Επιλογή Dac με MQA

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν θεωρείτε απαραίτητη την δυνατότητα ενός dac να έχει αποκωδικοποίηση MQA.
Αν αποτελεί κριτήριο αγοράς.
Αν κάποιο μέλος έχει σχετική εμπειρία από ακροάσεις τέτοιου υλικού.
Εδώ : http://www.hiendnews.gr/mytek-brooklyn-mqadsd-capable-dac-preampphono-stage-review/,αναγράφει ότι είναι εξαιρετικές ακόμη και στα masters του tidal.
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
Aν δεν κανω λαθος, η μονη μαζικη δεξαμενη τετοιου υλικου ειναι το tidal,οποτε αν εχεις tidal και σκοπευεις να διατηρησεις την συνδρομη,προφανως πας σε καποιο που να αποκωδικοποιει mqa.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ο Rob Watts της Chord δεν πιστευει στο MQA.Αυτο πιστευω τα λεει ολα.Και απο οτι εχει παρει το ματι μου,οι επιλογες σε αυτο το το φορμα ειναι σχετικα περιορισμενες...
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Ο Rob Watts της Chord δεν πιστευει στο MQA.Αυτο πιστευω τα λεει ολα.Και απο οτι εχει παρει το ματι μου,οι επιλογες σε αυτο το το φορμα ειναι σχετικα περιορισμενες...
Καλημέρα,
Να προσθέσω ότι ομιλώ κυρίως για tidal χωρίς να αποκλείω οτιδήποτε άλλο .
 

A

amoustakas

Guest
Καλημέρα,
Να προσθέσω ότι ομιλώ κυρίως για tidal χωρίς να αποκλείω οτιδήποτε άλλο .
Στο review του Brooklyn στο audio science review διάβασα ότι όταν το mqa είναι on επηρεάζεται αρνητικά το μη mqa υλικό. Αν θυμάμαι καλά κάπου αλλού το διάβασα αυτό. Οπότε ψάξ΄ το αν πάρεις dac με MQA.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Νομίζω πως τα πράγματα είναι κάπως απλά, ανεξάρτητα από το αν αξίζει ή όχι το mqa. Αν έχεις dac δεν το αλλάζεις, αν όμως είναι να αγοράσεις dac και το streaming είναι επιλογή για σένα, τότε θα πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά την υποστήριξη mqa από τη συσκευή.

Σημ. δε μας έφταναν τόσα "φαντάσματα" εδώ μέσα να μας ζαλίζουν μας έσκασε πρόσφατα και ο ρομπ γουάτς, τι τραβάμε
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Νομίζω πως τα πράγματα είναι κάπως απλά, ανεξάρτητα από το αν αξίζει ή όχι το mqa. Αν έχεις dac δεν το αλλάζεις, αν όμως είναι να αγοράσεις dac και το streaming είναι επιλογή για σένα, τότε θα πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά την υποστήριξη mqa από τη συσκευή.

Σημ. δε μας έφταναν τόσα "φαντάσματα" εδώ μέσα να μας ζαλίζουν μας έσκασε πρόσφατα και ο ρομπ γουάτς, τι τραβάμε
Ετσι το βλέπω και εγώ.
Ανοιξα αυτό το θέμα μήπως κάποιο μέλος κατέχει dac με mqa και μας πεί την άποψη του.
Ειδικότερα αν κάποιος στην τελική του λίστα είχε καταλήξει στα :
mytek brooklyn dac+
benchmark dac 3 και
chord hugo 2,
θα άξιζε να αγοράσει το brooklyn λόγω mqa;
Παράκληση να μη προταθούν άλλα dac.
Ακροάσεις tidal-spotify-ιντερνετικοί σταθμοί-σκληροί δίσκοι.
και τα τρία έχουν διθυραμβικές κριτικές .
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ετσι το βλέπω και εγώ.
Ανοιξα αυτό το θέμα μήπως κάποιο μέλος κατέχει dac με mqa και μας πεί την άποψη του.
Ειδικότερα αν κάποιος στην τελική του λίστα είχε καταλήξει στα :
mytek brooklyn dac+
benchmark dac 3 και
chord hugo 2,
θα άξιζε να αγοράσει το brooklyn λόγω mqa;
Παράκληση να μη προταθούν άλλα dac.
Ακροάσεις tidal-spotify-ιντερνετικοί σταθμοί-σκληροί δίσκοι.
και τα τρία έχουν διθυραμβικές κριτικές .
Tο Hugo 2 ειναι εξαιρετικο.

