Ενοχληση γειτόνων

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
- μία καλή ιδέα είναι να καλέσεις αυτόν-ους που ενοχλούνται, να δούνε ταινία μαζί σου και να τους φιλεψεις επισης

- πλέον θα έχει σπάσει ο πάγος και θα βρείτε κοινό τόπο συνεννόησης,,, το έχω κάνει
Το πρότεινα αλλα δεν ψήνονται γιατι θα κουφαθουν λεει...

Μενω σε μονοκατοικία. Οι γειτονισσα απεναντι, στην αλλη μερια του δρομου.

Τον σεβασμο αλλιως τον αντιλαμβάνεται ο καθενας. Καποιος μπορει να θεωρει ελλειψη σεβασμου να κλαιει νεογεννητο. Καποιος αλλος να μην θεωρει ελλειψη σεβασμου τον σκυλο ο οποιος γαυγιζει νυχθημερόν, σκυλος σιναο δεν πειράζει...

Οποτε, για αυτο ρωταω τι λεει ο νόμος. Απο τους υπολοίπους δεν παραπονέθηκε κανεις. Αλλωστε τρια διωρα ειναι τη βδομάδα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.409
Reaction score
27.695
Τελικά θεωρούμαι τυχερός και προνομιούχος που ζω σε μονοκατοικία και δεν έχω κανέναν απολύτως να ενοχληθεί.
Βάζω όσα γκάζια αντέχουν τα σαμπ μου.
Ίσως να ενοχλούνται οι γάτες έξω στην ταράτσα!
Μια από τα ίδια και εγώ.
Βασικά ξέρω, ενοχλείται ο σκύλος και βγάνει στον κήπο. :D


Θεωρώ ότι η ελευθερία μας τελειώνει εκεί που αρχίζει ένας άλλος να ενοχλείται. Άσχετα τη ώρα είναι.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Sorry κιόλας, αλλά πόσο μακριά είναι το "απέναντι"; Μένεις σε πολυκατοικία ή σε σπίτι; Δηλαδή, εάν το πρόβλημα είναι όντως το μπάσο κι η γειτόνισσα είχε γείτονα τον @costas EAR ή τον @TERMATOGAZI, τι θα έλεγε;;;;;;:o:o
Μαλλον θα μιλουσε για 30 ριχτερ :D
[DOUBLEPOST=1564323477][/DOUBLEPOST]
Καποιος μπορει να θεωρει ελλειψη σεβασμου να κλαιει νεογεννητο.
Αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι απο τις εξαιρεσεις.Αν τωρα τα παιδια ειναι ας πουμε 7-8 χρονων + και κανουν οντως πολυ φασαρια, υπευθυνοι θεωρουνται οι γονεις και μπορεις αφου τους πεις και εξαντλησεις τα λογικα ορια,να τους καταγγειλεις αν η κατασταση συνεχιζεται.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Το πρότεινα αλλα δεν ψήνονται γιατι θα κουφαθουν λεει...

Μενω σε μονοκατοικία. Οι γειτονισσα απεναντι, στην αλλη μερια του δρομου.

Τον σεβασμο αλλιως τον αντιλαμβάνεται ο καθενας. Καποιος μπορει να θεωρει ελλειψη σεβασμου να κλαιει νεογεννητο. Καποιος αλλος να μην θεωρει ελλειψη σεβασμου τον σκυλο ο οποιος γαυγιζει νυχθημερόν, σκυλος σιναο δεν πειράζει...

Οποτε, για αυτο ρωταω τι λεει ο νόμος. Απο τους υπολοίπους δεν παραπονέθηκε κανεις. Αλλωστε τρια διωρα ειναι τη βδομάδα.
Αν είναι απέναντι τους γράφεις..απλά...

Δεν μπορεί να ακούγεται τόσο πολύ απέναντι εκτός κι αν σας χωρίζει σοκάκι.

Το πιθανότερο, ειναι απλά περίεργοι.
Εφόσον άλλοι (δίπλα σου πχ) δεν έχουν πει κάτι, προχώρα ακάθεκτος κι άσε να λένε.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Θα βάλω μουσική τέρμα και θα παω απ' εξω να μετρήσω db. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι αυτά τα 80db που ειπώθηκαν ισχύουν. Σϊγουρα ακούγεται. Το κατά πόσο δονούνται ειναι προς συζήτηση καθότι όπως ειπα μένουν απέναντι, δλδ γύρω στα είκοσι μέτρα.

