Επιλογή ηχείων και ίσως dac


Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.064
Ναι, για εξήγησέ το αυτό!
Επίσης, αύριο θα βάλω το μετρητικό μικρόφωνο και το μικρόφωνο του κινητού. Θα κοιτάζω να δω πόσο χάλια μπορεί να είναι ένα μικρόφωνο του κινητού, έστω για μπορεί ο κόσμος να κάνει μια βασική κατηφορική target curve.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
μπραβο βρε Πετρο, πες τα ..γιατι εμενα δε μου μιλανε.. :biggrin: ...υποπτευομαι εχει βγαλει την εξοδο rca(ενισχυμενο σημα καθοτι σχεδιασμενο να καταληξει σε παθητικα) απο το subwoofer/ενισχυτικο στα ενεργα, τα οποια δεν ειδα εισοδο rca...ή τα εχει ενωσει με την εισοδο των ηχειων?!
(μεταφραζω, οτι στα ηχεια καταληγει εντελως λαθος σημα) 🐒
-
αλλα για πες πως μπορεις να σεταρεις ταργκετ κερβ μπας και καταφερει να ακουσει κατα το δυνατο σωστοτερα κανενας αμαρτωλος.. 8-)
 

Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.064
Κάνω πειράματα με drivers και software αλλά μια το φουμπαρ, μια τα γουίντοους όλο με παιδεύουν... Απλά θέλω να βγάλω λίγο τον ήχο, που είναι καλός, "έξω από τα ηχεία".....
Ο ήχος δεν πρέπει να βγαίνει έξω από τα ηχεία. Πρέπει να περιορίζεται στο πλάτος μεταξύ τους.

Η πλάκα είναι ότι τα έχω καρφώσει πάνω στο γουφεράκι των παλιών creative, και κάνω πατέντες να τα έχω μαζί με τα άλλα 2.1 παλιά creative ηχειάκια, ώστε να έχω ήχο για browsing χωρίς να ανοίγω τα jbl (που τα έχω σε διαφορετικό ρεύμα με διακόπτη), αλλά και ίσως σε ένα μπασταρδεμένο 5.1 όταν βλέπω καμιά ταινία.... Πάντως όταν ο αγαπημένος 9205 driver δουλεύει, και το flac είναι καλό, δεν θέλω να τραβήξω το κεφάλι μου από τα ηχεία....
μπραβο βρε Πετρο, πες τα ..γιατι εμενα δε μου μιλανε.. :biggrin: ...υποπτευομαι εχει βγαλει την εξοδο rca(ενισχυμενο σημα καθοτι σχεδιασμενο να καταληξει σε παθητικα) απο το subwoofer/ενισχυτικο στα ενεργα
@thouthou σε εσένα πήγαινε το εξήγησέ το! Λέγε!

αλλα για πες πως μπορεις να σεταρεις ταργκετ κερβ μπας και καταφερει να ακουσει κατα το δυνατο σωστοτερα κανενας αμαρτωλος.. 8-)
Μικρόφωνο μόνο!
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Όπως το καταλάβατε. Rca σε καρφί. Ο ήχος σε σχέση με την μητρική είναι ίδιος, με τη διαφορά ότι οι θόρυβοι της μητρικής είναι πολύ λιγότεροι. Επίσης έχω κοντρόλ ήχου και μπάσου, κάτι που με βολεύει γιατί το μπάσο με κουράζει (λόγω υλικού).


"target curve"
Χουάαατ; :) Αυτό ίσως έχει λογική με την ρωγμή του χρόνου flac, αλλά με το όσο βαρούν τα σίδερα lprip.... (της περήφανης ράτσας πάντα)...

Αυτό εννοώ με το "επιθετικός ήχος" και τα πειράματα λογισμικού... Προσπαθώ να "γλυκάνω", να διαχύσω τις ριπές καλού ήχου που δίνουν τα ηχεία, χωρίς καμπύλες και σημειακές αναφορές... Δεν θέλω να ακούσω καλά την μουσική (γιαυτό και δεν μου πολυαρέσουν τα ακουστικά), θέλω να βοηθήσω την μουσική να ζωντανέψει από το υλικό που είναι εγκλωβισμένη...
Μπορεί να μην έχει νόημα αυτό που λέω, αλλά τουλάχιστον το λέω ποιητικά... :wink:
 


Μηνύματα
16
Reaction score
8
Μην αγχώνεσαι βρε Πέτρο, έχω σκοτωθεί με γνώστη της δισκογραφίας για το αν υπάρχει δεύτερη εκτέλεση του Σάκαινα από τον Ζαμπέτα γιατί σε ένα σημείο κάνει διπλή πενιά.... Έχω περίεργα αυτιά... Έτσι βγήκα από το εργοστάσιο.... Ελαττωματικός....
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Όπως το καταλάβατε. Rca σε καρφί. Ο ήχος σε σχέση με την μητρική είναι ίδιος, με τη διαφορά ότι οι θόρυβοι της μητρικής είναι πολύ λιγότεροι. Επίσης έχω κοντρόλ ήχου και μπάσου, κάτι που με βολεύει γιατί το μπάσο με κουράζει (λόγω υλικού).


