Ερωτήσεις για ξεκίνημα....

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Ναι καλα, η Genelec πουλαει σαμπγουφερ χαιενταδικα με 6.5 ιντσων γουφερ. Είναι μηπως για παιδικο δωματια?
Ναι.
Η τζενελεκ ξέρει.
Υπάρχουν δωμάτια μικρών διαστάσεων, πολύ μικρών, κάτω από 9τμ, που κάποιοι επαγγελματίες κάνουν δουλειά.
Εκεί, προφανώς δε χρειάζεται 18" σαμπ, και προφανώς δεν θέλουν να βάλουν ένα μόνο σαμπ.
Ταυτόχρονα, οι πολύ μικροί δορυφόροι (γιατί δε χωράνε μεγαλύτεροι) δεν θα τα πάνε καλά στη 3η οκταβα, ακόμα και στα 50cm απόσταση ακρόασης.
Άρα, σε πολύ μικρούς χώρους, χρειάζεται γρήγορο και μικρό σαμπ, να μπορεί να παίξει 3η οκταβα και να χωράνε 2 να μπουν στις γωνιές, ή και 4 σαμπ, γιατί όχι.

Όλα αυτά έχουν υλοποιηθεί. Στον επαγγελματικό τομέα υπάρχουν ανάλογες απαιτήσεις, γι'αυτό κυκλοφορούν τόσα πολλά near field monitor.

Στο σπίτι, αυτά έχουν νόημα μόνο στο πισι, στο γραφείο.

Για ακροάσεις μουσικής σε τυπικους οικιακούς χώρους, θες μιντφιλντ μόνιτορ, ή τα πάνω όρια του νιαρφιλντ σε σχετικά μικρούς ή σε προβληματικούς χώρους, όπως έχω γράψει κατ'επαναληψιν.
Κι όχι πορδες..
Και φυσικά με τα σαμπ που απαιτεί ο όγκος του χώρου.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Επισης ο επαγγελματιας δεν ψαχνει παντα απο ενα ηχειο να παιξει σε reference εντασεις, ουτε παντα ο σκοπος ειναι να μιξαρει στο πιο αναλυτικο ηχειο της αγορας. Υπαρχουν και ηχεια οπως τα σαπακια τα ns10 που χρησιμοποιηθηκαν σε παρα πολλα στουντιο μονο και μονο γιατι επαιζαν τοσο ασχημα. ;););)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Επισης ο επαγγελματιας δεν ψαχνει παντα απο ενα ηχειο να παιξει σε reference εντασεις
Ο επαγγελματίας ειναι υποχρεωμένος λόγω των καμπύλων ίσης ακουστότητος Fletcher Munson να δουλεύει μόνο σε reference, αλλιώς η μίξη του δεν ακούγεται.
Όσοι δεν το κάνουν παράγουν μπούρδες.:gotcha:
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ο επαγγελματίας ειναι υποχρεωμένος λόγω των καμπύλων ίσης ακουστότητος Fletcher Munson να δουλεύει μόνο σε reference, αλλιως η μίξη του δεν ακούγεται.
Όσοι δεν το κάνουν παράγουν μπούρδες.:gotcha:
Μα οι επαγγελματίες παράγουν μπούρδες σκόπιμα πολλές φορές. Αυτό έγραψα παραπάνω.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μα οι επαγγελματίες παράγουν μπούρδες σκόπιμα πολλές φορές. Αυτό έγραψα παραπάνω.
Ισχύει.
Εχω μια ελπίδα πως τελευταία η βλακεία της προηγούμενης δεκαετίας (και βάλε) έχει άρχισε να περιορίζεται.

Θα δούμε.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Ισχύει.
Εχω μια ελπίδα πως τελευταία η βλακεία της προηγούμενης δεκαετίας (και βάλε) έχει άρχισε να περιορίζεται.

Θα δούμε.
Μπα χλωμό το βλέπω. Μίλαγα τις προάλλες με ένα φίλο μου dj και μου λέει: "πάλι καλά τα τελευταία χρόνια οι ηχογραφήσεις είναι τέρμα compressed και ακούγονται μια χαρά, όχι σαν κάτι σκουπίδια ηχογραφησεις πιο παλιά που σε άλλα σημεία βαραγε τέρμα και και σε άλλα δεν ακουγες τίποτα.":o:o
Στην παρέα καθόταν και ένας ηχολήπτης που συμφώνησε απόλυτα...:p:D:p
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μπα χλωμό το βλέπω. Μίλαγα τις προάλλες με ένα φίλο μου dj και μου λέει: "πάλι καλά τα τελευταία χρόνια οι ηχογραφήσεις είναι τέρμα compressed και ακούγονται μια χαρά, όχι σαν κάτι σκουπίδια ηχογραφησεις πιο παλιά που σε άλλα σημεία βαραγε τέρμα και και σε άλλα δεν ακουγες τίποτα.":o:o
Στην παρέα καθόταν και ένας ηχολήπτης που συμφώνησε απόλυτα...:p:D:p
Ασε την ψωροκωσταινα. Σημειώνεται σταδιακή αναστροφή αυτής της τάσης στο εξωτερικό.

