Ερώτηση-βοήθεια γιά στήσιμο περιφερικών.

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
:D Γειά σας παιδιά.
Εχω ένα ζευγάρι Nautilus 802 με Tsakiridis-pro και Yamaha MX-D1 τελικό. :p
Θέλω να συνδυάσω με ένα κεντρίκό και δύο πίσω. Τι θα προτείνατε εσείς? :?: Υπάρχει λύση ασύρματη επίσης? (γιά τα περιφερικά). :?:
Υπάρει λύση γιά μικρό κεντρικό ή καθόλου? (sorry γιά την ασχετοσύνη). :oops: Ευχαριστώ. :lol:
 


Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός! :oops:
Θέλω να προσθέσω περιφερικά ηχεία στο ως άνω σύστημα (αν υπάρχουν και ασύρματες λύσεις θα τις προτιμούσα).
Οσον αφορά το ενισχυτικό κομμάτι πιστεύω ότι θα κάνω δεύτερη ερώτηση, εκτός αν έχετε κάτι να μου προτείνετε τώρα :|
Ευχαριστώ.
Και καλή βδομάδα :cry:
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Ας αρχίσουμε τα εύκολα που είναι η επιλογή των υπολοίπων ηχείων που θα συμπληρώσουν τα Nautilus 802 που σίγουρα πρέπει να ανήκουν στην ίδια οικογένεια!

Κεντρικό HTM1D



Περιφερειακά DS8S δίπολα ηχεία που τοποθετούνται στους πλαϊνούς τοίχους.



Subwoofer ASW875



Επίσης μπορούν να χρησιμοποιηθούν και τα φθηνότερα ηχεία της σειράς για περιφερειακά κεντρικό και Subwoofer.

Αυτός είναι ο συνδυασμός των ηχείων που θα συμπληρώσουν τα ήδη υπάρχοντα Nautilus 802 σε μια οικιακή πραγματικότητα όσον αφορά την δυνατότητα τοποθέτησης των έξι ηχείων.

Υπάρχει πάντα και η δυνατότητα του τέλειου αν το επιτρέπει ο χώρος που δεν είναι άλλη από τη χρίση πέντε Nautilus 802. Συνδυασμός που επιβάλλεται σε πολυκάναλο dvd audio και sacd. Σε αυτή τη περίπτωση το παίζουμε George Lukas studio!


Για το ερώτημα ασύρματα περιφερειακά και δυνατότητα μη χρίσης κεντρικού. Δεν θα σου σύστηνα αλλά ασύρματα περιφερειακά σε καμία περίπτωση.
Αυτό που μπορεί να γίνει όμως με κάποιες υποχωρήσεις είναι η απουσία κεντρικού με την προϋπόθεση ότι για περιφερειακά θα χρησιμοποιηθούν οπωσδήποτε τα DS8S και όχι κάποιο άλλο μοντέλο άσχετο με τα Nautilus 802.

Φυσικά είναι όλα θέμα κόστους και ακόμα είμαστε μόνο στα ηχεία! :wink:
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Ευχαριστώ για την βοήθεια :wink:
Πιστεύεις ότι το Subwofer είναι απαραίτητο?

Η ιδέα γιά 5 Ναυτίλους μου άρεσε πολύ. Αλλά το διαζύγιο θα κοστίσει περισσότερο :cry:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Γιώργο το sub είναι απαραίτητο.
Όσο χαμηλά και να πηγαίνουν τα main τόοοοσο χαμηλά όσο χρειάζεται δεν πάνε. Για τον κινηματογράφο ξέχνα ότι ξέρεις απο μουσική. Εδώ ψάχνεις εξωπραγματικές εντάσεις σε συχνότητες που στη μουσική τις βρίσκεις με το κυάλι.

Εγώ γενικώς δεν θα έδινα τόση σημασία στα περιφερειακά ηχεία. Νομίζω ότι είναι άσκοπο να σπαταληθούν πολλά χρήματα εκεί. Με κάτι μικρότερο και φθηνότερο μπορείς να κάνεις πολύ καλή δουλειά και θα έχει και μεγάλο δείκτη WAF :wink:

Αντιθέτως σε ότι έχει να κάνει με το κεντρικό, πρέπει οπωσδήποτε να επενδύσεις σε κάτι καλό. Είναι πολύ σημαντικό και οτιδήποτε μη σωστό θα αναδείξει τρομερή ανομοιογένεια, κάτι που θα το καταλαβαίνει και ο πλέον άσχετος, πόσο μάλλον εσύ που ξέρεις πολύ καλά τα ηχεία σου.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.666
Μηνύματα
2.869.427
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top