Επιτοιχιες βασεις ηχειων

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Πιασε και του τουιτερ το μαγνητη για να σιγουρεψεις το γουφερ,και να μην ειναι παρακεντρα απο την τρυπα :D
Μην ξεχνας οτι εχεις monitor audio ,εαν θυμαμαι ή αλλος ειναι;:unsure:H σειρα rx παρομοια δεν τα στερεωνει;:sneaky:
Δεσε στο σασι του μεγαφωνου καλυτερα για να μην ξεβιδωνει με τιποτε απο μπροστα,σιγουρευεις την πιθανοτητα να ξεκολλησει ο μαγνητης και να λυθει ετσι στο σχοινακι και να περασει απο την τρυπα... :D δε θα χρειαζεται να κανεις και ετησιο τσεκ σφιξιματων των βιδων του μεγαφωνου εαν δηλαδη και οποτε οπως μπορει να κανουν καποιοι 8-):D
Εχω κιαλλους αμα θες δηλαδη αλλα ειναι προχω ...και θελω να παω για κατοχυρωσεις πατεντας πρωτα :dance:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Θέλω να δώσω ελαφρά κλίση προς τα κάτω καικειναι και μεγάλα τα ηχεια. Από αυτες που είδα στο σκρουτζ κατι τέτοιο ίσως να μπορεί να κάνει
καλησπέρα Αλέξανδρε,
έχω κάτι βάσεις παραπλήσιες με τις vogel, μάλλον meliconi, χωρίς να είμαι σίγουρος τοποθετημένες έδώ και περίπου 10 χρόνια.
Τώρα κάθονται πάνω τους τα τελευταία 7-8 χρόνια τα audiopro ego 414, χωρίς βίδες ή παταφιξ, μιας και τα μπρος - πίσω σημεία στήριξης είναι γωνιές που αγκαλιάζουν το κάτω μέρος του ηχείου και σταθεροποιούνται με άλεν(οι γωνιές πάνω στη μεταλλική στράντζα), δεν είχα ποτέ θέμα να κουνηθεί το ηχείο, ακόμα και με χτύπημα!
πολύ καλή λύση!
IMG_20190302_180619.jpg
IMG_20190302_180627.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.578
Ναι για βοηθα !!!! :D:D
Έχω επαγγελματικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας της ντεβάλτ, σου περνάω κάτ' ξυλόβιδες νάααα σε ντετέ στα ρημαδοηχεία σου, μαγνήτη θα φτάσουν.:p

Κι από πάνω παταφίξ.:lol:
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Πιασε και του τουιτερ το μαγνητη για να σιγουρεψεις το γουφερ,και να μην ειναι παρακεντρα απο την τρυπα :D
Μην ξεχνας οτι εχεις monitor audio ,εαν θυμαμαι ή αλλος ειναι;:unsure:H σειρα rx παρομοια δεν τα στερεωνει;:sneaky:
Δεσε στο σασι του μεγαφωνου καλυτερα για να μην ξεβιδωνει με τιποτε απο μπροστα,σιγουρευεις την πιθανοτητα να ξεκολλησει ο μαγνητης και να λυθει ετσι στο σχοινακι και να περασει απο την τρυπα... :D δε θα χρειαζεται να κανεις και ετησιο τσεκ σφιξιματων των βιδων του μεγαφωνου εαν δηλαδη και οποτε οπως μπορει να κανουν καποιοι 8-):D
Εχω κιαλλους αμα θες δηλαδη αλλα ειναι προχω ...και θελω να παω για κατοχυρωσεις πατεντας πρωτα :dance:
Xaxa ναι αυτα ειναι ειναι τα ηχεια και δεν εχω επιχειρησει να τα ανοιξω ποτε. Γενικα αποφεύγω να σκαλίζω πράγματα εκτος αν ξερω τι κανω...
[DOUBLEPOST=1551543757][/DOUBLEPOST]
Έχω επαγγελματικό δραπανοκατσάβιδο μπαταρίας της ντεβάλτ, σου περνάω κάτ' ξυλόβιδες νάααα σε ντετέ στα ρημαδοηχεία σου.:p

Κι από πάνω παταφίξ.:lol:
ΧΑΧΑΧΑ μου αρεσει που εισαι διακριτικος και πανω απο ολα σκεφτεσαι πως δε θα φθαρει το φινισρισμα των ηχειων !!
 
