Ερώτηση περί Vodafone, μόντεμ-ρούτερ και voice-ip. (Άσχετος)

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Στο πατρικό μου σε κανα δυο μέρες τελειώνει η διαδικασία μεταφοράς από ΟΤΕ σε Vodafone.
Το προγραμα της Vodafone περιλαμβάνει εκτός των άλλων και 24αρι Ίντερνετ.
Εδώ αρχίζει το δύσκολο για μένα.

Λόγω του ότι οι γονείς μου έχουν τα χρονάκια τους και έχουν μια σταθερότητα και ρουτίνα στο τρόπο ζωής τους, μέσα σε αυτά τα πλαίσια έχουν μάθει να έχουν ο καθένας στο κρεβάτι του για το αίσθημα ασφαλείας τη σταθερή συσκευή του τηλεφώνου και μια ασύρματη συσκευή ακόμα στη πρίζα του χωλ για χρήση κατά τη διάρκεια της μέρας.
Άρα τρεις πρίζες στο σπίτι και οι τρεις πιασμένες.
Αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο.

Όταν λοιπόν πήγα στη Vodafon το πρώτο που ρώτησα είναι εάν η τηλεφωνική γραμμή είναι επίγεια ή μέσω κινητού
(παλιά θυμάμαι το έκαναν αυτό και επειδή στο πατρικό μου τα κινητά πιανουν δύσκολα, εξού και η ανασφάλεια που έλεγα πιο πριν)
Μου είπαν επίγεια και αρχικώς ηρέμησα.

Το επόμενο που ρώτησα είναι εάν ομιλία στη γραμμή θα είναι μέσω voice-ip και μου είπαν ότι εάν δε ζητήσω να μου δώσουν μόντεμ ρουτερ δε θα γίνει ανίχνευση ότι υπάρχει και έτσι δεν θα αλλάξει η γραμμή σε voice-ip πετυχαίνοντας έτσι να δουλεύουν όλες οι πρίζες
(Αυτό το έπαθε ο πεθερός μου στο σπίτι του όταν έκανε αλλαγή στο προγραμα του ΟΤΕ η γραμμή φωνής έγινε voice-ip και παρόλο που ήρθε τεχνικός από τον ΟΤΕ οι πρίζες των δωματίων δε ξαναδουλεψαν).
Βέβαια τώρα τελευταία άκουσα ότι υπάρχει λύση και για αυτό, όποτε εάν την ξέρει κάνεις ας την αναφέρει.
Και επίσης μου είπαν ότι εάν βάλω δικό μου ασύρματο μόντεμ ρούτερ θα μπορώ να χαίρομαι και τη χρήση του Ίντερνετ (δηλαδή σε αυτή τη περίπτωση δε θα γίνει ανίχνευση?) δε το καταλαβαίνω!

Ας επανέλθω λέγοντας ότι δε ζήτησα μόντεμ τελικά για να αποφύγω τυχόν παρενέργειες δεδομένου ότι εγώ ζω Αττική και οι γονείς μου Αχαΐα και άρα δύσκολα θα μπορούσα να τους βοηθήσω τηλεφωνικώς.
Όποτε έμεινα με τη διαβεβαίωση ότι όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή οι γονείς μου δε θα καταλάβουν το παραμικρό και ούτε θα χρειαστεί να μπλέξουν με κάποιο πρόβλημα.
Εάν κάποιος μέχρι εδώ έχει να μου πει κάτι η ξέρει ότι θα παρουσιαστεί κάποιο θέμα ας το αναφέρει ώστε να είμαι προετοιμασμένος.
Εύχομαι ωστόσο να είναι όλα όπως με διαβεβαίωσαν.

Τώρα έρχομαι στο επόμενο βήμα που θα ήθελα να υλοποιήσω και αφορά το ασύρματο Ίντερνετ.
Δε μπορεί,κάποιος θα ξέρει να με κατευθύνει .
Θα ήθελα λοιπόν εάν αυτά περί δικού μου μόντεμ που μου είπαν ισχύουν τότε τι θα μπορούσα να πάρω πως να το συνδέσω και τι κίνδυνο από τα παραπάνω που ανάφερα μπορεί να τύχει.
Πρακτικά τις λίγες φορές που μες τη χρόνια ξεκλεβω για να τους επισκέπτομαι μαζί με τα παιδιά θα ήθελα να έχω Ίντερνετ για διασκέδαση των παιδιών για δικές μου δουλειές αλλά το πιο βασικό από όλα για να,τους κάνω δώρο ένα ταμπλετ ώστε να έχουμε συχνότερη οπτική επικοινωνία μεταξύ μας. Μάλλον καταλαβαίνετε τι εννοώ!

