Επιλογη τηλεορασης

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Καλη χρονια σε ολα τα μελη του φορουμ, με υγεια πανω απο ολα και ο,τι αλλο επιθυμειτε.
Μετα απο καμποσα χρονια με μια 42αρα LG full hd αποφασισαμε με τη γυναικα να παμε πλεον σε κατι καλυτερο. Η αποσταση που παρακολουθουμε τηλεοραση ειναι 2,20 μετρα και υπαρχει η δυνατοτητα το επιπλο να μετακινειται αλλους 35 ποντους κοντυτερα οταν θελουμε να κανουμε μια πιο "κριτικη" ας πουμε θεαση. Πεφτουμε λοιπον στο 1,95 ως αποσταση. Ειμαστε λοιπον οριακα καλυμμενοι και με 55 ιντσες σε αναλυση 4Κ. Τα μοντελα που τσεκαρω μεχρι στιγμης ειναι η sony xf9005(https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f) και η samsung q70r (https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q70-q70r-qled)

Και οι 2 εχουν full array backlight , local dimming, 120 Hz. Σωστα εχω καταλαβει μεχρι εδω η μηπως εχω κανει καποιο λαθος;
Οι βασικες διαφορες που εντοπιζω ειναι στη φωτεινοτητα τους. Στις μετρησεις του ιδιου site βλεπω οτι γενικα η sony μπορει να βγαλει μεγαλυτερα νουμερα φωτεινοτητας, τη στιγμη που η samsung παει λιγο καλυτερα στο θεμα του contrast και του black uniformity. Οποτε, τι επιλεγουμε σε αυτη την περιπτωση; Για βοηθεια, οταν βλεπουμε ταινιες ο φωτισμος μας ειναι χαμηλος, αλλα οχι πισσα σκοταδι.

Και παμε και σε ενα ακομα θεμα, λιγο ασχετο με την εικονα που προσφερουν. Επειδη ειμαι ανιδεος, στο κομματι του ενσωματωμενου media player υπαρχει καποια βασικη διαφορα αναμεσα σε αυτες τις 2; Ρωτω γιατι με την τηλεοραση και το dvd player που υπαρχουν τωρα, μου βγαινει λιγο το λαδι. Το ενα δε διαβαζει μεγαλης χωρητικοτητας δισκους (media player), ενω η tv πολλες φορες δε διαβαζει το αρχειου ηχου των ταινιων. Οποτε ειμαι συνεχεια σε μια διαδικασια να ψαχνω να βρω ποιο απο τα 2 θα παιξει μια ρημαδοταινια σωστα. Ε, καιρος ειναι να τελειωνω με αυτα νομιζω. Με μια απο αυτες τις τηλεορασεις, θα ξεμπερδεψω; Η θα χρειαστω κι αλλο media player; Και αν ναι, ποιο να ειναι αυτο, αλλα να παιζει και 4Κ bluuray, χωρις να ξεφευγει πολυ σε κοστος;

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Η αγοραμπορει να μην γινει τωρα αλλα να μεταφερθει καπου στις επομενες γιορτες, αν παιζει καποιο ρολο!
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Εδώ ένα side by side comparison μεταξύ των 2. Δεν μπορώ να τα ερμηνεύσω όλα αυτά με τρόπο τέτοιο που να δω πόση ουσία έχουν οι διαφορές για τη χρήση που θέλω, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!
 