  • Like
Reactions: PPG





Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Με κληση Γιώργο; Πώς σου φάνηκε σα βάση, αξίζει να την πάρω;
Nαι με κλήση τα είχα καθότι ήταν πολύ ψηλά. Μια χαρά στιβαρές είναι οι βάσεις. Ποιο ηχείο θες να βάλεις;
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
monitor audio rx2 αλλα το θεμα ειναι οτι το βαθος του ηχειου ειναι 30 cm και 30 cm ειναι το οριο που δινει στα specs αυτη η βαση. Οποτε δεν ειμαι 100% σιγουρος οτι θα χωρεσει
 



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.869
Reaction score
5.854
Θέλω να δώσω ελαφρά κλίση προς τα κάτω καικειναι και μεγάλα τα ηχεια. Από αυτες που είδα στο σκρουτζ κατι τέτοιο ίσως να μπορεί να κάνει
https://www.skroutz.gr/s/17036883/Brateck-SB-505.html
https://www.skroutz.gr/s/2294242/Vogel-s-VLB-200.html
Εχω 4 βάσεις Vogels εάν εχεις προσέξει στο Όνειρο να σου στείλω φωτό να δεις μέχρι που κατεβαίνουν
Ειναι πολυ καλές και ποιοτικές !!
[DOUBLEPOST=1551556220][/DOUBLEPOST]
Σωστά και η δευτερη με φοβίζει μη τουμπαρει το ηχείο :(
Δεν τουμπαρει το ηχείο η πίσω μεριά εχει βίδες που τις ρυθμίζεις και συγκρατεί το ηχείο
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Οι vogels καλες φαινονται

https://www.google.com/search?tbm=i......0..0j0i30.jwdY4SOWC2U#imgrc=HuvUUp7WtMjhpM:

Εγω θα επαιρνα και μια σιδερενια λαμα και θα εφτιαχνα και ενα εξτρα Π .Να ανασηκωθει/βιδωθει πιο ψηλα απο πισω και να πιασει και στα πλαγια, ετσι για εξτρα προστασια .
[DOUBLEPOST=1552052742][/DOUBLEPOST]Τωρα που το καλοσκεφτομαι θα το εφτιαχνα σταυρο , να πιασει και την πανω πλευρα του ηχειου.Να μην κουνιεται ουτε με..σεισμο
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Τελικά πήρα αυτές τις βάσεις https://www.btechavmounts.com/product-range/products/bt77
Δυστυχώς με κλίση το ηχείο δε το βλέπω σταθερο χωρίς να το τρυπήσω... Οπότε σκεφτομαι να χρησιμοποιήσω τις βιδουλες που έχει η βάση στο πακέτο (ξυλοβιδες 12mm πάχος). Ξενερώνω λίγο στην ιδέα του τρυπήματος αλλά είναι η αυτό η αλλιώς η λύση του soco.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Kριμα να τα τρυπησεις .Αυριο μεθαυριο μπορει να θελεις να τα δωσεις η να βαλεις αλλα στην θεση τους.Αφου δεν σου αρεσε η ιδεα με τα λαμακια γιατι δεν φτιαχνεις μια ''φωλια'' (οπως ειπε και ο daharis) , απο δοκαρακια , ωραια βαμενα , να βιδωσεις αυτην στην βαση ? Εκτος αν θελεις να τα βαλεις στο σαλονι..
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Αυτό σκέφτομαι και εγώ και δεν ηθελα να τα τρουπησω.... Αλλά δε βλέπω άλλη εύκολη λυση. Έτσι κι αλλιώς μιλάμε για πολύ μικρές τρυπουλες που δε θα περασουν την καμπινα...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.916
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top