Επέκταση home theater σε 7.1 από 5.1

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Καλημέρα παιδιά έχω τα prime towers prime bookselfs και ultra center και θα ήθελα να κάνω αναβάθμιση σε 7.1 αλλά λέω να μην χρησιμοποιησω πάλι prime bookselfs και να βάλω για back τα satellites για το λόγο του ότι το ντουβαρι πίσω μου είναι 60ποντους από εμένα πιστεύετε θα ακούγεται καλά η θα πρέπει να βάλω πάλι bookself λλιιγη βοήθεια σας ευχαριστώ!!
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Δεν εχει νόημα το 7.1 σε αυτήν την περίπτωση, βάλε σωστά το 5.1 και αρκεί
Κοιτα σκεφτόμουν ότι αν όντως η απόσταση είναι μικρή να έφερνα την θέση μπροστά αλλά πόσο θέλει???
 


Μηνύματα
175
Reaction score
53
Κάτσε όπως είσαι.
Χμμμ... Και όταν μια ταινία είναι 7.1 θα κάνει συμπίεση ο ενισχυτής στα 2 σαραουντ? Γιατί πήρα τον iinvidia shield για να παίζω true hd πριν έβγαζα μέχρι dts 5.1 απτό arc της τηλεόρασης και αν ας πούμε ειμαι στο πίσω μέρος του δωματίου και θέλω να βάλω ατμος μου προτείνετε 2 κανάλια πάνω η 4? Έχω ελπίδες η μπα???
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
Χμμμ... Και όταν μια ταινία είναι 7.1 θα κάνει συμπίεση ο ενισχυτής στα 2 σαραουντ? Γιατί πήρα τον iinvidia shield για να παίζω true hd πριν έβγαζα μέχρι dts 5.1 απτό arc της τηλεόρασης και αν ας πούμε ειμαι στο πίσω μέρος του δωματίου και θέλω να βάλω ατμος μου προτείνετε 2 κανάλια πάνω η 4? Έχω ελπίδες η μπα???
Ο χώρος καθορίζει το layout. Τα κανάλια δεν λένε τίποτα, αν δεν το επιτρέπει ο χώρος.

Τα 60cm είναι λίγα για 7.1.4. Αν δεν αλλάξεις κάτι στις αποστάσεις του καναπέ πας σε 2 Atmos και τελείωσες.

Αν υπάρχει τρόπος να πας τουλάχιστον 1m - 1.2m από το πίσω τοίχο τότε πιθανότατα να μπορείς να πας σε 7.1.4.

Αν όχι μένεις σε 5.1.2
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Το θέμα των αποστάσεων είναι πολυπαραγοντικό.
Για παράδειγμα: πόση απόσταση έχεις τώρα από τα L-R ηχεία; Ποια είναι αυτά τα ηχεία;
Αυτό καθορίζει την επιθυμητή απόσταση από τα εμπρός ηχεία. Και ως αποτέλεσμα και από τα πίσω.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Ο χώρος καθορίζει το layout. Τα κανάλια δεν λένε τίποτα, αν δεν το επιτρέπει ο χώρος.

Τα 60cm είναι λίγα για 7.1.4. Αν δεν αλλάξεις κάτι στις αποστάσεις του καναπέ πας σε 2 Atmos και τελείωσες.

Αν υπάρχει τρόπος να πας τουλάχιστον 1m - 1.2m από το πίσω τοίχο τότε πιθανότατα να μπορείς να πας σε 7.1.4.

