Επιλογή βιντεοκάμερας

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Πριν λίγες ημέρες χάλασε το αναλογικό video recorder που είχα από τότε που υπήρχαν αναλογικά σήματα. Η κατάληξή του ήταν να γράφω σε αυτό πια την εικόνα από την αναλογική μου βιντεοκάμερα σε dvd και στη συνέχεια να την περνώ στον υπολογιστή. Επειδή το να αγοράσω ένα video recorder είναι πιο ακριβό από το να αγοράσω μια ψηφιακή βιντεοκάμερα, και δυνατότητα να συνδέσω την αναλογική μου βιντεοκάμερα στο laptop για να κάνω εγγραφή δεν υπάρχει, αποφάσισα να αγοράσω δυστυχώς, ψηφιακή πια βιντεοκάμερα. Παρόλα αυτά, αν υπάρχει τρόπος για να μη πετάξω την αναλογική μου βιντεοκάμερα και να μπορώ να γράφω σε dvd όσα τραβάω, θα ήθελα να το γνώριζα.

Ερωτήσεις 5-6 έχω, διάβασα αρκετά όσο έψαξα, αλλά κάποιες απορίες δεν τις έλυσα. Η πρώτη μου ερώτηση είναι, Sensor Size (inches): 1/4.7 inches ή 1/3 inches και γιατί; Ποιος είναι ο κανόνας δηλαδή;
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μεγεθος αισθητηρα και φωτεινοτητα φακου ειναι τα δυο πιο σημαντικα πραγματα που πρεπει να κοιταζεις αλλα δεν αρκουν.
Καλυτερα ποσταρε εδω ποιες καμερες σε ενδιαφερουν συγκεκριμενα μια που τα τεχνικα χαρακτηριστικα απο μονα τους δεν λενε ολο το στορυ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
..firewire θυρα/εισοδο για την παλια...κ κρατα την για την αναπαραγωγη κασετων.
Επιβαλεται, αλλαγη καμερας σε καινουριας τεχνολογιας με memory card...
Οι λογοι: αρκετα χαμηλο κοστος σε σχεση με ποιοτητα εικονας.. η μπαταρια κραταει πολυ περισσοτερο (δεν εχει κινητα μερη)...ευκολια στη μεταφορα δεδομενων "copy paste" κανενα καλωδιο..το memory card μπορει να χωρεσει μερες βιντεο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
..αα... σε θεματα advanced χρησης.. spot focus κτλ...δεν το εχουν πλεων οι απλες καμερες..
Νταξ το κανει το σοφτγουερ αυτο...
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Εννοείται πως στο τέλος θα πάρω τη γνώμη σας και θα σας γράψω τα μοντέλα ανάμεσα στα οποία είμαι, αλλά επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των forums γράφουν όχι τον κανόνα αλλά κάνουν συγκριτικές ερωτήσεις, ο σκοπός είναι να καταλάβει κάποιος τον κανόνα για να μπορεί και μόνος του να καταλαβαίνει την απάντηση που χρειάζεται χωρίς βοήθεια.


Ωραία λοιπόν, νομίζω πως η κυριότερη απορία μου λύθηκε. Το γράφω μόνο και μόνο για να το κάνω απόλυτα κατανοητό, αν επιλέξουμε τη μεγαλύτερη τιμή, στην περίπτωσή μου είναι 1/3 inches και όχι 1/4.7 inches όπως θα νόμιζε κάποιος, σωστά;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
θα...ρωταγα την χρηση που θελεις ...
καθημερινη/ευκαιριακη...
νυχτερινη/ημερα.. για night vision - ή αν θα χρειαστεις ξεχωριστο φακο υπερηθρων?! και αν κανει..(θυμαμαι παλια οτι ειχαν ενσωματομενο), τωρα αν κανει δουλεια εξωτερικος φακος..
εκδρομη/εξερευνηση.. action camera.. αντοχης ...αδιαβροχη?!..
video art animation ... κτλ κτλ κτλ...
ευκολη χρηση? πολυπλοκη? - σε περιπτωση πολυπλοκης θα σκεφτομουν dsl..μιας και αυτες βγαζουν και video HD..
αλλα αρκετα αξιολογες ειναι και οι compact ψηφιακες φωτ. μηχανες...πλεων..