BLUES

TV
Μηνύματα
1.629
Reaction score
960
Η Σαμσουγκ υπερεχει σε θεαση σε σκοτεινο χωρο λογω καλυτερου κοντραστ και ομοιομορφιας μαυρου,καθως και στα παιγχνιδια λογω χαμηλοτερου input lag,δεν υποστηριζει dts kai dolby vision
Απο την αλλη η Σονυ ειναι φωτεινοτερη σε sdr,kai to panel εχει καλυτερο reflexion handling,για θεαση σε φωτεινοτερο περιβαλον,οπως και καλυτερη κινηση για θεαση fast action sport,υποστηριξη dts -dolbyvision,και εν γενει καλυτερο ενσωματωμενο media player,και τηλεοπτικο δεκτη
Σου κανει σε πρωτη φαση ο ενσωματωμενος πλειερ της σονυ,παιζει τα παντα και καλα
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Και σκέψου σοβαρά να βάλεις στο κόστος μέσα κάνα 200αρι να πάρεις ένα αξιόλογο media player για να μην έχεις προβλήματα γενικά και να παίζει τα παντα (zidoo,nvidia κλπ).
Επίσης θα κοιταγα και καμιά panasonic.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
@ZOMBOY το player είναι εντός σχεδίων αλλά θέλω υποχρεωτικά να παζει και δισκάκια. Όσο περίεργο και αν φαινεται, πάω πολύ συχνά και νοικιάζω ταινίες οπότε είναι απαραίτητο. Οπότε αν θέλεις πρότεινε μου κάποιο!
Επίσης αυτές οι δύο τηλεοράσεις παίζουν συχνά σε προσφορές στα 800-900 ευρώ ενώ αντίστοιχες Panasonic είναι συνεχώς πιο ακριβές δυστυχώς...
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
@ZOMBOY το player είναι εντός σχεδίων αλλά θέλω υποχρεωτικά να παζει και δισκάκια. Όσο περίεργο και αν φαινεται, πάω πολύ συχνά και νοικιάζω ταινίες οπότε είναι απαραίτητο. Οπότε αν θέλεις πρότεινε μου κάποιο!
Επίσης αυτές οι δύο τηλεοράσεις παίζουν συχνά σε προσφορές στα 800-900 ευρώ ενώ αντίστοιχες Panasonic είναι συνεχώς πιο ακριβές δυστυχώς...
Z9s zidoo,nvidia shield.
Και τα δύο πολύ καλά χωρίς προβλήματα.
Εγώ από την ώρα που γνώρισα την ευκολία και την ποιότητα του media player και αντιμετώπισα και κάνα δυο αδιάφορους videoclubαδες το έχω μόνο για δέκα bluray που έχω σπίτι.
Άσε που έκανα απόσβεση τις αγοράς του media player σε μερικούς μήνες.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
Καλη χρονια σε ολα τα μελη του φορουμ, με υγεια πανω απο ολα και ο,τι αλλο επιθυμειτε.
Μετα απο καμποσα χρονια με μια 42αρα LG full hd αποφασισαμε με τη γυναικα να παμε πλεον σε κατι καλυτερο. Η αποσταση που παρακολουθουμε τηλεοραση ειναι 2,20 μετρα και υπαρχει η δυνατοτητα το επιπλο να μετακινειται αλλους 35 ποντους κοντυτερα οταν θελουμε να κανουμε μια πιο "κριτικη" ας πουμε θεαση. Πεφτουμε λοιπον στο 1,95 ως αποσταση. Ειμαστε λοιπον οριακα καλυμμενοι και με 55 ιντσες σε αναλυση 4Κ. Τα μοντελα που τσεκαρω μεχρι στιγμης ειναι η sony xf9005(https://www.rtings.com/tv/reviews/sony/x900f) και η samsung q70r (https://www.rtings.com/tv/reviews/samsung/q70-q70r-qled)
είμαι και εγώ κοντά σε αγορά TV και κοιτάζω την sony xf9005, μήπως προχώρησες σε αγορά να μας πεις την αποψή σου?
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
είμαι και εγώ κοντά σε αγορά TV και κοιτάζω την sony xf9005, μήπως προχώρησες σε αγορά να μας πεις την αποψή σου?
Όχι δεν το προχώρησα. Το ανέβαλα για αργότερα. Αλλά είδα ότι παίζει σε προσφορά 55 oled LG στα 1200 ευρω, που νομίζω αξίζει την υπέρβαση...
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Εχω καταληξει στην xf9005. Προχθες το βραδυ εεκανα μια βολτα απο τον τοπικο Κωτσοβολο και την ειδα στα 799. Επειδη αυτην την ωρα δεν ηταν εφικτη η πληρωμη, εφυγα και επεστρεψα την επομενη (δηλαδη χθες) και μπαινω μεσα με σκοπο να την παρω και σε 10 λεπτα να ειμαι σπιτι μου και να την στηνω..... Η ξενερα που εφαγα ηταν απιστευτη γιατι την ωρα που μου την παρεδιδαν και πηγαιναν να κοψουν παραστατικο συνειδητοποιησαν οτι η τιμη ειχε αλλαξει και ηταν 899, 100 ευρω πανω............ Και τα 100 μπορει να φανουν "μικρη" δικαιολογια για καποιους, εμενα με ξενερωσαν πολυ ασχημα ομως. Anyway, αφου ειπα τον πονο μου ας παρακαλεσω αν πετυχετε καπου καποια καλη τιμη για την xf9005 καντε ενα κοπο να την γραψετε κι εδω μη μου ξεφυγει.....
Σε αλλο θεμα ειδα οτι αναφερθηκε και η τιμη των 750....
 


Μηνύματα
553
Reaction score
994
Το έχω δει.. δυστυχώς δεν την έχει ετοιμοπαραδοτη ώστε να πάω να τη φορτώσω... Και άντε και την παραγγέλνω, φοβάμαι λίγο τις μεταφορικές ειδικά με τα όσα ακούστηκαν κατά τη διάρκεια της καραντίνας. Άσε που δεν υποστηρίζει αντικαταβολή και το να την πληρώσω πριν την πάρω δεν παίζει..
Αναφερομουν κυρίως σε επωνυμες αλυσίδες. Αλ!α ευχαριστώ, θα το έχω υπόψη και ίσως επικοινωνήσω τηλεφωνικά.
 

Μηνύματα
944
Reaction score
50
είμαι και εγώ κοντά σε αγορά TV και κοιτάζω την sony xf9005, μήπως προχώρησες σε αγορά να μας πεις την αποψή σου?
Ετσι για την ιστορία, απολαμβάνω και εγώ πλέον την sony 55xf9005!!! Η τελευταία μου TV ήταν 10ετίας (sony 40w4500) και δεν πίστευα την διαφορά στην ποιότητα και το μαύρο! Αν δεν είχα πάει πρώτα σε κατάστημα να δω και τις εκπληκτικές oled (με διαφορά τιμης βεβαια) δεν θα πίστευα ότι αυτή η τηλεόραση ειναι μια κλάση κάτω από τις Oled
Βρήκα προσφορά στα 749 η οποία κράτησε πολύ λίγο αλλά βγαίνει κατά καιρούς από όλα τα μεγαλομάγαζα.

υγ ενα μικρό παράπονο στην ταχυτητα απόκρισης εντολών πχ εναλλαγή σε κανάλια, μενου κλπ
 


Μηνύματα
229
Reaction score
109
Η αποσταση που παρακολουθουμε τηλεοραση ειναι 2,20 μετρα

Είσαστε σίγουρος ότι θέλετε τόση μεγάλη τηλεόραση!? Εγώ προσωπικά το μετάνιωσα που από 42 ίντσες πήγα σε 49, κουράζει πολύ στην θέαση της.

Επίσης, όποιος ενδιαφέρεται για oled ας δει στα μεταχειρισμένα τι γίνεται με τηλεοράσεις μόλις ενός ετους(burn in) ....
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top