Επιλογή Συστήματος Υψηλής απόδοσης βασισμένο σε ακουστικά !

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Μετά την επίσκεψη μου στην έκθεση, συνειδητοποίησα ότι για να ακούσω το επιθυμητό από εμένα ακουστικό αποτέλεσμα, θα πρέπει να ξοδέψω ένα ποσό το οποίο δεν διαθέτω. :mad_2:

Έτσι αποφάσισα να υλοποιήσω μία παλιότερη ιδέα μου για να πετύχω ένα πολύ καλό νομίζω ακουστικό αποτέλεσμα, χωρίς να περιμένω να μου πέσει το Lotto.

Το σύστημα βασίζεται σε ένα ζευγάρι ακουστικών :happy_2: υψηλή απόδοσης, όπως τα AKG 701 ή τα Sennheiser 650.

Υπάρχουν δύο εναλλακτικές ιδέες, και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.

Η πρώτη λύση (κόστος 1800 € περίπου) βασίζεται σε ένα CD Transport, ένα καλό Dac που περιέχει και προ-ενισχυτή ακουστικών και τα ακουστικά όπως περιγράφεται παρακάτω.

Transport -----> DAC ------> Headphones

Για transport σκέφτομαι τα Marantz, NAD or HD-970
Για DAC το Benchmark ή ????????
Για ακουστικά τα AKG 701 ή τα Sennheiser 650

Η δεύτερη λύση (κόστος 2300 – 2800 € περίπου) βασίζεται σε ένα καλό CD Player στη κατηγορία τιμής γύρω στα 1500 – 1800 €, ένα προ-ενισχυτή ακουστικών και τα ακουστικά όπως περιγράφεται παρακάτω.

CD Player ------> Headphone Pre-Amp -------> Headphones

Για CD Player σκεφτομαι τα Hegel CD2 ή Cambridge Audio 840 ή Primare CD21
Για Headphone pre-amp σκεφτομαι Cayin HA1A ή Dared MP-5 ή Musical Fidelity X-can V-3
Για ακουστικά τα AKG 701 ή τα Sennheiser 650


Τα πρώτα ερωτήματα που γεννιούνται είναι

Α) Τα transport και το DAC της πρώτης λύσης ή τα CD Players της δεύτερης λύσης παίζουν καλύτερα ?

Β) Το Benchmark ως προ-ενισχυτής ακουστικών ή ο Cayin είναι καλύτερος ?

Γ) Ποια από τις δύο λύσεις θα έχει καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα ?

Δ) Ποιο ήχείο μέχρι 700 – 800 € θα μπορούσε να οδηγηθεί από τον Cayin ?

Είναι σαφές ότι η πρώτη λύση υπερτερεί τόσο από άποψη κόστους όσο και από άποψη επεκτασιμότητας. Υπερτερεί σε εισόδους, και με την προσθήκη ενός τελικού και ηχείων ή μόνο ένα ζεύγος ενεργών ηχείων μπορεί πολύ εύκολα να μετατραπεί σε ολοκληρωμένο σύστημα. Επίσης θα μπορώ να εκμεταλλευθώ τα εκατοντάδες CD που έχω αποθηκευμένα στο Laptop μου (ως mp3 στα 320 και FLAC).

Αντίθετα πιστεύω ότι η δεύτερη λύση πιθανώς να έχει σημαντικά καλύτερη απόδοση.

Κύριοι τα φώτα σας. :prof: :prof:

Bart :cool_4:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Ψηφίζω την πρώτη λύση. Συγκρινόμενα με τον Benchmark, τα κινεζολαμπιόνια της δεύτερης λύσης απευθύνονται μόνο σε λιγούρηδες χαϊεντάδες, που γουρλώνουν τα μάτια με τα ξυλαράκια και τις λάμπες, και είναι χρήσιμα μόνο για ανακύκλωση. Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.
 

