Επιλογή TV Box

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Καλημέρα στους συνφορουμίτες, χρειάζομαι ένα tv box του οποίου η χρήση θα είναι αποκλειστικά για να παίζει netflix. Άντε και ytube. Θα συνδεθεί σε τηλεόραση παλιά που δεν είναι smart (720p). Έχει σημασία να είναι το λειτουργικό όσο πιο καινούριο γίνεται? τι λειτουργίες παραπάνω θα προσφέρει? το κουτάκι προορίζεται για την κόρη μου (φοιτήτρια) που η σχέση της γενικώς με τα ηλεκτρονικά είναι ας πούμε παρόμοια του ωραίου φύλου με τα αυτοκίνητα...Δηλαδή μηδενική.. Άρα θα πρέπει να είναι κάτι όσο το δυνατόν πιο απλό στη χρήση.
ΥΓ: μια γραμμή απλή (adsl) είναι αρκετή για να αναπαράγει τις ταινίες χωρίς σπασίματα?
Αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία ας μου πει.
Ευχαριστώ
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Ας ξεκινήσουμε από την ταχύτητα, που είναι πιο απλό:
Οι συνιστώμενες ταχύτητες ανά ανάλυση είναι εδώ:
Δοκίμασε την ταχύτητα από το fast.com

Όσον αφορά στην συσκευή, η διαφορά των μη "εξουσιοδοτημένων" από το Netflix συσκευών είναι ότι δεν παίζουν HD και πάνω. Δεδομένου ότι δεν σε νοιάζουν μεγάλες αναλύσεις, σχεδόν οποιοδήποτε κουτάκι και να πάρεις θα έχεις την ίδια εμπειρία.
Σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει και το HD, μπορείς να κάνεις δουλειά με Google Chromecast, Amazon Fire Stick, Xiaomi Mi Box.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Βeelink GT1-A (ουσιαστικα η εκδοση ultimate με tv android και remote με voice control ), πολυ απλα μενου στην χρηση με μεγαλα εικονιδια,οπως σε μια smart tv δηλαδη.Αδεια για netflix μεχρι 4Κ αναλυση,spotify,youtube,tune in,kodi.......δεν θα χρειαστει τιποτα αλλο. Τρεχει την εκδοση του android 7 για tv.Υπαρχει και ενα αλλο μοντελο το GT1 mini,τρεχει νομιζω την tv εκδοση του android 8.0,εχει 4GB μνημη αντι για 3GB του πρωτου (ddr4 και τα δυο) και διαφορετικο επεξεργαστη.
 

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
Έχουμε καμία αρνητική κριτική για το παρακάτω? μου άρεσε που είναι και φουλ σεταρισμένο για kodi.
.
Να ρωτήσω επίσης το εξής: να επιλέξω συσκευή με chromecast ή miracast?
 
Last edited:

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.
Έχουμε καμία αρνητική κριτική για το παρακάτω? μου άρεσε που είναι και φουλ σεταρισμένο για kodi.
.
Να ρωτήσω επίσης το εξής: να επιλέξω συσκευή με chromecast ή miracast?
Τι σημαινει το φουλ σεταρισμενο για kodi? Δηλαδη αν το κατεβασεις εσυ απο το playstore τι διαφορα θα εχει? Εσυ θα το σεταρεις και οπως θελεις.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω,γιατι καποια ιντερνετομαγαζα, γραφουν διαφορες αρλουμπες για να σπρωξουν οτι πουλανε και μαλιστα σε αρκετα τσιμπημενες τιμες. Προσεξες ποσο πουλανε αυτα που σου προτεινα εγω? Επισης το συγκεκριμενο δεν λεει πουθενα οτι εχει αδεια για netflix,ενω ειναι κατι που το θελεις σαν δυνατοτητα. Μπορουν βεβαια ολα αυτα, με πειραγμενη rom να παιξουν netflix, αλλα με αναλυση στα 480..........σε τετοια αναλυση πλεον δεν βλεπεις ουτε μικυ μαους σε 20" τηλεοραση.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Τι σημαινει το φουλ σεταρισμενο για kodi?ηλαδη αν το κατεβασεις εσυ απο το playstore τι διαφορα θα εχει? Εσυ θα το σεταρεις και οπως θελεις.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω,γιατι καποια ιντερνετομαγαζα, γραφουν διαφορες αρλουμπες για να σπρωξουν οτι πουλανε και μαλιστα σε αρκετα τσιμπημενες τιμες. Προσεξες ποσο πουλανε αυτα που σου προτεινα εγω?
Το κάτωθι quote ειναι απο την πιο πάνω σελίδα.

LIVE ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ-LIVE ΑΓΩΝΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ-ΞΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ-ΞΕΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ-ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ-ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΕΤΑΓΛΩΤΙΣΜΕΝΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ

ΠΑΡΑΔΙΔΕΤΑΙ ΦΟΥΛ ΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΟ
Κοινώς στην γλώσσα την πειρατική ειναι Fully Loaded
Η μετάφραση στα Ελληνικά χάνει την σημασία την πραγματική

;)
 
Last edited:

Μηνύματα
423
Reaction score
39
Τι σημαινει το φουλ σεταρισμενο για kodi? Δηλαδη αν το κατεβασεις εσυ απο το playstore τι διαφορα θα εχει? Εσυ θα το σεταρεις και οπως θελεις.Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω,γιατι καποια ιντερνετομαγαζα, γραφουν διαφορες αρλουμπες για να σπρωξουν οτι πουλανε και μαλιστα σε αρκετα τσιμπημενες τιμες. Προσεξες ποσο πουλανε αυτα που σου προτεινα εγω? Επισης το συγκεκριμενο δεν λεει πουθενα οτι εχει αδεια για netflix,ενω ειναι κατι που το θελεις σαν δυνατοτητα. Μπορουν βεβαια ολα αυτα, με πειραγμενη rom να παιξουν netflix, αλλα με αναλυση στα 480..........σε τετοια αναλυση πλεον δεν βλεπεις ουτε μικυ μαους σε 20" τηλεοραση.
Ερευνώντας αυτά που μου δείξατε είδα και ένα κάρο άλλα. Όντας άσχετος από ανάλογες συσκευές διάβασα τις "αρλούμπες" και ψάρωσα, αφού ούτε το kodi έχω δουλέψει ποτέ. Γι αυτό και ρωτάω. Ευχαριστώ και πάλι για τις υποδείξεις και το χρόνο σας. Θα παραγγείλω μάλλον ένα εκ των δυο (Βeelink GT1-A / mini).
 

Μηνύματα
64
Reaction score
18
Βeelink GT1-A (ουσιαστικα η εκδοση ultimate με tv android και remote με voice control ), πολυ απλα μενου στην χρηση με μεγαλα εικονιδια,οπως σε μια smart tv δηλαδη.Αδεια για netflix μεχρι 4Κ αναλυση,spotify,youtube,tune in,kodi.......δεν θα χρειαστει τιποτα αλλο. Τρεχει την εκδοση του android 7 για tv.Υπαρχει και ενα αλλο μοντελο το GT1 mini,τρεχει νομιζω την tv εκδοση του android 8.0,εχει 4GB μνημη αντι για 3GB του πρωτου (ddr4 και τα δυο) και διαφορετικο επεξεργαστη.
Καλησπερα Tanto ,

παιζει και πολυκαναλο ηχο απο το netflix το beelink

Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
15
Reaction score
6
Ερευνώντας αυτά που μου δείξατε είδα και ένα κάρο άλλα. Όντας άσχετος από ανάλογες συσκευές διάβασα τις "αρλούμπες" και ψάρωσα, αφού ούτε το kodi έχω δουλέψει ποτέ. Γι αυτό και ρωτάω. Ευχαριστώ και πάλι για τις υποδείξεις και το χρόνο σας. Θα παραγγείλω μάλλον ένα εκ των δυο (Βeelink GT1-A / mini).
Να δεις και το xiaomi box μήπως σου βγαίνει φθηνότερα.
Τυγχάνει να έχω και τα 2 και το xiaomi μ’αρεσει περισσότερο..Και τα 2 πάντως δουλεύουν απροβλημάτιστα..
Το Kodi αν δεν έχει γνώσεις η κόρη σου,ξεχνά το..
Είναι παιδεμα να βρίσκεις addon κάθε φορά..
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Βeelink GT1-A (ουσιαστικα η εκδοση ultimate με tv android και remote με voice control ), πολυ απλα μενου στην χρηση με μεγαλα εικονιδια,οπως σε μια smart tv δηλαδη.Αδεια για netflix μεχρι 4Κ αναλυση,spotify,youtube,tune in,kodi.......δεν θα χρειαστει τιποτα αλλο. Τρεχει την εκδοση του android 7 για tv.Υπαρχει και ενα αλλο μοντελο το GT1 mini,τρεχει νομιζω την tv εκδοση του android 8.0,εχει 4GB μνημη αντι για 3GB του πρωτου (ddr4 και τα δυο) και διαφορετικο επεξεργαστη.
Αν το έχεις (η οποίος άλλος το έχει)εγκατέστησε το CPU Z τρέξ'το πήγαινε στην επιλογή device/manufacturer και θα καταλάβεις ότι η Βeelink σου (σας) πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Αν το έχεις (η οποίος άλλος το έχει)εγκατέστησε το CPU Z τρέξ'το πήγαινε στην επιλογή device/manufacturer και θα καταλάβεις ότι η Βeelink σου (σας) πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

καλα γενικα το εχουν αυτο οι κινεζοεταιρειες.........εκει που σπανε καθε ρεκορ ειναι στα σουπερ-ντουπερ dacακια.Αλλα αυτο ειναι ιστορια για αλλο θεμα. Δυστυχως διαβαζω εδω και δυο μερες, οτι το netflix παπαλα απο τις συγκεκριμενες συσκευες,δεν ξερω αν αληθευει αλλα αν ναι τοτε μιλαμε για καραμπινατη απατη. Εσυ το σχολιο το εκανες για αυτο τον λογο ή γενικα για το hardware ή το λειτουργικο των συσκευων?
 

Μηνύματα
1.326
Reaction score
4.407
Ναι λιγο-πολυ ολες κανουν καποια π@υστια ,αλλά φαίνεται οτι η Βeelink τις ξεπερασε ολες καταφερνοντας μεσω λογισμικου να φαινεται οτι τα μποξακια της δεν ειναι Βeelink αλλα xiaomi ως που τους πηρε χαμπαρι το netfix και τους πεταξε εξω για τα καλα.
 

Μηνύματα
892
Reaction score
81
το netflix χάνει όχι η beelink. Διότι αν έχω τέτοιο boxaki θα κόψω το netflix δεν θα πάω να αγοράσω άλλο boxaki τι στιγμή που το έχω αγοράσει αυτό κάποια χρήματα. Πολύ επάνω της το έχει πάρει η netflix. Κάτσε να ανοίξει η disney και να πάιζει σε όλα τα android και θα δεις μετά η netflix αν θα κάνει κόνκσες.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top