Επιτέλους, το home cinema του Στάθη


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Τα κλείνει όλα ξηλώνουμε τον sherbourn (σαν καινούργιος
Μεγεια το θηρίο, και καλές εντάσεις :thumbsup: :hi:

Περνάμε σε aquaman και παίζει κοντά στο -19 -18. Μια ένταση κοντά στο 0 στο δικό μου.
o_O:o:lolsign:
Ρε σι δεν βγαίνουν τέτοιες εντάσεις από οικιακά ηχεία κ σαμπ, μιλάμε τώρα ότι άκουσες ηχεία σινεμά για αίθουσα 100+ ατόμων, μετά εσύ στο σαλόνι δεν έχεις το παραμικρό από φροντίδα χώρου , οπότε πρακτικά δεν μπορείς να ανοίγεις πολύ, γιατί μετά από κάποιο σημείο αρχίζει να μπερδεύει ο ήχος και να κουράζει λόγο πολλών ανακλασεων.......
Αν δεις το νήμα JBL 3677 ολούθε όταν πρωτοεφερα τα jbl δεν είχα βάλει το παραμικρό από φροντίδα ήχου και είχε μετρήσει τα db μετά το καλιμπραρισμα, ο Μανώλης καστρουνης και οριακά έπιανα τα 105 db και όταν τον ρώτησα ποσό και μού είπε τον νούμερό έπεσα απο τα σύννεφα :cry: νόμιζα Ότι θα Μου πει 120db άλλα δεν, ασε που τριζαν Όλα δεν μπορούσε και να ανοίξεις παραπάνω γιατί άρχιζε να μπερδεύει (και όλα αυτά με τα ίδια ηχεία, όχι οικιακά πού έχεις εσύ......)
Από όταν πήγα στον Στάθη και ειδα την διαφορά κατάλαβα ότι για να παίξουν τα jbl σωστά και δυνατά όπως πρέπει, έπρεπε να κάνω φροντίδα χώρου, άμα δεις το νήμα μού από την αρχή θα καταλάβεις, το μόνο σαλόνι πού σχεδόν είχε γίνει dedicated.....
Υ.Γ Δεν είχα αφήσει γάτα για γάτα :lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Με umik spl meter c slow μετράω 123db μουσική να παίζει στη θέση ακρόασης. Αν θέλεις κάνω και live stream. Δεν ξέρω με απλό spl meter αν υπάρχει κάποια διαφορά. Πολλές φορές έχω αναφέρει ότι ακούω πολύ δυνατά και γιαυτό διάλεξα ευαίσθητα ηχεία που μπορούν να μπούν σε σαλόνι.

Και το arendal στα 2μ στα 63hz βγάζει πάνω από 118 db.

Και είναι 2 σε σαλόνι 4 χ 6.
Δεν είπα ότι όταν παίξω τόσο δυνατά είναι όλα έτσι ξεκάθαρα σαν του Στάθη, ιδικά όπως ανάφερα στους διαλόγους, αλλά αυτήν την ένταση την έχω αν και δεν υπάρχει μετά το headroom που υπάρχει στου Στάθη.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
Με umik spl meter c slow μετράω 123db μουσική να παίζει στη θέση ακρόασης. Αν θέλεις κάνω και live stream. Δεν ξέρω με απλό spl meter αν υπάρχει κάποια διαφορά. Πολλές φορές έχω αναφέρει ότι ακούω πολύ δυνατά και γιαυτό διάλεξα ευαίσθητα ηχεία που μπορούν να μπούν σε σαλόνι.

Και το arendal στα 2μ στα 63hz βγάζει πάνω από 118 db.

