Επιλογη ενισχυτη για 4ηχεια 2tweet 1sub

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Faster1
δεν κατάλαβα πόσα 8άρια, 6 η 3? μπρος? πίσω?

Kwgiou
καμία ρύθμιση ηχοσυστήματος δεν μπορεί να γίνει προφορικά η γραπτά όταν δεν έχει κανείς μας ¨¨εικόνᨨ για το πως παίζει ήδη το σύστημά σου. Το slope καθορίζει το πόσο απότομο θα είναι το κόψιμο συχνοτήτων από την συχνότητα που ορίζεις. Κάθε διαβάθμιση 6,12,18,24 κλπ επηρεάζει και τις φάσεις σε σχέση των υπόλοιπων μεγαφώνων!
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Αυτό για το slope που λες είναι από ένα σημείο και μετά θα σβήνει ο ήχος κατά 18db ανά οκτάβα... Επίσης που λες για τα φίλτρα της πηγής είναι πιο σοβαρά αφού μπορεί να κροσσαρει με 18 dB/oct συνήθως οι ενισχυτές το κάνουν με 12dB. Το ότι ακούγεται πιο αργά μήπως το χεις ρυθμίσει έτσι κατά λάθος στα time correction του DSP
Καλά θα τανε να μας έλεγες ακριβώς τα μοντέλα για να σε βοηθήσουμε καλύτερα τώρα πηγή JVC και sub alpine προσωπικά εμένα δεν μου λένε τπτ
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Αυτό για το slope που λες είναι από ένα σημείο και μετά θα σβήνει ο ήχος κατά 18db ανά οκτάβα... Επίσης που λες για τα φίλτρα της πηγής είναι πιο σοβαρά αφού μπορεί να κροσσαρει με 18 dB/oct συνήθως οι ενισχυτές το κάνουν με 12dB. Το ότι ακούγεται πιο αργά μήπως το χεις ρυθμίσει έτσι κατά λάθος στα time correction του DSP
Καλά θα τανε να μας έλεγες ακριβώς τα μοντέλα για να σε βοηθήσουμε καλύτερα τώρα πηγή JVC και sub alpine προσωπικά εμένα δεν μου λένε τπτ
Καλησπερα η πηγη ειναι αυτή jvc kd-x5661bt
ο ενισχυτης ειναι ο sony xm -n1004
το sub ειναι alpine sbg-1044br


Faster1
δεν κατάλαβα πόσα 8άρια, 6 η 3? μπρος? πίσω?

Kwgiou
καμία ρύθμιση ηχοσυστήματος δεν μπορεί να γίνει προφορικά η γραπτά όταν δεν έχει κανείς μας ¨¨εικόνᨨ για το πως παίζει ήδη το σύστημά σου. Το slope καθορίζει το πόσο απότομο θα είναι το κόψιμο συχνοτήτων από την συχνότητα που ορίζεις. Κάθε διαβάθμιση 6,12,18,24 κλπ επηρεάζει και τις φάσεις σε σχέση των υπόλοιπων μεγαφώνων!
Καλησπερα η πηγη ειναι αυτή jvc kd-x5661bt
ο ενισχυτης ειναι ο sony xm -n1004
το sub ειναι alpine sbg-1044br
1 ζευγαρι διαιρουμενα μπροστα τα οδηγω απο ενισχυτη
1 ζευγαρι οβαλ πισω τα οδηγω απο την πηγή
 
Last edited:

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Καλησπερα η πηγη ειναι αυτή jvc kd-x5661bt
ο ενισχυτης ειναι ο sony xm -n1004
το sub ειναι alpine sbg-1044br