Το σύστημα έχει δυο pb-4000 και δεξι/αριστερό klipsch rp8000. Mprostinh τριάδα οδηγείται από δυο crown xls1502.

Ισχύς σίγουρα υπάρχει, οι εντάσεις είναι μεγάλες, δεν αντιλέγω.... Αλλά δεν παίζει οκτάωρο στο +5db ούτε στην δίωρη ταινία γίνεται της πουτάνας καθόλη την διάρκεια της...
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Το πρότεινα αλλα δεν ψήνονται γιατι θα κουφαθουν λεει...

Μενω σε μονοκατοικία. Οι γειτονισσα απεναντι, στην αλλη μερια του δρομου.

Τον σεβασμο αλλιως τον αντιλαμβάνεται ο καθενας. Καποιος μπορει να θεωρει ελλειψη σεβασμου να κλαιει νεογεννητο. Καποιος αλλος να μην θεωρει ελλειψη σεβασμου τον σκυλο ο οποιος γαυγιζει νυχθημερόν, σκυλος σιναο δεν πειράζει...

Οποτε, για αυτο ρωταω τι λεει ο νόμος. Απο τους υπολοίπους δεν παραπονέθηκε κανεις. Αλλωστε τρια διωρα ειναι τη βδομάδα.
Αφού μένει απέναντι στην επόμενη συνάντηση σας πες της.....
tenor (3).gif
 

Μηνύματα
281
Reaction score
92
Θα βάλω μουσική τέρμα και θα παω απ' εξω να μετρήσω db. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι αυτά τα 80db που ειπώθηκαν ισχύουν. Σϊγουρα ακούγεται. Το κατά πόσο δονούνται ειναι προς συζήτηση καθότι όπως ειπα μένουν απέναντι, δλδ γύρω στα είκοσι μέτρα.

Το σύστημα έχει δυο pb-4000 και δεξι/αριστερό klipsch rp8000. Mprostinh τριάδα οδηγείται από δυο crown xls1502.

Ισχύς σίγουρα υπάρχει, οι εντάσεις είναι μεγάλες, δεν αντιλέγω.... Αλλά δεν παίζει οκτάωρο στο +5db ούτε στην δίωρη ταινία γίνεται της πουτάνας καθόλη την διάρκεια της...
Με αυτά που διάβασα φίλε μου, sorry αλλά και εμένα με ενοχλείς, χαμήλωσε το σε παρακαλώ και εκτός απο τους υπολοίπους σκέψου και τα δικά σου αυτιά :D
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Το σύστημα έχει δυο pb-4000 και δεξι/αριστερό klipsch rp8000. Mprostinh τριάδα οδηγείται από δυο crown xls1502.
Ωραία. Αν ποτέ χρειαστείς λιθοτριψία, το 'χεις. :showingbiceps:
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Θα βάλω μουσική τέρμα και θα παω απ' εξω να μετρήσω db. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι αυτά τα 80db που ειπώθηκαν ισχύουν. Σϊγουρα ακούγεται. Το κατά πόσο δονούνται ειναι προς συζήτηση καθότι όπως ειπα μένουν απέναντι, δλδ γύρω στα είκοσι μέτρα.

Το σύστημα έχει δυο pb-4000 και δεξι/αριστερό klipsch rp8000. Mprostinh τριάδα οδηγείται από δυο crown xls1502.

Ισχύς σίγουρα υπάρχει, οι εντάσεις είναι μεγάλες, δεν αντιλέγω.... Αλλά δεν παίζει οκτάωρο στο +5db ούτε στην δίωρη ταινία γίνεται της πουτάνας καθόλη την διάρκεια της...
Πάντως απορώ πως αντέχεις.
Εγώ στιγμιαία παίζω στα 90 και αμέσως χαμηλώνω .
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Θα βάλω μουσική τέρμα και θα παω απ' εξω να μετρήσω db. Απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι αυτά τα 80db που ειπώθηκαν ισχύουν. Σϊγουρα ακούγεται. Το κατά πόσο δονούνται ειναι προς συζήτηση καθότι όπως ειπα μένουν απέναντι, δλδ γύρω στα είκοσι μέτρα.

Το σύστημα έχει δυο pb-4000 και δεξι/αριστερό klipsch rp8000. Mprostinh τριάδα οδηγείται από δυο crown xls1502.