Αν όχι μένεις σε 5.1.2
Φίλε τα είπες όλα νομίζω ότι μπορω να το κάνω για την αγάπη μου θθα το κάνω Αρα 1 μέτρο κομπλέ αλλά πάμε στην ερώτηση τα satellites κάνουν για back suround? Η. Θέλει να είναι ίδια με τα bookselfs?? Svs είναι τα ηχεία όταν ολοκληρώσω άυτο θα δω και ηχεία για ατμός...
Το θέμα των αποστάσεων είναι πολυπαραγοντικό.
Για παράδειγμα: πόση απόσταση έχεις τώρα από τα L-R ηχεία; Ποια είναι αυτά τα ηχεία;
Αυτό καθορίζει την επιθυμητή απόσταση από τα εμπρός ηχεία. Και ως αποτέλεσμα και από τα πίσω.
Το δωμάτιο είναι 5 επί 3.30 επί 2.90 ύψος αν πάω 1 μέτρο μπροστά την θέση θα είμαι σε φάση 3μιση 3 μέτρα απτό κεντρικό αλλά τόσο περίπου απτά L + R ηχεία ειιναι τα svs γράφω επάνω Πόια ηχεία έχω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Το δωμάτιο είναι 5 επί 3.30 επί 2.90 ύψος αν πάω 1 μέτρο μπροστά την θέση θα είμαι σε φάση 3μιση 3 μέτρα απτό κεντρικό αλλά τόσο περίπου απτά L + R ηχεία ειιναι τα svs γράφω επάνω Πόια ηχεία έχω
ΟΚ, με αυτά τα ηχεία εγώ θα πήγαινα το μέγιστο στα 3 μέτρα απόσταση από τα L-R, με αποτέλεσμα να έχω περίπου 2 μέτρα απόσταση από τον πίσω τοίχο...και μετά κάνουμε άλλη κουβέντα πλέον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.417
Reaction score
27.704
τα satellites κάνουν για back suround? Η. Θέλει να είναι ίδια με τα bookselfs?? Svs είναι τα ηχεία όταν ολοκληρώσω άυτο θα δω και ηχεία για ατμός
Δεν γνωρίζω τα προϊόντα της SVS οπότε δεν μπορώ να κάνω προτάσεις. Αυτό όμως δεν αλλάζει τον κανόνα που θέλει όλα τα ηχεία να είναι τουλάχιστον από την ίδια σειρά.
Οπότε αγοράζεις ότι προτείνει ο κατασκευαστής σύμφωνα με τη σειρά που έχεις.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
ΟΚ, με αυτά τα ηχεία εγώ θα πήγαινα το μέγιστο στα 3 μέτρα απόσταση από τα L-R, με αποτέλεσμα να έχω περίπου 2 μέτρα απόσταση από τον πίσω τοίχο...και μετά κάνουμε άλλη κουβέντα πλέον.
Και όσο αναφορά τα μπάσα?? Πόσα Σάμπ? Θα πρότεινες έχω ήδη το monolith 15 και θα πάρω και δεύτερο το λέω γιατί όσο ποιο πίσω πάς στο δωμάτιο τόσο ποιο πολύ μπάσο έχεις όσο ποιο πολύ πας προς κέντρο χάνεις 😊
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.935
Και όσο αναφορά τα μπάσα?? Πόσα Σάμπ? Θα πρότεινες έχω ήδη το monolith 15 και θα πάρω και δεύτερο το λέω γιατί όσο ποιο πίσω πάς στο δωμάτιο τόσο ποιο πολύ μπάσο έχεις όσο ποιο πολύ πας προς κέντρο χάνεις 😊
Με περισσότερα απο ένα σαμπ και σωστή τοποθέτηση, υπάρχει μεγαλύτερη ομοιομορφία μπάσου στον χώρο.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
53
Με περισσότερα απο ένα σαμπ και σωστή τοποθέτηση, υπάρχει μεγαλύτερη ομοιομορφία μπάσου στον χώρο.
Σκέφτομαι να βάλω 4 Μονολίθ αγόρινα η αν δεν χωράνε 4 να βάλω πίσω 2 ποιο μικρά
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Φίλε τα είπες όλα νομίζω ότι μπορω να το κάνω για την αγάπη μου θθα το κάνω Αρα 1 μέτρο κομπλέ αλλά πάμε στην ερώτηση τα satellites κάνουν για back suround? Η. Θέλει να είναι ίδια με τα bookselfs?? Svs είναι τα ηχεία όταν ολοκληρώσω άυτο θα δω και ηχεία για ατμός...

