Επισκευή sony 10ετίας αξίζει;

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Έχω μια Sony KDL-46HX800 που μας άφησε χρόνους και το service ζητάει 250€ για να την φτιάξει. Αξίζει η επισκευή της δεδομένου ότι είχε εικόνα που μου άρεσε αρκετά;

Αν πάρω μια καινούρια 55" αλλά χαμηλής κατηγορίας τιμής 350-400€ θα έχει καλύτερη είκόνα λόγω νέας τεχνολογίας ή μήπως έχει χειρότερη και ξενερώσω οπότε πρέπει να ανέβω σε κατηγορία τιμής;
Βλέπω για παράδειγμα αυτές
Philips 55PUS6503
LG 55UM7000
Samsung UE55RU7092
LG 55UM7400PLB

Ποιά είναι η χαμηλότερη τιμή που πρέπει να κοιτάξω για να έχω αξιοπρεπή εικόνα δεδομένου ότι δε με ενδιαφέρουν 4Κ, smart και λοιπές ευκολίες αφού έχω μόνιμα συνδεδεμένο HTPC;
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
250 ΕΙΝΑΙ ΣΕΒΑΣΤΟ ΠΟΣΟΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΑΛΙ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ

ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΧΑΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΧΕΡΙ.

278 ΕΥΡΩ ΠΗΡΕ ΦΙΛΟΣ 55 ΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΑΠΟ ΜΜ THOMSON (TCL) ΜΕ ΜΟΝΑΔΙΚΟ

ΘΕΜΑ ΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΗΧΟ.

ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ 55 4Κ.



ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Η ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΕΔΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙΣ.

ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ.....
 


Μηνύματα
208
Reaction score
166
ΔΙΑΒΑΣΕ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑ ΣΕ 55 4Κ.
δεν κάνω και τίποτα άλλο αλλά οι κριτικές είναι αντικρουόμενες πολλές φορές

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΧΑΡΙΣΕ ΤΗΝ ΕΔΩ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΕΛΕΙΣ.

ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ.....
καλή η ιδέα σου δεν το είχα σκεφτεί
Κύρια πλακέτα θέλει?
Επειδή δεν την έχω πάρει ακόμα από το σέρβις δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι είναι η άλλη η BAL BOARD.
Πάντως από λίγο που έψαξα δεν υπάρχει σε στοκ όπως κι αυτή που έγραψες.
 


Μηνύματα
208
Reaction score
166

ika

News
Μηνύματα
13.747
Reaction score
12.818
XE

και μένουν τα άλλα boards καβάντζα.
 
Last edited:


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Καμμένο χαρτί! Αν γίνει η αρχή με προβλήματα, δεν σταματάνει... Κανείς δεν μπορεί να εγγυηθεί για την μακροζωία μιας μεταχειρισμένης συσκευής ή για την ζωή μιας μεταχειρισμένης πλακέτας επίσης. Η απόφαση για μια επισκευή έχει δύο βασικές παράμετρους, το κόστος και την αναβάθμιση. Και όταν λέω κόστος εννοώ το απόλυτο νούμερο χρημάτων και όχι το ποσοστό επί την τιμής. Και σίγουρα όχι την αρχική τιμή κτήσης. Δεν μπορούμε να πούμε ότι δώσαμε, παραδείγματος χάρη, 1500 Ευρώ και η επισκευή στοιχίζει 200 Ευρώ άρα συμφέρει. Γιατί μετά από χ χρόνια λειτουργίας η συσκευή έχει αποσβεστεί και η αντίστοιχη τεχνολογία μετά αυτά τα χρόνια είναι πολύ φτηνή αν όχι ξεπερασμένη ή καταργημένη.
Διστυχώς, τα ηλεκτρονικά (και όχι μόνο...) έχουν πεπερασμένο χρόνο ζωής. Τα τελευταία χρόνια μικραίνει συνέχεια. Αν λοιπόν το απόλυτο νούμερο είναι μικρό τότε ναι, επισκευή. Αν πλησιάζει επικίνδυνα στην τιμή μιας καινούργιας συσκευής τότε ανακύκλωση και αγορά νέας. Άλλωστε στις μέρες μας τα αντίστοιχα μαγαζιά σχεδόν "ξεβρακώνονται¨ για να πουλήσουν...
Γιάννης
 

Μηνύματα
13.609
Reaction score
6.564
Πηγαινε σε καινουργια χωρις δευτερη σκεψη.Αλλωστε συντομα θα χρειαστεις και καινουργιο δεκτη για αυτη που εχεις.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Αν λοιπόν το απόλυτο νούμερο είναι μικρό τότε ναι, επισκευή. Αν πλησιάζει επικίνδυνα στην τιμή μιας καινούργιας συσκευής τότε ανακύκλωση και αγορά νέας.
έτσι ακριβώς είναι γι αυτό και η αρχική μου ερώτηση ήταν
" μια καινούρια 55" αλλά χαμηλής κατηγορίας τιμής 350-400€ θα έχει καλύτερη είκόνα λόγω νέας τεχνολογίας ή μήπως έχει χειρότερη;"
απλά με αυτά που βλέπω γιατί είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ με τηλεοράσεις, ναι μεν οι διαστάσεις μεγάλωσαν αλλά η ποιότητα δε βελτιώθηκε (στα φτηνά μοντέλα πάντα)
Πηγαινε σε καινουργια χωρις δευτερη σκεψη.Αλλωστε συντομα θα χρειαστεις και καινουργιο δεκτη για αυτη που εχεις.
και είμαστε σίγουροι ότι αυτοί οι δέκτες που έχουν τώρα οι τηλεοράσεις θα δουλεύουν όταν έρθει το καινούριο στάνταρντ ή θα έχουμε πάλι καμιά έκπληξη της τελευταίας στιγμής όπως τότε με την ΕΡΤ HD;
 

Μηνύματα
29.073
Reaction score
23.098
ΣΤΟ BESTPRICE ΠΑΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ 55 4Κ LG KAI SAMSUNG

ΕΩΣ 482 ΕΥΡΩ.

ΕΠΙΣΗΣ Ο ΚΟΤΣ ΔΙΝΕΙ ΜΙΑ ΠΑΝΑΣΟΝΙΚ 380 ΕΥΡΩ ΜΕ ΑΤΟΚΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΑ.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.993
Reaction score
1.462
Και μην ξεχνάτε, ο άνθρωπος έχει ένα από τα καλύτερα και συγχρόνως χειρότερα χαρακτηριστικά, συνηθίζει! Μην μπείτε στο τρυπάκι της σύγκρισης καλύτερης ή χειρότερης απόδοσης από πριν, απλά πείτε της "διαφορετικής"
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top