Επιλογή μονιτορ για πολυκάναλο

Home Cinema Monitor

  • Adam Audio T8V

    Votes: 0 0,0%
  • Focal Alpha 80 Evo

    Votes: 1 3,4%
  • JBL LSR308

    Votes: 1 3,4%
  • Kali IN8

    Votes: 16 55,2%
  • Yamaha HS-8

    Votes: 5 17,2%
  • Tannoy Gold 8

    Votes: 4 13,8%
  • dynaudio lyd-8

    Votes: 3 10,3%
  • Κανενα απο τα παραπανω.

    Votes: 5 17,2%

  • Total voters
    29
Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Ποιά θα επιλέγατε από τα monitor του poll για πολυκάναλο;
Εννοείται συνοδευόμενα κι από πολλαπλά μικρά sub.
Ας πούμε απόσταση ακρόασης 2μ.
Δεν έβαλα πιό ακριβά μοντέλα γιατί εκεί χάνεται η μπάλα και τα έξοδα ανεβαίνουν τρελά όταν μιλάμε για 5,7,9 ή ακόμη και 11 κανάλια.

Αν έχω ξεχάσει κάποιο γνωστό ηχείο, πείτε μου να το βάλω.
 


Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Προσθεσα και κανενα αλλα ποιο θα προτεινες σε χαμηλη κατηγορια τιμης παντα βασει πολυκαναλου. 5,7,9,11 ιδια ηχεια.
 








Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Kali in 8 v2 μηδεν φύσημα, τριδρομο, ομοαξονικο, τσάμπα.

Ομως αν βάζεις τα lyd 8, βάλε και τα KH-120 II τα οποία και στα ιδια λεφτά ειναι και κατουρανε τα παντα-ολα με σειρα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
Ψηφισα Kali IN8 αλλα δεδομενης της αποστασης ακροασης των 2μ θα σκεφτομουν και τα Adam A7V με κεντρικο το Α77Η
Με μπροστινή τριάδα τα τρίδρομα Α77Η, είναι ενδιαφέρουσα η ιδέα όλα τα υπόλοιπα να είναι Α7V.

Από τα ηχεία του poll, το Kali κερδίζει από τα αποδυτήρια διότι είναι το μόνο 3-δρομο.
Επίσης έχει ομοαξονικό μεγάφωνο μεσαιοπρίμων, άρα ομαλή οφ αξις.

Από τα δίδρομα του poll, το dynaudio είναι μια κατηγορία πάνω (και τιμής) αλλά στην τιμή αυτή θα είχα κι άλλες επιλογές.

Γενικώς, προσωπικά προτιμώ 3-δρομο ηχείο, όχι 2 δρόμων.

Το 310 της Νιούμαν που αναφέρθηκε, είναι επίσης τρεις κατηγορίες πάνω (και τιμής).
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με μπροστινή τριάδα τα τρίδρομα Α77Η, είναι ενδιαφέρουσα η ιδέα όλα τα υπόλοιπα να είναι Α7V.
Αυτό θα μπορούσε να είναι το upgrade path ξεκινωντας με bed layer με Α7V και 1 A77H και όταν έρθει η στιγμή να βάλεις ηχεία Ατμος, αντικαθιστας το ενα ζευγάρι A7V με ένα ζευγάρι A77H και έτσι δεν σου έρχεται απότομα το κόστος.
Εκτός βέβαια αν έχεις σκοπό να φτιάξεις το σύστημα μια κι έξω και όχι σταδιακά.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Ο ανθρωπος αναφέρει γενικά μονιτορ τις ταξης απο 260 μεχρι 350 το κομμάτι.
Το dynaudio που βάζει σαν τελευταιο ειναι 2πλασια η τριπλασια αξια απο τα υπόλοιπα.
Αδικη συγκριση.
Για αυτα που αναφερεται μπορεί να έχετε απολυτο δίκιο αλλά ειναι εκτός τις αρχικής αναζήτησης.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Σε αυτά τα λεφτά κοιτάς ποιο είναι το πιο ήσυχο. Από την δική μου εμπειρία εντελώς αθόρυβα είναι τα dynaudio bm6 και από όσο θυμάμαι τα bm5 ήταν πάλι πολύ αθόρυβα. Τα lyd έχουν αρκετό φύσημα. Σε μικρή απόσταση εγώ θα πήγαινα full dynaudio bm5 μάλλον. Αν πας σε dynaudio στείλε μύνημα γιατί έχω κάτι που μπορεί να σε ενδιαφέρει.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.654
Ας μας πούν όσοι γνωρίζουν από ιδία πείρα, ποια μόνιτορ έχουν φύσημα που να ακούγεται χωρίς να βρίσκεται το ηχείο δίπλα στα αυτιά. Φύσημα που να ακούγεται σε ήσυχο δωμάτιο στα 2 μέτρα.

M-audio BX8?
Tannoy Reveal 802?
Tannoy Gold 8" ?
Άλλο;
 

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
Το ηχείο της yamaha είναι εγγύηση για μένα, είναι πάντα προτεινόμενο βλέπω σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Πάντως αν επέλεγα τώρα ηχεία θα κοιτούσα το δυναμικό εύρος και την διασπορά κυρίως.
Ειδικά το δυναμικό εύρος θα το έβαζα πάνω πάνω με χρήση λογισμικού τύπου ντιρακ με ART.
Αν επέλεγα ηχεία τώρα, θα ήθελα αυτά τα HS-8. Είμαι ευχαριστημένος όμως με αυτά που έχω. :)
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Εγώ δεν θα έπαιρνα καν ενεργά για αυτές τις αποστάσεις. Να πρέπει να τρέξω και παροχές ρεύματος και xlr αντί για ένα απλό καλώδιο ηχείων. Και επιπλεόν όταν ένας pre-pro έχει τα ίδια λεφτά με τον αντίστοιχο τελικό.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.134
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top