Ενισχυτής smart kit 1033

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα.

Θα ήθελα τα φώτα σας αν γνωρίζετε. Έχω έναν ενισχυτή smart kit 1033 και θέλω να προσθέσω τρανζίστορ εξόδου και να αλλάξω τα 2N3055 με τα Mj15015g τα οποία είναι αντίστοιχα. Σας επισυνάπτω και το σχέδιο του 1033. Ποιο θα είναι το τελικό κύκλωμα?

Ευχαριστώ
 

Attachments




Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Είδα ότι άνοιξες thread στο diyaudio ρωτώντας για την τροποποίηση του σχηματικού και την προσθήκη extra ζευγών τρανζίστορ εξόδου οπότε σκέφτηκα να μας πεις για ποια χρήση προορίζεις τον ενισχυτή δηλ. ποια ηχεία θέλεις να οδηγήσεις.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Είδα ότι άνοιξες thread στο diyaudio ρωτώντας για την τροποποίηση του σχηματικού και την προσθήκη extra ζευγών τρανζίστορ εξόδου οπότε σκέφτηκα να μας πεις για ποια χρήση προορίζεις τον ενισχυτή δηλ. ποια ηχεία θέλεις να οδηγήσεις.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Καλημέρα σας.
Αυτό που θέλω να κάνω είναι ότι επειδή αυτός ο ενισχυτής δουλεύει ήδη με τα 2N3055 και επειδή έχω 20 κομμάτια του Mj15015g για περιεργεια πιο πολύ να φτιάξω κάτι μεγαλύτερο. Τώρα ηχεία υπάρχουν πολλά (από φίλο) Martin Logan, Eggleston Works etc.

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Θα σου πρότεινα να σκεφτείς την κατασκευή νέου ενισχυτή χρησιμοποιώντας τα Mj15015.
Ένας που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Leach super amp, δες εδώ σχετικά.
Κι εδώ κάποιος που δίνει pcb για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Ο Leach super amp βέβαια δεν είναι μια φθηνή κατασκευή ακόμα κι αν έχεις τα Mj15015.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Θα σου πρότεινα να σκεφτείς την κατασκευή νέου ενισχυτή χρησιμοποιώντας τα Mj15015.
Ένας που μου έρχεται στο μυαλό είναι ο Leach super amp, δες εδώ σχετικά.
Κι εδώ κάποιος που δίνει pcb για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.
Ο Leach super amp βέβαια δεν είναι μια φθηνή κατασκευή ακόμα κι αν έχεις τα Mj15015.
Ευχαριστώ για την απάντηση απλώς θα ήταν πολύ εύκολο να κουμπώσω μια ψυκτρα με 4-8 τρανζίστορ εξόδου στην υπάρχουσα κατασκευή.
Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Όπως σου απάντησαν στο diyaudio θα πρέπει να ανεβάσεις το voltage για να ανέβεις σε ισχύ με συνέπεια να πρέπει να αλλαχθούν κι άλλα εξαρτήματα στο συγκεκριμένο σχηματικό όπως πυκνωτές κι ίσως τα οδηγά τρανζίστορς.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Προσθέτοντας τρανζίστορ εξόδου νομίζω θα πρέπει να αντικατασταθούν τα TR1 και TR7 τα οποία είναι TO-5 (δηλ. μεταλλικά) με αντίστοιχα σύγχρονα που να μπορούν να δώσουν πάνω από 1A ρεύμα τα οποία όμως πιθανότατα είναι διαφορετικού pinout από τα TO-5 που έχεις τώρα και το πράγμα μπερδεύει.
Τα TR1, TR7 είναι EBC και κάποιο σύγχρονο αντίστοιχο θα είναι ECB κι επίσης ακόμα κι αν τα αντικαταστήσεις με κάποια σύγχρονα πιο ισχυρά είναι σίγουρο ότι αυτά θα χρειάζονται ψύκτρες που δεν ξέρω αν υπάρχει χώρος να τοποθετηθούν στο υπάρχον pcb.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία να χρησιμοποιήσεις υλικά που ήδη έχεις αλλά αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε εξτρά κόστος με ένα κακό αποτέλεσμα, σκέψου το καλά πριν το αποφασίσεις.
Μια άλλη, πιο συνετή κατά την γνώμη μου, εναλλακτική είναι να πουλήσεις τα Mj15015 και να διαλέξεις κάποιο άλλο project τελικού πιο σύγχρονου και με πιο σίγουρη την επιτυχία του εγχειρήματος.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Αντιλαμβάνομαι την επιθυμία να χρησιμοποιήσεις υλικά που ήδη έχεις αλλά αυτό μπορεί να σε οδηγήσει σε εξτρά κόστος με ένα κακό αποτέλεσμα, σκέψου το καλά πριν το αποφασίσεις.
Μια άλλη, πιο συνετή κατά την γνώμη μου, εναλλακτική είναι να πουλήσεις τα Mj15015 και να διαλέξεις κάποιο άλλο project τελικού πιο σύγχρονου και με πιο σίγουρη την επιτυχία του εγχειρήματος.
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου. Μάλλον για εκεί πάμε.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Βάλε αν θέλεις αγγελία στο diyaudio τα Mj15015 -σίγουρα θα πουληθούν- κι αν θέλεις καλό και δοκιμασμένο τελικό AB class κοντά στα 150W/8Ohm - 260W/4Ohm δες αυτόν.
Τον έχω φτιάξει ο ίδιος κι ένα δυο άλλα παιδιά εδώ στο avsite με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα.
Είναι εύκολη κατασκευή, σχετικά οικονομική που μετράει και παίζει πραγματικά φανταστικά.
 
