Επιλογή ηχειων

Μηνύματα
61
Reaction score
4
Καλησπέρα,

Θέλω να αλλάξω τα μπροστά διαιρούμενα ηχεια 6.5 σε ένα ford puma 2020. Φίλος στο ίδιο αυτοκίνητο έχει βάλει audison 165 prima και παίζουν πολύ δυνατά και καλά. Επειδή όμως θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο οικονομικό βλέπω τα hertz dsk 165.3 τα trf mwtc652 και τα ground zero gzic. Μου κάνει εντύπωση που τα hertz και τα ground zero έχουν μικρή αναλογία σε rms με peak περίπου 1 προς 2 ενώ τα trf και τα audison 1 προς 3. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ

Υγ. Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφερουν λύσεις με προσθήκη ενισχυτή ή sub
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλημέρα,
ανέβα μια κατηγορία (όχι ότι δεν είναι καλά τα προαναφερθέντα) και δες Hertz Cento CK165 στα 130.
Μία φορά θ ανοίξεις την πόρτα.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Καλησπέρα,

Θέλω να αλλάξω τα μπροστά διαιρούμενα ηχεια 6.5 σε ένα ford puma 2020. Φίλος στο ίδιο αυτοκίνητο έχει βάλει audison 165 prima και παίζουν πολύ δυνατά και καλά. Επειδή όμως θα ήθελα να πάω σε κάτι πιο οικονομικό βλέπω τα hertz dsk 165.3 τα trf mwtc652 και τα ground zero gzic. Μου κάνει εντύπωση που τα hertz και τα ground zero έχουν μικρή αναλογία σε rms με peak περίπου 1 προς 2 ενώ τα trf και τα audison 1 προς 3. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ

Υγ. Να σημειώσω ότι δεν με ενδιαφερουν λύσεις με προσθήκη ενισχυτή ή sub
Από την στιγμή που δεν σ ενδιαφέρει ο ενισχυτής θα κοιτάς την ευαισθησία db και τα rms watt στην περίπτωσή σου όσο λιγότερα τόσο καλύτερά.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
4
Από την στιγμή που δεν σ ενδιαφέρει ο ενισχυτής θα κοιτάς την ευαισθησία db και τα rms watt στην περίπτωσή σου όσο λιγότερα τόσο καλύτερά.
Σε dB από ότι είδα είναι ίδια στα 93 τα herzt και trf και στα 91 τα ground zero. Από rms γιατί όσο λιγότερα τόσο καλύτερα πάντα μιλώντας για αυτά τα επίπεδα rms 80-100;

Σαν μάρκες έχει κανείς εικόνα?

Συγνώμη για τις newbiδικες ερωτήσεις μου αλλά είμαι άσχετος με το θέμα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Εφόσον δεν είσαι ειδικός με το θέμα καλύτερα να εμπιστευτείς κάποιον γνώστη που θα πάρει και την ευθύνη του αποτελέσματος.
Σε πρώτη εικόνα καλά κάνει και ρωτάς για dB & watt rms, αλλά τα για rms πρέπει να γνωρίζεις και το fs.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σε dB από ότι είδα είναι ίδια στα 93 τα herzt και trf και στα 91 τα ground zero. Από rms γιατί όσο λιγότερα τόσο καλύτερα πάντα μιλώντας για αυτά τα επίπεδα rms 80-100;

Σαν μάρκες έχει κανείς εικόνα?

