Επαναφορά usb memory stick?

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Παιδιά, έχω ένα usb memory stick Corsair 32Gb, το οποίο είχα διαμορφώσει κατά NTFS. θέλοντας όμως να γράψω ένα πρόγραμμα από τον δορυφορικό μου δέκτη κατευθείαν σ' αυτό, και επειδή ο δέκτης δεν αναγνώριζε NTFS αλλά FAT32, έκανα τη μ@λ@κία να αφήσω τον δέκτη να τον διαμορφώσει.
Αποτέλεσμα: το stickάκι καταστράφηκε. Και εξηγούμαι: ενώ το pc το βλέπει σαν αφαιρούμενο μέσο με χωρητικότητα 30,1 Gb, δεν είναι δυνατή η εγγραφή σε αυτό, αλλά ούτε και το format από τα windows, είτε σε NTFS είτε σε FAT32.
Αν και το stickάκι είναι μόλις 3 μηνών, λόγω του ότι έχω χάσει την απόδειξη, είναι αδύνατη η επιστροφή του στο κατάστημα αγοράς (ΠΛΑΙΣΙΟ).

Μήπως γνωρίζει κάποιος από σας κάποιο τρόπο ή πρόγραμμα με το οποίο θα μπορούσα να το επαναφέρω?
Please heeeelp!!!
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
1
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Δεν καταστράφηκε τίποτα, μην ανησυχείς!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το επαναφέρεις.

Στα windows πάτα δεξί κλικ πάνω στο Computer και μετά Manage. Εκεί πάτε Disk Management. Εκεί βρες το stick και σβήσε όλα τα partitions και μετά κάνε format.

Αν για κάποιο λόγο δεν τα καταφέρεις, βρες κανένα Λινουξά να στο κάνει στο Linux που βλέπει όλα τα partitions.
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
787
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

η απο cmd.exe (command console),
format /FS:NTFS x:
οπου x: το γράμμα του drive
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Re: Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Κατ' αρχάς να σας ευχαριστήσω όλους. Δυστυχώς δεν κατ'αφερα να κάνω κάτι. Ίσως η μόνη λύση να είναι τα linux, αλλά εκεί δεν έχω ιδέα. Ιδού τι έκανα:

Δεν καταστράφηκε τίποτα, μην ανησυχείς!

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να το επαναφέρεις.

Στα windows πάτα δεξί κλικ πάνω στο Computer και μετά Manage. Εκεί πάτε Disk Management. Εκεί βρες το stick και σβήσε όλα τα partitions και μετά κάνε format.

Αν για κάποιο λόγο δεν τα καταφέρεις, βρες κανένα Λινουξά να στο κάνει στο Linux που βλέπει όλα τα partitions.
Το στικάκι δεν έχει partitions. Προσπάθησα να κάνω format από εκεί, αλλά....δεν!

Με το εργαλείο αυτό μου βγάζει το μήνυμα: "Disc is write-protected" αλλά δεν είναι ούτε έχει κάποιο κουμπί που το κλειδώνει.

η απο cmd.exe (command console),
format /FS:NTFS x:
οπου x: το γράμμα του drive
Σε win XP μου βγάζει ότι "το σύστημα αρχείων NTFS δεν υποστηρίζεται σε αυτή τη συσκευή". Έτσι έγραψα "format /FS/FAT32 d:" Αφού μου έβγαλε ότι το σύστημα αρχείο είναι τύπου RAW (απορώ πώς έγινε αυτό!!!) και το νέο σύστημα αρχείων είναι FAT32, άρχισε η διαμόρφωση. Όμως στο τέλος έβγαλε:
"Όχι έγκυρο αποθηκευτικό μέσο ή ακατάλληλο αυλάκι 0 - ο δίσκος δεν χρησιμοποιείται."

Μήπως ξέρετε πού βρίσκω το command line στα win7, μήπως καταφέρω να το διαμορφώσω σε NTFS? Sorry, το βρήκα, αλλά παραμένει στο "0 ολοκλήρωση ποσοστού", δηλαδή δεν προχωράει καθόλου.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Δεν είναι τόσο δύσκολο να δοκιμάσεις από πιγκουίνο. :107: Κατέβασε το GParted, που είναι live cd και δεν χρειάζεται εγκατάσταση. Κάψε το iso σε δισκάκι, σιγουρέψου ότι το cd-rom είναι πρώτο στο boot sequence, βάλε το δισκάκι στο συρτάρι και κάνε επανεκκίνηση. Προσοχή μόνο να διαλέξεις το stick (ασφαλέστερο κριτήριο η χωρητικότητα) και όχι κάποιο άλλο διαμέρισμα (partition), γιατί δεν υπάρχει επιστροφή σε περίπτωση λάθους επιλογής. :203:

Για οποιαδήποτε βοήθεια, αν δεν επαρκούν τα στιγμιότυπα, εδώ είμαστε.