Πιθανότατα η ποπ θα υποφέρει για περισσότερο.
 






Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Δηλαδή το Dirac θα ισοσταθμίσει ένα sub και μετα το minidsp θα μοιρασει το ισοσταθμισμένο σήμα στα 4?
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Δηλαδή το Dirac θα ισοσταθμίσει ένα sub και μετα το minidsp θα μοιρασει το ισοσταθμισμένο σήμα στα 4?
ο ειδικος που θα φωναξεις θα φτιαξει πρωτα τα 4 sub με το mini dsp και μετα θα τρεξει το dirac.....δλδ το sub θα το βλεπει σαν ενα

Η απόσταση ακρόασης μπορεί να είναι μέχρι 2,3μ. Το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για ακρόαση μουσικής και κυρίως κλασσικής. Οι εντάσεις που ακούω τώρα είναι περίπου 80-85db και κορυφες σπάνια στα 105db. Θέλω να ακούω όλα τα φορματ και αλγοριθμους (δλδ και auro3d και dsd). Ολο το σύστημα φυσικά θα καλιμπραριστεί απο ειδικό.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Το πρώτο ζευγάρι scepte s8 ήρθε καθώς και το πρώτο templor t10. Τά εστησα σε stereo διάταξη μέχρι να ρθουν και τα υπόλοιπα. Οι διαπιστώσεις πολλές άλλες γόνιμες και άλλες άτοπες. Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι έχοντας σα πλειερ, ντακ και προ το οppo 205 (που ως γνωστό έχει στερεοφωνικές εξόδους και balanced και unbalanced) η οδήγηση των s8 απο τα xlr ήταν απείρως αρτιότερη σε οδήγηση, εικόνα, λεπτομέρεια στην ουσία σαν να ήταν άλλο πλειερ. Αυτό με ανησύχησε σοβαρά γιατί dirac και xlr πας στο 6 χίλιαρο και βάλε.
 


PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
Το πρώτο ζευγάρι scepte s8 ήρθε καθώς και το πρώτο templor t10. Τά εστησα σε stereo διάταξη μέχρι να ρθουν και τα υπόλοιπα. Οι διαπιστώσεις πολλές άλλες γόνιμες και άλλες άτοπες. Αυτό που με προβλημάτισε όμως είναι ότι έχοντας σα πλειερ, ντακ και προ το οppo 205 (που ως γνωστό έχει στερεοφωνικές εξόδους και balanced και unbalanced) η οδήγηση των s8 απο τα xlr ήταν απείρως αρτιότερη σε οδήγηση, εικόνα, λεπτομέρεια στην ουσία σαν να ήταν άλλο πλειερ. Αυτό με ανησύχησε σοβαρά γιατί dirac και xlr πας στο 6 χίλιαρο και βάλε.
Από ένταση τι λένε? Ανεβάζουν στάθμες? Καμία φώτο θα βοηθούσε πολύ για την αξιολόγηση τους :tongue::roflmao:
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ο emotiva XMC-2 ενώ στα logos έχει το Dirac στα specs, στο overview κλπ δεν αναφέρει τίποτα. Μου διαφεύγει κάτι?
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Από ένταση τι λένε? Ανεβάζουν στάθμες? Καμία φώτο θα βοηθούσε πολύ για την αξιολόγηση τους :tongue::roflmao:
Με προ το oppo 205 και συνδεσμολογία balanced χωρίς το sub με το volume στο 55% έφθανε τα 98-100db κορυφές (δυνατότερα δεν μπορούσα να ακούσω και αυτή η ένταση δεν ήταν υποφερτή πανω απο 10 λεπτά). Συνδέοντας το sub και τα s8 σαν δορυφόροι μεσω του sub, πάλι φυσικά balanced, με το volume στο 55% έφθανε τα 105-108db κορυφές. Με το sub το άκουσμα ήταν καλύτερο και πιο άνετο αλλά πάλι όχι για πολύ ώρα.
Ολα αυτά φυσικά χωρίς καμμία ισοστάθμιση.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Απόσταση ακρόασης;
Όγκος δωματίου;
Μετρήσεις έχεις διαθέσιμες;
Rt 60 και απόκριση.
Αν έκανες μια μέτρηση απόκρισης, θα μπορούσες να κάνεις βασική ισοστάθμιση από τα ρυθμιστικά των ηχείων.


Γενικώς, σάρεσε ο ήχος τους;
 
  • Like
Reactions: PPG


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top