Ας με βοηθήσει κάποιος που να ξέρει βρε παιδιά και ΚΑΛΟ να έχετε!
Ευχαριστώ
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.794
Θα ήθελα λοιπόν εάν αυτά περί δικού μου μόντεμ που μου είπαν ισχύουν τότε τι θα μπορούσα να πάρω πως να το συνδέσω και τι κίνδυνο από τα παραπάνω που ανάφερα μπορεί να τύχει.
Με δικό σου δεν λειτουργεί το Voip.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
56
Ωραια λοιπόν παίρνω δικό μου.
1) ποιο παίρνω που να είναι απροβλημάτιστο?
Και το λέω αυτό γιατί έχω ένα balkin σπίτι μου και κάθε τόσο πρέπει μέσω του pc με ενσύρματη σύνδεση να κάνω επαναφορά ρυθμίσεων γιατί ξεριθμιζεται χωρίς να ξέρω το λόγο. Ενώ στη δουλειά έχουμε ένα από αυτά που δίνει ο ΟΤΕ εδώ και 2,5 χρόνια και δεν έχει μια φορά διαμαρτυρηθεί.

2) και το πήρα αυτό που θα μου πείτε ότι ράτσα και να είναι, τι κάνω μετά?
βάζω σε κάθε πρίζα αυτό το πραγματακι (διαμορφωτής λέγεται?) και μετά συνδέω τις συσκευές και είμαι οκ?

3) δε χρειάζεται σεταρισμα? Και δε νοιαζει να αλλάξω το όνομα του δικτύου και το password εισόδου αλλά δε θα πρέπει να κλειδωθεί ώστε να μη μπαίνει μέσα έτσι αβίαστα και η κουτσή Μαρία που λέει ο λόγος? Αυτό δε θέλει pc ή γίνεται και με κάποια εφαρμογή σε ταμπλετ ας πουμε?

Σορρυ που ρωτάω πολλά αλλά δε ξέρω πρακτικά τίποτα από αυτά.
Ευτυχώς που όταν είχα πάρει το belkin είχε τότε γραμμή υποστήριξης στην Αγγλία με Έλληνα συνομιλητή και με είχε καθοδήγησει βήμα βήμα του τι να κάνω στη περίπτωση που ήθελε επαναρυθμιση.
[DOUBLEPOST=1518223310][/DOUBLEPOST]Επανέρχομαι
Δηλαδή Δημήτρη το voice-ip λειτουργεί μόνο με το μόντεμ ρουτερ που προσφέρουν οι πάροχοι?
Εάν δηλαδή αλλάξω στο πεθερό μου το δικό του με ένα άλλο αγορασμένο τότε αυτόματα η γραμμή θα γυρίσει από voice-ip σε απλή ψηφιακή όπως ίσχυε εδώ και χρόνια? Ή θα μπλοκάρουν τα πάντα?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Το επόμενο που ρώτησα είναι εάν ομιλία στη γραμμή θα είναι μέσω voice-ip και μου είπαν ότι εάν δε ζητήσω να μου δώσουν μόντεμ ρουτερ δε θα γίνει ανίχνευση ότι υπάρχει και έτσι δεν θα αλλάξει η γραμμή σε voice-ip πετυχαίνοντας έτσι να δουλεύουν όλες οι πρίζες
Τότε μπορείς να περιμένεις λίγες μέρες, ώστε να ολοκληρωθεί η νέα σύνδεση χωρίς να ζητήσεις να σου δώσουν modem router, και αμέσως μετά να αγοράσεις modem router από την ίδια τη Vodafone (κανα 50άρι θα κάνει...), ζητώντας να σου το ρυθμίσουν για τον αριθμό της συγκεκριμένης συνδρομής των γονέων, (βασικά, να καταχωρήσουν τα διαπιστευτήρια σύνδεσης του router στη συσκευή DSLam της περιοχής, ώστε η συσκευή να βλέπει Internet). Εάν προσπαθήσουν να σου πουν εκ νέου για voice over-ip, ξέκοψέ τους αμέσως, εμμένοντας πως η τηλεφωνική σύνδεση θα παραμείνει επίγεια, και πως απλώς θέλεις ένα modem router plug-and-play να κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς να μπλέξεις με τεχνικά.

