Επιλογή και τοποθέτηση sub σε κακό χώρο

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Χαιρετώ το φορουμ. Έχοντας στήσει τους δορυφόρους, θελω τα φωτα σας σχετικα με sub.
Στον χωρο μου σαλονι περίπου 20τμ σε σχημα Γ, αποσταση ακροασης 2,50m, με κεντρικά 3 krk rokit rp10-3 και surround q acouatics 3020i, να κουμπωσω δυο xtz 12.17 edge ή να παω σε 4 presonus?Avr εχω τον denon 3500, κι αν παω στα 4 φανταζομαι θα παρω minidsp 2x4. Αξιζει την μανουρα ή απλα να βαλω τα δυο xtz στις εξοδους του denon? Εχοντας τοσο κακη διαρρύθμιση, σε ποιες θεσεις να δοκιμασω να τα βαλω?

Π.σ. υπαρχει πλανο για χαλι, κουρτινες και πανελ διαχύσεις αλλα ως εκει για φροντιδα χωρου.
FHD0062.JPG
FHD0065.JPG
FHD0061.JPG
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
surround q acouatics 3020i,
Βάλε KRK
αν παω στα 4 φανταζομαι θα παρω minidsp 2x4. Αξιζει την μανουρα
Αξίζει, αλλά μαζί με καλιμπράτορα. Αλλιώς δεν γίνεται, ούτε καν τα 2 XTZ (και αυτά θέλουν minidsp, δεν πα να έχει δυο εξόδους ο ντένον)

Δοκίμασε τις δυο πίσω γωνίες του χώρου, και κάτω απο τα κυρίως ηχεία (αντί για βάσεις)
Post automatically merged:

Και κλείνε όλες τις πόρτες, να είναι όσο το δυνατόν σφραγισμένος ο χώρος όταν ακούς
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Βάλε KRK

Αξίζει, αλλά μαζί με καλιμπράτορα. Αλλιώς δεν γίνεται, ούτε καν τα 2 XTZ (και αυτά θέλουν minidsp, δεν πα να έχει δυο εξόδους ο ντένον)

Δοκίμασε τις δυο πίσω γωνίες του χώρου, και κάτω απο τα κυρίως ηχεία (αντί για βάσεις)
Post automatically merged:

Και κλείνε όλες τις πόρτες, να είναι όσο το δυνατόν σφραγισμένος ο χώρος όταν ακούς
Δυστυχώς δεν υπάρχει πόρτα απο σαλόνι στο χολ. Νε δυο σαμπ στον denon δεν γίνεται από την άποψη τ οτι το audyssey δεν θα κανει καλη δουλειά?

Λόγω πολυκατοικίας (οι εντάσεις θα ειναι περιορισμένες) και προχειρότητας της εγκατάστασης μου φαίνεται υπερβολή η αναζήτηση ειδικού. Μου αρκεί το αρκετά καλό δεν έχω ψευδαισθήσεις για τελειότητα.

τα sub της ίδιας οικογενείας (KRK) πως και δεν τα σκέφτεσαι;
Όχι για καποιον ιδιαίτερο λογο περα απo τ οτι το Temblor παει πιο χαμηλά και έχουν ακουστεί πολλά καλά λόγια από παιδιά στο φόρουμ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Το Templor προτείνεται ως general λύση συνήθως, αν η εταιρεία των ηχείων μας βγάζει συνοδευτικά subs (στην περίπτωση σου ναι), πρώτα αυτά πρέπει να κοιτάξουμε γιατί σίγουρα θα έχουν φροντίσει να τα ταιριάξουν.