Μηνύματα
321
Reaction score
0
Και εγώ. Αλλά αφού έχεις λάπτοπ γιατί να πάρεις τράνσπορτ?
Μια άλλη λύση που θα σκεφτόμουν επίσης θα ήταν ένας απλός ενισχυτής ακουστικών (εγώ είχα έναν creek, τώρα συνδέω τα beyer dt880 στον ολοκληρωμένο μου) συνδεδεμένος με Υ cable από την αναλογική έξοδο του λάπτοπ.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Επιλογή Συστήματος Υψηλής απόδοσης βασισμένο σε ακουστικά !

Αγαπητέ Φίλε Bart

Το έχω ψάξει σχολαστικότατα !

Και αυτό όπως πάντα χωρίς προκαταλήψεις και εμμονές

σχετικές με φιλοσοφία υλοποίησης των setup !

Η καλύτερη λύση μακράν είναι αυτή της εικόνας :


 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Επιλογή Συστήματος Υψηλής απόδοσης βασισμένο σε ακουστικά !

Το συγκεκριμένο cdplayer έχει ένα εξαιρετικό ανεξάρτητο

ενισχυτή ακουστικών ! Οι δύο προς τα δεξιά λυχνίες

αφορούν αποκλειστικά σε αυτόν το ενισχυτή !

Και φυσικά είναι και super audio cd !


 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Επιλογή Συστήματος Υψηλής απόδοσης βασισμένο σε ακουστικά !

Υπάρχουν δύο εναλλακτικές ιδέες, και εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας.

Η πρώτη λύση (κόστος 1800 € περίπου) βασίζεται σε ένα CD Transport, ένα καλό Dac που περιέχει και προ-ενισχυτή ακουστικών και τα ακουστικά όπως περιγράφεται παρακάτω.

Transport -----> DAC ------> Headphones

Για transport σκέφτομαι τα Marantz, NAD or HD-970
Για DAC το Benchmark ή ????????
Για ακουστικά τα AKG 701 ή τα Sennheiser 650

Η δεύτερη λύση (κόστος 2300 – 2800 € περίπου) βασίζεται σε ένα καλό CD Player στη κατηγορία τιμής γύρω στα 1500 – 1800 €, ένα προ-ενισχυτή ακουστικών και τα ακουστικά όπως περιγράφεται παρακάτω.

CD Player ------> Headphone Pre-Amp -------> Headphones

Για CD Player σκεφτομαι τα Hegel CD2 ή Cambridge Audio 840 ή Primare CD21
Για Headphone pre-amp σκεφτομαι Cayin HA1A ή Dared MP-5 ή Musical Fidelity X-can V-3
Για ακουστικά τα AKG 701 ή τα Sennheiser 650


Τα πρώτα ερωτήματα που γεννιούνται είναι

Α) Τα transport και το DAC της πρώτης λύσης ή τα CD Players της δεύτερης λύσης παίζουν καλύτερα ?

Β) Το Benchmark ως προ-ενισχυτής ακουστικών ή ο Cayin είναι καλύτερος ?

Γ) Ποια από τις δύο λύσεις θα έχει καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα ?

Δ) Ποιο ήχείο μέχρι 700 – 800 € θα μπορούσε να οδηγηθεί από τον Cayin ?

Είναι σαφές ότι η πρώτη λύση υπερτερεί τόσο από άποψη κόστους όσο και από άποψη επεκτασιμότητας. Υπερτερεί σε εισόδους, και με την προσθήκη ενός τελικού και ηχείων ή μόνο ένα ζεύγος ενεργών ηχείων μπορεί πολύ εύκολα να μετατραπεί σε ολοκληρωμένο σύστημα. Επίσης θα μπορώ να εκμεταλλευθώ τα εκατοντάδες CD που έχω αποθηκευμένα στο Laptop μου (ως mp3 στα 320 και FLAC).

