.

1. kavouras

Καλησπέρα παιδιά, σκέφτομαι να πάρω τα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/395845/Yamaha-NS-AW194-Ζεύγος.html για μια αυλή που έχω, ώστε να ακούω μουσική όταν καθόμαστε έξω. Δεν θέλω τρελλές εντάσεις, αλλα πιστεύω θα με καλύψουν και για όταν μαζευτούμε καμια δεκαριά φίλοι για καμία χαλαρή γιορτούλα.
    Ποιόν ενισχυτή θα προτείνατε για αυτά τα ηχεία;

Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

2. Petros_Dalipis

Πόσα λεφτά για ενισχυτή;

3. tyler durden

tyler durden Μη ριβγιούερ

felixxx, ZaBBalos, eteokritis and 2 others like this.
  4. Κυριακου Γιαννηs

5. ZaBBalos

Κι εγώ σε κάτι φορητό-μεταφερόμενο θα κοιτούσα για αυλή. Δεν έχεις λόγο να κάνεις μόνιμη εγκατάσταση με ενισχυτές και καλώδια.

iraclis likes this.
  6. PeterMeni

PeterMeni DIY
    Moderator

Με μεγάφωνο 4 ιντσών που φοράει το ΥΑΜΑΗΑ που σκέφτεσαι θα ψιθυρίζει απλά, σε ανοιχτό χώρο.
    Δώσε βάση στις προδιαγραφές υγρασίας και επιπλέον θέλει ιδιαίτερη προστασία στις συνδέσεις τους και στην στεγανότητα της καλωδίωσης.

PPG likes this.
  7. kavouras

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά!
    Θέλω κάτι ενσύρματο, έχω περάσει ήδη τις καλωδιώσεις. Το σήμα προέρχεται απο τη μουσική λίστα που έχω σε ενα pc που βρίσκεται μέσα στο σπίτι.

Άρα τα yamaha που σκέφτομαι θα είναι πολύ αδύνατα;

Κόστος ενισχυτή και ηχείων περίπου στα 200 ευρώ σκέφτομαι. Τα ηχεία δεν θα βρέχονται, θα είναι κάτω απο στέγαστρο, άρα ίσως μπορώ να μην παω σε ηχεία εξωτερικού χώρου.

8. Petros_Dalipis

Πάρε ένα ζευγαράκι ενεργά με 200-250 ευρώ και καθάρισες.

tsagalx likes this.
  9. Armak

10. PeterMeni

PeterMeni DIY
    Moderator

Το ότι δεν θα βρέχονται άμεσα δεν έχει και πολύ σημασία. Μετά από μια έντονη βροχόπτωση, η υγρασία εξωτερικά φτάνει και περνάει το 90%. Αυτό από μόνο του αρκεί για να καταστρέψει ένα διάφραγμα μεγαφώνου.

11. costas EAR

costas EAR Δόκτωρ ΔιαXύσιος
    Editor

Πάρε επαγγελματικά ηχεία με πιστοποίηση για χρήση σε εξωτερικό χώρο, και επέλεξε αυτά με το μεγαλύτερο σε διάμετρο γούφερ που αγοράζεις στα λεφτά σου, και κατά προτίμηση ενεργά, να έχουν ενισχυτές πάνω τους, αν και αυτό δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση, μπορούν να συνδυαστούν με κάποιον δυνατό ενισχυτή από το σπίτι, απλώς τμήμα της ισχύος θα χάνεται στις μεγάλες καλωδιώσεις, οπότε πάρε κάνα Κράουν με μπόλικα βατ.

Σημαντική παράμετρος είναι να μπορείς να εφαρμόσεις κάποια ισοσταθμιση, να βάλεις μπάσα, να βγάλεις πρίμα, κάτι τελοσπάντων, ώστε να έρθει το άκουσμα όπως βολεύει στο χώρο σου και στα αυτιά σου.

12. Σ. Κωνσταντινίδης

Ρίξε μια ματιά και εδώ

13. kavouras

Κάποια πρόταση φίλε μου; Θα μπορούσα τα αυτοενισχυόμενα να τα έβαζα απευθείας πάνω στην κάρτα του υπολογιστή χωρίς ενισχυτή; Αν ναι, έχει ενδιαφέρον η πρόταση....
    Auto merged
    Πολύ καλό φαίνεται, αλλα ψάχνω για ηχεία που να μην είναι ογκώδη. Και κατα προτίμηση δυο ηχεία...

14. costas EAR

costas EAR Δόκτωρ ΔιαXύσιος
    Editor

Δεν είναι ογκώδη για έξω.

Δυστυχώς, μικρά είναι.

Μη πάρεις μικρότερα, κρίμα τα λεφτά.

Το 12" που έχουν είναι ίσα ίσα για να μη λες ότι δεν έχει καθόλου μπάσο, μπορεί να σε ξεγελάσουν και να νομίζεις ότι έχει.

Πιο μικρά, σα Τουίτερ θα παίζουν.

bono likes this.
  15. kavouras

Το σημείο που θα μπούν δε μου επιτρέπει να βάλω μεγάλο ηχείο. Πρέπει να βρω μικρό σε μέγεθος ηχείο και ας χάσω απο άποψη μπάσου.

16. wnet

kavouras likes this.
  17. sifis_samos

Ο φιλος ρωταει για ηχεια για μονιμη εγκατασταση σε εξωτερικο χωρο, και του προτεινεται αυτοενυσχυομενα; Δηλαδη μονιμα εξω να ναι ολα, και τα ηλεκτρονικα και ολα; και τα ηλεκτρονικα και ολα;
    Σε κανα χρονο να τα πεταξει δηλαδη...

Εγω εχω βαλει ενα ζευγαρακι Magnat εξωτερικου χωρου, με 5" γουφερακι (δε θυμαμαι μοντελο ακριβως) , κατω απο ενα μπαλκονι, στην γωνια του τοιχου με το μπαλκονι, εχω τραβηξει γραμμη ηχειων στην αποθηκη απο πισω απτην αυλη , εκεινεχω ενα mini pc και τα οδηγω με εναν παλιο sansui καπου στα 60wrms, και ειμαι πολυ ικανοποιημενος.. αν εξαιρεσουμε οτι εχω σχετικά λιγο μπασο , (που δεν με νοιαζει, μιας και σκοπος ειναι να χω μουσικη οταν πεφτει ψησημο και μετα φαι, και οχι αψογη ακουστικη) η ενταση με υπερκαλυπτει.Σε μια αυλη περιπου 7x4m και με παρεες 8-12 ατομα Ποτε δε παιξαμε πανω απο τον 50% της εντασης που βγαζουν..
    Αν , βασικο ζητουμενο ειναι να χεις οσο ποιο σωστη τονικη ισοροπια, με μπασα κτλ , η αν θες κανα παρτυ με δυνατη μουσικη κτλ, ε τοτες χρειαζεσαι οπως προειπαν καποια παιδια μεγαλα ηχεια, με μεγαφωνο τουλαχιστον 10"...

kavouras likes this.
  18. tyler durden

tyler durden Μη ριβγιούερ

Να συμπληρώσω ότι στο πίσω μέρος υπάρχει line out και line in , που σημαίνει ότι μπορεί να συνδεθεί και δεύτερο και όσα χρειάζεται για να καλυφθεί καλύτερα ένας μεγάλος χώρος.

Μοιραστείτε τη σελίδα