Επιδότηση 360€ για σύνδεση οπτικής ίνας

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Το αππ το έχω αλλά δεν επικοινωνεί από τότε που έγινε ftth
Δεν ήξερε κανείς να μου πει γιατί , μόνο τον τύπο του ρούτερ μου δείχνει και τίποτα άλλο
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Επίσης εδώ και δύο ώρες δεν έχω πάλι τηλέφωνο...
Θα αρχίσω να μοιράζω γιγα σε αριθμους κοσμοτε έναντι αμοιβής
10 γιγα δύο ευρώ σκεφτομαι
Με τη συχνότητα των βλαβών θα βγάζω τα έξοδα της γραμμής για τις μέρες που θα δουλεύει
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Από περιέργεια έλεγξα αν υπάρχει διαθεσιμότητα FTTH από την Cosmote στο σπίτι μου.
View attachment 151414

Οι τιμές
View attachment 151415
View attachment 151416

Το περίεργο στην όλη ιστορία είναι ότι τα προγράμματα τα αποκαλεί "Business", αλλά αυτό τον περιορισμό σε λεπτά -ιδιαίτερα σε σταθερά- δεν τον καταλαβαίνω.

Η τιμολόγηση των πακέτων είναι πολύ υψηλή για οικιακή χρήση. Τώρα με 50άρα VDSL πληρώνω 65€ για απεριόριστα σταθερά και 1000 προς κινητά, μαζί με Cosmote TV full pack.
Υπάρχει επιδότηση μέσω taxis για 2 χρόνια με κουπόνι. Οπότε στα πακέτα για οικιακή χρήση υπολογίζεις μειον 13 ευρώ το μήνα. Νομίζω είναι μέχρι τέλη Μαρτίου διαθέσιμα. Το οικονομικότερο πακέτο το έχει η vodafone απ όσο είδα.
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Για πες λεπτομέρειες...
Είναι κουπόνι με έκπτωση 13 ευρώ το μήνα και από 50 ευρώ το κόστος σύνδεσης διαμορφώνεται στα 2 ευρώ.

Αναλυτικά εδώ



Τιμές με την επιδότηση που μου βγάζει εμένα

voda.jpg


cosmo.jpg
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.628
Reaction score
83.108
Δυστυχώς το SFBB δεν υποστηρίζει την περιοχή μου ενώ υπάρχει διαθεσιμότητα fiber από τους παρόχους. Εδώ και ένα χρόνο μου λένε να περιμένω αλλά τίποτα.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Και γω που έχω δεν είμαι σίγουρος τι είναι προτιμότερο....100αρα fiber ή την 100αρα της Nova....Για τα 2 πρώτα χρόνια είναι στην ίδια τιμή , αλλά μετά η cosmote πχ σου λεει 60 ευρώ...
Θα μου πεις την διακόπτεις....αλλά εκτός του ότι θα έχεις καλομάθει με τις ταχύτητες, θα έχεις περασμένα καλώδια και μέσα στο σπίτι....

Πείτε καμιά γνώμη...
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
Ένα αστείο οπτικό καλώδιο περνάει .
Δεν θα είναι αυτό το πρόβλημα σου.

Επίσης το καλώδιο αυτό μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιαδήποτε πάροχος από τους 3 μεγάλους

Η αλήθεια όμως είναι ότι μπροστά στην inalan δεν είναι τίποτα.
Χωρίς επιδοτήσεις και παπαριές έχεις 100-130 dl και 70-100 up με λιγότερα από 30 ευρώ
Το πρόβλημα είναι η κάλυψη που είναι περιορισμένη
 

Μηνύματα
11
Reaction score
6
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση της γραμμής μου σε Fiber to the home (Cosmote).

Έχω τραγικές ταχύτητες με 24άρα σύνδεση και είδα ότι υπάρχει και η SFBB επιδότηση, οπότε η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι παρεμβάσεις και οι εργασίες που θα γίνουν στην πολυκατοικία και στο σπίτι, καθώς δεν ξέρω πως θα το πάρουν οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας (είναι και μεγάλης ηλικίας οι περισσότεροι)

Μπορεί κάποιος να μου δώσει εικόνα για το πόσο "μπελάς" είναι;

Ευχαριστώ
 

P

PMC

Guest
Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Ενδιαφέρομαι για αναβάθμιση της γραμμής μου σε Fiber to the home (Cosmote).

Έχω τραγικές ταχύτητες με 24άρα σύνδεση και είδα ότι υπάρχει και η SFBB επιδότηση, οπότε η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι οι παρεμβάσεις και οι εργασίες που θα γίνουν στην πολυκατοικία και στο σπίτι, καθώς δεν ξέρω πως θα το πάρουν οι υπόλοιποι ένοικοι της πολυκατοικίας (είναι και μεγάλης ηλικίας οι περισσότεροι)

Μπορεί κάποιος να μου δώσει εικόνα για το πόσο "μπελάς" είναι;

