Επισκευή Subwoofer

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Καλημέρα στην κοινότητα!

Το subwoofer μου μαλλον μου αφηνει χρόνους σιγα σιγα. Μεχρι την απόκτηση νέου, για να μην κάνω μια προσωρινή συμβιβαστική αγορα, γνωριζετε καποιον ή καποιο καταστημα που μπορει να κανει μια εκτίμηση της ζημιας του και να δουμε αν αξίζει να προχωρήσω σε επισκευή?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Ανδρεας
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Παρουσιάζει βλάβη ο ενισχυτής, ή το μεγάφωνο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γράψε τη περιοχή σου και τι παρουσιάζει.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Αθηνα περιστερι, μαλλον το μεγαφωνο. Γιατι δίνει ένταση αλλα ακουγεται παραμορφωμενος ηχος.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Κάνε το εξής...
Χωρίς να είναι σε λειτουργία το υπογούφερ πίεσε συμμετρικά το κώνο δεξιά και αριστερά με τα χέρια σου.
Να κάνει μια διαδρομή ένα εκατοστό. Ακούς ή αισθάνεσαι κάποιο τρίξιμο σαν να βρίσκει κάπου?
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Κάνε το εξής...
Χωρίς να είναι σε λειτουργία το υπογούφερ πίεσε συμμετρικά το κώνο δεξιά και αριστερά με τα χέρια σου.
Να κάνει μια διαδρομή ένα εκατοστό. Ακούς ή αισθάνεσαι κάποιο τρίξιμο σαν να βρίσκει κάπου?
Το εχω δοκιμασει αλλα δεν μπορω ακουω τιποτα. Επισης δοκιμασα να ξεβιδωσω το ηχειο για να δω μεσα μη τυχον και καταλαβω κατι περισσοτερο, αλλα και παλι δεν ειδα κατι περιεργο. Πρεπει να το δει καποιος ειδικος. Δε μπορω με τη δικη μου εμπειρια να καταλαβω κατι περισσοτερο, γι αυτο ζηταω να με παραπεμψετε σε καποιον ή καποιο καταστημα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σου έστειλα μήνυμα. Μπορώ να σε βοηθήσω με το τι φταίει.
 


Μηνύματα
12
Reaction score
1
Καλησπερα.Εχω αυτο το subwoofer https://hifiheaven.net/shop/Klipsch-SW-112-600-Watt-12"-Subwoofer-(Display-Model).Eπειτα απο κακο δικο μου χειρισμο παρεδωσε πνευμα και κατα 99% δεν επισκευαζεται.Βρηκα αυτο το plate απο Αμερικη (το ιδιο ) https://reconingspeakers.com/product/klipsch-sw-112-amplifier-part-1012211/ αλλα μαζι με μεταφορικα και τελωνειο θα ξεπερασει τα 350 οποτε επι της ουσιας ειναι ασημφορο (500 ηταν η αγορα προ 10ετιας απο Γερμανια).Η ερωτηση ειναι αν υπαρχει περιπτωση να το βρω απο Ελλαδα ή Ε.Ε. ή αν μπορω να βαλω καποιο plate αλλης εταιριας και ποιο?Ευχαριστω προκαταβολικα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Καλησπερα.Εχω αυτο το subwoofer https://hifiheaven.net/shop/Klipsch-SW-112-600-Watt-12"-Subwoofer-(Display-Model).Eπειτα απο κακο δικο μου χειρισμο παρεδωσε πνευμα και κατα 99% δεν επισκευαζεται.Βρηκα αυτο το plate απο Αμερικη (το ιδιο ) https://reconingspeakers.com/product/klipsch-sw-112-amplifier-part-1012211/ αλλα μαζι με μεταφορικα και τελωνειο θα ξεπερασει τα 350 οποτε επι της ουσιας ειναι ασημφορο (500 ηταν η αγορα προ 10ετιας απο Γερμανια).Η ερωτηση ειναι αν υπαρχει περιπτωση να το βρω απο Ελλαδα ή Ε.Ε. ή αν μπορω να βαλω καποιο plate αλλης εταιριας και ποιο?Ευχαριστω προκαταβολικα.
Καλώς τον!

Είναι βέβαιο οτι δεν επισκευάζεται; Ρώτησες τεχνικό;
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Καλώς τον!

Είναι βέβαιο οτι δεν επισκευάζεται; Ρώτησες τεχνικό;
Πηγα σημερα στο Εast electrοnics και μου ειπαν οτι επειδη ειναι ΑΒ class digital ειναι μαλλον απιθανο.Βεβαια διατηρησαν μια μικρη επιφυλαξη μιας και ο Σακης ελειπε και θα ξερω σιγουρα την Τριτη που θα ρωτησω τον ιδιο.Η πατατα που εκανα ηταν χοντρη.Τροφοδοτησα με 220v την εισοδο RCA LFE.Μπερδεψα τα καλωδια της τροφοδοσιας ρευματος και του σηματος.Ολο αυτο εγινε στην αποπειρα εγκταστασης ενος ρελε για να ανοιγει τo sub μαζι με τον ενισχυτη γιατι σε χαμηλες εντασεις δεν ειχα ενεργοποιηση του sub (στο auto on).
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Του πέταξες τα μάτια έξω.
Δεν πρέπει να επισκευάζεται , αλλά ακόμα και αν γίνεται , μπορεί και να είναι ασύμφορο.
 



