Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Λοιπόν έχω το Pro-ject 1-Xpression III με κεφαλή Benz Micro MC20 E2 και phono stage το Pro-ject Tube Box II.
Ερώτηση 1η: H Βenz είναι MC υψηλοέξοδη (2mV), το phono stage έχει διακόπτη στην είσοδο για MC-MM. Που πρέπει να βάλω την Benz, στην MC αν και υψηλοέξοδη? η στην ΜΜ?
Ερώτηση 2η: Σκέφτομαι για αλλαγή κεφαλής,μεταξύ:
Benz Micro MC Gold (0,4mV)
Denon DL-301MKII (0,4mV)
Grado Statement Platinum (0,5mV)
Και οι τρεις είναι χαμηλοέξοδες, θα παίζουν καλά με το Phono stage της pro-ject ή θα έχω πρόβλημα?
Αν ξέρει κανείς να προτίνει καμία άλλη κεφαλή MC γύρω στα 300 ευρώ......
Ευχαριστώ, Μιχάλης:144:
 

Μηνύματα
58
Reaction score
1
στο phono αφου ειναι mc η κεφαλη στο mc πιστευω θα εχει καλυτερη αποδοση
οσο για κεφαλη στο συστημα σου νομιζω θα ταιριαζει καλυτερα η blue point sumico
εχω ακουσει το πικαπ σου με sumico και παιζει υπεροχα
για τις αλλες κεφαλες δεν ξερω καλυτερα παντως να πας σε mc
 

Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.097
Απάντηση: Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

Την MC20 πρεπει να τη βαλεις στην εισοδο ΜΜ.

Κεφαλη καλο ειναι να διαλεξεις συμφωνα με τη μαζα και την ενδοτικοτητα της κεφαλης και του βραχιονα. Δηλαδη ο βραχιονας του πικαπ σου να μπορει να οδηγησει την κεφαλη σου. Ρωτησε την αντιπροσωπεια της Project για τι ταιριαζει στον βραχιονα σου.

To phono stage που εχεις δε το εχω ακουσει. Θα καταλαβεις πολλα αν κανεις ενα Α-Β τεστ με καποιο αλλο παρομοιας τιμης. Μονο ετσι καταλαβαινεις ηχητικες και οδηγικες διαφορες. Αν ακουσεις καποιο που σου αρεσει πιο πολυ θα συνιστουσα να αρχισεις απο την αναβαθμιση του phono και μετα να πας σε κεφαλη. Εγω εχω τα Cambridge Audio και Trichord Dino και παρολο που ειναι αρκετα κοντα ηχητικα το Dino κερδιζει και ηχητικα αλλα κυριως σε ευκολιες οδηγησης. Εχει ομως διπλη τιμη!
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Απάντηση: Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

ευχαριστώ...
Επειδή η benz ήδη έχει περάσει τις ώρες χρήσεις που λέει ο κατασκευαστής είμαι σε φάση να την αλλάξω με μια χαμηλοέξοδη MC γύρω στα 300 ευρώ,οπότε λέω να μείνω στο ήδη υπάρχον phono stage...και μετά βλέπουμε:114:
Μερικές ερωτήσεις ακόμα για το καθάρισμα της βελόνας είναι καλύτερα στεγνό καθάρισμα ή με κάποιο ειδικό υγρό?
Επίσης για το Xpression υπάρχει κάποιος ρυθμιστής στροφών, γιατί προχτές που έβαλα το test lp στο track για τα wow and flouter έκανε κάτι περιέργα σκαμπανεβάσματα η συχνότητα...χωρίς πάντως να ακούγετε τίποτα σε κανονικούς δίσκους...απλά με έβαλε σε σκέψεις.....
 

Μηνύματα
311
Reaction score
100
Απάντηση: Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

Α.....και κάτι άλλο....το Subsonic filter που έχει το phono μου τι ακριβώς κάνει?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.614
Απάντηση: Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

...
Επίσης για το Xpression υπάρχει κάποιος ρυθμιστής στροφών, γιατί προχτές που έβαλα το test lp στο track για τα wow and flouter...
Ποιο είναι αυτό το test LP;
 





Μηνύματα
311
Reaction score
100
Απάντηση: Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

Πρώτη πλευρά, track 10(τελευταίο) λέγετε : Standard Wow & Flutter test signal; 3150Hz
 


Μηνύματα
311
Reaction score
100
Απάντηση: Ερωτήσεις για κεφαλές και phono stages....

Για τις Ortofon MC Rondo Red και Blue τι έχετε ακούσει? Μου τις προτίνει και ο ORPHEYS.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top