βιντεο-camera , θα αγοραζα για καλυψη γεγονοτων μονο.. πχ συναυλια ... κοκ.. ή home video.. :)
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το γράφω μόνο και μόνο για να το κάνω απόλυτα κατανοητό, αν επιλέξουμε τη μεγαλύτερη τιμή, στην περίπτωσή μου είναι 1/3 inches και όχι 1/4.7 inches όπως θα νόμιζε κάποιος, σωστά;
Σωστα.
Ειναι κλασμα οποτε το 1/3 ειναι μεγαλυτερο απο το 1/4.7
[DOUBLEPOST=1483039220][/DOUBLEPOST]Ποσα χρηματα εχεις σκοπο να διαθεσεις και τι χρηση θα κανεις?
Ειναι πολυ πιο βασικες ερωτησεις που πρεπει να απαντηθουν πριν καταληξεις σε μεγεθη αισθητηρων και αλλα τεχνικα.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Κρατήστε τις πολύ πρόθυμες ερωτήσεις και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον μια και θα σας στείλω σε αυτή που προσπαθώ να καταλήξω. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρω τη βοήθειά σας στο τέλος. Απλά θέλω να γίνου κατανοητά όλα όσα ψάχνω να βρω σε μια κάμερα και υποθέτω πως αυτές οι βασικές αρχές ισχύουν για όλους και όλοι θα ήθελαν να γνωρίζουν κάποια βασικά πράγματα.

Η αγορά θα γίνει από την Κίνα, έχω γύρω στις 8 ώρες που ψάχνω για κάμερα σε αυτή την ιστοσελίδα και έχω ήδη καταλήξει, αλλά κάποιες απορίες ακόμα τις έχω οπότε και συνεχίζω.

Μια βιντεοκάμερα 24Megapixel είναι σαφώς προτιμότερη από μία 20MP ή 16MP, σωστά;

Optical Image Stabilizer (σταθεροποιητής εικόνας) είναι σαφώς προτιμότερος από electronic Image Stabilizer, σωστά;

Pixels: 24 million είναι προτιμότερα από λιγότερα, όσα περισσότερα, τόσο το καλύτερο, σωστά;

Και με αυτές τις 3 ερωτήσεις, νομίζω πως λύνω τις απορίες μου, αν μου τις επιβεβαιώσετε θα καταλήξω στην κάμερα και σας ενημερώνω για τις δικές σας πια προτάσεις.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κρατήστε τις πολύ πρόθυμες ερωτήσεις και σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον μια και θα σας στείλω σε αυτή που προσπαθώ να καταλήξω. Ούτως ή άλλως δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρω τη βοήθειά σας στο τέλος. Απλά θέλω να γίνου κατανοητά όλα όσα ψάχνω να βρω σε μια κάμερα και υποθέτω πως αυτές οι βασικές αρχές ισχύουν για όλους και όλοι θα ήθελαν να γνωρίζουν κάποια βασικά πράγματα.
ΟΚ
Η αγορά θα γίνει από την Κίνα, έχω γύρω στις 8 ώρες που ψάχνω για κάμερα σε αυτή την ιστοσελίδα και έχω ήδη καταλήξει, αλλά κάποιες απορίες ακόμα τις έχω οπότε και συνεχίζω.
Ποια ειναι αυτη η ισοσελιδα?
Μια βιντεοκάμερα 24Megapixel είναι σαφώς προτιμότερη από μία 20MP ή 16MP, σωστά;
Καμμια σχεση

Optical Image Stabilizer (σταθεροποιητής εικόνας) είναι σαφώς προτιμότερος από electronic Image Stabilizer, σωστά;
Ναι αλλα αυτο δεν λεει και πολλα.