Το δωμάτιο είναι 5 επί 3.30 επί 2.90 ύψος αν πάω 1 μέτρο μπροστά την θέση θα είμαι σε φάση 3μιση 3 μέτρα απτό κεντρικό αλλά τόσο περίπου απτά L + R ηχεία ειιναι τα svs γράφω επάνω Πόια ηχεία έχω
Κανε μια κατοψη του χωρου με την τωρινη τοποθετηση των ηχειων και της θεσης ακροασης.
Κατ αρχην, οσον αφορα το ερωτημα σου, τα ηχεια καλο ειναι να ειναι ολα ιδια ακριβως η απο την ιδια σειρα, προκειμενου να εχουν την ιδια ακουστικη υπογραφη.
Περα απο αυτο, τα ηχεια πρεπει να καλυπτουν και τις προδιαγραφες της αποστασης ακροασης και τα ηχεια που εχεις (εκτος απο τα εμπρος που εχουν διπλα γουφερ 6.5") εχουν μονα γουφερ 6.5" που σημαινει αποσταση ακροασης εως 2 μετρα. Με την θεση ακροασης στα 3 μετρα απο τα εμπρος ηχεια θα μενουν λιγοτερα απο 2 μετρα αποσταση απο τα πισω ηχεια και λιγοτερα απο 1.5μ απο τα πλαινα surround οποτε εισαι καλυμενος και απο εκει.
Ολα αυτα βεβαια με την προυποθεση οτι τα εμπρος ηχεια (δεξι αριστερο) σχηματιζουν ισοπλευρο τριγωνο με την θεση ακροασης (3μ μεταξυ τους στην στενη πλευρα του χωρου, και 3 μετρα απο την θεση ακροασης) και τα surround & surround back θα τοποθετηθουν οπως προβλεπεται δηλαδη τα surround δεξια και αριστερα της θεσης ακροασης (στο 1.5μ περιπου) και τα πισω (στα 2μ που απομενουν), πισω απο την θεση ακροασης.
Αν ο καναπες αυτη τη στιγμη βρισκεται στο βαθος του δωματιου, ολο το συστημα ειναι λαθος και δεν αποδιδει ουτε στο 1/10 του αναμενομενου.
Κατα τη γνωμη μου ομως πριν πας σε 7.1 απο 5.1, πρεπει να πας σε 5.2 (τουλαχιστον) και μετα βλεπεις για παρακατω.
Με διαστασεις 5Χ3.3Χ2.9μ φαινεται να ειναι απολυτως εφικτο να κανεις συστημα ακομα και 7.4.4 αλλα εχω την υποψια οτι το συστημα που εχεις αν και πολυ καλο, δεν ειναι το καταλληλοτερο για το χωρο σου.
Κατ αρχην για το μεγεθος του χωρου θα ηταν προτιμοτερο αντι για ενα 15" monolith να ειχες 4Χ10" η 4Χ12" η εστω 2Χ12".
Οι ακυρωσεις που διαπιστωνεις αναλογα τη θεση ακροασης ειναι απολυτως φυσιολογικες και αναμενομενες αλλα διορθωνωνται μεχρι ενα σημειο με αλλαγη στην τοποθετηση του sub. Με ενα sub ομως οτι και να κανεις θα εχεις τοσες ακυρωσεις που θα ειναι σχεδον αδυνατο να εχεις σωστο χαμηλο σε ολες τις συχνοτητες. Φυσικα μπορεις να προσθεσεις ενα ακομα 15" αλλα με σκεπτικο οτι για σωστη και ομοιομορφη αποδοση χαμηλων χρειαζονται 4 sub, 4Χ15" ειναι υπερβολη για αυτον τον χωρο.
Ωστοσο συμφωνα με τον Earl Geddes http://www.gedlee.com/Papers/multiple subs.pdf τα sub δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ολα ιδια και συμφωνα με τις δικες του εκτιμισεις οσον αφορα την χρηση πολλαπλων sub μπορει να ειναι ενα απο τα 3 η 4 το Main Sub και τα αλλα να λειτουργουν ως balancers οποτε σε μια τετοια διαταξη θα μπορουσες να συμπληρωσεις με ενα, δυο η τρια επιπλεον 12" η 10" και να κρατησεις το 15" ως main sub.
Τα SVS Prime Tower επαρκουν οριακα για 3 μετρα αποσταση αλλα το μεγαλυτερο προβλημα κατα τη γνωμη μου ειναι οτι με 3.3μ πλατος τα ηχεια θα ειναι στις γωνιες και αυτο σιγουρα θα σου δημιουργει περισσοτερα προβληματα λογω των αναποφευκτων πρωτων αντανακλασεων και της φορτισης των χαμηλων απο τις γωνιες. Στα Sub η φορτιση απο τις γωνιες ειναι θεμιτη, στα κυριως ηχεια ομως τις περισσοτερες φορες συνοδευεται απο προβληματα λογω των αντανακλασεων σε ολο το φασμα.
Κατα τη γνωμη μου σε τετοιους χωρους οπου δεν ειναι εφικτη η τοποθετηση των ηχειων μακρια απο τους πλαινους τοιχους ειναι προτιμοτερη η χρηση ηχειων με χαρακτηριστικα constant directivity για μειωση των πρωτων αντανακλασεων.
Η εναλλακτικη λυση εδω ειναι η περιποιηση του χωρου ακουστικα με αποροφητικα πανελ στα σημεια πρωτης ανακλασης.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top