Επισκευη Ενισχυτη

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Εγω θελω μιας και εφτασα ως εδω να τον κανω καινουργιο τον ενυσχητη και να βγαλει αλλα 25 χρονια..

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι αν οι πυκνωτες οντος χαλανε? και αν οι OLD STOCK που βρισκει κανεις αξιζουνε...

470uf /10v πηρα κατι Elna Silmic και κατι Roe old stock οριστε 2 φοτο με τα ESR και capacistance

Kαι ο Roe ειναι σιγουρα πολυ πιο παλιος απο τον Elna..

Kαι ισως θελει και Reforming Αληθεια πως γινεται το Reforming? με ενα τροφοδοτικο? χρειαζεται?
Αφου ξερεις οτι οι Roe ειναι πολυ παλιοι γιατι θελεις να τους βαλεις πανω ? .
Οι ηλεκτρολυτικοι πυκνωτες χανουν την χωρητικοτητα τους με το περασμα του χρονου στεγνωνει ο ηλεκτρολυτης τους , πως θες να κρατησει αλλα 25 χρονια ο ενισχυτης σου με τετοιους πυκνωτες ? πλακα κανεις ? :D .
ΒΑΛΕ ΦΡΕΣΚΟ ΠΡΑΜΑ !! .
 
Last edited:

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Μαζι σου και εγω αυτο πιστευω.
Τους πηρα γιατι τους βρηκα φτηνους στο e-bay. και πηρα και τους Elna για να συγκρινω.

Bλεπω ομως οτι οι Roe εχουνε κρατησει καλυτερα την χωρητικοτητα τους.
Πρεπει να κανω και αυτο με το τροφοδοτικο για να δω πως κρατανε ενεργεια οι πυκνωτες

Επομενο βημα ειναι να παρω ενα ρυθμιζομενο τροφοδοτικο εχω βρει αυτο http://www.ebay.de/itm/CONSORT-E455...rt-Electrophoresis-Power-Supply-/111491676774

Ενα ψιλοσοβαρο πολυμετρο και ενα πιο αξιοπιστο ESR metrer για να ειμαι σιγουρος.
Κατι αλλο που μπορει να χρειαστω?
 

Μηνύματα
429
Reaction score
427
Αποφάσισες να αυτοκτονήσεις? Τι 0-500 volt βρήκες! Πάρε ενα μετασχηματιστή δανεικό 30-0-30 για παράδειγμα βάλε ανόρθωση και απο μια αντισταση 50-100 Ω 20/Watt σε κάθε πολικότητα και φόρτισε τους πυκνωτές σου. Αποσυνδέεις τα κροκοδειλάκια απο τους πυκνωτές και μετράς ανα διαστήματα την τάση.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Η παρε ενα τροφοδοτικο 0 με 40V στα 2A , ωστε να το εχεις για τα πειραματα σου , ενα τετοιο τροφοδοτικο θα εχει και πιο πολλες εφαρμογες .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Η παρε ενα τροφοδοτικο 0 με 40V στα 2A , ωστε να το εχεις για τα πειραματα σου , ενα τετοιο τροφοδοτικο θα εχει και πιο πολλες εφαρμογες .
Υπαρχει καμια πατεντα για να το εκανα αμεσως...
Να ξηλωσω το τροφοδοτικο απο ενα παλιο dvd που εχω για να φορτισω τους πυκνωτες;
Αμα ανεβασω φοτο θα βοηθησει να μου πειτε τι θα ητανε καλο να αλλαξω;

Τι καλαι να χρησημοποιω;
Εχω παρει ενα Rosin core 63/37..
 

