Ενισχυτής 5.1 ως προ-ενισχυτής stereo?

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Να μοιραστώ μαζί σας μια απορία που μου δημιουργήθηκε στην αναζήτησή μου για ενισχυτή:
Θα μπορούσα να έχω έναν απλό 5.1 ενισχυτή για α) απλές προβολές ταινιών και β) ολοήμερη αναπαραγωγή μουσικής χωρίς απαιτήσεις ενώ όταν θέλω να ακούσω καλή μουσική να τον συνδέω ως προ-ενισχυτή σε κάποιον τελικό (ή ολοκληρωμένο) ώστε να έχω τα αναγκαία watt;
Αν ναι, ποιος 5.1 ενισχυτής είναι αυτός;
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Εεεε... ως προς τη συγκεκριμένη δυνατότητα σύνδεσης, πλέον την παρέχουν οι περισσότεροι (όχι όμως όλοι, αν δεν κάνω λάθος). Τώρα, τι εννοείς όταν λες απλό 5.1 ενισχυτή; Εννοείς φτηνό; Για τι χρήματα μιλάμε; Αναλόγως της τιμής υπάρχουν κι οι αντίστοιχες προτάσεις. Σε λογική, ας πούμε, κατηγορία τιμής, αν θες να δώσεις κύριο βάρος στη μουσική, πας εν γένει σε Marantz. Αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές. Αν βέβαια μπορείς ν' ανέβεις χρηματικά, οι προτάσεις πολλαπλασιάζονται.

Ερώτηση: αν καταλαβαίνω καλά, λες ότι θα τον συνδέεις με κάποιο τελικό μόνο για καλύτερη αναπαραγωγή μουσικής. Γιατί μόνο τότε; Σε χαλάει δηλαδή να είναι μόνιμα συνδεδεμένος ο τελικός είτε παίζεις ταινίες είτε ακούς μουσική;
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Εεεε... ως προς τη συγκεκριμένη δυνατότητα σύνδεσης, πλέον την παρέχουν οι περισσότεροι (όχι όμως όλοι, αν δεν κάνω λάθος). Τώρα, τι εννοείς όταν λες απλό 5.1 ενισχυτή; Εννοείς φτηνό; Για τι χρήματα μιλάμε; Αναλόγως της τιμής υπάρχουν κι οι αντίστοιχες προτάσεις. Σε λογική, ας πούμε, κατηγορία τιμής, αν θες να δώσεις κύριο βάρος στη μουσική, πας εν γένει σε Marantz. Αλλά υπάρχουν και άλλες επιλογές. Αν βέβαια μπορείς ν' ανέβεις χρηματικά, οι προτάσεις πολλαπλασιάζονται.




Μάνο σε ευχαριστώ και εξηγώ:
Λέγοντας απλό 5.1 ενισχυτή εννοώ κάτι φτηνό που να μη με νοιάζει να λειώνει όλη μέρα για να παίζει μουσική-TV-DVD χωρίς ιδιαίτερες ακουστικές απαιτήσεις. (ακόμη και για ταινίες δε με ενδιαφέρουν οι εντάσεις αλλά η αίσθηση του χώρου του 5.1). Ποιοί λοιπόν ενισχυτές είναι σ'αυτό το group?
Σημείωση : Φαντάζομαι πως την είσοδο phono δεν την έχουν οι τελικοί άρα θα πρέπει να την έχει αυτός.
Τώρα για το πόσο καθοριστική είναι η ποιότητα ενός προ-ενισχυτή στο τελικό άκουσμα ακόμη κι'αν ο τελικός είναι πολύ καλός...,
περιμένω απαντήσεις...