Καλησπερα η πηγη ειναι αυτή jvc kd-x5661bt
ο ενισχυτης ειναι ο sony xm -n1004
το sub ειναι alpine sbg-1044br
1 ζευγαρι διαιρουμενα μπροστα τα οδηγω απο ενισχυτη
1 ζευγαρι οβαλ πισω τα οδηγω απο την πηγή
3 ζεύγη RCA front, rear, sw δεν έχει η πηγή? δοκιμάσει τ άλλα δύο δηλ από front πέτα τα σε rear ... Αλλιώς θέλει τραμπα να μπει κάποιο άλλο στερεοφωνικό
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
3 ζεύγη RCA front, rear, sw δεν έχει η πηγή? δοκιμάσει τ άλλα δύο δηλ από front πέτα τα σε rear ... Αλλιώς θέλει τραμπα να μπει κάποιο άλλο στερεοφωνικό
ναι εχει rear front kai sub ....δεν καταλαβα.... εννοεις για την καθυστέρηση του ηχου? να αλλαξω και να βαλω να οδηγη ο ενισχυτης τα πισω ?? μου φαινεταο ιοτι ειναι επειδη γινεται έτσι... υπαρχει αυτο το θεμα πρεπει δλδ να βαλω πανω και τα πισω αλλα ειναι 4καναλος και δε αν βαλω και πισω θα τα βλεπει σαν front (στις σταθμες)
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
ναι εχει rear front kai sub ....δεν καταλαβα.... εννοεις για την καθυστέρηση του ηχου? να αλλαξω και να βαλω να οδηγη ο ενισχυτης τα πισω ?? μου φαινεταο ιοτι ειναι επειδη γινεται έτσι... υπαρχει αυτο το θεμα πρεπει δλδ να βαλω πανω και τα πισω αλλα ειναι 4καναλος και δε αν βαλω και πισω θα τα βλεπει σαν front (στις σταθμες)
Για για την καθυστέρηση λέω ναι έχεις κάποιο άλλο θέμα? Έτσι θα χάσεις balance front-rear ναι, θα το κάνεις για δοκιμή να δεις τι παίζει
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Τα προιόντα που έχεις είναι αρκετά καλά.
Αυτή την καθυστέρηση την κάνει και στο ράδιο?
Δοκίμασε άλλο στικάκι ποιο ελαφρύ από τραγούδια.
Τίποτα από όλα αυτά περι καθυστέρησης του ενισχυτή δεν έχει να κάνει με τα slope & delay.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Τα προιόντα που έχεις είναι αρκετά καλά.
Αυτή την καθυστέρηση την κάνει και στο ράδιο?
Δοκίμασε άλλο στικάκι ποιο ελαφρύ από τραγούδια.
Τίποτα από όλα αυτά περι καθυστέρησης του ενισχυτή δεν έχει να κάνει με τα slope & delay.
οταν ανοιγω την πηγη πρωτα ακουω (για 1 δευτερολεπτο) πίσω και μετα ερχεται στα μπροστινά και οταν κλεινω την πηγη πρωτα φευγει ο ηχος απο τα μπροστα ( που ειναι στον ενισχυτη) και ύστερα απο τα πισω.

να ρωτησω τώρα, οσο αφορα το dsp εχω front kai rear στα 120hz και το sub επειδη μου αρέσει να ακούω υπο- το μπάσσο και το θελω ¨στενό¨ οχι πολυυυ ¨πλαδαρό¨ και αυτο τον ογκο δλδ αυτο που βγαινει στα 80hz το εχω και δουλευει απο το dsp στα 40 δε θα έχω θεμα έτσι??( καπου διαβασα οτι δημιουργειτε προβλημα για ζημια στο ηχειο.... όχι? γνωριζω οτι απο τα 100 και κατω λειτουργεί σωστά

μπορείτε να με βοηθήσετε οσο αφορα με το slope ( καποια επεξηγηση) καποια παραπομπή ωστε να εχω την καλυτερη απόδοση ευχαριστώ!
 
Last edited:

Μηνύματα
271
Reaction score
127
οταν ανοιγω την πηγη πρωτα ακουω (για 1 δευτερολεπτο) πίσω και μετα ερχεται στα μπροστινά και οταν κλεινω την πηγη πρωτα φευγει ο ηχος απο τα μπροστα ( που ειναι στον ενισχυτη) και ύστερα απο τα πισω.