Ειδικό ούτε και γω θα φώναζα κυρίως λόγω της τρέλας να τα σκαλίζω τακτικά...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Νε δυο σαμπ στον denon δεν γίνεται από την άποψη τ οτι το audyssey δεν θα κανει καλη δουλειά?
Αχταρμάς
Δυστυχώς δεν υπάρχει πόρτα απο σαλόνι στο χολ.
Βάλε
Λόγω πολυκατοικίας (οι εντάσεις θα ειναι περιορισμένες) και προχειρότητας της εγκατάστασης μου φαίνεται υπερβολή η αναζήτηση ειδικού. Μου αρκεί το αρκετά καλό δεν έχω ψευδαισθήσεις για τελειότητα.
Μείνε όπως είσαι τότε. :wink:

Αν κάνεις κάτι, κάντο σωστά. Το έξοδο για την ρύθμιση θα είναι ένα μικρό κλάσμα του συνόλου των χρημάτων που θα έχεις ξοδέψει.
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
dimi, εχεις να μας δειξεις τον αχταρμα που λες ;

Χαιρετώ το φορουμ. Έχοντας στήσει τους δορυφόρους, θελω τα φωτα σας σχετικα με sub.
Στον χωρο μου σαλονι περίπου 20τμ σε σχημα Γ, αποσταση ακροασης 2,50m, με κεντρικά 3 krk rokit rp10-3 και surround q acouatics 3020i, να κουμπωσω δυο xtz 12.17 edge ή να παω σε 4 presonus?Avr εχω τον denon 3500..........
να να παρεις 2 xtz 12.17 edge να κατεβασεις το app και να στησεις οπου ειναι καλυτερα στον χωρο σου το καθε sub...

εδω προσφατα 2 svs pb 4000 με marantz sr7012 χωρις πειραγμα απο το app, δλδ οπως τα εφτιαξε το xt32

svs pb 4000 x 2.jpg
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Το Templor προτείνεται ως general λύση συνήθως, αν η εταιρεία των ηχείων μας βγάζει συνοδευτικά subs (στην περίπτωση σου ναι), πρώτα αυτά πρέπει να κοιτάξουμε γιατί σίγουρα θα έχουν φροντίσει να τα ταιριάξουν.

Ειδικό ούτε και γω θα φώναζα κυρίως λόγω της τρέλας να τα σκαλίζω τακτικά...
Το ματσαρισμα του δορυφορου γινεται απλα με της ιδιας εταιριας ή εχει σημασια η σειρα και η διαμετρος του woofer? Ποιο ταιριαζει με τα δικα μου rokit 10-3 g4? Το ηχειο παει θεωρητικά ποιο χαμηλά απο το 10'' της krk στα ιδια λεφτα με το presonus.

Επισης, το ματσαρισμα εχει την ιδια σημασια ακομα κι αν ακουω mono απο τα σαμπ?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ε δε φαντάζομαι να κατεβαίνει όντως στα 20 Hz το Presonus... ακόμα και να το κάνει δε νομίζω να το ακούσεις λόγω περιορισμών του χώρου. Στη θέση σου θα πήγαινα για το 12S2. Βέβαια στην κατηγορία τιμής που παίζει υπάρχουν μπόλικα αξιόλογα subs άλλων εταιρειών ... αλλά και πάλι, προσωπικά, μάλλον θα έμενα στην οικογένεια.
Αυτό που δε μ' αρέσει με τα KRK είναι πως δεν έχουν είσοδο LFE... (για μένα που είμαι δικάναλος δεν είναι πρόβλημα) π.χ. το 12S2 έχει Crossover χαμηλών με ρυθμίσεις μέχρι 80 Hz. αν τυχόν το/τα πάρεις, να δοκιμάσεις εκτός από το να τα συνδέσεις στην έξοδο sub του DENON, και την ακόλουθη συνδεσμολογία, από τις εξόδους front του DENON στο sub, εκεί θα δουλεύει το crossover του και από κει στα ηχεία. Φυσικά θα ρυθμίσεις τον DENON ώστε όλο το μπάσο να το διοχετεύει στα front.