Pixels: 24 million είναι προτιμότερα από λιγότερα, όσα περισσότερα, τόσο το καλύτερο, σωστά;
Οχι και παλι

Και με αυτές τις 3 ερωτήσεις, νομίζω πως λύνω τις απορίες μου, αν μου τις επιβεβαιώσετε θα καταλήξω στην κάμερα και σας ενημερώνω για τις δικές σας πια προτάσεις.
Τις αποριες σου θα τις λυσεις αλλα δουλεια δεν θα κανεις και στο υπογραφω.
 



Μηνύματα
10
Reaction score
0
..firewire θυρα/εισοδο για την παλια...
Αν κατάλαβα καλά υπάρχει δυνατότητα να γράψω από την αναλογική βιντεοκάμερα και να την συνδέσω στον υπολογιστή? Και αν μπορώ να το κάνω -άσχετα αν δεν κατάλαβα πως- την εγγραφή στον υπολογιστή θα την κάνω με κάποιο πρόγραμμα υποθέτω?

Ο λόγος που τη θέλω είναι καθαρά ερασιτεχνικός, καμία εκδρομή, οικογενειακές στιγμές, μέχρι εκεί.

Τα χρήματα τα βλέπετε, κατά συνέπια η πρόταση είναι μέχρι 160 ευρώ το πολύ. Αν στα ίδια λεφτά μπορεί να βρεθεί καλύτερη, οι προτάσεις σας δεκτές και συζητήσιμες.

Το link που σας έστειλα δεν είναι το τελικό, αλλά είναι ενδεικτικό, δε θα διαφέρει η τελική μου επιλογή και πολύ, ίσως και καθόλου, θα χρειαστώ λίγη ώρα να καταλήξω και εννοείται πως θα σας στείλω.

Θέλω αποκλειστικά ψηφιακή βιντεοκάμερα μια και ψηφιακή φωτογραφική μηχανή έχω ήδη.

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί μια 24MP κάμερα να μην είναι καλύτερη από μια 20MP???
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν κατάλαβα καλά υπάρχει δυνατότητα να γράψω από την αναλογική βιντεοκάμερα και να την συνδέσω στον υπολογιστή? Και αν μπορώ να το κάνω -άσχετα αν δεν κατάλαβα πως- την εγγραφή στον υπολογιστή θα την κάνω με κάποιο πρόγραμμα υποθέτω?

Ο λόγος που τη θέλω είναι καθαρά ερασιτεχνικός, καμία εκδρομή, οικογενειακές στιγμές, μέχρι εκεί.

Τα χρήματα τα βλέπετε, κατά συνέπια η πρόταση είναι μέχρι 160 ευρώ το πολύ. Αν στα ίδια λεφτά μπορεί να βρεθεί καλύτερη, οι προτάσεις σας δεκτές και συζητήσιμες.

Το link που σας έστειλα δεν είναι το τελικό, αλλά είναι ενδεικτικό, δε θα διαφέρει η τελική μου επιλογή και πολύ, ίσως και καθόλου, θα χρειαστώ λίγη ώρα να καταλήξω και εννοείται πως θα σας στείλω.

Θέλω αποκλειστικά ψηφιακή βιντεοκάμερα μια και ψηφιακή φωτογραφική μηχανή έχω ήδη.

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί μια 24MP κάμερα να μην είναι καλύτερη από μια 20MP???
Ποια ψηφιακη μηχανη εχεις? Δεν τραβαει βιντεο?
Δυστυχως η βιντεοκαμερα που σκεφτεσαι να παρεις λυπαμαι που στο λεω αλλα ειναι πεταμενα λεφτα.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Η ψηφιακή φωτογραφική είναι της Sony, DSL νομίζω αλλά δεν την έχω μαζί μου για να σου πω, είναι τουλάχιστον 10 χρόνια που την έχω και δεν τραβάει βίντεο.