Last edited:



Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Δυστυχώς δε γνωρίζω τα συγκεκριμένα και οι γνώσεις μου δεν είναι σε τόσο υψηλό επίπεδο για να μπορώ βλέποντας ένα σχηματικό να κρίνω αν είναι καλό ή όχι.
Ίσως κάποια άλλα παιδιά με πολύ περισσότερες τεχνικές γνώσεις όπως ο @PeterMeni να μπορούν να σου πουν την γνώμη τους.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
2
Δυστυχώς δε γνωρίζω τα συγκεκριμένα και οι γνώσεις μου δεν είναι σε τόσο υψηλό επίπεδο για να μπορώ βλέποντας ένα σχηματικό να κρίνω αν είναι καλό ή όχι.
Ίσως κάποια άλλα παιδιά με πολύ περισσότερες τεχνικές γνώσεις όπως ο @PeterMeni να μπορούν να σου πουν την γνώμη τους.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Εύχομαι μια καλή Κυριακή, χωρίς ηλεκτρονικά στο μυαλό.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου. Εύχομαι μια καλή Κυριακή, χωρίς ηλεκτρονικά στο μυαλό.
Καλησπέρα φίλε. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής (δυστυχώς τον έχω και εγώ) δεν κάνει για τίποτε. Λανθασμένη και παλιά σχεδίαση, πολλά κρίσιμα σημεία, ρεύμα ηρεμίας που το ρυθμίζεις και ξαναφεύγει μόλις ζεσταθεί, υλικά από εταιρείες ότι να ναι ....
Δες και εδώ:
https://www.hlektronika.gr/forum/sh...ht=%C5%CD%C9%D3%D7%D5%D4%C7%D3+SMART+KIT+1033

Κατά τη γνώμη μου δώστον και πάρε ένα από ebay με το LM3886 68W ή με δύο παράλληλα LM3886 120W! :

Τον έχω και είναι αξιοπρεπέστατος. Το συγκεκριμένο IC το παραδέχονται πολλοί.
 

Μηνύματα
1.294
Reaction score
445
Τι θυμηθηκα ρε σεις...πριν 20+ χρονια... 96,97 καπου κει.. τριτη λυκειου και να παλευω να φτιαξω αυτο το χτικιο πανω σε ενα κομματι γνωσεις ελαχιστες , αλλα ειχα ολοκαινουριο Ersa!!
12 ζευγαρια 2N3055 εκαψα μεχρι να τον κανω καπως να δουλεψει!!! Τρανζιστορ και 500αρικο.. ειχα φτιαξει μια αρμαθια, σα αλυσιδα και την ειχα ντεκορ για χρονια...

καπου πρεπει να χω φωτο... αμα τις βρω θα ανεβασω!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.197
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top