Το ασύρματο δίκτυο της συσκευής θα είναι ήδη κλειδωμένο από το εργοστάσιο, και το κλειδί θα αναγράφεται στην κοιλιά της, σημασμένο ως wpa-key ή wireless key ή κάτι ανάλογο.

Γενικά, οι συσκευές που διαθέτουν οι πάροχοι δεν είναι προβληματικές, εκτός εάν τύχεις σε προβληματικό κομμάτι, που μπορεί να αλλαχθεί οποιαδήποτε στιγμή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
(διαμορφωτής λέγεται?)
31sHJZmrN-L._SY355_.jpg


DSL splitter (διαχωριστής), αλλά μην τον ζητήσεις ως διαχωριστή, δε θα σε καταλάβει κανένας! Η βέλτιστη λύση είναι να παρεμβληθεί ένας για κάθε τηλεφωνική συσκευή χωριστά, οπότε θα χρειαστείς τρεις. Δεν είναι ακριβοί (πλέον...) ενώ το modem router θα έχει στη συσκευασία του έναν ή δύο. Η σύνδεση είναι μάλλον απλή, η θύρα "line" συνδέεται στην τηλεφωνική πρίζα του τοίχου, η θύρα "phone" στο τηλέφωνο, ενώ στη θύρα DSL συνδέεις το modem router. Αν αυτοί που θα έχεις δεν ενσωματώνουν καλωδιάκι τερματισμένο, όπως αυτός της φωτογραφίας, αλλά θηλυκή υποδοχή, τότε για καθέναν θα χρειαστείς ένα καλώδιο τηλεφώνου, κατά το δυνατόν κοντό, ενώ το ήδη υπάρχον θα συνδέσει τη θύρα "phone" με το τηλέφωνο.

Εκτός αυτού της φωτογραφίας, κυκλοφορούν και splitters μονής απόληξης, μόνο για τηλέφωνο, αλλά αυτός που θα συνδεθεί στο modem router θα πρέπει να φέρει αμφότερες τις θύρες, ώστε να "πάρει" Internet ο router από τη μια θύρα, και τηλεφωνία η βάση του ασυρμάτου τηλεφώνου που θα βρίσκεται εκεί δίπλα, από την άλλη θύρα.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Κύριε Κόγια, κατατοπιστικοτατος όπως πάντα.
Ευχαριστώ τα μέγιστα για τις διευκρινιστικές απαντήσεις.

Μήπως τυχόν έχεις κάποια λύση να μου προτείνεις για το θέμα που περιγράφω όσον αφορά το πεθερό μου?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Κύριε Κόγια, κατατοπιστικοτατος όπως πάντα.
Ευχαριστώ τα μέγιστα για τις διευκρινιστικές απαντήσεις.

Μήπως τυχόν έχεις κάποια λύση να μου προτείνεις για το θέμα που περιγράφω όσον αφορά το πεθερό μου?
Ας ξεκινήσουμε με λίγη θεωρία, την οποία προσπερνάς εάν δεν σε ενδιαφέρει.

Με τον κλασικό τρόπο, οι συχνότητες της γραμμής μοιράζονται σε δύο μπάντες: Φωνή και δεδομένα. Το βέλτιστο είναι κάθε συσκευή να παίρνει αυτό που την αφορά, γι' αυτό χρησιμοποιούμε το splitter που δίνει την κάθε μπάντα σε μία από τις δύο του άκρες (πρακτικά ένα βαθυπερατό και ένα υψιπερατό φίλτρο). Ο ρούτερ παίρνει τις ψηλές συχνότητες για δεδομένα και τα τηλέφωνα τις χαμηλές για φωνή.
Αν έχουμε γεφυρωμένες πολλές πρίζες (που δεν προτείνεται), μπορούμε να αφήσουμε και τις δύο μπάντες πάνω στη γραμμή και να βάλουμε μονά φίλτρα πριν τις τηλεφωνικές συσκευές, όπως είπε και ο Κώστας.