Ερώτηση: αν καταλαβαίνω καλά, λες ότι θα τον συνδέεις με κάποιο τελικό μόνο για καλύτερη αναπαραγωγή μουσικής. Γιατί μόνο τότε; Σε χαλάει δηλαδή να είναι μόνιμα συνδεδεμένος ο τελικός είτε παίζεις ταινίες είτε ακούς μουσική;
Φυσικά κατάλαβες από τα παραπάνω ότι δεν θάχει νόημα να καίει ο τελικός για όσο διάστημα το σύστημα παίζει αδιάφορα και χωρίς απαιτήσεις.
Όμως εγώ δεν κατάλαβα: μπορώ να βλέπω ταινία και να ακούω μέσω τελικού; Αυτό δεν θα είναι εις βάρος των υπόλοιπων ηχείων αφού ο τελικός είναι απλά stereo; (Sorry, ασχετος...:120:)
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Και μια ακόμη απορία:
Γιατί κάποιοι είναι π.χ. 5Χ100W ενώ κάποιοι άλλοι 2Χ100 & 2Χ50 & 1Χ120 & 1Χ 150;
Υπάρχουν πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα; (εγώ θα έλεγα ότι η β' περίπτωση είναι πιο ορθολογική ως προς την αξιοποίηση των Watt).
 

Μηνύματα
3.385
Reaction score
10
Θα ηθελα να σε ρωτησω τι μηχανηματα υπαρχουν αυτη τη στιγμη, για να σου δωσω μια πιο σαφη εικονα.

Το home cinema απαιτει μια πηγη ( DVD, blu-ray, κλπ ), ενα πολυ-καναλο ενισχυτη και 5 ηχεια συν ενα sub, σαν βασικο setup.
Αν υποθεσω οτι εχεις και το δικαναλο τελικο, που απ οτι λες τον θες μονο για μουσικη, τοτε υπαρχει μια πολυ απλη λυση που δεν κοστιζει μια. Αντε ενα καλωδιο RCA.

Αν το DVD σου εχει volume, ( δες το τηλεκοντρολ ), τοτε μπορεις να το συνδεσεις με ενα RCA απ ευθειας στο τελικο, και ετσι ακους τη μουσικη σου μια χαρα.
Και πολυ καλυτερα μαλιστα απο το να το συνδεσεις μεσα απο τον μικρο πολυ-καναλο ενισχυτη που μπορει να παιζει θαυμασια σινεμα αλλα στο στερεο θα ειναι λιαν επιεικως απαρεδεκτος.

Ετσι λοιπον εχεις συνδεσει με coaxial / optical το DVD με τον πολυκαναλο και με στερεο με τον τελικο.

Αν ο πολυκαναλος εχει pre-out, μπορεις να συνδεσεις στο front left - front right τον τελικο , και στον τελικο τα αντιστοιχα ηχεια.
Αν ομως η διαφορα ισχυος του πολυκαναλου με τον τελικο ειναι μεγαλη, νομιζω οτι θα δυσκολευτεις να σεταρεις το σινεμα, αν και τιποτα δεν ειναι δυσκολο.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Το σκεπτικό μου ήταν να ακούω ράδιο & TV μέσα από τον υπάρχοντα αξιοπρεπή δικάναλο 2χ 45 Harman Kardon μου και από κάποια παλιά ηχεία βάσης. Στην πορεία σκέφτηκα να αναβαθμίσω δικάναλο & ηχεία με κάτι καλύτερο. Στην αναζήτηση ηχείων βρήκα κάποια monitor audio δαπέδου 3δρ/4μεγαφ. που τα είδα αργότερα σαν μέρη συστήματος 5.1 σε κάποιο προσπεκτ και μου μπήκε η ιδέα...
Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα BLUESKY 5.1 DVD player με ένταση στο τηλεχ/ριο.
Άρα ψάχνω για :
1) φτηνό(;) πολυκάναλο με είσοδο phono
2) αξιοπρεπή τελικό
3) ζεύγος ηχείων που θα αποτελέσουν μέρος συστήματος 5.1.