να ρωτησω τώρα, οσο αφορα το dsp εχω front kai rear στα 120hz και το sub επειδη μου αρέσει να ακούω υπο- το μπάσσο και το θελω ¨στενό¨ οχι πολυυυ ¨πλαδαρό¨ και αυτο τον ογκο δλδ αυτο που βγαινει στα 80hz το εχω και δουλευει απο το dsp στα 40 δε θα έχω θεμα έτσι??( καπου διαβασα οτι δημιουργειτε προβλημα για ζημια στο ηχειο.... όχι? γνωριζω οτι απο τα 100 και κατω λειτουργεί σωστά

μπορείτε να με βοηθήσετε οσο αφορα με το slope ( καποια επεξηγηση) καποια παραπομπή ωστε να εχω την καλυτερη απόδοση ευχαριστώ!
Ο ενισχυτής έχει subsonic? Μην περιμένεις αυτός ενισχυτής να παίξει έτσι όπως θες το sub σου μίας και δεν μπορεί να ελέγξει καλά τέτοιο μεγάφωνο επίσης βασικό ρόλο παίζει η μπάσοκούτα σου τα λίτρα και ρύθμιση της
οταν ανοιγω την πηγη πρωτα ακουω (για 1 δευτερολεπτο) πίσω και μετα ερχεται στα μπροστινά και οταν κλεινω την πηγη πρωτα φευγει ο ηχος απο τα μπροστα ( που ειναι στον ενισχυτη) και ύστερα απο τα πισω.

να ρωτησω τώρα, οσο αφορα το dsp εχω front kai rear στα 120hz και το sub επειδη μου αρέσει να ακούω υπο- το μπάσσο και το θελω ¨στενό¨ οχι πολυυυ ¨πλαδαρό¨ και αυτο τον ογκο δλδ αυτο που βγαινει στα 80hz το εχω και δουλευει απο το dsp στα 40 δε θα έχω θεμα έτσι??( καπου διαβασα οτι δημιουργειτε προβλημα για ζημια στο ηχειο.... όχι? γνωριζω οτι απο τα 100 και κατω λειτουργεί σωστά

μπορείτε να με βοηθήσετε οσο αφορα με το slope ( καποια επεξηγηση) καποια παραπομπή ωστε να εχω την καλυτερη απόδοση ευχαριστώ!
Όταν ανοίγεις το στερεοφωνικό ακούς καθυστερήση ή και στις αλλαγές των κομματιών?
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
οταν ανοιγω την πηγη πρωτα ακουω (για 1 δευτερολεπτο) πίσω και μετα ερχεται στα μπροστινά και οταν κλεινω την πηγη πρωτα φευγει ο ηχος απο τα μπροστα ( που ειναι στον ενισχυτη) και ύστερα απο τα πισω.

να ρωτησω τώρα, οσο αφορα το dsp εχω front kai rear στα 120hz και το sub επειδη μου αρέσει να ακούω υπο- το μπάσσο και το θελω ¨στενό¨ οχι πολυυυ ¨πλαδαρό¨ και αυτο τον ογκο δλδ αυτο που βγαινει στα 80hz το εχω και δουλευει απο το dsp στα 40 δε θα έχω θεμα έτσι??( καπου διαβασα οτι δημιουργειτε προβλημα για ζημια στο ηχειο.... όχι? γνωριζω οτι απο τα 100 και κατω λειτουργεί σωστά

