Επιλογή CD transport

Μηνύματα
488
Reaction score
283
Εδώ και καιρό σκέφτομαι την αγορά κάποιυ CD transport με τις παρακάτω παραμέτρους.
Μικρό μέγεθος το πολύ 30 εκ. πλάτος. DAC το Marantz HD-DAC1 , ηχεία τα Focal solo 6 be και το αντίστοιχο Focal sub 6.
Μέχρι τώρα ακούω τα CD μέσω του iMac με το εξωτερικό Apple USB SuperDrive και το amarra 4, κάνοντας κάθε δίσκο εισαγωγή.
Προσανατολίζομαι και το μόνο που έχω βρει, στο
Pro-Ject CD Box RS Silver ( https://www.odes.gr/el/pro-ject-cd-box-rs-silver.html ), το οποίο το έχω βρεί στα 700 ευρώ.
Έχει κάποιος άποψη γι' αυτό ή κάποια άλλη πρόταση. Ευχαριστώ.
 
  • Like
Reactions: PMC


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Εμένα με προβληματίζει λίγο ότι έχεις τα focal συνδεδεμένα με ένα μηχάνημα που δεν έχει balanced σχεδίαση. Προσωπικά στη θέση σου θα έπαιρνα ένα balanced dac pre με τα λεφτά του transport και αυτά που μπορεις να εξοικονόμησεις από την πωληση του dac. Αν βέβαια η πρακτικότητα είναι θέμα και δεν ψήνεσαι να ριπαρεις τα CD σου σε flac είναι όντως παράξενο να βάζεις τα cd στο mac. Αυ Τα που προτείνει ο sonorous. Αλήθεια το cyrus πόσο εχει;
[DOUBLEPOST=1545856670][/DOUBLEPOST]Αν και είναι λίγο ξενερωτικο να ψωνιζεις καθαρά transport και να μη σου δίνουν και AES ebu...
 


Μηνύματα
13.644
Reaction score
6.614
για κοιτα και αυτο

https://www.denon.co.uk/uk/product/hifi/cdsacdplayer/dcd50

ειναι βεβαια και κανονικο player,αλλα εχει τις διαστασεις που θελεις και ειναι και προσιτο.Υπαρχει βεβαια και το marantz HD-CD1 που ταιριαζει και αισθητικα με το dac σου,αλλα και αυτο ειναι και κανονικο player και ακριβουτσικο.
 

Μηνύματα
488
Reaction score
283
Εμένα με προβληματίζει λίγο ότι έχεις τα focal συνδεδεμένα με ένα μηχάνημα που δεν έχει balanced σχεδίαση. Προσωπικά στη θέση σου θα έπαιρνα ένα balanced dac pre με τα λεφτά του transport και αυτά που μπορεις να εξοικονόμησεις από την πωληση του dac. Αν βέβαια η πρακτικότητα είναι θέμα και δεν ψήνεσαι να ριπαρεις τα CD σου σε flac είναι όντως παράξενο να βάζεις τα cd στο mac. Αυ Τα που προτείνει ο sonorous. Αλήθεια το cyrus πόσο εχει;
[DOUBLEPOST=1545856670][/DOUBLEPOST]Αν και είναι λίγο ξενερωτικο να ψωνιζεις καθαρά transport και να μη σου δίνουν και AES ebu...
Αλήθεια προβληματιστικά με αυτό που έγραψες. Θα ψαχτώ λίγο. Ήδη είδα ένα Mytek έκθεσης στα 1300 ευρώ, αλλά και κάποιους μετατροπείς ( https://www.canford.co.uk/Products/...-Passive-unbalanced-RCA-phono-to-balanced-XLR ). Μέχρι τώρα δεν ακούω με το Marantz και τα Focal κάτι περίεργο, μου φαίνονται μια χαρά.
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Καλημέρα,
αν σκεφθείς ότι στο τελικό ηχητικό αποτέλεσμα (transport-dac),τη σπουδαιότερη και ουσιαστικότερη δουλειά την κάνει το dac,σε ποσοστό κατά την άποψη μου 70%,θεωρώ την αγορά μεμονωμένου transport,ως μη ενδεδειγμένη.
Με την αγορά ενός cd player -dvd payer με transport sony ή philips ,θα κάνεις εξαιρετικά τη δουλειά σου με πολύ λιγότερα χρήματα(στην περίπτωση μεταχειρισμένου).
Διαφορετικά οι προτάσεις των μελών είναι εξαιρετικές.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Δεν έχεις άδικο όμως στο cd transport εκτός του μηχανισμού παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το servo που ελέγχει την κίνηση και ο αλγόριθμος διόρθωσης των σφαλμάτων.
Και δυστυχώς για την τσέπη όσων έχουμε μεγάλες συλλογές από cd τα transport "ακούγονται".
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Η αγορά των επαγγελματικών players της Tascam είναι μια καλή, προσιτή και, κατά τα φαινόμενα, αξιόπιστη λύση. Με την προϋπόθεση να παρακάμψεις την παράμετρο του μεγέθους βέβαια.

https://www.nakas.gr/prd/tascam-cd-200-epaggelmatiko-cd-player
 

Μηνύματα
488
Reaction score
283
Να ανακεφαλαίωσω λίγο μετά από κάποιες δοκιμές που έκανα σήμερα.
Ριπάρισα ένα - δύο CD σε flac 32/44.1στο XLD και το Max. Δεν άκουσα διαφορές παίζοντας τα στο Amarra με το απευθείας παίξιμο του CD μέσω του iMac πάλι στο Amarra. Το πρόγραμμα φορτώνει στην cache τα κομμάτια.
Τώρα ψάχνω να βρω κάποιο transport ή CD να δω σε σύγκριση πως παίζει ή μάλλον τι ακούω εγώ.
Όσο αφορά το ερώτημα του panoramious για τη σύνδεση των focal (unbalance το Marantz σε balance τα Focal) το έθεσα στον τεχνικό του athensproaudio και η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αν η απόσταση του καλωδίου δεν ξεπερνά το 1,5μ.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top