Υπάρχει κάτι που δεν είναι καλό στην πρότασή μου για βιντεοκάμερα? Πρόταση για άλλη στα ίδια λεφτά?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί μια 24MP κάμερα να μην είναι καλύτερη από μια 20MP???
Βασικα δεν ειναι ουτε καλυτερη ουτε χειροτερη γιατι πολυ απλα δεν ειναι κριτηριο.
Σκετφτεσαι λαθος και ειναι λογικο γιατι δεν ξερεις.
Το βιντεο ειναι 2ΜΡ και για να γινει 2ΜΡ οταν το αρχικο ειναι 24ΜΡ θελει πιο πολλη δουλεια απο ο'τι αν ειναι 6ΜΡ πχ και το αν θα ειναι καλυτερη η οχι η μια απο την αλλη εξαρταται απο χιλια δυο αλλα πραγματα που ουδεμια σχεση εχουν με τα μεγαπιξελ.
[DOUBLEPOST=1483048681][/DOUBLEPOST]Εγω σαν βελιστη επιλογη και καλυτερη αξια για τα χρηματα προτεινω αυτην https://www.skroutz.gr/s/2113759/Sony-Cyber-shot-RX100.html
Ειναι 2φορες πανω απο το μπατζετ σου, ειχε 650ευρω οταν πρωτοκυκλοφορησε και τωρα εχει τοσο γιατι ειναι προσφορα λογω του οτι ειναι παλιο μοντελο.
Στα 160 ευρω πεφτεις 2 φορες σε τιμη και 10 σε ποιοτητα.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
μακαρι να μπορουσα να σου προτεινω βιντεοκαμερα στα 160 ευρω αλλα δυστυχως η ποιοτητα σε αυτην την κατηγορια ειναι στο επιπεδο ενος μετριου κινητου τηλεφωνου.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Το βιντεο ειναι 2ΜΡ και για να γινει 2ΜΡ οταν το αρχικο ειναι 24ΜΡ θελει πιο πολλη δουλεια απο ο'τι αν ειναι 6ΜΡ
Άρα είναι χειρότερο να είναι μεγαλύτερη η τιμή αν κατάλαβα καλά?

Οκ, ας πάμε τότε στο δια ταύτα! Υπάρχει καλύτερη πρόταση στα 160 ευρώ?
 

Μηνύματα
10
Reaction score
0
Τι δεν έχει καλό η συγκεκριμένη κάμερα? Και τι είναι αυτό που θα έπρεπε να έχει αλλά δεν το έχει?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
για την παλια βιντεοκαμερα, με firewire (ακομα και αν δεν εχεις εισοδο) τα εξηγει το βιντεο :
How to transfer DV to Laptop without having a Firewire port
στα ιδια περιπου λεφτα υπαρχει και αυτη που ειναι και λιγο πιο επωνυμη...αρα και καποια υποστηριξη μπορει να βρισκεται απο πισω... :)
Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί μια 24MP κάμερα να μην είναι καλύτερη από μια 20MP???
μεγαλη ιστορια, αλλα αυτο ειναι στη δυνατοτητα της φωτογραφικης μηχανης..οχι στο βιντεο.. :)
βιντεοκαμερα 12mp (την εχουν μικρινει) λινκ

iphone sta 5mp (link)

τυχαιο παραδειγμα..
και τα παραπανω σε μερα, τη νυχτα... αστα να πανε..

Λεω,οχι απαραιτητα εξαρτατε απο διάφορα (δε θυμαμαι λεπτομεριες, εχω να ασχοληθω 8+ χρονια, και τα εξεταζα εκ του αποτελεσματως) .. οι βιντεοκαμερες δεν ειναι για φωτογραφιες .. οι φωτογραφικες μηχανες με δυνατοτητα βιντεο κανουν αξιοπρεπεστατα τη καθημερινη/χομπι δουλεια.
...αν τωρα... επιμενεις σε βιντεοκαμερα.. και αυτη που κοιτας απο Κινα φενεται οκ , δεν ειπαρχει λογος να ψυριζεις τη μαιμου...ή να δυιλιζεις το κωνοπα..τι ειναι ο καβουρας...τι ειναι το ζουμι του...κοκ... λεω για τις λεπτομεριες... ενα παραδειγμα...τι ειναι καλητερο μια 50ρα οθονη με αναλυση 1200χ800 ή μια 35ρα 4κ ... αλλα και παλι και αυτο το παραδειγμα ψιλοακυρο...
Τεσπα .. ποιοι παιζουν?! τι αγωνα?! με τετοιο κρυο?!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top