"target curve"
Χουάαατ; :) Αυτό ίσως έχει λογική με την ρωγμή του χρόνου flac, αλλά με το όσο βαρούν τα σίδερα lprip.... (της περήφανης ράτσας πάντα)...

Αυτό εννοώ με το "επιθετικός ήχος" και τα πειράματα λογισμικού... Προσπαθώ να "γλυκάνω", να διαχύσω τις ριπές καλού ήχου που δίνουν τα ηχεία, χωρίς καμπύλες και σημειακές αναφορές... Δεν θέλω να ακούσω καλά την μουσική (γιαυτό και δεν μου πολυαρέσουν τα ακουστικά), θέλω να βοηθήσω την μουσική να ζωντανέψει από το υλικό που είναι εγκλωβισμένη...
Μπορεί να μην έχει νόημα αυτό που λέω, αλλά τουλάχιστον το λέω ποιητικά... :wink:
Χαχα !! άμα είναι στο dna του ανθρώπου…
Προσεχώς ανακόντα καλώδια και πικαπ 3όροφα :p
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Χαχα !! άμα είναι στο dna του ανθρώπου…
Προσεχώς ανακόντα καλώδια και πικαπ 3όροφα :p
Βρε μιλάμε αν δεν ξύπναγα 5 το πρωϊ για δουλειά, εδώ θα γινόταν πάρτυ με την ξεροκεφαλιά μου....
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ο ήχος δεν πρέπει να βγαίνει έξω από τα ηχεία. Πρέπει να περιορίζεται στο πλάτος μεταξύ τους.

Που να καταλάβεις καημένο μου πλάσμα τι σημαίνει να βγαίνει ο ήχος έξω από τα ηχεία. Στο εύχομαι ολόψυχα κάποτε να ζήσεις εμπειρία του τύπου να είσαι σε ένα χώρο και να ακούς μουσική και να μην βλέπεις τα ηχεία αλλά με τις αντιλήψεις που έχεις ούτε σε τρεις ζωές😁😁





@thouthou σε εσένα πήγαινε το εξήγησέ το! Λέγε!



Μικρόφωνο μόνο!
 

Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.064
Τα λέει καλύτερα ο δόκτορ στο βιβλίο του "Floyd Toole - Sound Reproduction The Acoustics and Psychoacoustics of Loudspeakers and Rooms" κεφάλαιο 7. Εγώ δεν έχω να πω κάτι.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Άσε μας βρε πουλάκι μου με τον γιατρό που ανακάλυψε ξαφνικά την Αμερική και τον έχετε κάνει όλοι μητρικό γάλα.
Εννοείται ότι δεν έχεις να πεις κάτι. Τι να πεις άλλωστε.
Πάνε να ακούσεις κάνα σοβαρό σύστημα και ας μην είναι σαν του τουλ και τα ξαναλέμε..
 


Μηνύματα
12.846
Reaction score
10.064
Δεν πρέπει να συγχέεται η περιέληξη του ακρατή από το μουσικό γεγονός στο sweet spot με τις υπερβολικές πλάγιες πρώτες ανακλάσεις. Όπως λέει και ο Toole, σε άλλους αρέσουν σε άλλους όχι. Εγώ δεν τις προτιμώ και πολύ.
Εννοείται ότι δεν έχεις να πεις κάτι. Τι να πεις άλλωστε.
Πάνε να ακούσεις κάνα σοβαρό σύστημα και ας μην είναι σαν του τουλ και τα ξαναλέμε..
Τα έχει γράψει ο @Bhutia, εγώ δε θέλω ούτε να τον επαναλάβω, ούτε να πω κάτι δικό μου.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
@kanakiani Ε, τώρα, γίνεσαι εριστικός χώρος λόγο.
Ζητώ ταπεινά συγνώμη αν προσέβαλα κάποιον αλλά το δεν έχω να πω εγώ κάτι τα λέει όλα ο Λούλης είναι σαν τα θρησκευτικά που κάναμε την δεκαετία του 80 στο δημοτικό.
 


TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.172
Μόνο ο Ολύμπιος σχολίασε ότι τα JBL τροφοδοτούνται από τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ των Creative και πιθανότατα μέσα από high-pass φίλτρο.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.865.106
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top