Επιστροφή βραχίονα και stop

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα να ρωτήσω το εξής, υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω ποια πικαπ έχουν αυτόματη επιστροφή του βραχίονα και σταμάτημα του πλατώ μόλις τελειώσει ο δίσκος;
Π.χ. τα fully manual δεν το κάνουν αυτό, έτσι;
Υπάρχει κάποιος όρος ή κάτι άλλο ώστε να καταλάβω;



Ευχαριστώ πολύ
 


ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.834
semi-automatic: επιστροφή βραχίονα ή μόνο σήκωμα του με το τέλος του δίσκου.
fully-automatic: τοποθέτηση και επιστροφή βραχίονα στον και από τον δίσκο.

site με πληροφορίες: https://www.vinylengine.com/library.shtml
Γενικά όσο λιγότεροι αυτοματισμοί, τόσο καλύτερα.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
υπαρχει και συσκευη που ανασηκωνει το βραχιωνα οταν φτανει στο τελος.. βραχιονοσηκωστρα ή καπως ετσι πρεπει να το λενε. 🐒
θα εχει βγει μαλλον για κατι τυπους που ακουνε μουσικη με κλειστα ματχια και προφανως τους παιρνει ο υπνος στο τελος.... :smoke:
 


Μηνύματα
13
Reaction score
2
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Και τώρα η σπέσιαλ ερώτηση:

Για ποιόν λόγο δεν έχουν αυτή τη λειτουργία όλα τα πικαπ;;;
Θα έπρεπε αν την έχουν;
Δεν θα έπρεπε να την έχουν;
Επιβαρύνει το βάρος του βραχίωνα μία τέτοια ρύθμιση;


:idk:
 

ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.834
Γιατί οι αυτοματισμοί θέλουν πρόσθετους μηχανικούς μοχλούς που για να κουνηθούν τραβάνε από την ισχύ του μοτέρ.
Αλλά όσο πιο περίπλοκη είναι μια κατασκευή, τόσο πιο πολλή συντήρηση θέλει και τόσο πιο πολλά προβλήματα μπορεί να βγάλει. Οι μηχανισμοί είναι μέσα στο σώμα του πικάπ και δεν φαίνονται με το μάτι απ' έξω.
Αν ήταν απλά τα πράγματα, όλα τα πικάπ θα ήταν αυτόματα όπως λογικά ρωτάς.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
εχουν και αλλες εταιριες, αλλα ως γνωστο αποφευγω να ονοματησω...προσωπικα δε χρησιμοποιοω....αν και μου χρειαζεται... καθως ουκ ολιγες φορες εχω βαλει δισκο να παιξει και εχω αποσυρθει για 12ωρη αναπαυση... εντουτης....πολυ περισσοτερες εχω αποφυγει δυσαρεστες καταστασεις για να αλλαξω πλευρα.
 

ika

News
Μηνύματα
13.767
Reaction score
12.834
εχουν και αλλες εταιριες, αλλα ως γνωστο αποφευγω να ονοματησω...προσωπικα δε χρησιμοποιοω....αν και μου χρειαζεται... καθως ουκ ολιγες φορες εχω βαλει δισκο να παιξει και εχω αποσυρθει για 12ωρη αναπαυση... εντουτης....πολυ περισσοτερες εχω αποφυγει δυσαρεστες καταστασεις για να αλλαξω πλευρα.
Εναλλακτικά μπορείς να προσλάβεις μια από τις κυρίες του "Βινύλιο και γυναίκες στα πατώματα" να στον σηκώνει εκείνη.
:gamer::drinks::dance2:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. μου φτανει που μπορω...
Α. Να σηκώνομαι ο ιδιος
Β. Να προσλαβω θυληκχια για αυτο το σκοπο.
8-)
Υγ βεβαια ουκ ολιγες φορες εχω πει στον εαυτο μου την ιστορικη απαντηση "αστο ετσι", που ταιριαζει σε ενα πληθος ερωτήσεων ή και καταστασεων..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.324
Μηνύματα
2.858.564
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top