Πάντως όσο το σκέφτομαι τόσο νομίζω πως ο dimifoot που λέει παραπάνω "Μείνε όπως είσαι" έχει δίκαιο... Αφού δε θες εντάσεις, μάλλον θα ξοδευτείς χωρίς λόγο, θα γεμίσεις το δωμάτιο κουτιά και θα μπεις σ' ένα κυνήγι αναζήτησης της βέλτιστης θέσης και των σωστών ρυθμίσεων... Δεν προχωράς με το πλάνο σου για χαλί, κουρτίνες και πάνελ διαχύσης και μετά βλέπεις;;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Συγγνώμη δηλαδή, θα βάλεις 2 krk 5αρια πίσω και δύο krk sub 8'' και θα παίζεις χαμηλά λόγω πολυκατοικίας? Δε γίνεται αυτό … ;)
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Συγγνώμη δηλαδή, θα βάλεις 2 krk 5αρια πίσω και δύο krk sub 8'' και θα παίζεις χαμηλά λόγω πολυκατοικίας? Δε γίνεται αυτό … ;)
Τα πισω μενουν οπως εχουν γιατι μετα θελει πολλα καυλωδια και ακαταστασια. Για μερικους εδω εντασεις ειναι να πέφτουν οι σοβαδες και οι πολυέλαιοι οποτε προσεχω την διατυπωση μου
Post automatically merged:

Φτάνουν τέσσερα σαμπ ?
Ο επομενος τοιχος θα φτιαχτει απο σαμπουουβλα να τελειωνουμε
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μια χαρα θα εισαι με 2 sub...
....το audyssey θα σου φτιαξει την συνολικη αποκριση και τους χρονους χωριστα για τα δυο sub...( π.χ. το dirac δεν το κανει, διορθωνει αποκριση μονο)
Γενικα στα πολαπλα sub ο χρονος ειναι το ζητουμενο η αποκριση ερχεται μονη της....

απλα κοιτα η τοποθετηση τους να ειναι η καλυτερη( σχετικα με την αποκριση) που μπορεις στον χωρο ......αυτο θα στο δειξει το app τσεκαρωνυτας ενα ενα sub.
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Παιδια υπαρχει επιλογη να μπορω να ακουω μουσικη μονο απο τα left right center? Επισης για μουσικη απο pc συνδεδεμενο με hdmi, αφηνω τον avr να κανει upmix σε 5.1 ή καλυτερα απο καποιο player?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βάλε KRK

Αξίζει, αλλά μαζί με καλιμπράτορα. Αλλιώς δεν γίνεται, ούτε καν τα 2 XTZ (και αυτά θέλουν minidsp, δεν πα να έχει δυο εξόδους ο ντένον)

Δοκίμασε τις δυο πίσω γωνίες του χώρου, και κάτω απο τα κυρίως ηχεία (αντί για βάσεις)
Post automatically merged:

Και κλείνε όλες τις πόρτες, να είναι όσο το δυνατόν σφραγισμένος ο χώρος όταν ακούς
KRK μεν,αλλά κάτι σαν το παρακάτω (που διαθέτει και LFE είσοδο) :

Και είναι άκρως ανισόρροπη αφετηρία το αριστερό κύριο ηχείο - με πιθανή sub βάση προσεχώς - να βρίσκεται στη γωνία ενώ το δεξί στην...αγωνία. ;)

Είναι δε ο τύπος του στησίματος που τείνει να μην εξομαλύνεται από διάφορα βαρβάτα λογισμικά.
 
Last edited:




Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τεχνική ερώτηση: τι σημασία έχει αν το sub διαθέτει lfe είσοδο στην περίπτωση που έχουμε εξωτερικό cross? Οκ δεν περνάει το σήμα από το cross του sub αλλά κάτι τέτοιο θα είχε αισθητή διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τεχνική ερώτηση: τι σημασία έχει αν το sub διαθέτει lfe είσοδο στην περίπτωση που έχουμε εξωτερικό cross? Οκ δεν περνάει το σήμα από το cross του sub αλλά κάτι τέτοιο θα είχε αισθητή διαφορά στο ηχητικό αποτέλεσμα?
Θεωρώ πως είναι καλύτερο να παρακαμφθεί σε τέτοια περίπτωση.Εκτός του ότι το σήμα θα διερχόταν από κύκλωμα ανεξέλεγκτο από τον εμπλεκόμενο κεντρικό επεξεργαστή,οποιοδήποτε πρόσθετο δικτύωμα διαχωρισμού συχνοτήτων κατά τη διαδρομή του σήματος θα το υποβάλει αυτομάτως από τη φύση του σε περιττές φασικές αποκλίσεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top