Μηνύματα
962
Reaction score
1.147
Φιλε tony cooper ,θα ηθελα να παρατηρησω καποια πραγματα που αφορουν το παρον νημα.
Επισκευη ενισχυτη το λες. Ολη η επιχειρηματολογια που αναπτυσεται με επικεντρο τις ερωτησεις σου, φοβαμαι οτι ξεστρατιζει απο το αρχικο αιτημα σου. Νοιωθω οτι πελαγοδρομεις και ,αν μου επιτρεπεις , θα σου προτεινα μια σειρα.
α. Λυσε το προβλημα με το προβληματικο καναλι πρωτα.Εχει ολα τα συμπτωματα ψυχρης κολλησης.
β. Αλλαξε τους καννιβαλισμενους πυκνωτες που φαινονται στις φωτογραφιες σου κατ αρχην.
γ. Εχοντας στα χερια σου εναν πληρως λειτουργικο ενισχυτη ,ασχολεισαι με αλλαγες υλικου (πυκνωτες) αλλα σε καθε περιπτωση τους μεγαλους εγω θα τους αλλαζα τελευταιους.
δ. Αφου ομως βλεπω πως εχεις μια εμμονη με το θεμα ,πυκνωτες θα ηθελα να μοιραστω μαζι σου την εμπειρια μου με τους nippon chemicon σε υλοποιησεις ταξης Α τα τελευταια 10 χρονια με αριστα αποτελεσματα.Ο Γιαλουσης τους φερνει στην Ελλαδα και ισως μια επισκεψη εκει σε βοηθουσε .
Η κοληση δεν αποτελει προβλημα τι τυπος ειναι οσο πιο απλη τοσο καλυτερα.
 

Μηνύματα
174
Reaction score
74
Και θα προσεθετα στο ακριβως απο πανω σποτ,οτι επισκευη με ερωτησεις αν δεν ξερεις δεν γινεται.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Η αλληθεια ειναι οτι οντως πελαγοδρομω..

Απλα μιας και εφτασα ως εδω ηθελα να αλλαξω οτι "γερασμενο" βρω μεσα.
Η εμονη μου με τους πυκνωτες οφειλετε στο οτι 1/ ολοι λενε οτι τους ηλεκτρολυτικους πρεπει να τους αλλαζεις μετα απο μερικα χρονια, και οτι στο phono stage αλλαξα τους πυκνωτες και δουλεψε.

Οι nippon ειναι πολυ καλοι το ξερω αυτο. αλλα ειναι να αλλαξω καποιον πυκνωτη θελω να εχει τουλαχιστον τα ιδια χαρακτηριστικα με τον original οσο αναφορα ESR,Ripple curent πραγμα παρα παρα πολυ δυσκολο.
Πανω σε αυτο αναφερω 2 τυπους Sprague 672D Sprague 674D.

Επισκευη χωρις να ξερεις οντως δεν γινεται αλλα εγω το phono το εφτιαξα και ο μαστορας που το εστειλα δεν το εφτιαξε.

Το καλυτερο θα ητανε να στειλω τον ενυσχητη στην Αμερικη σε εξουσιοδοτημενο Service αλλα το κοστος ειναι περιπου 2.500 ευρω πραγμα που δεν ειμαι διαθετιμενος να κανω..
 

Μηνύματα
962
Reaction score
1.147
Eιναι απολυτως κατανοητοι οι ενδιασμοι σου, η αληθεια ειναι οτι εδω οπως και αλλου απο ολα εχει ο μπαξες.
Οι πολυδιαφημισμενοι σκιτζηδες δηστυχως κανουν καλοπροαιρετους ανθρωπους να μην εμπιστευονται τα μηχανηματα τους σε περιπτωση βλαβης σε ενα τεχνικο. Το καλο παντως ειναι οτι εκει εξω υπαρχουν πολλοι εντιμοι και κυριως γνωστες , το περιεργο ειναι οτι η εμπειρια μου στο χωρο λεει οτι αυτοι ειναι οι λιγοτερο διαφημισμενοι.
Διευκρινιζω οτι δεν χαρακτηριζω τον εαυτο μου ως τεχνικο , χομπυ μου ειναι τα ηλεκτρονικα...
Φυσικα ειμαι παθων οποτε λεω για πραγματα που βιωσα ο ιδιος και οχι μου ειπαν -ακουσα και τα λοιπα...
 