Διαθέσιμο ποσό: περίπου 2.000€
Προτάσεις;;;
 



cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Δηλαδή Μιχάλη, καταδικάζεις όλο το παραπάνω σκεπτικό μου ή απλά εννοείς πως δεν γίνεται με φτηνό πολυκάναλο;(Το φτηνό άλλωστε είναι σχετικό, γι'αυτό και το έβαλα με ερωτηματικό.) Εσύ ποιό ύψος τιμής (και ποιό μοντέλο αν θέλεις) θεωρείς ικανοποιητικό για την υλοποίηση του παραπάνω εγχειρήματος; (πάντα με την προϋπόθεση της προσθήκης τελικού αργότερα...)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Δηλαδή Μιχάλη, καταδικάζεις όλο το παραπάνω σκεπτικό μου ή απλά εννοείς πως δεν γίνεται με φτηνό πολυκάναλο;(Το φτηνό άλλωστε είναι σχετικό, γι'αυτό και το έβαλα με ερωτηματικό.) Εσύ ποιό ύψος τιμής (και ποιό μοντέλο αν θέλεις) θεωρείς ικανοποιητικό για την υλοποίηση του παραπάνω εγχειρήματος; (πάντα με την προϋπόθεση της προσθήκης τελικού αργότερα...)

Δεν καταδικαζω τιποτα και δεν θεωρω τιποτα.

Απλα δεν εχω ξανακουσει για πεντακαναλο Ενισχυτη με εισοδο Phono.

Εχεις βρει τετοιο πραγμα ?

Οσον αφορα τα υπολοιπα πιστευω οτι στο τελος θα καταληξεις με ξεχωριστα συστηματα, ενα για μουσικη και ενα για σινεμα, με μονο ισως κοινο κομματι τα μπροστα Ηχεια, και για τις δυο χρησεις.

Παντα στα πλαισια του ποσου που ανεφερες ...
 



cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Και μια ακόμη απορία:
Γιατί κάποιοι είναι π.χ. 5Χ100W ενώ κάποιοι άλλοι 2Χ100 & 2Χ50 & 1Χ120 & 1Χ 150;
Υπάρχουν πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα; (εγώ θα έλεγα ότι η β' περίπτωση είναι πιο ορθολογική ως προς την αξιοποίηση των Watt).
Ξέρει κανείς; ή μήπως δεν το έχω καταλάβει καλά από τα χαρακτηριστικά που διάβασα και είναι όλοι π.χ. 5χ100;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Υπαρχει ενας πλαγιος τροπος για να συμπερανεις ποσα Βαττ ΣΥΝΟΛΙΚΑ μπορεις να παρεις απο εναν τετοιο πολυκαναλο Ενισχυτη.
Πρεπει να γνωριζεις ποσα Βαττ συνολικη καταναλωση δηλωνει ο κατασκευαστης. Αυτο το νουμερο μπορει να ειναι γραμμενο στα τεχνικα χαρακτηριστικα ή/και στην πισω πλευρα της συσκευης διπλα στην εισοδο των 220 Βολτ.

Ας υποθεσουμε οτι σου λεει 500 Βαττ μεγιστη καταναλωση και ο Ενισχυτης ειναι 5καναλος και ψηφιακος (ταξη Δ). Οι ενισχυτες αυτοι εχουν πολυ υψηλη ενεργειακη αποδοση που ξεπερναει το 90%.
Δηλαδη απο τα 500 Βαττ συνολικης καταναλωσης, τα 500 x 0.9 = 450 Watt ειναι η μεγιστη συνολικη Ισχυς που θα παρουμε και στα 5 μεγαφωνα μαζι.

Αυτα τα 450 Βαττ μπορεις να τα παρεις ισομοιρασμενα στα 5 καναλια, δηλαδη 90 Βαττ ανα καναλι και τα 5 καναλια οδηγουμενα.

