Εργαλεία για re-encoding/recompression των DVDs (για backup)

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Ξεκινώ το θέμα για να γράψουμε τις εμπειρίες μας όσον αφορά την ποιότητα που παίρνουμε όταν γράφουμε με επανασυμπίεση ενα dvd-9 σε dvd-5.

- Intervideo DVDCopy 2 Platinum: κατ' εμέ το χειρότερο. Τις ταινίες σε αναμορφικό φορμά τις αλλάζει τα φώτα και δεν βλέπονται.
- Nero recode: καλύτερο από το προηγούμενο
- DVD2one: ένα από τα καλύτερα (καλύτερο κι από το Nero)
- DVDRebuilder & CinemaCraft: έχω διαβάσει ότι είναι με διαφορά το καλύτερο. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά σκοπεύω να το κάνω.

Ξέρετε επειδή ακόμα τα DL Discs είναι ακριβά καλό και το recompression κι απείρως πιο φτηνό... :D
 

Μηνύματα
311
Reaction score
0
Ξεχασες καποια...το βασικοτερο dvdshrink (εκδοση 3,2 πλεον) ,freeware και με νεα μηχανη transcode (δινοντας επιλογες για πιο smooth ή sharp εικονα) .
Το θεωρω τωρα το καλυτερο all-in one προγραμμα

Μετα απο το shrink βαζω το instantcopy 8 με ενα μεγαλο bug το μικροτερο μεγεθος παραγωμενου αρχειου.
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
το βασικοτερο dvdshrink
Συμφωνω απολυτα. Ενα DVD εχω γραψει γενικα, περιμενω το Σεπτεμβρη που μολις μπηκε! Ειχα δοκιμασει πολλα πριν το dvdshrink, αλλα τα βρηκα καπως περιεργα. Το dvdshrink με κερδισε...
Καλο ειναι και το NERO (το οποιο ,αν θυμαμαι καλα, για την τελικη φαση για το dvd burn χρησιμοποιει το dvdshrink) αλλα πιο πολυπλοκο για μια απλη αντιγραφη, εστω και με recode.

>>> Δοκιμαστικο (να δω αν παιζει!) Recode (90%) & dvd burn στο MATRIX με το dvdshrink και το SONY DRU-700A σε TDK DVD+RW x4 === 1ωρα κ 10 λεπτα.
ΑMD 1800+, nvidia Gforce3.

Υπαρχει και το CloneDVD...δεν το εχω δοκιμασει ακομα αλλα αν κρινω απο τη δουλεια που εκανε στις clonoαντιγραφες cd-audio και παιχνιδιων...καλο θα ειναι.

Υ.Γ. Σαφως ειναι θετικο στοιχειο το οτι το dvdshrink ειναι freeware...αλλα για εμενα ολα τα shareware ή τα payware τα κανω freeware...Υπαρχει κανενας που να τα πληρωνει?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ουυυυπςςςςς!!!!

Εργαλεία για re-encoding/recompression των DVDs (για backup)
Συγνωμη Στεργιο δεν προσεξα τον τιτλο!!! :oops:

(για backup)
Δεν εχω σκοπο να κανω back up αυτα που εχω (εδω δεν εχω χωρο να βαλω αυτα που εχω αγορασει και θα αγορασω, να τα κανω και διπλά?).
Εχω σκοπο να κανω back up αυτα που 8) ΔΕΝ εχω, και δεν ειναι απο αυτα που θα αξιζαν και τοσο να τα αγορασω. :wink:
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Re: Ουυυυπςςςςς!!!!