Last edited:

Μηνύματα
429
Reaction score
427
Το καλάι που έχεις είναι μια χαρά έχει αρκετο μόλυβδο που σημαίνει οτι είναι ευκολο στην χρήση απο κάποιον με μικρή εμπειρία.
Το τροφοδοτικό του DVD πιθανότατα δεν έχει μεγάλες τάσεις και δεν θα είναι αρκετό ώστε να φορτιστουν σωστά οι πυκνωτές. Αν μπορούσες να συνδέσεις σε σειρά 3 μπαταρίες 12βολτ/7Α απο παλιά ups για παράδειγμα ώστε να έχεις 36 βολτ και μετά μέσω αντιστάσεων να φορτίσεις τους πυκνωτές είναι μια λύση. Αν πάλι έχεις αποφασήσει να ασχοληθείς με το χόμπυ σοβαρά πάρε ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό όπως είπε ο ardim και θα είναι απο τα βασικά σου εργαλεία.
Για παράδειγμα http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?cPath=94_360&products_id=1148.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Υπαρχει καμια πατεντα για να το εκανα αμεσως...
Να ξηλωσω το τροφοδοτικο απο ενα παλιο dvd που εχω για να φορτισω τους πυκνωτες;
Αμα ανεβασω φοτο θα βοηθησει να μου πειτε τι θα ητανε καλο να αλλαξω;

Τι καλαι να χρησημοποιω;
Εχω παρει ενα Rosin core 63/37..
Τα τροφοδοτικα απο DVD εχουν χαμηλες τασεις μια 5V και μια των 12 με 15V αρα δεν κανει για την περιπτωση σου ( συν το οτι ειναι switching και υπαρχει κυνδυνος ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ απο τα 220V παιζοντας με αυτα ) , η παιρνεις ενα μεταβλητο τροφοδοτικο παγκου οπως σου ειπα πριν π.χ σαν αυτο που προτεινει ο radiofonias η κατι παρομοιο , η εαν μπορεις φτιαχνεις ενα μεταβλητο ευκολο με το LM317
http://www.cqham.ru/projects/vps/vps.htm σε περιπτωση που θες να φορτισεις μεγαλης χωρητικοτητας πυκνωτες με αυτο καλο θα ηταν να χρησημοποιησεις μια αντισταση 100Ω 20W για να μην ζοριστει το LM317 .

Ομως το προβλημα δεν ειναι οι μεγαλοι πυκνωτες αυτους θα τους αλλαξεις μονο σε περιπτωση που θελεις να κανεις μια βελτιωση - αναβαθμιση στο μηχανημα , αλλα οπως σου ειπα και πριν αλλαξε τους μικρους ηλεκτρολυτικους και περασε τις κολλησεις , μαλιστα για τις κολλησεις σου ειχε πει και ο petermeni , υποψην οτι μου εχει τυχει πολλες φορες κολλησεις να φαινονται μια χαρα και ομως δεν ητανε και γενικα οι κολλησεις ειναι ο νουμερο 1 υποπτος για βλαβες τις περισσοτερες φορες .
 
Last edited:

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Τα τροφοδοτικα απο DVD εχουν χαμηλες τασεις μια 5V και μια των 12 με 15V αρα δεν κανει για την περιπτωση σου ( συν το οτι ειναι switching και υπαρχει κυνδυνος ΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΣ απο τα 220V παιζοντας με αυτα ) , η παιρνεις ενα μεταβλητο τροφοδοτικο παγκου οπως σου ειπα πριν π.χ σαν αυτο που προτεινει ο radiofonias η κατι παρομοιο , η εαν μπορεις φτιαχνεις ενα μεταβλητο ευκολο με το LM317
http://www.cqham.ru/projects/vps/vps.htm σε περιπτωση που θες να φορτισεις μεγαλης χωρητικοτητας πυκνωτες με αυτο καλο θα ηταν να χρησημοποιησεις μια αντισταση 100Ω 20W για να μην ζοριστει το LM317 .