Συγνώμη για τις newbiδικες ερωτήσεις μου αλλά είμαι άσχετος με το θέμα.
επειδή θα τα οδηγήσεις από πηγή δηλ πολύ λίγα watt άρα χρειάζεσαι όσο δυνατόν μικροτέρα σε rms μεγάφωνα για να μπορεί να τα κουνήσει πιο εύκολα, πιστεύω καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. από μάρκες όλες μια χαρά είναι που κοιτάς άπλα το σετ με μεγαλύτερή ευαισθησία θα παίξει πιο δυνατά πχ το +2db είναι σαν να ανεβάσουμε την έντασή πάνω απ το μισό που ήμασταν
 

Μηνύματα
61
Reaction score
4
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βάσει των λεγόμενων σας τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τα 3 βλέπω να τα έχουν τα trf απλά δεν την εμπιστεύομαι σαν μάρκα όσο την Hertz. Από db είναι τα ίδια 93 απλά τα herzt έχουν λίγο λιγότερο rms 80 έναντι 100 και πολύ λιγότερα peak 160 έναντι 300. Αλλα δεν ξέρω αν έχουν νόημα τα παραπάνω watt απο την στιγμή που η πηγή βγάζει 4Χ20. Οπότε πάω με τα Hertz και ο Θεός μαζί μας.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βάσει των λεγόμενων σας τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τα 3 βλέπω να τα έχουν τα trf απλά δεν την εμπιστεύομαι σαν μάρκα όσο την Hertz. Από db είναι τα ίδια 93 απλά τα herzt έχουν λίγο λιγότερο rms 80 έναντι 100 και πολύ λιγότερα peak 160 έναντι 300. Αλλα δεν ξέρω αν έχουν νόημα τα παραπάνω watt απο την στιγμή που η πηγή βγάζει 4Χ20. Οπότε πάω με τα Hertz και ο Θεός μαζί μας.
η πηγή σου αν βγάλει 4*20 μπορεί να καεί κιόλας σε δευτερόλεπτα ... στα μεγάφωνα σου στην καλύτερη θα φτάνουν 6-8 βαττ μουσικής
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Βάσει των λεγόμενων σας τα καλύτερα χαρακτηριστικά από τα 3 βλέπω να τα έχουν τα trf απλά δεν την εμπιστεύομαι σαν μάρκα όσο την Hertz. Από db είναι τα ίδια 93 απλά τα herzt έχουν λίγο λιγότερο rms 80 έναντι 100 και πολύ λιγότερα peak 160 έναντι 300. Αλλα δεν ξέρω αν έχουν νόημα τα παραπάνω watt απο την στιγμή που η πηγή βγάζει 4Χ20. Οπότε πάω με τα Hertz και ο Θεός μαζί μας.
Αυτό με τα βατ είναι θέμα με πολύ κουβέντα.
Θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια, στο τότε αυτοκίνητο μου, πως τα ηχεία που έβαλα στις πορτες γράφανε 60 βατ και στην αρχή δοκιμασα ενισχυτή με 100 βατ. Ξέρεις πότε άκουσα πραγματική μουσική; Οταν τελικά ένας ΒΑΡΒΑΤΟΣ ενισχυτης τα ταιζε με 240 κρυστάλλινα βατ.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
η πηγή σου αν βγάλει 4*20 μπορεί να καεί κιόλας σε δευτερόλεπτα ... στα μεγάφωνα σου στην καλύτερη θα φτάνουν 6-8 βαττ μουσικής
Ήμαρτον!
 