Στην περίπτωση του VoIP, η γραμμή κουβαλάει μόνο δεδομένα, και η φωνή βγαίνει από την έξοδο του VoIP ρούτερ μας. Όπως ίσως φαντάζεσαι από το παραπάνω, έχουμε πλέον δύο επιλογές:
1. Τραβάμε μία νέα γραμμή για τηλεφωνία
2. Στέλνουμε το σήμα της φωνής που μας δίνει ο ρούτερ πίσω στη γραμμή και χρησιμοποιούμε την υπάρχουσα καλωδίωση, σαν να είχαμε κλασική τηλεφωνία. Δεν θα πω παραπάνω για αυτό, αλλά για τη λύση που προτείνω.

Το βέλτιστο για την τεχνολογία xDSL είναι να έχουμε μόνο μία πρίζα με τη γραμμή του παρόχου. Εκεί κάθεται ο ρούτερ. Εάν από εκεί συνεχίζουν άλλα καλώδια προς το υπόλοιπο σπίτι, η πιο σωστή λύση είναι να βάλουμε μία διπλή πρίζα: Στην μία συνδέουμε το ρούτερ και στην άλλη το σήμα του τηλεφώνου για να λειτουργεί η φωνή στο υπόλοιπο σπίτι. Το ίδιο μπορούμε να κάνουμε είτε με VoIP, είτε χωρίς.

Αν δεν είναι προφανή τα παραπάνω, μπορώ να επανέλθω με σχεδιάγραμμα.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Μηνά,
Φαντάζομαι ότι όλα αυτά που γράφεις είναι για τη περίπτωση που υπάρχει έτσι και αλλιώς voice-ip.
Καλά δε κατάλαβα?
Όποτε με αυτό το δεδομένο το 1 λίγο δύσκολο να γίνει.
Τη λύση της διπλής πρίζας δε τη καταλαβαίνω.
Και αφού μπορείς κάνε ένα σχεδιάγραμμα για το 2 που μου θυμιζει κάτι που μου είχε πει ένας πιτσιρικάς στο Γερμανό οτι γεφυρώνω πίσω στο ρουτερ του ΟΤΕ με ένα καλώδιο και μπλα μπλα. Που να καταλάβω εγώ!
Ευχαριστω
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Μηνά,
Φαντάζομαι ότι όλα αυτά που γράφεις είναι για τη περίπτωση που υπάρχει έτσι και αλλιώς voice-ip.
Καλά δε κατάλαβα?
Όποτε με αυτό το δεδομένο το 1 λίγο δύσκολο να γίνει.
Τη λύση της διπλής πρίζας δε τη καταλαβαίνω.
Και αφού μπορείς κάνε ένα σχεδιάγραμμα για το 2 που μου θυμιζει κάτι που μου είχε πει ένας πιτσιρικάς στο Γερμανό οτι γεφυρώνω πίσω στο ρουτερ του ΟΤΕ με ένα καλώδιο και μπλα μπλα. Που να καταλάβω εγώ!
Ευχαριστω
Αυτά που έγραψα ισχύουν με μικρές παραλλαγές είτε με VoIP, είτε χωρίς.
Για το 2 θα σε παραπέμψω σε ένα σύντομο βίντεο του ΟΤΕ. Δεν το προτείνω, γιατί ο συγχρονισμός του DSL δεν είναι ο καλύτερος δυνατός με αυτή τη λύση. Το πλεονέκτημα είναι ότι δεν πειράζεις τίποτα στην εγκατάστασή σου, απλά χρησιμοποιείς ένα splitter για να περάσεις το VoIP από το ρούτερ πίσω στην πρίζα.