Ομως το προβλημα δεν ειναι οι μεγαλοι πυκνωτες αυτους θα τους αλλαξεις μονο σε περιπτωση που θελεις να κανεις μια βελτιωση - αναβαθμιση στο μηχανημα , αλλα οπως σου ειπα και πριν αλλαξε τους μικρους ηλεκτρολυτικους και περασε τις κολλησεις , μαλιστα για τις κολλησεις σου ειχε πει και ο petermeni , υποψην οτι μου εχει τυχει πολλες φορες κολλησεις να φαινονται μια χαρα και ομως δεν ητανε και γενικα οι κολλησεις ειναι ο νουμερο 1 υποπτος για βλαβες τις περισσοτερες φορες .
Θα τα παρω με την σειρα..
Σημερα το βραδυ παραγκελνω ενα τροφοδοτικο ρυθμιζομενο και αμα βρω ενα αλλο LCR - ESR meter..

Να παρω και ενα transistor analyser για να τσεκαρω τα τρανσιστορς;;
 

Μηνύματα
441
Reaction score
283
Το καλάι που έχεις είναι μια χαρά έχει αρκετο μόλυβδο που σημαίνει οτι είναι ευκολο στην χρήση απο κάποιον με μικρή εμπειρία.
Το τροφοδοτικό του DVD πιθανότατα δεν έχει μεγάλες τάσεις και δεν θα είναι αρκετό ώστε να φορτιστουν σωστά οι πυκνωτές. Αν μπορούσες να συνδέσεις σε σειρά 3 μπαταρίες 12βολτ/7Α απο παλιά ups για παράδειγμα ώστε να έχεις 36 βολτ και μετά μέσω αντιστάσεων να φορτίσεις τους πυκνωτές είναι μια λύση. Αν πάλι έχεις αποφασήσει να ασχοληθείς με το χόμπυ σοβαρά πάρε ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό όπως είπε ο ardim και θα είναι απο τα βασικά σου εργαλεία.
Για παράδειγμα http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?cPath=94_360&products_id=1148.
Κάνεις λάθος. αν είναι νά ασχοληθείς μέ το χομπυ σοβαρά πρώτα πέρνεις ενα βιβλίο εφαρμοσμένων ηλεκτρονικών ένα ηλεκτροτεχνειας καί ενα τεχνολογίας εξαρτημάτων.
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Τα εφαρμοσμένα ηλεκτρονικά εξηγούν και τη ροή του ρεύματος / σήματος στα κυκλώματα?
 

TGD

Μηνύματα
7.556
Reaction score
7.548
Γιατί αυτό το θέμα δεν είναι στα "τεχνικά" ή έστω στους "ενισχυτές";
 


east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
well ....

Η προσεγγιση σου ειναι λαθος απο την αρχη
--Σε ενα μηχανημα που οι πυκνωτες ειναι κλωτσημενοι σε επιπεδο 50% ο κοινος ακροατης δεν θα καταλαβει απολυτως τιποτα αν δεν απαιτηθει μια αρκετα μεγαλη ισχυς απο τον ενισχυτη ....Οταν το μηχανημα παιζει σιγα , πρεπει να παιζει σωστα και εαν ζητηθει ισχυς τοτε οι πυκνωτες θα δειξουν την κουραση τους .Το οτι για ολα φταινε οι κεντρικοι πυκνωτες ειναι ενας ακομα αστικος μυθος που συντηρουν ολοι οι ''σχετικοι" στο ιντερνετ .

