Επιτέλους έφτασε

Μηνύματα
96
Reaction score
59
παρα πολυ!!!
Εγω σε DNX120 που δουλευω μου φαινεται μια χαρα!
Το prores δημιουργει τεραστια αρχεια στο export και δεν ξερω αν αξιζει τοσο πολυ αυτη η διαφορα!
εξαρταται βεβαια παντως το τι κανεις
 


Μηνύματα
71
Reaction score
68
ευχαριστώ παιδιά, επειδή ρωτάτε ασχολούμαι με τον κινηματογράφο.
Τωρα για τα mac pro είμαι πολύ απογοητευμένος.Και με βλέπω μετά λύπης να γυρνάω σε pc.
H apple τους επαγγελματίες τους έχει χεσμένους κανονικά και θεωρεί ότι όλοι μπορούν να πετάξουν όλες τις
εσωτερικές κάρτες που κάνουν τόσα λεφτά και να τα ξαναπληρωνει σε thunderbold ή σε pci->thunderbold.
Στην επόμενη αναβάθμιση PC!!!
 


Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Ο κάθε άνθρωπος έχει τις προσωπικές του αποψεις που είναι σεβαστές και λόγω των ημερών θα προτιμούσα να μην σχολιάσω.
Εχω διαφορετική άποψη ασφαλώς.
Υπάρχει διαφορετική άποψη από πολλούς επαγγελματίες.

Καλή χρονιά σε όλους,με υγεία!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
To davinci resolve χρησιμοποιεί την κάρτα γραφικών και θελει ιδιαίτερα γρηγορη με πολυ μνήμη ακόμα και για 2κ.
Οσο τούμπανο και αν ειναι ο υπολογιστής, αν θες resolve για colour grading κοίταξε προσεκτικά τις προδιαγραφές στο blackmagicdesign.com. Στα 4k για real time παμε σε κάρτες του χιλιάρικου.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Α και αν μιλάμε για κινηματογράφο, το proress ειναι μονόδρομος ενώ για σοβαρά project σχεδόν αποκλειστικά raw.
Τωρα για πρότζεκτ youtube κλπ οτι και να γράφεις καλα εισαι....
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
βρε σεις, το νέο MAC pro είναι για να παίζουν τα παιδάκια, για σοβαρή δουλειά πας σε Workstation PC με κάρτες γραφικών της nVidia(Quadro, Tesla).
Σχεδόν όλα τα studios χρησιμοποιούν αποκλειστικά nVidia.

π.χ.
Gone Girl(pdf file)
 


Μηνύματα
71
Reaction score
68
Εχω ενα HP Workstation με Quadro που απο το 2011 δουλεύει σκυλίσια και σχεδόν δεν κλείνει ποτέ.Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος
καθώς βέβαια και με το προηγούμενο mac pro.Για το νεο mac pro δεν αμφισβητώ ότι είναι ένα κορυφαίο μηχάνημα.
Τα τελευταία 10 χρόνια πηγαίνω στην IBC (http://www.ibc.org/).Εκτος από την έκθεση είναι και το μέρος όπου μπορείς να συζητήσεις με άλλους επαγγελματίες στο video streaming broadcast κινηματογράφου.ΕΙναι η πρώτη φορά που είδα στροφή προς pc
.Όπως είχα πει και παραπάνω δεν είναι ευκολο να πετάξεις μερικές δεκάδες χιλιάδες ευρό για να αλλάξεις όλες τις pci κάρτες,το final cut χ ειναι απαίσιο για πολλές εφαρμογές, επίσης υπάρχουν πολλά προβλήματα με thunderbold και μετατροπείς.Δυστυχώς το Prores ειναι μονόδρομος και pc και prores απλά ΔΕΝ.


Γνώμη μου είναι οτι αν μπορείς να δουλέψεις με mac pro και ενα thunderbold δίσκο είναι τέλειο αλλά αν χρειάζεσαι κάρτες sdi ,μετατροπείς για fibre δίσκους εξωτερικά monitor και χίλια μπλιμλικια ακόμα ξεχάστε το.
Όσο για την Pixar που κατασκευάζει και το περισσότερο hardware software που χρησιμοποιεί οτι υπολογιστη και να διαλέξει παίζει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top