Ευχαριστώ
Η διαδικασία της εγκατάστασης είναι μία σχετικά εύκολη υπόθεση τουλάχιστον όσον αφορά το να φτάσει οπτική ίνα μέχρι τον όροφο σου. Στη δική μας πολυκατοικία χρησιμοποίησαν την σωλήνα που Χρησιμοποιούμε ως χειρολαβή στο κλιμακοστάσιο. Η οπτική ίνα πέρασε μέσα από την σωλήνα και ανέβηκε μέχρι την ταράτσα. Τοποθέτησαν ένα κουτάκι διαστάσεων 15 επί 15 σε κάθε όροφο. Το μόνο που απομένει είναι να φέρεις την οπτική ίνα μέχρι εκεί που είναι το router σου ή τουλάχιστον εκεί που το χρειάζεσαι. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από την εμπειρία του μάστορα που θα σου Κάνει την εγκατάσταση. Δυστυχώς θα πρέπει η οπτική ίνα να μπει μέσα στο σπίτι και να φτάσει στο επιθυμητό σημείο ....συνήθως το κάνουνε με ένα μικρό κανάλι όμως θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι η οπτική ίνα δεν πρέπει να τσακίσει και ακόμα και οι στροφές στις γωνίες μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα στις ταχύτητες μελλοντικά.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτή την Διαδικασία είναι ο χρόνος που απαιτείται Μέχρι να ολοκληρωθεί. Άρχικά περνάει ένα συνεργείο και κάνει την εγκατάσταση σε όλη την πολυκατοικία. Αργότερα έρχεται άλλο συνεργείο που βάζει την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι και την ενώνει με ένα κουτάκι το οποίο πάνω εκεί θα συνδεθεί το router. Αργότερα έρχεται άνθρωπος από την εταιρεία ώστε να ολοκληρώσει την σύνδεση. Είναι μια διαδικασία που χρειάζεται λίγο χρόνο συνήθως πάνω από ενάμιση μήνα....

E509DCAD-5C29-4C88-8E98-BB3BE9B0A3D5.png
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.392
Reaction score
93.972
Christos Akratopoulos
21 λ. ·

Fiber To The Home. Οδηγός σύνδεσης.
Σιγά σιγά αναπτύσσεται και στην Ελλάδα. Κάποιοι ίσως θυμάστε το σχέδιο που είχε αναπτύξει το Υπουργείο Μεταφορών το 2008. Δυστυχώς αυτό εγκαταλείφθηκε μετά το 2010.
10 χρόνια αργότερα άρχισε επιτέλους η δημιουργία του δικτύου.
(Το κάλιο αργά παρά ποτέ ΔΕΝ ισχύει για τις νέες τεχνολογίες. Όποιος μένει πίσω έστω και λίγα χρόνια χάνει τεράστιο ποσοστό ανταγωνιστικότητας παγκόσμια. Και εμείς μείναμε πίσω ΠΑΡΑ πολλά χρόνια).
Φυσικά το FTTH στην Ελλάδα έχει τεράστια προβλήματα γιατί... είμαστε Ελλάδα.
Όσοι θέλετε κάντε μία αίτηση στο https://www.sfbb.gr/ για να δείτε διαθεσιμότητα στην περιοχή σας και να πάρετε το κουπόνι αξίας 13 Ευρώ για 24 μήνες καθώς και 48 Ευρώ για το κόστος σύνδεσης.
Στην πράξη η σύνδεση στους παρόχους με το κουπόνι είναι δωρεάν.
ΠΡΟΣΟΧΗ στους διαχειριστές της πολυκατοικίας!
Για το FTTH συνήθως απαιτείται εγκατάσταση εντός της πολυκατοικίας. Η εγκατάσταση γίνεται από εξειδικευμένο συνεργείο του παρόχου του δικτύου και δεν κοστίζει τίποτα στην πολυκατοικία. Οι εγκατάσταση γίνεται για όλη την πολυκατοικία και υπάρχουν αναμονές για όλα τα διαμερίσματα.
Υπάρχουν βέβαια και οι άσχετοι και οπισθοδρομικοί διαχειριστές. Αυτοί που μόλις ακούνε εργασίες λένε αμέσως όχι. Η δικιά μου διαχειρίστρια - δικηγόρος κιόλας - είπε όχι στην εταιρία που πήρε για να ξεκινήσει την εγκατάσταση.
Ευτυχώς ο νόμος (από το πρώτο σχέδιο του 2008) το έχει προβλέψει αυτό. Με τον νόμο 4463/2017 το πρόβλημα λύνεται πολύ εύκολα.
Ο νόμος αναφέρει: "Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η
πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των
ανωτέρων εργασιών."
Χρειάζεται δηλαδή ομόφωνη απόφαση των ιδιοκτητών για να μην γίνει εγκατάσταση στην πολυκατοικία. Άρα εάν εσείς θέλετε FTTH στο σπίτι σας αυτό αρκεί για να γίνει η εγκατάσταση ακόμα και όλοι οι υπόλοιποι να μην το θέλουν.
Πως αντιμετωπίζετε την άρνηση του Διαχειριστή;
Ένα εξώδικο με τον νόμο είναι αρκετό στις περισσότερες περιπτώσεις.
Δυστυχώς έχουν αναφερθεί περιπτώσεις σε Fora όπου υπήρξαν ασφαλιστικά μέτρα ακόμα και αγωγές.
Σε κάθε περίπτωση να είστε επιθετικοί απέναντι σε Διαχειριστές που επιμένουν. Να θυμάστε ότι η δική σας αίτηση για FTTH δημιουργεί την εγκατάσταση για όλη την πολυκατοικία ΔΩΡΕΑΝ για όλους τους ιδιοκτήτες.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Με σημείωση ότι παρά την παράταση που δόθηκε μέχρι τον Σεπτέμβριο (ή εξαιτίας αυτής), τα κονδύλια του προγράμματος φαίνεται ότι αναλώθηκαν.
Σας ενημερώνουμε ότι λόγω εξάντλησης του προϋπολογισμού της Δράσης «Κουπόνι υπερυψηλής Ευρυζωνικότητας Superfast Broadband», διακόπτεται η δυνατότητα έκδοσης κουπονιών.
Πάντως ο ΟΤΕ έχει ήδη ανακοινώσει φτηνότερο πρόγραμμα FTTH, με τιμή συγκρίσιμη με την προ επιδότησης.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top