Ισχύς σίγουρα υπάρχει, οι εντάσεις είναι μεγάλες, δεν αντιλέγω.... Αλλά δεν παίζει οκτάωρο στο +5db ούτε στην δίωρη ταινία γίνεται της πουτάνας καθόλη την διάρκεια της...
Δώσε τα klipsch τότε και πάρε κανένα JBLακι κ θα είσαι ΟΚ!:lolsign:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Στη θέση σου (για 2-3 φορές τη βδομάδα και σε ώρες μη κοινής ησυχίας) μάλλον δε θα έκανα τίποτα, ίσως να χαμήλωνα μερικά db έτσι σαν ένδειξη καλής θελήσεως (να μπορώ να λέω μια καλημέρα με το γείτονα) και μέχρι εκεί...

Προσωπικά προσπαθώ να μην ενοχλώ ακόμα και σε ώρες μη κοινής ησυχίας αλλά όπως δεν παραπονιέμαι όταν από πάνω (ή κάτω) κάνουν που και που σαματά (κυρίως με παιδιά) έτσι θέλω και γω να βάζω από κανα-δυο φορές τη βδομάδα τα psychedelic trance στα τέρματα και να μην τρέχει τίποτα...

Αυτά τα θέματα "λύνονται" ή με αυστηρή εφαρμογή του νόμου ή (αυτό που βλέπω σαν πιο ανθρώπινο και επιδιώκω) την αμοιβαία κατανόηση και προσπάθεια απ' όλες τις πλευρές, ακόμα και σε ώρες μη κοινής ησυχίας.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ενισχυτης στο +7, moysikh pop σε στερεο, τα λεντάκια του crown ισα που δεν κοκκινιζαν, απ' εξω στη μέση του δρόμου 60-62 db...
 


Μηνύματα
3
Reaction score
1
Καλημέρα στο γκρούπ,

ακολουθεί κείμενο σε ελαφριά παραλλαγή του μηνύματος που έστειλα στο χρήστη decembered σκοντάπτοντας χθες στο ιντερνετ για ενόχληση από μπάσο.

Μένω στο 2ο όροφο και στο ισόγειο λειτουργεί συνοικιακή καφετέρια. Μπιτάκια και ποπ παίζει, όχι σε υψηλή ένταση, αλλά ακούω αισθητά τα μπάσα τους, με αποτέλεσμα παρόλο που κλείνουν την εξωτερική μουσική στις 23.00, μέσα στο μαγαζί συνεχίζει να παίζει η μουσική με αποτέλεσμα να ακούω το μπάσο μόνιμα στο σπίτι μου, κάθε μέρα μέχρι τις 01.00, μέχρι που και η μουσική κλείνει. Ως αποτέλεσμα, δε μπορώ να ηρεμήσω στο ίδιο μου το σπίτι.

Μίλησα χθες με τους ιδιοκτήτες, αρνήθηκαν κατηγορηματικά να μειώσουν την ένταση, με την ένσταση ότι είναι σύννομοι, ως μοναδική παραχώρηση μου είπαν ότι θα κοιτάξουν αν μπορούν να μειώσουν τα μπάσα, κάτι το οποίο δεν το αντιλήφθηκα καθόλου αφότου έφυγαν(τους παρακάλεσα να έρθουν πάνω στο διαμερισμά μου, όπου αναγνώρισαν μεν ότι ακούγεται η μουσική και το μπάσο, αλλά ότι αυτό δε καθιστά πρόβλημα), και υποψιάζομαι ότι με γράψανε.Θα πάω να τους ρωτήσω σήμερα λοιπόν και πριν το κάνω σκέφτηκα να απευθυνθώ σε σας.
Εdit: O πρώτος όροφος είναι εντελώς ακατοίκητος, δίπλα μου στο 2ο μένει ένας υπέργηρος κύριος που τον φροντίζουν, δε ξέρω πως είναι η κατάσταση της ακοής του, το αναφέρω επειδή οι ιδιοκτήτες μου είπαν ότι 3 χρόνια που λειτουργεί η καφετέρια δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με κανέναν.