--Η μεθοδολογια που προσπαθεις να αναπτυξεις γυρω απο τους πυκνωτες ειναι μαλλον αναχρονιστικη και ανεπαρκης ενω οι πληροφοριες που μπορεις να παρεις απο τις μεθοδους που χρησιμοποιεις ενω μπορει να ισχυουν στην περιπτωση σου δεν ειναι καθολου χρηστικες

--Σε ενα σετ πυκνωτων αγνωστου κατασκευαστη το βασικοτερο που πρεπει να γνωριζεις ( το οποιο δεν μπορουν να σου πουν τα καπασιτομετρα και τα ESR meter ) ειναι σε μια δεδομενη ταση και ενα δεδομενο φορτιο ποσα ειναι τα Αμπερ που μπορουν να περασουν απο το κυκλωμα πριν αρχισει το ripple ...φυσικα η αποκριση σε χρονο παιζει και αυτη τον ρολο της . Προφανως ακομα και αυτο το τεστ ειναι ανεπαρκες μια και η μετρηση γινεται με δεδομενο τροφοδοτικο αλλα και δεδομενο φορτιο . Πραγματικα ομως αποτελει μια χρηστικη ενδειξη .

--Στον ενισχυτη ενω η τροφοδοσια ειναι δεδομενο αλλα το φορτιο δεν ειναι καθολου δεδομενο απο την στιγμη που απο την φυση του ειναι επαγωγικο ( η ιδια η πλακετα του ενισχυτη και το ηχειο επισης ) αλλα και ειναι αμμεσα εξαρτημενο απο το μουσικο σημα οπου σαφως η Εφη Θωδη εχει αλλες αναγκες απο την μουσικη house .

--Το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να αλλαξεις ολους τους πυκνωτες που εμπλεκονται στην αναδραση και ειδικοτερα τους μικρους κοκκινους ηλεκτρολυτικους που ακομα και την εποχη του 1980 που συχνα τους εβρισκες μεσα σε τηλεορασεις Thomson Grundig κλπ τους πεταγες χωρις ερωτησεις .Η συγκεκριμενη επιλογη απο τον κατασκευστη για αυτο το προιον συνιστα μεγαλο ατοπημα διοτι απο εποχης 1980 ηταν γνωστο οτι ειχαν προβληματα (εναλλακτικα μπορει να ειναι και "φυτεμενη" ημερομηνια ληξης)

--Ενας και μονο πυκνωτης σε ενα τετοιο σημειο ειναι ικανος για τετοιες συμπεριφορες ακομα και εαν οι ηλεκτρολυτικοι του τροφοδοτικου ειναι πεσμενοι κατα 80% το μηχανημα σε χαμηλη ενταση θα δουλεψει μια χαρα .... και οι rifa ειναι για αλλαγη αλλα δεν ειναι μερος του προβληματος ( δεν υποφερουν απο ηλεκτρονικη ζημια αλλα απο μηχανικη )


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
"""""" --Η μεθοδολογια που προσπαθεις να αναπτυξεις γυρω απο τους πυκνωτες ειναι μαλλον αναχρονιστικη και ανεπαρκης ενω οι πληροφοριες που μπορεις να παρεις απο τις μεθοδους που χρησιμοποιεις ενω μπορει να ισχυουν στην περιπτωση σου δεν ειναι καθολου χρηστικες

Σε ενα σετ πυκνωτων αγνωστου κατασκευαστη το βασικοτερο που πρεπει να γνωριζεις ( το οποιο δεν μπορουν να σου πουν τα καπασιτομετρα και τα ESR meter ) ειναι σε μια δεδομενη ταση και ενα δεδομενο φορτιο ποσα ειναι τα Αμπερ που μπορουν να περασουν απο το κυκλωμα πριν αρχισει το ripple ...φυσικα η αποκριση σε χρονο παιζει και αυτη τον ρολο της . Προφανως ακομα και αυτο το τεστ ειναι ανεπαρκες μια και η μετρηση γινεται με δεδομενο τροφοδοτικο αλλα και δεδομενο φορτιο . Πραγματικα ομως αποτελει μια χρηστικη ενδειξη """