Αν σκεφτεσαι να το παρεις και δε σου χρειαζεται η φορητοτητα και η οδηγηση ακουστικων,παιρνεις το Qutest που ειναι το ιδιο αλλα ελαφρως καλυτερο ηχητικα και πολυ φθηνοτερο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Νάσο, έχων ντακ με mqa στο παρελθόν και έχων τώρα ντακ χωρις mqa, σε διαβεβαιω οτι η ελλειψη του ουδολως μου γίνεται εμφανής. ΟΚ, με mqa ακούς διαφορετικό ηχο μα ΌΧΙ καλυτερο από τον 44.1 ποιοτητας cd του tidal. Εάν το ντακ τον έχει ωραία, αν δεν τον έχει ωραιότερα (ισως). Και γιατί κόλλησες στις προτάσεις που αναφερεις;
 

Μηνύματα
428
Reaction score
379
Νάσο, έχων ντακ με mqa στο παρελθόν και έχων τώρα ντακ χωρις mqa, σε διαβεβαιω οτι η ελλειψη του ουδολως μου γίνεται εμφανής. ΟΚ, με mqa ακούς διαφορετικό ηχο μα ΌΧΙ καλυτερο από τον 44.1 ποιοτητας cd του tidal. Εάν το ντακ τον έχει ωραία, αν δεν τον έχει ωραιότερα (ισως). Και γιατί κόλλησες στις προτάσεις που αναφερεις;
Κόλλησα μετά από πολύ-πολύ μελέτη και καθορισμού του ποσού.
 


Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Το Amazon HD χρησιμοποιεί FLAC κωδικοποίηση, οπότε κάνε συνδρομή στο Amazon αν θες HD streaming και γλυτώνεις κάμποσα από αλλαγή DAC.
 



Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Τι διαφορα θα εχει το amazon απο το tidal 44.1?
Δεν χρειάζεσαι DAC με MQA λειτουργία για να ακούσεις ό,τι έχει το Amazon σε High Definition (και όχι σε ποιότητα CD 44,1). "Εκπέμπει" σε FLAC μορφή. Οπότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις DAC για να ακούσεις από μια streaming υπηρεσία μουσική σε υψηλή ανάλυση. Απλά αντί να κάνει συνδρομή στο Tidal κάνει στο Amazon.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Κάτοχος brooklyn+.

Υπάρχουν 2 ας πούμε τύποι mqa στο tidal αναλόγως με το ...χρώμα που ανάβει στο ντακ .
Πράσινο = remastering στο ήδη υπάρχον υλικό. Βινυλιακή αίσθηση και καλά.'Αθλιο

Μπλε = native mqa απο στούντιο. Ενδιαφέρον...ενίοτε.

Απλό φλακ : φαντάζει φτωχότερο. "Στο μάτι" όμως..

Πιο προτιμώ? QOBUZ :biggrin:

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να απενεργοποιηθεί το mqa mode στο ντακ για να ακουστεί native το ΜΗ mqa υλικό. Ο Αμιρ δεν το έκανε...

Δες το SHD που πρότειναν παραπάνω. Dac/pre + Streamer+Dirac + dsp πχ crossovers για active subs. Γλιτώνει πιθανά* μελλοντικα πισωγυρίσματα.


*σίγουρα - αν συνεχίσεις να διαβάζεις avsite
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Δεν χρειάζεσαι DAC με MQA λειτουργία για να ακούσεις ό,τι έχει το Amazon σε High Definition (και όχι σε ποιότητα CD 44,1). "Εκπέμπει" σε FLAC μορφή. Οπότε δεν χρειάζεται να αλλάξεις DAC για να ακούσεις από μια streaming υπηρεσία μουσική σε υψηλή ανάλυση. Απλά αντί να κάνει συνδρομή στο Tidal κάνει στο Amazon.
Εννοουσα διαφορα στην ηχητικη ποιοτητα μεταξυ h.d. Amazon /Tidal 44.1. Παντως και τα mqa ακουγονται ως 44.1 χωρις ντακ με mqa, αρα μικρη (οντως) η "ζημια".
 

A

amoustakas

Guest
Ετσι το βλέπω και εγώ.
Ανοιξα αυτό το θέμα μήπως κάποιο μέλος κατέχει dac με mqa και μας πεί την άποψη του.
Ειδικότερα αν κάποιος στην τελική του λίστα είχε καταλήξει στα :
mytek brooklyn dac+
benchmark dac 3 και
chord hugo 2,
θα άξιζε να αγοράσει το brooklyn λόγω mqa;
Παράκληση να μη προταθούν άλλα dac.
Ακροάσεις tidal-spotify-ιντερνετικοί σταθμοί-σκληροί δίσκοι.
και τα τρία έχουν διθυραμβικές κριτικές .
Αφού έκανε την αρχή ο Λάκης... Αν θες να γλιτώσεις ένα τσουβάλι λεφτά, ψάξε και το ifi micro idsd το ασημένιο σε μεταχειρισμένο. Με το τελευταίο firmware υποστηρίζει και mqa.
 


Μηνύματα
428
Reaction score
379
Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Θα τις λάβω υπόψιν και θα πράξω ανάλογα.
Απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η δοκιμή στο hiendnews ,κατά πόσο το brooklyn με mqa ,αναβαθμίζει τα masters του tidal και kaτεπέκταση οποιοδήποτε μελλοντικά μουσικού υλικού που θα διαθέτει κωδικοποίηση mqa.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top