Ερώτηση σχετική με eARC

Μηνύματα
387
Reaction score
131
Βλέπω ότι όλες οι τηλεοράσεις έχουν μόνο μία HDMI που να υποστηρίζει eARC ενώ οι άλλες υποστηρίζουν απλό ARC.

Η ερώτηση μου είναι η εξής. Αν έχω μία πηγή που να μεταδίδει 4Κ και Dolby Atmos και θέλω να το περάσω μέσω της τηλεόρασης σε μία ηχόμπαρα που υποστηρίζει και αυτή Dolby Atmos μπορεί να γίνει αυτό με μόνο μία θύρα eARC?

Αν ναι σε ποιά θύρα θα συνδέσω την ηχόμπαρα και σε ποιά την πηγή? Φαντάζομαι ότι η eARC θα πρέπει να συνδεθεί στην ηχόμπαρα αλλά αν συνδέσω την πηγή σε απλή θύρα με ARC θα περάσει τον ήχο σε Dolby Atmos μέσω της τηλεόρασης???
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
αν συνδέσω την πηγή σε απλή θύρα με ARC θα περάσει τον ήχο σε Dolby Atmos μέσω της τηλεόρασης???
Αυτό δεν είναι θέμα ARC γιατί δεν κάνει κανένα return.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Το ARC σημαίνει Audio Return Channel και αν συνδέσεις τη πηγή με τη τηλεόραση και την ηχόμπαρα σε σειρά και τα ενεργοποιήσεις πιστεύω θα λειτουργήσουν.
Τώρα για το eARC επειδή μεταφέρει πιο υψηλό ρυθμό bit δε ξέρω αν θα είναι συμβατό προς τα πίσω με τη σύνδεση ARC θα πρέπει να το δοκιμάσεις.
 


Μηνύματα
387
Reaction score
131
Αυτό δεν είναι θέμα ARC γιατί δεν κάνει κανένα return.
Άρα η πηγή μπορεί να συνδεθεί σε οποιαδήποτε θύρα HDMI? Το θέμα είναι να συνδεθεί το eARC με την ηχόμπαρα?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Δοκίμασε, αν και νομίζω πως οπουδήποτε θα δουλέψει. Καμία συσκευή δεν "βλέπει" Atmos εκτός AV ενισχυτών και ηχομπαρώνε, όποιες δηλαδή κάνουν decoding. Βλέπουν TrueHD/DD+.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top