Επιλογή home cinema

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σας!
Προέρχομαι από μια τηλεόραση 42 lcd και ένα έτοιμο home cinema 5.1 από το 2008!και τώρα έχοντας αγοράσει μια τηλεόραση 55 4κ ήθελα να επιλέξω και ένα πιο καλό σύστημα (κυρίως για ταινίες)!
Από YouTube και διαφορα reviews είχα καταλήξει σε soundbar bose soundtouch 300 (μαζί με το έξτρα sub woofer και τα πισω ασύρματα ηχεία).
Πήγα σε γνωστό κατάστημα και όταν του είπα την επιλογή μου..... Μου είπε τα χειρότερα και ότι πρέπει να κοιτάξω να φτιάξω μόνος μου ένα σύστημα, με τα ίδια λεφτά! Όμως αυτά που μου πρότεινε ήταν αρκετά πιο ακριβά! Οπότε ήθελα την γνώμη σας γιατί είμαι άσχετος...... Αξίζει η soundbar που κοιταω για σαλόνι 5×8? Και αν όχι μπορείτε να μου προτείνετε ένα ολοκληρωμένο σύστημα 5.1 μέχρι 2000 ευρώ? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 


Ihodomi

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.045
Reaction score
204
JBL 5.1 bar.Υπάρχει στο κατάστημά μας να το ακούσετε για να βγάλετε μόνο σας συμπεράσματα!
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
5 x https://www.skroutz.gr/s/4125498/JBL-LSR308.html
1 x https://www.skroutz.gr/s/4982611/JBL-LSR310S.html
1 x https://www.media-seller.de/sale/de...k-ultra-hd-netzwerk-av-receiver-mit-heos.html
με δωρεάν μεταφορικά από Γερμανία.

Αργότερα, όταν έχεις την οικονομική άνεση προσθέτεις άλλο ένα ίδιο sub.
πως τα στήνεις στον χώρο? θα γεμίζουν 25-30τμ και θα έχουν καλο soundstage? έχεις να προτείνεις stands/mounts για τοίχο/isolation pads?

επίσης πως κόβεις τιμολόγιο από Γερμανία για να γλιτώσεις φπα?
 


Μηνύματα
160
Reaction score
111
Για να μην ανοίγω καινούριο thread ρωτάω εδώ.

Έχω δύο q aqoustics 3020i και ετοιμαζόμουνα να πάρω δύο floorstanding 3050, center και svs pb1000 συνδεδεμένα με denon avr2500 για να χτίσω home cinema. Διαβάζοντας διάφορα thread εδώ με γαργαλάει ο κ@λος μου να πάω με δύο jbl lsr10s subs, 3 lsr8s για R,L,C πακέτο με τον denon 3500 με τα preouts. Θα κρατήσω το παθητικά για SR και μπροστά λέω να ακουμπήσω τα left right πάνω στα sub με isolation pads. Το μόνο που με χαλάει λίγο είναι αισθητικά το όρθιο center στο έπιπλο του ενισχυτή.

Μιας και το κόστος είναι σχεδόν ίδιο, έχει κανένα νόημα(από άποψη ηχητικού αποτελέσματος) να αλλάξω πλάνο ή έχει χαζέψει το κεφάλι από τα διλήμματα:help:

Η χρήση θα έιναι 40 μουσική 60 ταινίες, σε νορμάλ εντάσεις λόγω πολυκατοικίας. Αυτός είναι ο χώρος που θα στηθεί, περίπου 20~25τμ: room2.jpg room3.jpg room5.jpg room1.jpg
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
να ακουμπήσω τα left right πάνω στα sub
Τα subs πρέπει να τοποθετηθούν κοντά σε τοίχους όπου λειτουργούν δυνατότερα, ενώ τα ηχεία σε καθορισμένες θέσεις/γωνίες.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αλλά η αλήθεια είναι ότι τώρα με βάλατε σε περισσότερες σκεψεις!!!
Θα το κοιτάξω λίγο παραπάνω ψαχνωντας και διαφορες αλλες πληροφοριες στο φόρουμ και ελπίζω να καταλήξω σε μια καλή επιλογή!!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top