Τιμαί λογικαί ... :116:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Δυστυχώς με τα Win 7 δεν κατάφερα να μπουτάρω σε κανένα pc από το δισκάκι. Σε όλα μου βγάζει την επιλογή "1. Επιδιόρθωση των Windows" ή "2. Κανονική εκκίνηση τω Windows"
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Κάνε αυτό που σου λέω. Ένα δισκάκι κόστος έχει. Άλλο το cd των Win-7 και άλλο αυτό του GParted. :126:
 

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

κανονικα ubuntu live cd πρεπει να παιξει απο την εκκινηση ανεξαρτητος λειτουργικου και δεν βγαζει κανενα μηνυμα λαθους
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Το GParted είναι πιο εξειδικευμένο. Και πιο απλό, αφού προορίζεται μόνο για κατατμήσεις. Τα αρχικά σημαίνουν Gnome Partition Editor. :403:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Re: Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Κάνε αυτό που σου λέω. Ένα δισκάκι κόστος έχει. Άλλο το cd των Win-7 και άλλο αυτό του GParted. :126:

Αυτό εννοούσα κι εγώ. Έκαψα το GParted σε ένα cd και ρύθμισα από το bios να μπουτάρει από αυτό. Δυστυχώς με τα win 7 μου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Να το πετάξω, ρε παιδιά, να μην σας πρήζω και εσάς?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Ε, όχι και να το πετάξεις! Βάλτο σε ένα φάκελο και στείλτο μου να στο σάξω.
 

Μηνύματα
994
Reaction score
80
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Αν εχεις αλλαξει το boot priority απο το bios και εχεις μεσα το cd του GParted δεν θα μπει στα win, θα σε βαλει στο περιβαλον του GParted απ'έυθειας
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
Αν θελεις στειλτο η σ εμενα να το φτιαξω με τα MAC η σε καποιον με MAC η χωρις που να το κατεχει το αθλημα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Ε, όχι και να το πετάξεις! Βάλτο σε ένα φάκελο και στείλτο μου να στο σάξω.
Αν θελεις στειλτο η σ εμενα να το φτιαξω με τα MAC η σε καποιον με MAC η χωρις που να το κατεχει το αθλημα.

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά!!
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

Ποιά είναι η περιοχή σου;
Αν έχεις αλλάξει το boot priority από το bios και έχεις μέσα το cd του GParted δεν θα μπει στα win, θα σε βάλει στο περιβάλλον του GParted απ' ευθείας.
Αυτό που λέει ο ekos είναι βέβαιο, δεν είναι σωστά ρυθμισμένο το boot priority. Μπήκες στο bios και το ρύθμισες; Μήπως αυτές τις ενέργειες τις κάνεις σε φορητό (laptop);
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Κώστα Κόγια για 2 λόγους:

1. Δέχτηκε να του στείλω το στικάκι, μήπως μπορέσει να το διορθώσει.

2. Μετά την ανεπανόρθωτη κατά τα φαινόμενα ζημιά που είχε υποστεί το στικάκι, με καθοδήγησε για το πώς θα μπορούσε η Corsair να μου στείλει ένα καινούριο σε αντικατάσταση.

Έτσι από σήμερα έχω το καινούριο στικάκι στα χέρια μου από την Corsair Ολλανδίας - θυμίζω ότι το Πλαίσιο δεν μπορούσε να μου το αντικαταστήσει επειδή δεν είχα την απόδειξη αγοράς.

Γι' αυτό λοιπόν δεν θα μπορούσα να μην κάνω κάποια ειδική μνεία σε μέλη του avsite, όπως ο Κώστας, ο anemelos ή ο Γιάννης Κοτσίδης τώρα, ή ο lessaros και ο sothoms στο παρελθόν, που ασχολήθηκαν προσωπικά για να βοηθήσουν κάποιο άλλο μέλος, πέρα και έξω από τα στενά πλαίσια ενός site!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.120
Reaction score
20.630
Απάντηση: Επαναφορά usb memory stick?

:444:

Δηλαδή συνέφεραν τα μεταφορικά, ε; Ή ήρθε με έξοδα του κατασκευαστή;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.334
Reaction score
93.985
Πλήρωσα μόνο τα ταχυδρομικά τέλη για να το στείλω εγώ συστημένο.
Η Corsair μου έστειλε το καινούριο με ACS με δικά της έξοδα!!! Άψογη και αμεσότατη αντικατάσταση!! Μπράβο τους - και μπράβο σου!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
Tελεια.
Ολα πηγαν καλα τελικα! (καποια μαγκια θα σκεφτηκε παλι ο Κογιας...):144:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.869.687
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top