@ eatelectronics
Δλδ θες να μας πεις οτι εαν ο πυκνωτης δειχνει ενταξει απο πλευρας χωρητικοτητας και ESR τοτε παλι δεν μπορουμε να ξερουμε εαν ειναι ενταξει αυτος ο πυκνωτης η οχι ? εαν εννοεις αυτο τοτε ειναι πρωτακουστο .
Μηπως θες να πεις οτι το Ripple Current ενος υγιους πυκνωτη δεν εχει να κανει με την ESR του ? .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Εγω αυτο που προσπαθω να καταλαβω ειναι την λογικη οσον αναφορα το κεφαλαιο πυκνωτης.
Και εφ οσον δεν μπορω να τους αγορασω ολους και να κανω ενα μηχανημα LEGO για να δοκιμασω,μπορω να βασιστω σε μετρησιμα δεδομενα. απο εμενα η απο τους κατασκευαστες (datasheet).
Απο τοτε που "εμαθα" την λεξη πυκνωτης εχω ακουσει τα παντα για αυτα τα μικρα και οχι μονο κουτακια.

Οι επιλογες ενος κατασκευαστη γινονται με καποια κριτηρια που ολοι γνωριζουμε,με κυριοτερο απο αυτους το κοστος.
Οταν βλεπεις ομως οτι στην συγκεκριμενη περιπτωση οτι ο κατασκευαστης δεν σκεφτηκε το χρημα καθολου τοτε αρχιζεις να πιστευεις οτι τα parts μπηκανε εκει που μπηκανε για καποιο λογο διαφορετικο απο το κοστος.
Για παραδειγμα ενας μικρος πυκνωτης μεσα στο κυκλωμα (Sprague 672D) ειναι 12 φορες πιο ακριβος απο εναν Elna silmic http://www.mouser.it/ProductDetail/Vishay-Sprague/672D107F060EK5D/?qs=sGAEpiMZZMtZ1n0r9vR22cxOkjJhVyTBObRXuYQ4eys=
http://www.mouser.it/ProductDetail/Elna/RFS-63V101MI65/?qs=/ha2pyFadujron/F6h2Q3lkqCRBZTusv1Zj6qqUnflnW970EIHjIug==

Aρα σε εκεινο το σημειο και γενικοτερα αμα δεν μπορω να βρω το original replacment κοιταζω το Datasheet και ψαχνω να βρω κατι αντιστιχο οσον αναφορα Ripple και ESR κτλπ γιατι καλως η κακως αυτα τα Data μας δινουνε οι εταιριες και μερικα απο αυτα μπορεις να τα μετρησεις-συγκρινεις.

Καποις ο οποιος εχει πολλα χρονια εμπειρια και ειδικα με της επισκευες μπορει να κρινει και εμπειρικα, ενας χρηστης οπως εγω μπορει να βασιστει μονο σε δεδομενα και στην εμπειρια τριτων η οποια δεν ειναι ποτε ακριβης γιατι ο καθενας εχει το δικο του συστημα και τα δικα του αυτια..
 

east electronics

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.241
Reaction score
1.108
@ Ardim

οχι ...ακριβως το αντιθετο θα ελεγα .... Δλδ μεταξυ δυο πυκνωτων οι οποιοι παρουσιαζουν την ιδια χωρητικοτητα και την ιδια εσωτερικη αντισταση ο καλυτερος ειναι αυτος που επιτρεπει να περνανε περισσοτερα αμπερ απο το κυκλωμα πριν εμφανιστει το ριπλ

ΝΑ εισαι σιγουρος οτι και οι δυο πυκνωτες εαν υποστουν το τεστ της φορτισης και και εκφορτισης με χρονομετρηση τοτε θα παρουσιασουν την ιδια η σχεδον ιδια συμπεριφορα ...

@tony Cooper
Δεν εχω αντιρηση συμφωνω με την αποψη σου ...Γενικα ομως με ενοχλει οτι στο δικτυο υπαρχουν εκατοτανταδες τετοιες τοποθετησεις οι οποιες συντηρουν αναλογους αστικους μυθους .Το θεμα ειναι οτι ως συνηθως πεφτουν στην παγιδα και γυροφερνουν γυρω απο λαθος θεματα , σπαταλανε τα χρηματα τους ενω η πραγματικη βλαβη ειναι μπροστα στα ματια τους και κοστιζει μηδεν για να φιαχτει ...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.023
Μηνύματα
2.885.709
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top