Το 1 δεν είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται. Το πλεονέκτημα είναι ότι δεν χρειάζεσαι splitter (αν έχεις VoIP) και ότι έχεις καλύτερο συγχρονισμό DSL.
Α. Βρίσκεις την πρώτη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού (εκεί όπου μπαίνει μέσα το καλώδιο από τον έξω κόσμο).
Β. Ανοίγεις την πρίζα και αποσυνδέεις τα καλώδια που πάνε στο υπόλοιπο σπίτι.
Γ. Αντικαθιστάς την πρίζα με διπλή. Στην μία πλευρά συνδέεις μόνο τα έξω καλώδια. Στην άλλη μόνο τα καλώδια που πηγαίνουν στο υπόλοιπο σπίτι.
Είσαι έτοιμος.

Ρίξε μια ματιά σε αυτές τις οδηγίες της Cyta:
https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf
Έχει πολλές εναλλακτικές συνδεσμολογίες για να πάρεις μία ιδέα, αλλά αυτό που περιγράφω είναι στην εικόνα 4. Το συγκεκριμένο υποθέτει ότι έχεις κλασική τηλεφωνία και όχι VoIP.
Με VoIP είναι ακόμη πιο απλό: Ο ρούτερ συνδέεται χωρίς splitter στην πρίζα εισόδου, και η έξοδος VoIP του ρούτερ (Phone 1 ή Phone 2) συνδέεται στη δεύτερη πρίζα για να έχεις τηλέφωνα στο υπόλοιπο σπίτι.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
56
Να επανέλθω με μια ακόμα απορία!
Βρέθηκε χτες στα χέρια μου ένα μόντεμ ρουτερ από αυτά που δίνει αυτό το καιρό ο ΟΤΕ.
Ήταν εγκατεστημένο σε μια επιχείρηση συγγενικού προσώπου που τελικά δεν απέδωσε τα αναμενωμενα και έκλεισε.
Εάν εγώ πάρω αυτό το μόντεμ και το εγκαταστήσω ας πουμε σπίτι μου θα δουλέψει όπως είναι?
Βάζοντας φυσικά το νέο password στις διάφορες συσκευές που θα συνδεονται?
Η θα πρέπει κάποιος τεχνικός να το ξανασεταρει μιας και πρόκειται για νέο τηλεφωνικό νούμερο?
Ευχαριστω
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Να επανέλθω με μια ακόμα απορία!
Βρέθηκε χτες στα χέρια μου ένα μόντεμ ρουτερ από αυτά που δίνει αυτό το καιρό ο ΟΤΕ.
Ήταν εγκατεστημένο σε μια επιχείρηση συγγενικού προσώπου που τελικά δεν απέδωσε τα αναμενωμενα και έκλεισε.
Εάν εγώ πάρω αυτό το μόντεμ και το εγκαταστήσω ας πουμε σπίτι μου θα δουλέψει όπως είναι?
Βάζοντας φυσικά το νέο password στις διάφορες συσκευές που θα συνδεονται?
Η θα πρέπει κάποιος τεχνικός να το ξανασεταρει μιας και πρόκειται για νέο τηλεφωνικό νούμερο?
Ευχαριστω
Ποιό μοντέλο του ΟΤΕ είναι? Εάν πρόκειται για κάποιο Speedport (Entry 2i ή 724W) τότε σχεδόν σίγουρα δόθηκαν με χρησιδάνειο και θα χρεωθεούν στον εκκαθαριστικό λογαριασμό του ΟΤΕ εάν δεν τα επιστρέψει ο χρήστης.

Εσύ τί θέλεις να πετύχεις? Τα Speedport έχουν καλό μόντεμ, αλλά τίποτα άλλο άξιο αναφοράς. Δεν αναμένεται δηλαδή να κερδίσεις κάτι σε σχέση με αυτό που ήδη έχεις (ποιό, παρεμπιπτόντως?).

Ηβασική αλλαγή που πρέπει να κάνεις σε περίπτωση αντικατάστασης είναι τα στοιχεία ταυτοποίησης ADSL από ΟΤΕ σε Vodafone.
Προφανώς εάν σε ενδιαφέρει το ασύρματο, ή θα πρέπει να βάλεις στο νέο ρούτερ τα στοιχεία του παλιού (SSID + password), ή να βάλεις σε όλες τις συσκευές σου τα έτοιμα στοιχεία του νέου ρούτερ.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
56
Κάτσε Μηνά γιατί μπερδεύτηκα.
Καταρχήν το μοντέλο είναι αυτό που φαίνεται και στο βίντεο που έχεις βάλει.
Είχε δωθεί πριν δυόμιση χρόνια για συμβόλαιο 2ετιας για μια vdsl 30mbps γραμμή.
Άρα έχει περάσει η διάρκεια του συμβολαίου όποτε ίσως και για αυτό δε ζητήθηκε ακόμα.
Εκτός εάν προκύψει κάτι τέτοιο όποτε και θα επιστραφεί.

