Ερώτηση για δρόμους/αριθμό μεγαφώνων

Μηνύματα
220
Reaction score
1
Καλημερίζω την παρέα των μουσικόφιλων...

Έχω μερικές απορείες όσον αφορά τους δρόμους στα ηχεία.

Συγκεκριμένα, τί εννοούμε όταν λέμε ηχεία 2 1/2 δρόμων ή 3 1/2 δρόμων?
Παραδείγματος χάριν, στα B&W 684 (με 1 tweeter και 2 (ίδια σε εμφάνιση) woofer) που είναι 2 1/2 δρόμων, τι συμβαίνει; Γιατί το ένα woofer χαρακτηρίζεται ως Bass/Mid, ενώ το άλλο ως Bass; Λογικά πρέπει να έχουν crossover για tweeter/mid/bass, αφού στις προδιαγραφές το crossover διαχωρίζει στα 150Hz και 4 kHz.
Ένα άλλο παράδειγμα είναι τα Crystal Audio THX-T3, τα οποία είναι 3 1/2 δρόμων με 1 tweeter και 3 mid/bass woofers...
Έχει καμία σχέση ο ορισμός των δρόμων στα ηχεία με τον αριθμό των μεγαφώνων ανά δρόμο;

Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε τι είναι οι παθητικοί ακτινοβολητές στα ηχεία.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για τον καταιγισμό ερωτήσεων. Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Αυτό απ' όσο γνωρίζω οφείλετε στο γεγονός ότι ορισμένες εταιρίες μετράνε τους δρόμους(δλδ το συχνοτικό εύρος κάθε μεγαφώνου) και ρίχνουν συχνότητες από τα μπάσσα στις μεσαίες,ορίζοντας έτσι ότι ένα μεγάφωνο παράγει 1 1/2 δρόμο(κάποιο μέροε από τις μπάσες και όλες τις μεσαίες).Αυτό γίνεται για επιτευχθεί καλήτερη μετάβαση μεταξύ των συχνοτήτων.Αλλά δεν είναι θεσφάτο με άσχημα αποτελέσματα σε ορισμένες περιπτώσεις.
Ως παθητικός ακτινοβολητής ορίζεται το μεγάφωνο που δεν χρειάζεται ρεύμα για να λειτουργήσει αλλά κινείται με τη μάζα του αέρα,εντός του ηχείου,που παράγουν τα υπόλοιπα μεγάφωνα.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Ερώτηση για δρόμους/αριθμό μεγαφώνων

... στα B&W 684 (με 1 tweeter και 2 (ίδια σε εμφάνιση) woofer) που είναι 2 1/2 δρόμων, τι συμβαίνει; Γιατί το ένα woofer χαρακτηρίζεται ως Bass/Mid, ενώ το άλλο ως Bass; Λογικά πρέπει να έχουν crossover για tweeter/mid/bass, αφού στις προδιαγραφές το crossover διαχωρίζει στα 150Hz και 4 kHz
...
Επίσης, θα ήθελα να μου πείτε τι είναι οι παθητικοί ακτινοβολητές στα ηχεία ...
Το ένα woofer παίζει από 44 Hz μέχρι 4kHz ±3dB και το άλλο από 44 Hz μέχρι 150Hz, υποθέτω, γιατί στο εγχειρίδιο δεν περιγράφεται.

Ο παθητικός ακτινοβολητής είναι μόνο κώνος και σασί, χωρίς πηνίο και μαγνήτη και δουλεύει όπως περιέγραψε ο gstriftos.
 

Μηνύματα
220
Reaction score
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με καλύψατε πλήρως... Φαντάζομαι πως οι παθητικοί ακτινοβολητές βρίσκονται σε αντίστροφη φάση (180ο) σε σχέση με υπόλοιπα μεγάφωνα...

Επίσης, οι κατασκευαστές ηχείων αναφέρουν ποτέ κάτι τέτοιο; Βλεπώ πολλά ηχεία, κυρίων 3 δρόμων (με 4 μεγάφωνα) να έχουν 2 woofer, αλλά δεν έχω δει κατασκευαστή να αναφέρει πως το ένα είναι παθητικός ακτινοβολητής, εκτός κι αν αυτά που διαθέτουν παθητικό ακτινοβολητή είναι ελάχιστα.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.636
Reaction score
12.213
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Με καλύψατε πλήρως... Φαντάζομαι πως οι παθητικοί ακτινοβολητές βρίσκονται σε αντίστροφη φάση (180ο) σε σχέση με υπόλοιπα μεγάφωνα...

Επίσης, οι κατασκευαστές ηχείων αναφέρουν ποτέ κάτι τέτοιο; Βλεπώ πολλά ηχεία, κυρίων 3 δρόμων (με 4 μεγάφωνα) να έχουν 2 woofer, αλλά δεν έχω δει κατασκευαστή να αναφέρει πως το ένα είναι παθητικός ακτινοβολητής, εκτός κι αν αυτά που διαθέτουν παθητικό ακτινοβολητή είναι ελάχιστα.
Συνήθως τα παθητικά είναι η αμέσως επόμενη διάσταση από το κανονικό μεγάφωνο. Αν δηλαδή το μεγάφωνο μας είναι 6,5 ιντσών το παθητικό είναι 8 ιντσών. Και βέβαια όταν υπάρχει παθητικό το κουτί είναι κλειστό.
Μη μπερδεύεσαι με τα ηχεία bass reflex. Πολλά ηχεία έχουν δύο γούφερ για το κάτω μέρος του φάσματος ένα μεσαίο και ένα τουίτερ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.869.609
Members
37.943
Νεότερο μέλος
argyrisM
Top