Πρίν πάω να τους ζητήσω αν μείωσαν όντως τα μπάσα, ήθελα να σας ρωτήσω: Kρατώντας την ένταση ίδια, μείωνοντας έως μηδενίζοντας ωστόσο τα μπάσα/lows μέσω του software/equalizer του προγράμματος που τρέχουν στο μαγαζί, σε απόσταση από ισόγειο μέχρι τον 2ο, είναι εύλογο να μηδενιστεί ή να περιοριστεί σημαντικά η ‘αίσθηση’ του μπάσου που ακούω στο σπίτι? Σας ρωτάω για να ξέρω περίπου τι να με περιμένει, θέλω να είμαι όσο περισσότερο προετοιμασμένος γίνεται. Το δοκίμασα σπίτι μου με διάφορα τραγούδια(πότε με ακουστικά, πότε να παίζει από τα ηχεία του λαπτοπ, και η διαφορά ήταν αισθητή, αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχετε εμπειρία όταν η απόσταση ορίζεται σε ορόφους.

Γνωρίζω ότι είναι υποκειμενική εντελώς η όχληση από το μπάσο, ο αδερφός μου π.χ., που τον φιλοξενώ αυτές τις μέρες ίσα ίσα που το αντιλαμβάνεται, αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία πάνω σε αυτό. Σας ρωτώ επειδή οι ιδιοκτήτες μου είπαν ρητά ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό και ουσιαστικά να κόψω το λαιμό μου. Μου έχει προκαλέσει μεγάλη στεναχώρια το ζήτημα αυτό, γιατί έψαχνα σπίτι εντατικά ενάμισι χρόνο και όταν το είδα, δεν αντιλήφθηκα το μπάσο μιας και ήταν μέρα και οι υπόλοιποι θόρυβοι το κάλυπταν.

Σκέφτηκα επίσης να τους αγοράσω εγώ ένα φτηνό μίξερ, γιατί το μαγαζί δεν έχει, υπο τη συμφωνία το gain στο μπάσο να είναι μηδέν/ ή πολύ χαμηλό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα αναμεταφέρω πως πήγε.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
- περίμενε να δει το θέμα ο Decembered που βιώνει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και το έχει ψάξει
δεν το ειχα δει, εγω εχω μεσοτοιχια-σκετο τουβλο-δεν μπορεις να κανεις κατι στη δικια μου περιπτωση, μια μονωση 20 εκατοστα δεν ειναι option καθως ειναι μακροστενος ο χωρος και θα ερθω πολυ μεσα.
Ομως δεδομενου, οτι αυτη τη στιγμη ολος ο τοιχος εχει καλυφθει με βιβλιοθηκη (cd-βιβλια) -και το επομενο πλανο ειναι να μπει καποιο αποροφητικο υλικο απο πισω, κατι κανουμε.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- @stronzium πολύ φοβάμαι πως δεδομένων των συνθηκών ( ουτε οι υπόλοιποι ενοχλούνται ) , δεν έχεις και πολλά να κάνεις . . . άσε πού όσο άσχολείσαι τόσο νευριάζεις με την απάθεια των άλλων . . . ωτοασπίδες χρησιμοποιούσα σε αντίστοιχη περίπτωση στο παρελθόν

- μπορείς να πάς και δικαστικά , αλλά πολλά εξοδα , θα αργήσει η όλη ιστορία και θα δημιουργήσεις αντιπαλότητες
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλημέρα στο γκρούπ,

ακολουθεί κείμενο σε ελαφριά παραλλαγή του μηνύματος που έστειλα στο χρήστη decembered σκοντάπτοντας χθες στο ιντερνετ για ενόχληση από μπάσο.

Μένω στο 2ο όροφο και στο ισόγειο λειτουργεί συνοικιακή καφετέρια. Μπιτάκια και ποπ παίζει, όχι σε υψηλή ένταση, αλλά ακούω αισθητά τα μπάσα τους, με αποτέλεσμα παρόλο που κλείνουν την εξωτερική μουσική στις 23.00, μέσα στο μαγαζί συνεχίζει να παίζει η μουσική με αποτέλεσμα να ακούω το μπάσο μόνιμα στο σπίτι μου, κάθε μέρα μέχρι τις 01.00, μέχρι που και η μουσική κλείνει. Ως αποτέλεσμα, δε μπορώ να ηρεμήσω στο ίδιο μου το σπίτι.

