Επισκευή-Service ενισχυτή με λυχνίες

Μηνύματα
30
Reaction score
6
Καλησπέρα.
Εχω ενισχυτή με λυχνίες ο οποίος χρειάζεται service ή και επιδιόρθωση.
Αντιπροσωπεία δεν υπάρχει.
Γνωρίζει κάποιος κάποιον εγγυημένο τεχνικό ο οποίος θα μπορούσε να ασχοληθεί ?
(κατά προτίμηση Θεσσαλονίκη, αλλά και Αθήνα γιατί μάλλον κατά κει το βλέπω).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
6
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για το μέχρι στιγμής ενδιαφέρον και τις απαντήσεις, ωστόσο ίσως θα πρέπει να κάνω μια διευκρίνιση.
Πρόκειται για ενισχυτικά melos , οπότε κατά προτίμηση αναζητώ κάποιον τεχνικό που να έχει όσο είναι δυνατό, εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρεία.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
20
Καλημέρα.
Ευχαριστώ για το μέχρι στιγμής ενδιαφέρον και τις απαντήσεις, ωστόσο ίσως θα πρέπει να κάνω μια διευκρίνιση.
Πρόκειται για ενισχυτικά melos , οπότε κατά προτίμηση αναζητώ κάποιον τεχνικό που να έχει όσο είναι δυνατό, εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρεία.

Ευχαριστώ και πάλι.
Αν και μένω Θεσσαλονίκη, δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον εκεί.

Μολις χθες πάντως άφησα τον ενισχυτή μου (unison research με λάμπες) στο Τροβα στην Αθήνα.

Σε μερικές μέρες που θα εχω καταφέρει να ακούσω το μηχάνημα ξανά, θα μπορώ να σου πω και μια άποψη για την δουλειά του.

Πάντως όλοι λένε ότι είναι χαρισματικός τεχνικός και καθηγητής.

Επίσης χθες, στα 7-10 λεπτά που κράτησε η παράδοση του μηχανήματος μου στον Κώστα, ήρθαν αλλά 3 άτομα με 5 τεμάχια ενισχυτές για έλεγχο/επιδιόρθωση.

Στείλε μου και μια υπενθύμιση σε 4-5 μέρες για να μην το ξεχάσω.
 



Μηνύματα
30
Reaction score
6
Οχι δεν πήρα ακόμη.
Γιατί 1. θέλω να εξαντλήσω την πιθανότητα να υπάρχει κάποιος Θεσσαλονλίκη για να ασχοληθεί και 2. Θα κάνω μία έρευνα για το κύκλωμα που όπως μου είπαν είναι απαραίτητο για να το αναλάβει κάποιος τεχνικός.
Είμαι στην διαδικασία αναζήτησης και των δύο, βλέπουμε.
 


Μηνύματα
30
Reaction score
6
ifievadam : το ξανασκέφτηκα και πήρα τελικά παρόλο που είναι Σάββατο, τον ενόχλησα τον άνθρωπο.
Η πρώτη εντύπωση? Τηλεφωνικά βέβαια αλλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ! Και στην επικοινωνία του, και όσον αφορά στο τεχνικό κομμάτι, φαίνεται εξαιρετικός γνώστης του αντικειμένου. Θα του στείλω φωτογραφίες να αποκτήσει μία εικόνα και κατά πάσα πιθανότητα σε αυτόν θα τους πάω. Ευχαριστώ ifievadam.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Το μόνο ιδιόρρυθμο πράγμα στον Melos είναι το οπτικό ποτενσιόμετρο. Κατά τα άλλα δεν νομίζω να έχει ιδαίτερες δυσκολίες για έναν καλό τεχνικό.
 


Μηνύματα
30
Reaction score
6
Αν εννοείς σε ποιον πήρα, στον Τροβά.
Με φοβίζει το γεγονός ότι όσοι έχουν προβλήματα γενικά αντιμετωπίζουν πρόβλημα με το service τους και το δεύτερο είναι ότι τους πήγα σε πολύ καλό τεχνικό Θεσσαλονίκη και τους πήρα πίσω ως μη επισκευάσιμους.
Καταλαβαίνεταε τώρα σε τι θέση βρίσκομαι
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.205
Reaction score
11.481
Τα Melos τα έφερνε η Audio Spectrum.Ίσως μια επικοινωνία με Γιώργο Πετροπουλο να βοηθούσε.Αν και όπως ειπώθηκε ο Τροβας είναι πολύ καλός ηλεκτρονικος.Μιλάμε βέβαια για μηχανηματα min 25ετιας με ότι συνεπάγεται αυτό.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
6
Ναι κατανοητό. Υπάρχουν στοιχεία επικοινωνίας του κ Πετρόπουλου, που μπορώ να τον βρω?
 

Μηνύματα
30
Reaction score
6
Καλημέρα και πάλι.
Επειδή μάλλον το θέμα της επισκευής δεν οδεύει σε αίσιο τέλος, υπάρχει κάποιος φίλος ο οποίος έχει melos και χρειάστηκε να τους πάει σε κάποιον τεχνικό για επισκευή ή συντήρηση?
 


Μηνύματα
30
Reaction score
6
Ναι φυσικά, τους πήγα τον προηγούμενο Ιούνιο, αλλά τους έχει ακόμη στα χέρια του και τα νέα δεν είναι ενθαρρυντικά...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.455
Επειδή οι λαμπάτοι ενισχυτές είναι εξόχως απλές κατασκευές, με εντυπωσιάζει το γεγονός ότι κρίθηκε μη επισκευάσιμος ένας τέτοιος ενισχυτής. Εν πάση περιπτώσει...


 

Μηνύματα
30
Reaction score
6
Αυτή ήταν η γνώμη και του κ. Τροβά αρχικά, ωστόσο στην πορεία αποδείχθηκε ότι δεν ήταν και τόσο απλή κατασκευή τελικά.
Ο κ. Σταθόπουλος έχει συνταξιοδοτηθεί και δεν ασχολείται πλέον.
Είναι αλήθεια ότι σε αυτές τις μηχανές αναζήτησης, ενημέρωση για αλλαγές αργούν να γίνουν και παίρνει έως και χρόνια.
Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.
 


det

Μηνύματα
107
Reaction score
104
Πάρε τηλ. τα αδέλφια Τσακιρίδη (Κώστα και Οδυσσέα) στην Αθήνα εκτός του ότι είναι πολύ καλά παιδιά εξυπηρετούν πολλούς και σε άλλα μηχανήματα και φυσικά δεν το συζητάω ότι είναι άριστοι γνώστες στα λαμπάτα γιατι μόνον τέτοια κατασκευάζουν
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top