Γιωργος Ανδρεαδης said:
Εργαλεία για re-encoding/recompression των DVDs (για backup)
Συγνωμη Στεργιο δεν προσεξα τον τιτλο!!! :oops:

(για backup)
Δεν εχω σκοπο να κανω back up αυτα που εχω (εδω δεν εχω χωρο να βαλω αυτα που εχω αγορασει και θα αγορασω, να τα κανω και διπλά?).
Εχω σκοπο να κανω back up αυτα που 8) ΔΕΝ εχω, και δεν ειναι απο αυτα που θα αξιζαν και τοσο να τα αγορασω. :wink:
Σωστά το θέτεις το ζήτημα.
'Εγραψα για backup για να μην νομίζουν ότι παράγουμε DVDs για άλλο σκοπό... :wink:
Με δυό μικρά παιδιά στο σπίτι το backup των DVDs είναι αναπόφευκτο...
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΤΩΘΙ ΑΝΑΦΕΡΟΜΕΝΑ . . . . ΑΦΟΡΟΥΝ MAIN MOVIE ONLY.

Dvd Shrink An η ταινία (αφαιρόντας περιττά audio streams & subtitles) είναι μέχρι 5.5GB.

Dvd2DvdR An η ταινία είναι 5.5Gb και άνω. Σε καμία περίπτωση δεν θα προσέξεις διαφορά στη ποιότητα. Χρησιμοποιέι το cce για re-encoding και ειδικά αν βάλεις 3-4 pass για reencode η ποιότητα είναι απίστευτα ίδια. Μειονέκτημα? ----> Θέλει πολλές ώρες (7-8). Εγώ το βάζω το βράδυ και επιλέγω shut down when complete.
 

Μηνύματα
531
Reaction score
0
Απ' ότι έχω διαβάσει το DVDShrink είναι το χειρότερο απ' όλα.
Επίσης είδα ότι και το CloneDVD είναι καλό.
Αυτό που ανέφερε ο Στέλιος (DVD2DVDR) δεν το ξέρω και δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.

Διαπίστωσα ότι το DVD2One είναι πολύ καλό και μάλιστα σε Pentium με HT δουλεύει στην μία CPU και σ' αφήνει στην άλλη να κάνεις την δουλειά σου.
Επίσης με χρήση DVDIdle ή AnyDVD κάνεις όλη την δουλειά μ' αυτό μόνον (εννοώ το DVD2One).
Σε P4 3GHz κάνει από 12 έως 30 λεπτά ανάλογα με το μέγεθος του DVD.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
0
Φυσικα και το DVD2DVDr ειναι ειναι με διαφορα το κορυφαιο προγραμμα σε συνεργασια παντα με το CCE και το IFOEDIT. Αλλα πολυ ωρα ρε αδερφε. Το εχω χρησιμοποιησει σε αρκετες ταινιες και φυσικα στις δυσκολες και πολυ μεγαλες.

Τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα (γιατι στην κατηγορια του DVD2DVDr δεν υπαρχει άλλο)
DVDSHRINK.
Με ολα τα menu και τα extra μεσα (στην μεγαλυτερη συμπίεση φυσικά) αγω στην 32αρα SONY που εχω δεν εχω προσεξει μεγάλες ή απαράδεκτες διαφορές. Η εικόνα είναι πολύ καλή και νομίζω οτι αν υπάρχουν μικρά παιδιά που τους αρέσει να βλέπουν τα extra είναι το καλύτερο πρόγραμμα.
CLONEDVD.
Σχεδόν όσο καλο είναι και το DVDSHRINk αλλα λίγο χειρότερο για μενα σε θεμα εικόνας.
PINNACLE INSTANT COPY 8.
Πολλύ καλο προγραμματάκι αλλα πολλυ μπελαλιδικο σε συγκρτιση με τα παραπανω.
Με τα υπόλοιπα δεν ασχολούμε πλέον αν και τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα.
Αυτα τα 4 που αναφερω πιο πανω νομιζω οτι υπερκαλυπτουν τους παντες.
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Βέβαια πάντα υπάρχει και η λύση .....

να περιμένεις να πέσουν οι τιμές στα dual layer dvd-r (dvd9) δισκάκια.
(διότι στα recorders οι τιμές είναι ήδη κάτω των 100€)

και έτσι δεν θα σκέφτεσαι ούτε πτώση ποιότητας, ούτε ξερίζωμα των έξτρα, ούτε τίποτα..... Just copy....paste :)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.359
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top