Μηνύματα
12
Reaction score
1
  • Amplification Type
    active
  • Speaker Driver Diameter
    12"
  • Speaker Driver Diameter (metric)
    305 mm
  • Nominal Output Power
    300 Watt
  • Max (RMS) Output Power
    600 Watt
  • Frequency Response
    26 - 120 Hz
  • Output Level (SPL)
    116 dB
  • Audio Amplifier
    integrated
  • Connectivity Technology
    wired
  • Controls
    subwoofer cut frequency, subwoofer phase, subwoofer volume control
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Πρώτα απ' όλα, ταιριάζει άλλο plate amp στις διαστάσεις; Τι έχει απο πίσω, κατευθείαν καμπίνα ή διαχωριστικό;
Αν δεν ταιριάζει και είναι τρύπιο, θέλει σφράγισμα ή μετατροπή.

Ένας απλός ενισχυτής 300W (περίπου) είναι πάντως. Αν το λειτουργείς με AV ενισχυτή δεν είναι απαραίτητα ούτε τα volume/crossover/phase, παίρνεις ένα φθηνό PA ενισχυτή και κάνεις τη δουλειά σου.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Πηγα σημερα στο Εast electrοnics και μου ειπαν οτι επειδη ειναι ΑΒ class digital ειναι μαλλον απιθανο.
Σου είπε πως επειδή είναι class-D και όχι ΑΒ, είναι απίθανο.

Αυτός που έχεις βρει είναι απίθανο να ταιριάξει σαν μέγεθος στην πλάτη του κουτιού.
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Πρώτα απ' όλα, ταιριάζει άλλο plate amp στις διαστάσεις; Τι έχει απο πίσω, κατευθείαν καμπίνα ή διαχωριστικό;
Αν δεν ταιριάζει και είναι τρύπιο, θέλει σφράγισμα ή μετατροπή.

Ένας απλός ενισχυτής 300W (περίπου) είναι πάντως. Αν το λειτουργείς με AV ενισχυτή δεν είναι απαραίτητα ούτε τα volume/crossover/phase, παίρνεις ένα φθηνό PA ενισχυτή και κάνεις τη δουλειά σου.
Τον SC-LX75 εχω.Το να μην ταιριαζει ακριβως στις διαστασεις δεν με αποσχολει.Μπορω να το ανοιξω λιγο το κουτι με την σεγα ή να το σφραγισω αν χρειαστει.1-2 ποντους διαφορα εχει απο οτι βλεπω.Αυτος που εχω βρει τον γνωριζεται?Ειναι οκ σαν μαρκα-αξιοπιστια;Ειναι οκ για τα μεγαφωνο μου?Αυτο που με αποσχολει κυριως ειναι το ηχητικο αποτελεσμα και να μπορει να οδηγησει επαρκως το μεγαφωνο.Εκει θελω τα φωτα σας.

Σου είπε πως επειδή είναι class-D και όχι ΑΒ, είναι απίθανο.


Ισως εχεις δικιο,δεν ειμαι σιγουρος.
 
Last edited:

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Σου είπε πως επειδή είναι class-D και όχι ΑΒ, είναι απίθανο.

Αυτός που έχεις βρει είναι απίθανο να ταιριάξει σαν μέγεθος στην πλάτη του κουτιού.
Aν και εδω βλεπω http://www.audio-net.com.ar/klipschsw112.htm οτι τελικα ειναι Digital Hybrid class-AB .Μπερδεμενος ειμαι.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Aν και εδω βλεπω http://www.audio-net.com.ar/klipschsw112.htm οτι τελικα ειναι Digital Hybrid class-AB .Μπερδεμενος ειμαι.
Είναι BASH.

Απο πολύ αγαπημένο :biggrin: στο AVsite κατασκευαστή και άλλα:

A Canadian design, this amplifier topology uses a Class D amplifier to feed a class A/B amplifier (replacing the traditional power supply), thus removing the need for the output filter, yet keeping the efficiency high. A class A/B amp is maybe 50% efficient. That is because the power supply feeding this type of amplifier has fixed levels, typically very high levels like 150 volts, and the amp moves between these levels as it produces sound. This is not a very efficient way of doing business. If, however, the power supply of the Class A/B amplifier had very small fixed levels, perhaps 10 volts, then it too would be very efficient. The only way to accomplish this would be to have power supply levels to the A/B amp move up and down with the music. That requires a power amp, thus, adding a Class D to take the place of the fixed power supply solves that problem.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top