Επιλογή βυσμάτων RCA

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλημέρα σε όσους αρέσει να μυρίζουν ...καλάι!

Θέλω να φτιάξω μερικά μήκη interconnect τερματισμένα με RCA. Έχω βαρεθεί τα διάφορα ανώνυμα επίχρυσα βύσματα πού πότε είναι καλά, πότε τραγικά. Σκέφτομαι να αγοράσω για δοκιμή μια 20άδα επώνυμα αλλά φθηνά πχ εισαγωγικά Neutrik, Amphenol κλπ. ή και λίγο καλύτερα.
Με ενδιαφέρει η καλή μηχανική συμπεριφορά και το σωστό σφίξιμο του καλωδίου για αντοχή της κόλλησης στα βάλε-βγάλε. Επίσης να μη σφίγγουν το θηλυκό RCA σαν απελπισμένα! 😆

Έχετε δοκιμασμένες προτάσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Καλημέρα σε όσους αρέσει να μυρίζουν ...καλάι!

Θέλω να φτιάξω μερικά μήκη interconnect τερματισμένα με RCA. Έχω βαρεθεί τα διάφορα ανώνυμα επίχρυσα βύσματα πού πότε είναι καλά, πότε τραγικά. Σκέφτομαι να αγοράσω για δοκιμή μια 20άδα επώνυμα αλλά φθηνά πχ εισαγωγικά Neutrik, Amphenol κλπ. ή και λίγο καλύτερα.
Με ενδιαφέρει η καλή μηχανική συμπεριφορά και το σωστό σφίξιμο του καλωδίου για αντοχή της κόλλησης στα βάλε-βγάλε. Επίσης να μη σφίγγουν το θηλυκό RCA σαν απελπισμένα! 😆

Έχετε δοκιμασμένες προτάσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άντε, για να ρωτήσω και για καλώδιο μετά! :laugh:
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Αυτά !!! (πολύ καλές χαμηλές και όχι μονον) :
. . . αλλά . . . σφίγγουν το θηλυκό RCA σαν εντελώς απελπισμένα!

Εξαιρετικό VFM (και μάλλον καλύτερα των Αμφενόλ) είχαν τα "τύπου WBT" ρυθμιζόμενης σύσφιξης του Φανού. Δεν ξέρω αν τα έχει ακόμα
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Βρήκα κι εγώ τα Amphenol τυχαία σε μαγαζί με μουσικά όργανα/εξοπλισμό και πήρα μια τετράδα να δοκιμάσω. Είναι πολύ πιο ποιοτικά απ' ό,τι νόμιζα και το κάλυμμά τους μεταλλικό και ακριβές ενώ στις φωτογραφίες μου είχε φανεί πλαστικό (μάλλον λόγω του εισέχοντος λογότυπου). Σφίγγουν όμως πάρα πολύ, συνεπώς είναι άριστα για μόνιμες συνδέσεις και λιγότερο κατάλληλα για φορητές καταστάσεις ή πολλά βάλε-βγάλε. Αυτά σίγουρα δεν θα πάθουν τίποτα, προσοχή χρειάζεται για ...αδύναμα θυληκά στο σασί συσκευών.


Παλαιότερα έβρισκα ευκολότερα, τα "τύπου WBT" που τα σφίγγεις όσο θέλεις, λίγο ή μέχρι να μη βγαίνουν με τίποτα.
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Εγώ χρησιμοποιώ αυτά:
Νομίζω έχουν τον καλύτερο συντελεστή ποιότητας προς τιμή. Υπάρχουν και στην Ελλάδα (με παραγγελία στον Φανό).
Δέχονται χοντρά καλώδια άνετα αλλά και λεπτότερα. Έχουν πολύ καλό δάγκωμα (πατέντα) στο θυληκό βύσμα και δεν μπορούν να τραβησχτούν από μόνα τους. Αξίζουν με το παραπάνω. Τα φτηνότερα βράζουν όλα στο ίδιο καζάνι...
Υ.Γ. μην παρασύρεστε από τις μάρκες-ονόματα (βλέπε dynavox, canare, κλπ.) είναι όλα ημιτασιόν αντιγραφές. Με 2,5 Euro δεν παίρνεις κάτι της προκοπής...
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Βρήκα εκ των υστέρων και αυτό το σχετικό νήμα από 2017 (ίσως να υπάρχουν κι άλλα):
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Εγώ χρησιμοποιώ αυτά:
Νομίζω έχουν τον καλύτερο συντελεστή ποιότητας προς τιμή. Υπάρχουν και στην Ελλάδα (με παραγγελία στον Φανό).
Δέχονται χοντρά καλώδια άνετα αλλά και λεπτότερα. Έχουν πολύ καλό δάγκωμα (πατέντα) στο θυληκό βύσμα και δεν μπορούν να τραβησχτούν από μόνα τους. Αξίζουν με το παραπάνω. Τα φτηνότερα βράζουν όλα στο ίδιο καζάνι...
Υ.Γ. μην παρασύρεστε από τις μάρκες-ονόματα (βλέπε dynavox, canare, κλπ.) είναι όλα ημιτασιόν αντιγραφές. Με 2,5 Euro δεν παίρνεις κάτι της προκοπής...
Είναι κάπως αλμυρά και θέλουν μια Χ-Ψ δεξιοτεχνία για να τερματιστούν σωστά. Αν δεν ενοχλούν ΟΚ είναι φοβερό βύσμα χωρίς κανένα συμβιβασμό σε τίποτα, και εγώ το προτιμώ για μερικά "σοβαρά" RCA που φτιάχνω.
Την υγεία μου τη βρήκα με τα Amphenol ACPR, δε πρέπει να έχω δουλέψει ξανά πιο άνετο βύσμα. Επίσης με σωστή κάλτσα έχεις πάρα, πάρα πολύ όμορφο αποτέλεσμα (θεωρώ αιθητικά ανώτερο και από NF2).
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top