Ενισχυτης για ταιριασμα με Focal Aria 936

Μηνύματα
26
Reaction score
14
Καλημερα!
Ηρθε η ωρα να κανω upgrade στο συστημα του σαλονιου που τωρα αποτελειται απο τα Dali Zensor 7.
Με βαση τις μελετες μου, ψαχνοντας ηχεια για πολυωρα ακουσματα (κυριως κλασσικη, jazz, soul) που δε θα με κουραζουν, ουδετερο προς ζεστο ηχο που δε θα τονιζει τα πριμα, εχω σχεδον καταληξει στα Focal Aria (926 ή 936 αναλογως το τελικο μπατζετ και πως θα ακουσω τα μπασα του καθενος κατα την ακροαση).
Το ερωτημα ειναι με ποιον ενισχυτη να τα ματσαρω, και με ποση ισχυ θαμαι καλλυμενος ωστε να μη χαντακωνονται τα ηχεια.
Επειδη εχω διαβασει οτι τα focal ειναι και λιγο harsh και μπορει να με κουραζουν τελικα, θα ηταν καλο να προτιμησω καποιον ζεστο ενισχυτη να εξισορροπησει. Αποσο εχω διαβασει τετοιοι ενισχυτητες ειναι οι Marantz, Hegel, Musical Fidelity, Exposure.
Τι προτεινετε?
ps: περα απο τα focal, προτεινετε καποιο αλλο ηχειο με παρομοια χαρακτηριστικα? Τα KEF σκεφτομουν αλλα αυτα ειναι ακομα πιο αναλυτικα.
Συνολικο μπατζετ για ενισχυτη + ηχεια = 4k
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.545
Καλά είναι και τα Focal, καλά είναι και τα KEF, συνήθως καλά σχεδιασμένα.

Το μπάσο είναι κυρίως χαρακτηριστικό του χώρου σου και της τοποθέτησης.
Το "αναλυτικό-harsh" είναι πάλι χαρακτηριστικό του χώρου και των χρόνων αντήχησης, μιας και τα ηχεία αυτών των εταιριών είναι συνήθως σωστά και δεν τσιρίζουν.

Η λογική του ζεστού-κρύου και των "ματσαρισμάτων" δεν θα σε βοηθήσει, είναι παρωχημένη και λάθος εξ ορισμού. Και μακροπρόθεσμα οδηγεί σε αφαίμαξη από επιτήδειους.

Ποιο είναι το διαθέσιμο budget για ενισχυτή;
 

Μηνύματα
26
Reaction score
14
εχω δυο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω:
- εναν Denon PMA-720 (85 watt στα 4 ohm).
- εναν πιο μικρο Marantz PM6007 (45 watt ανα καναλι).
Ειμαι διατεθημενος να πουληθουν αυτοι για να αγοραστει ενας "σωστος" για τα Focal
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.494
εχω δυο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω:
- εναν Denon PMA-720 (85 watt στα 4 ohm).
- εναν πιο μικρο Marantz PM6007 (45 watt ανα καναλι).
Ειμαι διατεθημενος να πουληθουν αυτοι για να αγοραστει ενας "σωστος" για τα Focal
πάλι όμως δεν απαντάς....να χουμε έναν μπούσουλα

Ποιο είναι το διαθέσιμο budget για ενισχυτή;
 


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
εχω δυο που θα μπορουσα να χρησιμοποιησω:
- εναν Denon PMA-720 (85 watt στα 4 ohm).
- εναν πιο μικρο Marantz PM6007 (45 watt ανα καναλι).
Ειμαι διατεθημενος να πουληθουν αυτοι για να αγοραστει ενας "σωστος" για τα Focal
Την ιδια ισχυ εχουν περιπου....ο denon ειναι 2Χ50 στα 8 ohm. Θα ελεγα οτι οι ενισχυτες αυτοι ειναι μικροι σε ισχυ για τα zensor 7. Μηπως να δοκιμαζες τα ηχεια σου με εναν καλο ολοκληρωμενο? Εχω την εντυπωση οτι ακομα δεν εχεις ακουσει απο αυτα,οτι μπορουν να σου δωσουν.
 