Απλά έχω την εξής απορία καθότι όπως είπαμε άσχετος,
η οποία λέει ότι αφού έχω ένα μόντεμ ρουτερ στη προκειμένη περίπτωση αυτό λοιπόν του ΟΤΕ
γιατί να μη μπορέσω να το χρησιμοποιήσω στο πατρικό μου όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά γραμμής από ΟΤΕ σε Vodafone ώστε να μη χρειαστεί να ζητήσω κατόπιν από την Vodafone αφού όπως μου είπατε πιο πάνω για κάτι τέτοιο θα χρειαστούν 50€?
Δεν μπορεί να γίνει γιατί είναι διαφορετικής εταιρείας?
Δεν μπορεί γιατί είναι μόντεμ για vdsl και υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες από το μάξιμουμ 24mbps που έχει η γραμμή βάση του προγράμματος που έχω διαλέξει από τη Vodafone?
Μπορεί να γίνει αλλά χρειάζεται να το ρυθμίσει κάποιος εκ νέου για τη καινούργια τηλεφωνική γραμμή πάνω στην οποία θα λειτουργεί?

Έλα Μηνά βοήθα να μαθαίνουμε!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.741
Κάτσε Μηνά γιατί μπερδεύτηκα.
Καταρχήν το μοντέλο είναι αυτό που φαίνεται και στο βίντεο που έχεις βάλει.
Είχε δωθεί πριν δυόμιση χρόνια για συμβόλαιο 2ετιας για μια vdsl 30mbps γραμμή.
Άρα έχει περάσει η διάρκεια του συμβολαίου όποτε ίσως και για αυτό δε ζητήθηκε ακόμα.
Εκτός εάν προκύψει κάτι τέτοιο όποτε και θα επιστραφεί.

Απλά έχω την εξής απορία καθότι όπως είπαμε άσχετος,
η οποία λέει ότι αφού έχω ένα μόντεμ ρουτερ στη προκειμένη περίπτωση αυτό λοιπόν του ΟΤΕ
γιατί να μη μπορέσω να το χρησιμοποιήσω στο πατρικό μου όταν ολοκληρωθεί η μεταφορά γραμμής από ΟΤΕ σε Vodafone ώστε να μη χρειαστεί να ζητήσω κατόπιν από την Vodafone αφού όπως μου είπατε πιο πάνω για κάτι τέτοιο θα χρειαστούν 50€?
Δεν μπορεί να γίνει γιατί είναι διαφορετικής εταιρείας?
Δεν μπορεί γιατί είναι μόντεμ για vdsl και υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες από το μάξιμουμ 24mbps που έχει η γραμμή βάση του προγράμματος που έχω διαλέξει από τη Vodafone?
Μπορεί να γίνει αλλά χρειάζεται να το ρυθμίσει κάποιος εκ νέου για τη καινούργια τηλεφωνική γραμμή πάνω στην οποία θα λειτουργεί?

Έλα Μηνά βοήθα να μαθαίνουμε!
Εάν έχει περάσει μισός χρόνος από τη διακοπή, πρέπει να έχει ήδη εκδοθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός και να μην λαμβάνει άλλους. Δηλαδή εάν ήταν να χρεώοουν την μη επιστροφή του ρούτερ, θα το έχουν ήδη κάνει, κάτι που διαπιστώνεται εύκολα αν κοιτάξει τους λογαριασμούς.
Από κεκτημένη ταχύτητα, θεώρησα ότι είχες ήδη κάποιο modem/router που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις.
Προφανώς και μπορείς να χρησιμοποιήσεις του ΟΤΕ, με σημεία προσοχής αυτά που αναφέρω στην τελευταία παράγραφο (ταυτοποίηση σύνδεσης DSL και ρυθμίσεις ασύρματου δικτύου).
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.968
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top