Επαναφορτιζόμενο σουφράκι και άλλες οικιακές συσκευές

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
Ρε are you shure ρα ? Τα χάρτινα δεν πλένονται

Εχω ρε τέτοιο
εντάξει δεν τα λες χάρτινα εντελώς αλλά σαν κατηγορία είναι πλενόμενα.
Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις από τα lidl πχ σκούπα υγρών/στερεών που το χάρτινο φίλτρο διαλύθηκε από τη χρήση αλλά το φίλτρο πχ του πίβοτ και του σαομιιι του ρομποτοκουποου είναι πλενόμενα. Προφανώς πριν την επόμενη χρήση πρέπει να στεγνώσουν.
Η απλή λύση είναι να το αρμέξεις με την ηλεκτρική σκούπα αν δεν θες να το πλύνεις
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.051
Reaction score
4.026

Μηνύματα
2.412
Reaction score
3.644
Όλα τα χάρτινα φίλτρα αέρος είναι πλενομενα.
Του pivot το έχω πλύνει πάνω από 20 φορές
Ωπ δεν το ήξερα αυτό και κοίταγα να αγοράσω καινούριο.

Το βάζω κανονικά κάτω απ τη βρύση η καλύτερα εμβάπτιση μέσα σε νερό με λίγο υγρό πιάτων?
 

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
εγώ το γέμιζα ζεστό νερό από τη βρύση για να ξεπλύνει προς τα έξω.
με δοκιμή έτσι; γενικά τα "χάρτινα" φίλτρα επειδή πρέπει να κρατάνε σχήμα αλλά να έχουν και διαπερατότητα αέρα δεν σκέτο χαρτί.
φυσικά υπάρχει και το γμλιντλ όπως είπαμε.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.374
Reaction score
42.209
Τούτο εδώ που πήραμε κρόκ έχει πάνω από το χάρτινο φίλτρο μια σήτα με πολύ πυκνή πλέξη, ανάθεμα αν περνά κάτι σε σκόνη, δεν το έχω βγάλει ακόμα αλλά θεωρώ πως είναι εκεί για τη προστασία του μοτέρ και τις οσμές. Ο @kosmous θεωρώ πως έχει δίκιο, δεν πρέπει να πλένετε αλλιώς θα βουλώσουν οι πόροι, πιθανόν μόνο με τίναγμα σα όξω να γίνετε καλή δλειά.
Θα το δούμε στη πορεία, στο τελική πόσο κάνει το φίλτρο, το δίνει μεμονωμένο ή παρέα με τη σήτα?
Δεν το έψαξα γιαυτό ρωτώ
 


Μηνύματα
1.516
Reaction score
1.847
στο τελική πόσο κάνει το φίλτρο, το δίνει μεμονωμένο ή παρέα με τη σήτα?
Περίπου 5 ευρώ το προφίλτρο (σίτα) και γύρω στα 12 το φίλτρο, εννοείται μεμονωμένα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.374
Reaction score
42.209
Εντάξει δεν κάνει και τα 1000 γρόσια, τσάμπα το συζητάμε λοιπόν, Κώστα η σιτα λογικά δεν θέλει ποτέ αλλαγή αν δεν συμβεί κάτι και κοπεί, σωστά?

Ξέχασα να αναφέρω, μετά από 5-6 φορτίσεις έχω τη αίσθηση ότι έχει μεγαλύτερη αυτονομία, πρόσεξες κάτι τέτχιο κύρ Γιάννη μήπως?
 

Μηνύματα
1.516
Reaction score
1.847
Μετά τις 10 φορτίσεις θα σου δώσει την πλήρη διάρκεια.
Αν δεν τρυπήσει το προφίλτρο δεν χρειάζεται να αλλαχθεί.
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.354
Δεν έχω κάνει δέκα φορτίσεις , νομίζω , αλλά σιγά σιγά ναι η αυτονομία βλέπω ότι αυξάνεται .
 


Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Ελπιζω να μη χαλασω το θεμα, αλλα μια και εχει παει προς το οικιακον του πραγματος, να ρωτησω... κεραμικη εστια εχει καποιος ?

Η αποδοση των ματιων εξαρταται μονο απο την υλοποιηση της ηλεκτρικης συσκευης (κινεζια, miele κτλ) η και απο το υλικο των τηγανιων, χυτρων (ποσο σιδερο εχουν στη βαση τους) κτλ ?

Η δικια μου εχει βαθμονομηση απο το 1 εως το 14 αλλα μεχρι και το 12 ειναι η ιδια αποδοση, μονο στο 13 και στο 14 εχει αισθητη διαφορα.
 


Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.354
Εχω κεραμικές εστίες qorting , μιά χαρά είναι.
Εννοείται ότι έχει διαφορά το κάθε σκεύος. Ενας βαρύς παχύς πάτος στην κατσαρόλα δουλεύει καλύτερα από έναν ανύπαρκτο. Εχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα . Γενικά λειτουργεί διαφορετικά. Βαθμονόμηση από 1 έως 9 .
 

Μηνύματα
1.574
Reaction score
68
Κεραμική ή επαγωγική;

Επαγωγικη ηθελα να πω... σωστα 👍
Εννοείται ότι έχει διαφορά το κάθε σκεύος. Ενας βαρύς παχύς πάτος στην κατσαρόλα δουλεύει καλύτερα από έναν ανύπαρκτο. Εχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα . Γενικά λειτουργεί διαφορετικά. Βαθμονόμηση από 1 έως 9 .
Ναι αλλα αυτο ειναι και λιγο ταλαιπωρια... να ψαχνεις το σκευος τι πατο εχει.... τα γραφουν πουθενα αυτα τα στοιχεια στις... κατσαρολες ?

Και λες δηλαδη οτι με καλυτερο πατο πχ το νερο απο τα 4 λεπτα που κανει να βρασει ας πουμε στο 8 θα παει πιο γρηγορα ?
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.354
Οχι δε λέω ότι θα βράσει πιό γρήγορα. Λέω ότι έχει διαφορετική συμπεριφορά .
Ο παχύς πάτος φυσικά απαιτεί μεγαλύτερο χρόνο να βράσει κάτι , αλλά όταν πιάσει θερμοκρασία την κρατάει .
Το αυτό και στο τηγάνι , όπου οι πατάτες δεν βράζουν αλλά τηγανίζονται . Γίνονται πιό νόστιμες.
 

TGD

Μηνύματα
7.234
Reaction score
7.254
Στην Teka μου που ξεκινά από 1/2, μετά 1-9, και μετά Ρ, υπάρχει διαφορά ανάμεσα στις στάθμες, αλλά ουσιαστικά τα σκαλοπάτια είναι στο 5 και στο 7.

Θεωρητικά τα σκεύη αν έχουν περισσότερο σίδηρο στον πάτο θα ζεσταίνονται γρηγορότερα. Ίσως να μπορεί κάποιος να δει σε πιο κολλάει περισσότερο ένα μαγνητακι;
 

Μηνύματα
15.063
Reaction score
20.849
Στην επαγωγική το πιο σημαντικό είναι το σκεύος.
Καλό σκεύος (Συνήθως με παχύ πάτο) έχει μεγάλη απολαβή ισχύος και ζεσταίνει ταχύτατα.
Είναι δύσκολο να έχεις σκεύος που δεν δουλεύει σε επαγωγική εστία απλά κάποια το κάνουν καλύτερα.
Με τα μπρίκια πάλι εκτός από μπρίκι που κάνει για επαγωγική μπορεί να χρειαστεί να ακουμπήσεις και κάτι άλλο δίπλα του γιατί λόγω μικρής διαμέτρου έχει μικρή απολαβή και μπορεί να βγάλει σφάλμα η εστία
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
Δεν έχουν όλα ‘τα ματια’ σε μια επαγωγική εστία την ίδια ισχύ, πρέπει να δεις στο μανιουαλ τι δίνει η κάθε μια.
Τα σκεύη κάνουν διαφορά γιατί το σιδηρομσγνητικο υλικό που έχουν στο πάτο τους είναι που ζεσταίνεται και αυτό με τη σειρά του ζεσταίνει το σκεύος όπου με τη σειρά του το είδος υλικού και πάχος του διαμορφώνει τη συμπεριφορά του. Δυστυχώς δεν αναφέρουν τέτοια τεχνικά στοιχεία τα σκεύη.
Συνδυάζω συγκριτικά αισθηση που παίρνω από το βάρος και την κατασκευή του και από την μάρκα τιμή και αποφασίζω κάθε φορά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.756
Για τις επαγωγικές, τελικά απ'οτι κατάλαβα στην πράξη, τα μαντεμένια σκεύη είναι τα καλύτερα!

Σκέτο σίδερο, παίρνει σημαντικά πιο γρήγορα θερμότητα από την εστία. Το είδα στο βράσιμο νερού, δε παλεύεται το μαντέμι.

Μειονέκτημα είναι το βάρος, είναι βαριά τα σκεύη από μαντέμι.

Κάτι πολύ ελαφριά σκεύη, μάλλον από αλουμίνιο, έχουν μια λεπτή φλούδα σίδερο μέσα στον πάτο, για να δουλεύουν σε επαγωγικές, και δουλεύουν, αλλά τα ζώα μου αργά.

Όσο πιο πολύ σίδερο, τόσο πιο σωστά δουλεύει.
 
Last edited by a moderator:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.798
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top