Αντίθετα πιστεύω ότι η δεύτερη λύση πιθανώς να έχει σημαντικά καλύτερη απόδοση.

Κύριοι τα φώτα σας. :prof: :prof:

Bart :cool_4:

Η δεύτερη λύση είναι ασυζητητί καλύτερη !

Πειραματίστηκα εκτεταμένα με τον Dared και τον Cayin και το benchmark.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ! Οι διαφορές δυστυχώς για την συγκεκριμένη

χρήση είναι μεγάλες....
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Απάντηση: Re: Επιλογή Συστήματος Υψηλής απόδοσης βασισμένο σε ακουστικά !

Και εγώ. Αλλά αφού έχεις λάπτοπ γιατί να πάρεις τράνσπορτ? .
laptop-benchmark (με usb αν δεν έχει ψηφιακή έξοδο το laptop)- ακουστικά.

Ένα οικονομικό σύστημα με καλή απόδοση. Εναλλακτικά αντί του benchmark δες το Grace Design 902 που όμως κοστίζει περίπου τα διπλά λεφτά από το Benchmark.

Στην πορεία αργότερα, προσθέτεις και ένα transport (κοίτα το TASCAM CD-01U ) και σιγά-σιγά χτίζεις ένα κανονικό σύστημα γύρω από αυτό...
 

Μηνύματα
211
Reaction score
1
Το συγκεκριμένο cdplayer έχει ένα εξαιρετικό ανεξάρτητο

ενισχυτή ακουστικών ! Οι δύο προς τα δεξιά λυχνίες

αφορούν αποκλειστικά σε αυτόν το ενισχυτή !

Και φυσικά είναι και super audio cd !
Δεν αμφιβάλω. Απλώς δεν θα ήθελα να αγοράσω ένα κινέζο χωρίς αντιπρόσωπο ( την έχω πατήσει και με τον ενισχυτή και τα ηχεία μου ) και μεταπωλητική αξία.


Η δεύτερη λύση είναι ασυζητητί καλύτερη !

Πειραματίστηκα εκτεταμένα με τον Dared και τον Cayin και το benchmark.

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ! Οι διαφορές δυστυχώς για την συγκεκριμένη

χρήση είναι μεγάλες....
Και εγώ αυτό πιστεύω. Δυστυχώς δεν επιδέχεται επεκτάσεις και είναι και δύσκολο να το ακούσω πριν αγοράσω.


laptop-benchmark (με usb αν δεν έχει ψηφιακή έξοδο το laptop)- ακουστικά.

Ένα οικονομικό σύστημα με καλή απόδοση. Εναλλακτικά αντί του benchmark δες το Grace Design 902 που όμως κοστίζει περίπου τα διπλά λεφτά από το Benchmark.
Εξετάζω και αυτή την περίπτωση (Laptop), απλώς 250-300 € παραπάνω για ένα transport δεν θα μας καταστρέψει.

Όσον αφορά το Grace Design είναι μία περίπτωση που εξετάζεται. Εξάλλου υπάρχει μία πολύ καλή προσφορά του αντιπροσώπου γύρω στα 1650 €.



Τώρα επειδή δεν μπορώ να ακούσω όλους τους συνδυασμούς, θα ήθελα την βοήθεια σας :prof: ( αν είναι δυνατόν να βασίζεται σε προσωπικά ακούσματα ) ή σε αντίστοιχα αξιόπιστα reviews για τα παρακάτω: :prof:

a) Σύγκριση μεταξύ Benchmark DAC και Grace Design m902, με αναφορά και στον Headphone pre-amp.

b) Σύγκριση μεταξύ των CD players Hegel CD2 και Cambridge Audio 840

c) Σύγκριση μεταξύ του καλύτερου (ως ανωτέρω) DAC και CD Player.

wall_1 ΑΠΛΑ Πράγματα ! wall_1

Ευχαριστώ, :cool_4:

Bart :happy_4:
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.617
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top