Επιλογή Blu-ray ή DVD Player ως CD player

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Αναζητώ player για να παίζει τα CD.
Η επιλογή PC απορρίπτεται για πρακτικούς λόγους.
Οπότε δεδομένου του κόστους των "καθαρών" CD Player, αν και συνεχίζεται η αναζήτηση μεταχειρισμένου (υπάρχει αγγελία) η επιλογή θα μπορούσε να είναι κάποιο Blu-ray ή DVD Player.
Ακούω γνώμες και κυρίως προτάσεις για κάποια ενδιαφέρουσα επιλογή με καλό σχετικά ήχο. Να σημειώσω ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί καθόλου για Blu-ray ή DVD.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Αναζητώ player για να παίζει τα CD.
Η επιλογή PC απορρίπτεται για πρακτικούς λόγους.
Οπότε δεδομένου του κόστους των "καθαρών" CD Player, αν και συνεχίζεται η αναζήτηση μεταχειρισμένου (υπάρχει αγγελία) η επιλογή θα μπορούσε να είναι κάποιο Blu-ray ή DVD Player.
Ακούω γνώμες και κυρίως προτάσεις για κάποια ενδιαφέρουσα επιλογή με καλό σχετικά ήχο. Να σημειώσω ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί καθόλου για Blu-ray ή DVD.
Υπαρχει dac με coaxial ψηφιακη εισοδο?
 




Μηνύματα
3.860
Reaction score
632


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
Από την στιγμή που δεν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις σαν dvd/blueray player, αλλά δεν θέλεις να δώσεις και αρκετά χρήματα, τότε ψάξε βρες κανένα μτχ. dvd player πάνω από δέκα ετών, αλλά ακριβό μοντέλο. Θα αποδώσει καλά και στην μουσικά και λόγω του ότι είναι ξεπερασμένο από συνδέσεις κλπ, θα το βρεις σε τιμή χώμα. Αρκεί να είναι λειτουργικό όμως, κάτι που το δοκιμάζεις φυσικά
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Επειδή και εγώ ήμουν σε φάση πριν λίγο καιρό για εύρεση player για cd, ήρθε ένα στα χέρια μου το philips cd 750 το οποίο έχει αποδειχτεί τρομερό σε απόδοση και ποιότητα με ή χωρίς dac. Αν και μου ήρθε από ανταλλαγή πιστεύω ότι αν βρεις κάτι παρόμοιο θα δώσεις το πολύ ένα 50άρικο και θα έχεις ένα πολύ αξιόλογο player. Έχει το TDA1549 το οποίο κάποιοι στο internet το εκθειάζουν σαν dac chip και έχουν δίκιο για την απόδοση του.
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Με dvd παίζω κι εγώ τα cd . Το μείον είναι ότι δεν μπορείς να προγραμματίσεις τα κομμάτια και ότι στην οθόνη συνήθως δεν αναγράφεται το κομμάτι που παίζει , διάρκεια κλπ.
Στη χαμηλή κατηγορία τιμής δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις διαφορά στον ήχο.
Επίσης τα περισσότερα dvd player δεν έχουν έξοδο ήχου rca.
Πάντως έχεις δίκιο για τις τιμές , 200+ευρώ για cd player είναι πολλά και τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο καθώς είναι 20ετιας και πάνω.
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Με dvd παίζω κι εγώ τα cd . Το μείον είναι ότι δεν μπορείς να προγραμματίσεις τα κομμάτια και ότι στην οθόνη συνήθως δεν αναγράφεται το κομμάτι που παίζει , διάρκεια κλπ.
Στη χαμηλή κατηγορία τιμής δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις διαφορά στον ήχο.
Επίσης τα περισσότερα dvd player δεν έχουν έξοδο ήχου rca.
Πάντως έχεις δίκιο για τις τιμές , 200+ευρώ για cd player είναι πολλά και τα μεταχειρισμένα είναι ρίσκο καθώς είναι 20ετιας και πάνω.
Δεν το γνώριζα ότι δεν έχουν έξοδο RCA.
Ψάχνω κάποιο που να έχει έξοδο RCA.
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Αν αγόραζα τώρα CD player θα έπερνα κάποιο απο τον επαγγελματικό χώρο. Σε γρήγορη αναζήτηση στο ebay έπεσα σε ένα Tascam CD-01U Pro. Στα 240€ με τα μεταφορικά απο Γερμανία.

Πλήρες σε εξόδους, αναλογικές και ψηφιακές, σχισμή αντί για συρτάρι / παρτάκι για την εισαγωγή του CD, μηχανισμός με την εγγύηση της Tascam.

αγγελία στο ebay (δεν έχω καμμία σχέση με τον πωλητή ή την αγγελία):
https://www.ebay.com/itm/TASCAM-CD-...857820?hash=item595946221c:g:eA8AAOSwQXVfeMTy

main_1fec4cc2.jpg
 

Μηνύματα
1.443
Reaction score
1.101
Δεν το γνώριζα ότι δεν έχουν έξοδο RCA.
Ψάχνω κάποιο που να έχει έξοδο RCA.
Ήμουν στη θέση σου πριν 2 χρόνια περίπου. Μετά από ψάξιμο κατέληξα στο Panasonic dvd s700.
Έχεις έξοδο rca, παίζει και usb (mp3) και βλέπεις και τα παλιά σου dvd αν θες μεσω hdmi.
Με 60 ευρώ τα έχω όλα σε ένα.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Αν υπάρχουν ήδη αρκετά cd στη συλλογή και αγοράζονται ακόμη, νομίζω ότι η επένδυση σε ένα οικονομικό έστω cd player αξίζει. Στην περίπτωση αυτή θα πρότεινα το yamaha cd-s300. Σε αντίθετη περίπτωση, η αγορά ενός οικονομικού dac σε συνδυασμό με ένα παλιό latpop ή ένα φθηνό blueray (αν και νομίζω ότι το τελευταίο δεν θα εξυπηρετεί στην αναπαραγωγή cd) είναι μία καλή και ευέλικτη λύση που μπορεί να στοιχίσει τα ίδια χρήματα.
 

Μηνύματα
213
Reaction score
119
Δες και αυτό. Άριστη επιλογή. Καινούργιο (εγγύηση) και αγορά από Ελλάδα. Είναι λίγο πάνω όμως η τιμή.
 
Last edited:



Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Συγνώμη είχε πρόβλημα και δε χρειάζεται να ασχοληθείς το καταλαβαίνω.
Για κοίταξε αυτό
 


Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Συγνώμη είχε πρόβλημα και δε χρειάζεται να ασχοληθείς το καταλαβαίνω.
Για κοίταξε αυτό
Λόγω και της σχετικά μικρής συλλογής, δεν θα ήθελα να πάω σε τέτοιο κόστος.
Νομίζω ψάχνεις για Philips bdp 9600
Λόγω και της σχετικά μικρής συλλογής, δεν θα ήθελα να πάω σε τέτοιο κόστος.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top