Μηνύματα
61
Reaction score
4
Προς ενημέρωση, έβαλα τελικά τα Hertz DSK 165. Η απόδοση τους στην πράξη είναι πολύ καλή με την μεγάλη διαφορά να φαίνεται μετά την μέση της έντασης όπου τα εργοστασιακά της Ford (25w RMS) αλλοίωναν τον ήχο και μετά τα 3/4 όπου μπούκωναν. Αυτά πάνε μέχρι τέρμα με αναλλοίωτο ήχο και πολύ ικανοποιητικό μπάσο. Ιδιαίτερα όταν στριμάρεις Tidal είναι απολαυστικά για το κόστος τους. Στο ραδιόφωνο δεν ακούγονται τόσο ποιοτικά αλλά μάλλον θα φταίει ο μαλακοδέκτης της εργοστασιακής πηγής.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Ήμαρτον!
έχεις μετρήσει δηλ πόσα καθαρά watt μουσικής φτάνουν στα μεγάφωνα χωρίς παραμόρφωσή? με την αύξησή του impedance δεν παίζει να ναι παραπάνω 6-8 βαττ με 4 κανάλια φορτωμένα κιόλας έκτος αν είναι κάνα στερεοφωνικό με d class ενσωματωμένο ενισχυτή τότε πάσο
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Προς ενημέρωση, έβαλα τελικά τα Hertz DSK 165. Η απόδοση τους στην πράξη είναι πολύ καλή με την μεγάλη διαφορά να φαίνεται μετά την μέση της έντασης όπου τα εργοστασιακά της Ford (25w RMS) αλλοίωναν τον ήχο και μετά τα 3/4 όπου μπούκωναν. Αυτά πάνε μέχρι τέρμα με αναλλοίωτο ήχο και πολύ ικανοποιητικό μπάσο. Ιδιαίτερα όταν στριμάρεις Tidal είναι απολαυστικά για το κόστος τους. Στο ραδιόφωνο δεν ακούγονται τόσο ποιοτικά αλλά μάλλον θα φταίει ο μαλακοδέκτης της εργοστασιακής πηγής.
μάλλον τα εργοστασιακά ήταν πιο ευαίσθητα με μικρότερή αντίστασή έτσι άκουγες την παραμόρφωσή πιο εύκολα
 

Μηνύματα
61
Reaction score
4
μάλλον τα εργοστασιακά ήταν πιο ευαίσθητα με μικρότερή αντίστασή έτσι άκουγες την παραμόρφωσή πιο εύκολα
Από ευαισθησία δεν ξέρω τι ήταν τα εργοστασιακά αλλά από αντίσταση ήταν 4Ω όπως και τα καινούργια.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Από ευαισθησία δεν ξέρω τι ήταν τα εργοστασιακά αλλά από αντίσταση ήταν 4Ω όπως και τα καινούργια.
κοίτα το 4ω είναι ονομαστική αντίστασή η οποία αλλάζει ανάλογά την συχνότητά γιαυτό γράφω και το μάλλον για να καταλάβουμε πως και τι πρέπει να δούμε τα χαρακτηριστικά του κάθε μεγαφώνου ... τεσπα να τα χαίρεσαι και αν βάλεις και ενισχυτή θα τα χαρείς ακόμα περισσότερο 😀
 

Μηνύματα
61
Reaction score
4
κοίτα το 4ω είναι ονομαστική αντίστασή η οποία αλλάζει ανάλογά την συχνότητά γιαυτό γράφω και το μάλλον για να καταλάβουμε πως και τι πρέπει να δούμε τα χαρακτηριστικά του κάθε μεγαφώνου ... τεσπα να τα χαίρεσαι και αν βάλεις και ενισχυτή θα τα χαρείς ακόμα περισσότερο 😀
Ευχαριστώ. Θα έβαζα ενισχυτή έστω κάτι βασικό αλλά δεν μπορώ τα πολλά ξηλωματα γιατί δεν είναι και για πολλά τα πλαστικά του Puma, θα τρίζουν τα πάντα.
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Το puma το καινούργιο δεν τρίζει, έχω φτιάξει αρκετά αλλάζοντας μεγάφωνα και τοποθετώντας μόνωση.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
4
Το puma το καινούργιο δεν τρίζει, έχω φτιάξει αρκετά αλλάζοντας μεγάφωνα και τοποθετώντας μόνωση.
Τώρα κατάλαβα ποιος είστε. Η δουλειά σας είναι σε άλλο επίπεδο, συγχαρητήρια. Έχω δει δουλειές σας σε διάφορα μέλη του Puma Club που είμαι μέλος.

Όσο αφορά τον ενισχυτή είναι εύκολη η τοποθέτηση ή θέλει μεγάλο ξήλωμα?
 


Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Όσο αφορά τον ενισχυτή είναι εύκολη η τοποθέτηση ή θέλει μεγάλο ξήλωμα?
αν μπορείς να δώσεις τα χρήματα, να τον βάλεις. Το βάλε βγάλε τα πλαστικά δεν είναι τιποτα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top