Μπορεις να τα παρεις στα δυο μονο μπροστινα καναλια, οταν τα υπολοιπα δεν χρησιμοποιουνται. Θεωρητικα αυτο θα σημαινε 450 / 2 = 225 Βαττ ανα καναλι για εφαρμογες στερεο. ΟΜΩΣ το καθε ενα καναλι απο τα 5 του Ενισχυτη, ΔΕΝ ειναι σε θεση να διαχειριστει τοσα Βαττ, αλλα πιθανα να εχει οριο ας πουμε τα 150 Βαττ. Σε αυτην την περιπτωση εσυ θα παρεις μεγιστη stereo Ισχυ 2x 150 Watt και το τροφοδοτικο θα εχει περιθωριο να δωσει επιπλεον αλλα 450-300 = 150 Βαττ.

Αυτα τα 150 Βαττ περισσευματος θα μπορουσαν να αξιοποιηθουν με χρηση και αλλων δυο απο τα 5 καναλια του ενισχυτη σε μια εφαρμογη στερεο διενισχυσης. Σε αυτην την περιπτωση θα ειχαμε σε χρηση 4 καναλια με δυνατοτητα παραγωγης ωφελιμης Ισχυος 450 / 4 = 112.5 Βαττ ανα καναλι.

Τα παραπανω αποτελουν ενα παραδειγμα που εχει σκοπο να κατανοησει κανεις την λογικη με την οποια δουλευουν αυτα τα Ενισχυτικα. Στηριζεται στην προυποθεση οτι υπαρχει ενα κοινο τροφοδοτικο, 5 Ενισχυτικα καναλια των ιδιων δυνατοτητων, και μαλιστα εργαζονται σε ταξη Δ, που αποτελει και τον κανονα.

Ενας τετοιος Ενισχυτης που στην πραγματικοτητα μπορει να παραγει 5x 90 Watt συνεχους Ισχυος, μπορει να παρουσιαζεται σαν 5x 150 Watt. Αυτη θα μπορουσε να ειναι η πραγματικη δυνατοτητα συνεχους Ισχυος του Ενισχυτη εαν το τροφοδοτικο ηταν διπλασιας Ισχυος, και η ικανοτητα απαγωγης θερμοκρασιας (ψυκτρες) διπλασια της υπαρχουσας.

Στην πραγματικοτητα σε μια 5καναλη Surround-SACD εφαρμογη, η κατανομη της Ισχυος του τροφοδοτικου στα 5 καναλια δεν ειναι ποτε ιση (οπως για λογους απλουστευσης του παραδειγματος υποθεσαμε), καθως το ενεργειακο περιεχομενο οποιουδηποτε 5καναλου Ηχητικου προγραμματος δεν ειναι ισο και στα 5 καναλια. Το μεγαλυτερο μερος δαπαναται στα μπροστινα Ηχεια, λιγωτερο στο κεντρικο, και ακομη λιγωτερο στα πισω Ηχεια.

Δηλαδη εκεινο που ρυθμιζει το ποση ισχυς δαπαναται/παραγεται στο καθε καναλι ειναι το Ηχητικο προγραμμα.
Βεβαιως, στο παραδειγμα μας, η οροφη Ισχυος του καθε καναλιου ειναι τα 150 Βαττ, και αυτα οχι συνεχως.

Βεβαιως συμβαινει σε καποιους 5καναλους Ενισχυτες η κατασκευη των Ενισχυτικων βαθμιδων να ειναι διαφορετικη, δηλαδη οι 2 βαθμιδες που αφορουν τα δυο μπροστινα καναλια να εχουν μεγαλυτερα περιθωρια ισχυος, απ οτι οι αλλες 3. Εκει υπαρχει διαφορετικη κατανομη της Ισχυος του τροφοδοτικου, και ο κατασκευαστης οφειλει να δινει αυτην την πληροφορια, για να ξερει ο χρηστης τι ειδους εφαρμογες μπορει να κανει και τι μπορει να περιμενει απο το καθε καναλι.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top