Μίλησα χθες με τους ιδιοκτήτες, αρνήθηκαν κατηγορηματικά να μειώσουν την ένταση, με την ένσταση ότι είναι σύννομοι, ως μοναδική παραχώρηση μου είπαν ότι θα κοιτάξουν αν μπορούν να μειώσουν τα μπάσα, κάτι το οποίο δεν το αντιλήφθηκα καθόλου αφότου έφυγαν(τους παρακάλεσα να έρθουν πάνω στο διαμερισμά μου, όπου αναγνώρισαν μεν ότι ακούγεται η μουσική και το μπάσο, αλλά ότι αυτό δε καθιστά πρόβλημα), και υποψιάζομαι ότι με γράψανε.Θα πάω να τους ρωτήσω σήμερα λοιπόν και πριν το κάνω σκέφτηκα να απευθυνθώ σε σας.
Εdit: O πρώτος όροφος είναι εντελώς ακατοίκητος, δίπλα μου στο 2ο μένει ένας υπέργηρος κύριος που τον φροντίζουν, δε ξέρω πως είναι η κατάσταση της ακοής του, το αναφέρω επειδή οι ιδιοκτήτες μου είπαν ότι 3 χρόνια που λειτουργεί η καφετέρια δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με κανέναν.

Πρίν πάω να τους ζητήσω αν μείωσαν όντως τα μπάσα, ήθελα να σας ρωτήσω: Kρατώντας την ένταση ίδια, μείωνοντας έως μηδενίζοντας ωστόσο τα μπάσα/lows μέσω του software/equalizer του προγράμματος που τρέχουν στο μαγαζί, σε απόσταση από ισόγειο μέχρι τον 2ο, είναι εύλογο να μηδενιστεί ή να περιοριστεί σημαντικά η ‘αίσθηση’ του μπάσου που ακούω στο σπίτι? Σας ρωτάω για να ξέρω περίπου τι να με περιμένει, θέλω να είμαι όσο περισσότερο προετοιμασμένος γίνεται. Το δοκίμασα σπίτι μου με διάφορα τραγούδια(πότε με ακουστικά, πότε να παίζει από τα ηχεία του λαπτοπ, και η διαφορά ήταν αισθητή, αλλά θα ήθελα να μάθω αν έχετε εμπειρία όταν η απόσταση ορίζεται σε ορόφους.

Γνωρίζω ότι είναι υποκειμενική εντελώς η όχληση από το μπάσο, ο αδερφός μου π.χ., που τον φιλοξενώ αυτές τις μέρες ίσα ίσα που το αντιλαμβάνεται, αλλά θα σας ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε περεταίρω πληροφορία πάνω σε αυτό. Σας ρωτώ επειδή οι ιδιοκτήτες μου είπαν ρητά ότι είναι δικό μου πρόβλημα αυτό και ουσιαστικά να κόψω το λαιμό μου. Μου έχει προκαλέσει μεγάλη στεναχώρια το ζήτημα αυτό, γιατί έψαχνα σπίτι εντατικά ενάμισι χρόνο και όταν το είδα, δεν αντιλήφθηκα το μπάσο μιας και ήταν μέρα και οι υπόλοιποι θόρυβοι το κάλυπταν.

Σκέφτηκα επίσης να τους αγοράσω εγώ ένα φτηνό μίξερ, γιατί το μαγαζί δεν έχει, υπο τη συμφωνία το gain στο μπάσο να είναι μηδέν/ ή πολύ χαμηλό.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και θα αναμεταφέρω πως πήγε.
Πιθανότατα χωρίς αισθητή συνολική μείωση του μπάσου από μέρους τους αλλά με πιο λεπτή (χειρουργική) επέμβαση (με κάποιο EQ) που θα μειώσει μόνο τη συχνότητα που είναι προβληματική (βλέπε room modes) να λυθεί αρκετά το πρόβλημα.
Όμως απαιτεί να έχουν κάποιο EQ και φυσικά να συνεργαστούν και να δοκιμάσουν να το κάνουν.

Πείσε τους πως θα βελτιωθεί και ο δικός τους ήχος!
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Αν η όχληση είναι από κραδασμούς που μεταφέρονται από τον σκελετό του κτιρίου δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Είναι πιθανό ο ήχος να είναι αρκετά χαμηλότερος από την ένταση που λένε οι προδιαγραφές και πάλι να ενοχλούν τα μπάσα...

Μόλις έδωσε την καλή συμβουλή ο wnet: να βρείτε τις συχνότητες που δημιουργούν το πρόβλημα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.377
- μιάς και πέσαν στο τραπέζι οι ένοχες συχνότητες , μάλλον γύρω στα 600hz θα είναι το πρόβλημα από ακουστικές εμπειρίες ηχων που ευνοούνται μέσω οικοδομικών υλικών . . . ο φίλος όμως παραπονιέται για μπάσο , οπότε μάλλον ο ΚΕΝΟΣ 1ος όροφος ευθύνεται
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.359
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top