Και είναι 2 σε σαλόνι 4 χ 6.
Δεν είπα ότι όταν παίξω τόσο δυνατά είναι όλα έτσι ξεκάθαρα σαν του Στάθη, ιδικά όπως ανάφερα στους διαλόγους, αλλά αυτήν την ένταση την έχω αν και δεν υπάρχει μετά το headroom που υπάρχει στου Στάθη.
Εξήγησα παραπάνω,
Το rew όταν κάνω μετρήσεις το κατεβάζω 21db για να μην κλιπαρει στο -39 και πάλι φτάνει κοντά στο 0 τον μετράω τα σαμπ, οπότε μην κοιτάς το rew, η αν μετράς 123 εσύ με το rew και μετραγες τον Στάθη εχθές θα ήταν πάνω από 130db δες τα τέρατα που έχει ο Στάθης και δες και τα δικά σού,
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δε σου λέω που βάζω το volume η που το έχεις εσύ ή που έπαιζε ο Στάθης. Εσείς προφανώς έχετε headroom να βγάλετε 135+db. Αλλά τα db είναι μονάδα μέτρησης. Με spl meter με το umik 120+ μετράω.
 

trane5587

JBL-Crown τέλος του δρόμου
Μηνύματα
438
Reaction score
1.133
Μετά από τη συγκεκριμένη συνάντηση που είχαμε με το Νάσο αυτό που έχω να πω εγώ εκτός από το σύστημα του Στάθη και γενικά τα συστήματα μας, είναι το πόσο ωραία είναι η εμπειρία του να γνωρίζεις άτομα του φόρουμ από κοντά...
Αυτό είναι που μένει από την τρέλα μας, το να γνωρίζεις άτομα με την ίδια τρέλα!

Νάσο καλιμπράριστος εύχομαι και καλοάκουστος ο Sherbourn! :drinks:
 







stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Τώρα που είμαι Αθήνα θα ήθελα να νιώσω μια εμπειρία godzilla

Γκουχ γκουχ :roflmao: ;)
Τι λες να πάμε απο τον Μάκη τρομερή εμπειρία.
Εάν πας στον Στάθη να πάρεις παμπερς μαζί σου
Άρε ρε κρυφο ψιψινα Μάκη :roflmao:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Τι λες να πάμε απο τον Μάκη τρομερή εμπειρία.

Άρε ρε κρυφο ψιψινα Μάκη :roflmao:
Είναι ότι έχω το μικρό μαζί και δεν είναι για τέτοιες εντάσεις. Αν καταφέρω να τον αφήσω κάπου, με χίλια......
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Είναι ότι έχω το μικρό μαζί και δεν είναι για τέτοιες εντάσεις. Αν καταφέρω να τον αφήσω κάπου, με χίλια......
Φέρ' το εδώ κι αμόλα το να παίξει με τα σκλάκια. Backpack να έχει μαζί. :roflmao:

Θα σου δώσω και σίτες SVS να καλύψεις τα ψωραλέα σου. :biggrin:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Φέρ' το εδώ κι αμόλα το να παίξει με τα σκλάκια. Backpack να έχει μαζί. :roflmao:

Θα σου δώσω και σίτες SVS να καλύψεις τα ψωραλέα σου. :biggrin:
Έχω κάνει προώθηση σε άτομα που ίσως τους ενδιέφερε.

Ο ένας με ρωτούσε για pedigree
Ο άλλος θέλει

Screenshot_20210419-173050_Viber.jpg

Θα σου δώσω και σίτες SVS να καλύψεις τα ψωραλέα σου
Ποια αυτά τα σίδερα της φυλακής? :p :o

Τα δικά μου είναι λεπτεπίλεπτα με μαγνήτες. 😍:biggrin:
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
IMG_20210924_122031.jpg


IMG_20210924_122129.jpg


Το πρόβλημα με τους καναπέδες είναι ότι δεν ακουμπάς αγκώνες παρά μόνο για ξάπλες βολεύουν
Gaming chair λοιπόν κάτι ξέρουν οι παιχνιδιάριδες από ανέσεις πολύωρες ,ιδίως αυτή με τα ροδακια την κάνεις όπως θες!:beach:
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top