Επιλογή surround ηχείων σε 5.1

Μηνύματα
7
Reaction score
3
Καλημέρα συμφορουμίτες.

Ευελπιστώ να κάνω μια σταδιακή μετάβαση σε άτμος στο 5.1 μου αλλά προς το παρόν αυτό που σκέφτομαι είναι να αλλάξω τα περιφερειακά ηχεία που από την αρχή που τα πρωτοέστησα θεωρούσα ότι ήταν ο αδύναμος κρίκος του συστήματος και "ταίριαξαν" από ανάγκη λόγω ελλειπούς budget.

Λοιπόν υπάρχει ο avr Yamaha RX-A2030 μαζί με τα Rois Status 8.3 πλαινά και κεντρικό Roister Status C2.2 με αντίστοιχα χαρακτηριστικά. Sub έχουμε το SVS PB-2000 ενώ surround έχουμε τα Roister IQ Passive τα οποία και θέλω να αλλάξω. Για να είμαι ειλικρινής, είχα κάνει και μια γκάφα και τα άλλαξα και θέση γιατί τα είχα πολύ ψηλά και βαρούσαν όπου να ναι.

Ψάχνοντας πληροφορίες για το τουίτερ των Status βρήκα αυτό:
" Το Status 8.3 είναι ένα ηχείο δύο δρόμων, τριών μεγαφώνων, με τις μεσαίες/χαμηλές συχνότητες να έχουν ανατεθεί σε δύο μονάδες 180mm με κώνο από επεξεργασμένο χαρτί της σειράς Premium της Vifa, τα οποία φορτίζονται από bass reflex και τις υψηλές συχνότητες να αποδίδονται από ένα τουίτερ μεταλλικού θόλου 25 χιλιοστών τοποθετημένο, όπως έχει ήδη αναφερθεί, σε έναν εξωτερικό θάλαμο. "

Έχει να προτείνει κανείς με τι ηχείο θα μπορούσα να ταιριάξω εδώ έστω στη θεωρία;

Ευχαριστώ!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
1642593576810.png


το roister 8.2we δείχνει να έχει ομοιότητα ως προς το τουίτερ....δεν ξέρω αν φοράει το ίδιο με τα 8.3

ίσως ο @PeterMeni να γνωρίζει
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
το roister 8.2we δείχνει να έχει ομοιότητα ως προς το τουίτερ....δεν ξέρω αν φοράει το ίδιο με τα 8.3

ίσως ο @PeterMeni να γνωρίζει
Τα tweeters τα ίδια είναι αλλά τα midwoofers έχουν τεράστια διαφορά.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
τουλάχιστον υπάρχει μια ομοιότητα απόκρισης ως προς το τουιτερ γιατί απ όσο έψαξα δεν βρήκα από την ίδια σειρά ηχεία βάσης
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.223
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top