Μηνύματα
683
Reaction score
296
Ξέρω καλά τα 926-936 και είχα το 906. Τα ηχεία έχουν πολύ (και αργό) μπάσο και το ακριβώς αντίθετο από bright, σε επίπεδο που είναι -καπως- μουντά.
Αν τους βάλεις και σκοτεινό ενισχυτή θα παραγίνει.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.494
Ξέρω καλά τα 926-936 και είχα το 906. Τα ηχεία έχουν πολύ (και αργό) μπάσο και το ακριβώς αντίθετο από bright, σε επίπεδο που είναι -καπως- μουντά.
Αν τους βάλεις και σκοτεινό ενισχυτή θα παραγίνει.
παιδιά...δεν υπάρχει ''αργό'' μπάσο''
αν μπουμάρει ο χώρος...ότι ηχείο και να βάλεις...θα έχεις ουρές κ χαμηλή απόσβεση
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.880
Reaction score
77.494
Budget για ενισχυτη : ~ 2k αναλογως βεβαια και πως θα τον ακουσω κατα την ακροαση
μπορείς να περιγράψεις τον χώρο σου (η καλύτερα να ανεβάσεις φωτό)?
απόσταση ακρόασης?
 

Μηνύματα
26
Reaction score
14
γενικα παιζω σε χαμηλες εντασεις.
Την ιδια ισχυ εχουν περιπου....ο denon ειναι 2Χ50 στα 8 ohm. Θα ελεγα οτι οι ενισχυτες αυτοι ειναι μικροι σε ισχυ για τα zensor 7. Μηπως να δοκιμαζες τα ηχεια σου με εναν καλο ολοκληρωμενο? Εχω την εντυπωση οτι ακομα δεν εχεις ακουσει απο αυτα,οτι μπορουν να σου δωσουν.
ενδεχεται δηλ να μην αποδιδουν σωστα τα dali? γενικα παιζω σε χαμηλες εντασεις οποτε θεωρουσα δε χρειαζομαι παραπανω ισχυ.

από πηγή τι χρησιμοποιείς?
DAC Benchmark 1 και βινυλιο
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.395
Reaction score
79.545
Τι χρειαζόμαστε από έναν ενισχυτή; απλοϊκά και κατανοητά:

  1. Πολύ μεγάλη ισχύ. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από τον ενισχυτή που μένει από γκάζι
  2. Χαμηλές παραμορφώσεις και σταθερή απόδοση ανεξάρτητα από το ηχείο που οδηγεί
  3. Έξοδο για subs, crossover και delays
  4. Room correction software.
Τα ανωτέρω φυσικά μπορούμε να βρούμε και σε συνδυασμούς προ- και τελικών ενισχυτών.

Αν δεν υπάρχουν αυτές οι 4 προϋποθέσεις σε ένα μηχάνημα, δεν το συζητάμε καν, είναι σκουπίδια για άσχετους αντιεμβολιαστές αποψάκηδες.
 

K

kimon

Guest
Η λογική του ζεστού-κρύου και των "ματσαρισμάτων" δεν θα σε βοηθήσει, είναι παρωχημένη και λάθος εξ ορισμού. Και μακροπρόθεσμα οδηγεί σε αφαίμαξη από επιτήδειους.
Τα πράγματα γίνονται πολύ χειρότερα εάν αρχίσει κάποιος να ψάχνει "ισοστάθμιση" μέσω καλωδίων.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
γενικα παιζω σε χαμηλες εντασεις.

ενδεχεται δηλ να μην αποδιδουν σωστα τα dali? γενικα παιζω σε χαμηλες εντασεις οποτε θεωρουσα δε χρειαζομαι παραπανω ισχυ.


DAC Benchmark 1 και βινυλιο
Σίγουρα δεν αποδίδουν τα μέγιστα που μπορούν, με αυτούς τους ενισχυτές. Το ότι ακούς σε χαμηλές στάθμες, δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεσαι έναν καλύτερο και ισχυρότερο ενισχυτή. Ο καλός ενισχυτής θα σου δώσει όγκο ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις.Δεν θα οδηγούσα τα Dali με ενισχυτικό, κάτω από 2Χ100 στα 8 ohm. Όπως επίσης και η όποια κεφαλή έχεις στο πικάπ, δεν σου δίνει ότι μπορεί, με το phono stage των ενισχυτών σου.
 

K

kimon

Guest
Ο M 150 της Micromega τα έχει όλα (ποστ #13), αλλά ξεφεύγει πολύ σε τιμή ο ρημάδης και (απ' ό,τι βλέπω) δεν αντιπροσωπεύεται πλέον στην Ελλάδα.
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.907
Reaction score
28.696
.....θα κοιτούσα και κάτι σαν αυτόν ,
-
-

-
-

-
-* , καλές επιλογές εύχομαι .
 
Last edited:


Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
3-4m, 30-40 m2
2X100 τουλάχιστον και με καλά ρεύματα........αυτό που σου έγραψα πιο πάνω,δεν έχεις ακόμα ακούσει τα ηχεία σου σωστά.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.637
Μηνύματα
2.868.649
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top