Εξαντλείτε τα όρια των συσκευών σας?...

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Είμαστε σε μια κατηγορία που (αν δεν κάνω σοβαρό λάθος), παίζει ρόλο το value for money. Ταυτοχρόνως κανείς δεν σταματά να ψάχνει για συσκευές killers.

- Το ερώτημα είναι, αν εξαντλείτε τα όρια των συσκευών σας?

Θέλω να πω ότι δεν είναι ανάγκη να έχει δώσει κάποιος 1.000.000 ευρώ για να ασχοληθεί με θέματα, ρευμάτων, χώρου, καλωδίων, ρυθμίσεων. Η τρέλα πολλές φορές δεν συμβιβάζεται με το πορτοφόλι μας.

Προσωπικά, όταν έχω να κάνω με μια συσκευή ή ένα συγκεκριμένο setup, θα προσπαθήσω να ακούσω το καλύτερο δυνατό από αυτά με κάθε τρόπο. Ακόμη και μικρές αλλαγές κάνουν μεγάλες διαφορές. Βλέπω διάφορους που με ελαφρά καρδιά αλλάζουν πηγές, ενισχυτές, ηχεία κλπ, λέγοντας ότι δεν παίζουν ή το συνηθέστερο ότι βρήκανε καλύτερα, κινούμενοι πάντα σε μια κατηγορία τιμής ανθρώπινη και όχι διαστημική, χωρίς όμως να έχουν εξαντλήσει τα όρια των συσκευών τους.

Το να ψάχνουμε μικρές βελτιώσεις χωρίς να αλλάζουμε στην ουσία συσκευές είναι όλη η ουσία του χόμπι μας. Βεβαίως υπάρχουν και οι normal άνθρωποι που από την στιγμή που έφιαξαν ένα καλό σύστημα, δεν ξαναασχολήθιηκαν με αυτό.

Να σημειώσω ότι σε λογικά επίπεδα τιμών, οι συχνές αλλαγές μηχανημάτων είναι πολύ πιο εύκολες και αυτός είναι ο συνηθέστερος αλλά κατ' εμέ όχι ο σωστός τρόπος.

- Εσείς τι κάνετε?
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια σοβαρή βελτίωση που να προέρχεται κατά κάποιο τρόπο με εξωτερικές επεμβάσεις. Με αυτό εννοώ ότι όταν γνωρίζω τα όρια του συστήματος μου ξέρω ότι με μια καλύτερη πηγή μπορώ να έχω κάποια βελτίωση. Αν δηλαδή βάλω μια χειρότερη πηγή έχω την εντύπωση ότι ελάχιστα η καθόλου μπορεί να καταφέρω με διάφορα κόλπα που θα μου προσφέρουν το κάτι διαφορετικό προς το καλύτερο.
Αυτά που μου έρχονται στο μυαλό τα οποία μου προσφέρουν σίγουρα βελτιώσει είναι τα ακόλουθα.

Όλα τα μηχανήματα να είναι στο ρεύμα με την ίδια φάση.
Να μην έχω ενωμένα στο σύστημα μηχανήματα κακής ποιότητας η φτηνά τα οποία πιθανόν να επηρεάσουν αρνητικά τον ήχο του συστήματος ακόμα και όταν αυτά δεν παίζουν. Ιδικά αυτά δίχως διακόπτη on/off αλλά που μένουν πάντα σε κατάσταση stand by.
Βελτίωση είδα από φτηνές πηγές dvd player σαν audio μόνο, όταν η μόνη σύνδεση με τα μηχανήματα ήταν η οπτική ίνα.

Το αν θα έχω βελτίωση φτιάνοντας καλύτερα τον χώρο, πιστεύω θα έχω, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν θα ακούσω καλύτερα από μια πηγή που τώρα την θεωρώ χειρότερη.
 


Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Για να φτάσουμε στο 60% χρειάζονται πολλες παραχωρήσεις. Συνήθως ο απλός χομπίστας δεν ξεπερνά το 40-50%.

Ο "άρρωστος" όμως μπορεί να "στραγγίξει" το σύστημα του. Και δεν μιλάμε μόνο για τον χώρο αλλά για και για βελτιώσεις στα μηχανήματα ή και για αλλαγές σε καλώδια κλπ κλπ

Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δυστυχώς θα διαφωνήσω μαζί σου Γιώργο πέρα από την βελτίωση στον χώρο και στην καλή ποιότητα του ηλεκτρικού ρεύματος δεν βλέπω πως θα πάρω το υπόλοιπο 40% :shock:

Δυστυχώς έστω και αργά αν το καταλάβουμε ότι τα μηχανήματα μας παίζουν σχεδόν στα όρια τους και δεν ψάχνουμε για φαντάσματα τότε πιστεύω η επόμενη αναβάθμιση θα είναι πολύ καλύτερη.

Και δεν αναφέρομε στο χέριασμα των μηχανημάτων αλλά στο στήσιμο. Αν ανοίξεις ένα μηχάνημα είναι διαφορετικό, και με προϋποθέσεις και η πιο απλή επέμβαση όχι απαραίτητα στην αλλαγή εξαρτημάτων μπορεί να φέρει βελτίωση.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Αντώνη Κ.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στο ότι δεν συμφωνούμε σε κάτι. :)
Αλλοίμονο,εάν όλοι είχαμε την ίδια άποψη,δέν θα υπήρχε διάλογος.

Σίγουρα όπως έχω γράψει και σε άλλο post μου,"το χέριασμα",ούτε να το ακούω δεν θέλω. :(
Εκτός όμως απο το ρεύμα και την βελτίωση του χώρου,είναι και το στήσιμο μέσα σε αυτόν,είναι η τοποθέτηση σε ράκ,για την απομόνωση των συντονισμο κραδασμών,καθώς και λίγο ψάξιμο με αποσβεστικά και καλώδια.

ΔΕΝ πρέπει όμως να ξεχνάμε και τα λάθος μηχανήματα σε λάθος χώρους. :wink:
Πιστεύεις ότι όλοι μας γνωρίζουμε ή θέλουμε να ασχοληθούμε με όλα αυτά καθώς και τους πιθανούς συνδιασμούς αυτών? :?:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Δεν άκουσα τίποτα για μάτσιν... (σε άπταιστα ελληνικά) :wink:
Αν δεν ματσάρουμε συσκευές βγαίνει το 100%?????
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
άλλη πονεμένη ιστορία το matching...

Αλλά δυστυχώς όποιος μπήκε στο "τριπάκι" για το καλύτερο δυνατό ματσάρισμα ακόμα τρέχει...
Βλέπετε είναι κάτι που ποτέ δεν σταματά!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...
Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...
Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...
Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...
Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...
Φυσικά το "σπορ" αυτό απαιτεί και χρόνο και χρήμα...

...... ok?
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.210
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top