μπορείτε να με βοηθήσετε οσο αφορα με το slope ( καποια επεξηγηση) καποια παραπομπή ωστε να εχω την καλυτερη απόδοση ευχαριστώ!
Λογικό είναι, ο ενισχυτής σου όπως και πολλοί άλλοι αργούν ν ανοίξουν.
Η ρύθμιση των cross έχει να κάνει με το μέγεθος των μεγαφώνων με τα στοιχεία που δηλώνει ο κατασκευαστής κ.α. Αν έχεις 6,5 ίντσών μπορείς να το έχεις στους 80 κύκλους, προφανώς ακούγοντας το θα το ρυθμίσεις εκεί που σου αρέσει. Στο λέω επειδή μεταβάλλονται οι φάσεις κι από το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να σε κατευθύνω.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Λογικό είναι, ο ενισχυτής σου όπως και πολλοί άλλοι αργούν ν ανοίξουν.
Η ρύθμιση των cross έχει να κάνει με το μέγεθος των μεγαφώνων με τα στοιχεία που δηλώνει ο κατασκευαστής κ.α. Αν έχεις 6,5 ίντσών μπορείς να το έχεις στους 80 κύκλους, προφανώς ακούγοντας το θα το ρυθμίσεις εκεί που σου αρέσει. Στο λέω επειδή μεταβάλλονται οι φάσεις κι από το πληκτρολόγιο δεν μπορώ να σε κατευθύνω.
ναι το γνωρίζω για τον ενισχυτη..... καποια οδηγία, συμβουλη, αποψη στο περιπου ωστε να πειραματιστώ με το slope μπροστα εχω 6,5 αυτά
και πισω εχω αυτά
https://www.cnet.com/products/kenwood-kfc-6908-speaker/
 


Μηνύματα
13
Reaction score
0
Εγώ θα έβαζα 80 κύκλους στα 12dB και το σαμπ στα 18. Μετά θα δοκίμαζα μόνο το σαμπ.
λιγο ποιο ξεκαθαρα μπορειτε να μου πειτε τη γνωμη σας, 80hz το sub ή τα ηχεια??
εχω στα 120 hz τα ηχεια 12db slope
και στα 40 hz to sub
 


Μηνύματα
271
Reaction score
127
Έχει και subsonic ο ενισχυτής? Σήκωσε το και αυτό κάπου στα 30 με 35 hz ... Επίσης το sub μπορείς να το κόψεις με 24 dB/ Oct αν είναι μέχρι 80 hz η συχνότητα
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Έχει και subsonic ο ενισχυτής? Σήκωσε το και αυτό κάπου στα 30 με 35 hz ... Επίσης το sub μπορείς να το κόψεις με 24 dB/ Oct αν είναι μέχρι 80 hz η συχνότητα
Ευχαριστώ θα το δοκιμασω....
οχι δεν εχει subsonic
80hz high pass με 18db κλίση τα ηχεία
80hz low pass με 12db κλίση το sub λέει
ευχαριστω
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
να ρωτησω και κάτι αλλο σημερα ο ενισχυτης ανοιξε εκανε στα ήχεια ενα σαν τρίξημο και το λαμπακι του power/protection αντι για πρασινο ειναι κοκκινο και δε βγαινει ηχος απο τα ηχεια και το sub... αυτο γιατι?? έχει να με την θερμοκρασια που έχει εξω (δε νομιζω) αμα γνωριζει καποιος κατι....
 
Last edited:

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
αποσύνδεσε μεγάφωνα από πάνω του μέχρι να γίνει πράσινο.
αν γίνει είσαι τυχερός , είναι πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο/μεγάφωνο.
αν οχι τον ήπιες έχει μόνιμο σφάλμα και λογικά βλάβη.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
αποσύνδεσε μεγάφωνα από πάνω του μέχρι να γίνει πράσινο.
αν γίνει είσαι τυχερός , είναι πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα στο καλώδιο/μεγάφωνο.
αν οχι τον ήπιες έχει μόνιμο σφάλμα και λογικά βλάβη.
στα καλα καθούμενα??. θα το κανω αύριο και θα σου πω...
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
στα καλα καθούμενα??. θα το κανω αύριο και θα σου πω...
Πόρτα δεν άνοιξες; Μπορεί να ξεγυμνώθηκε έτσι ένα καλώδιο (ειδικά που λες ότι έχετε κρύο εκεί) και να ακουμπάει πάνω στο σασί. Αν έχεις πολύμετρο μπορείς να το τσεκάρεις επιτόπου
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.591
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top