Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

  • Έχω/θα αγοράσω επίγειο ψηφιακό δέκτη mpeg4

    Votes: 38 37,3%
  • Έχω/θα αγοράσω δορυφορικό δέκτη με ενσωματωμένο επίγειο ψηφιακό mpeg4

    Votes: 16 15,7%
  • Η τηλεόρασή μου έχει ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη mpeg4

    Votes: 33 32,4%
  • Θα προτιμήσω άλλη λύση (π.χ. κάρτα στο pc)

    Votes: 4 3,9%
  • Θα συνεχίσω να βλέπω "αναλογικά"

    Votes: 11 10,8%

  • Total voters
    102
  • Poll closed .

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.796
Reaction score
95.057
Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

Εσείς είστε τυχεροί εκεί πάνω, πιάνετε τα τούρκικα κανάλια!:116:
 

Μηνύματα
3.730
Reaction score
89
Re: Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

καλα θα ηταν να ειμαστε στο standart ελα ομως που ειμαστε στο low
μαζι σου χαδχαχαααααα +1000:141::141::141::141:
 

Μηνύματα
72
Reaction score
0
Χρησιμοποιώ αυτό:

http://www.elgato.com/elgato/na/mainmenu/products/EyeTV-Hybrid-10/product1.en.html

το οποίο πιάνει και αναλογικά, επίγειο ραδιόφωνο αλλά έχει και είσοδο composite, s-video. H απόλυτη λύση για media center κατά την άποψή μου.

Από πού το πήρες και πόσο εάν επιτρέπεται?Η ποιότητα εικόνας καλή?Σκεφτομαι για το Eyetv Diversity.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

Eπειδή η tv μου δέχεται CI card θα προμηθευτώ μια μοντούλα, μόλις βεβαιωθώ οτι δουλεύει χωρίς προβλήματα.
Εχω και τον decoder της ΟΝΤelecom που ειναι MPEG 4 και εχει έξοδο HDMI.
 

Μηνύματα
4.543
Reaction score
3.085
Μερικές παρατηρήσεις για το poll

Υποθέτω ότι το poll, εκτός από το να καταγράψει τις τάσεις και την προτίμηση των μελών στην κάθε επιλογή καθώς και τα σχόλιά μας, θα πρέπει να καταλήξει σε μια συνολική εικόνα.

Σωστά;

Αν ναι, τότε θα έπρεπε να δίνεται η δυνατότητα σε κάθε μέλος να μπορεί να παραθέσει περισσότερες της μιας επιλογές, εφ' όσον αυτές είναι βεβαίως υπαρκτές. Αυτή την παρατήρηση την είχα κάνει και σε ένα άλλο poll, που είχε τότε ανοίξει ο Α.Κ. (αν θυμάμαι καλά), όπου ο καθένας παρέθετε την πηγή HD που είχε.

Εδώ, λοιπόν, θα πω ότι κάποιος μπορεί να:

1) Έχει τηλεόραση με ενσωματωμένο δέκτη DVB-T (MPEG-2 & 4)

2) Να έχει ταυτόχρονα και έναν από τους παλιούς ξεχωριστούς εξωτερικούς δέκτες. Ειδικά όταν άρχισε η ΕΡΤ να μεταδίδει τα δικά της γνωστά 4 κανάλια, πολλοί με τηλεοράσεις - κυρίως CRT - είχαν προβεί τότε σε αγορές τέτοιων δεκτών. Άλλωστε ήταν και φτηνοί.

3) Να έχει πρόσφατα προμηθευτεί έναν από τους νεότερους εξωτερικούς δέκτες, που πιάνουν και τις δύο διαμορφώσεις (MPEG-2 και MPEG-4), ενώ - πάλι - η TV του έχει δέκτη με τη μια ή ίσως και τις δυο διαμορφώσεις.

4) Να έχει εξωτερικό δορυφορικό δέκτη, ο οποίος να δέχεται επιπρόσθετο δέκτη DVB-T, π.χ. AZBox Elite/Premium, ενώ η TV του έχει ήδη δέκτη (όπως λέω πιο πάνω).

5) Να έχει και εξωτερικό ξεχωριστό δέκτη και δέκτη στην TV και δέκτη στο επιτραπέζιο DVD-R, ή δέκτη στην TV, DVD-R με δέκτη και δορυφορικό με επίγειο επιπρόσθετο δέκτη ή οποιονδήποτε συνδυασμό των 3-4 παραπάνω.

Οπότε;

Πώς μπορεί κάποιος να "ψηφίσει", εφ' όσον το poll του δίνει μόνο μια επιλογή;

Ας πάρουμε τον εαυτό μου, για παράδειγμα. Η TV μου έχει ενσωματωμένο δέκτη DVB-T, ο οποίος είναι ήδη συντονισμένος στα ψηφιακά της ΕΡΤ, και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα συντονιστεί και σε αυτά της Digea. Παράλληλα, έχω ήδη προσθέσει έναν επιπρόσθετο δέκτη DVB-T στον AZBox Premium και τον έχω συντονίσει και αυτόν στα κανάλια της ΕΡΤ, εν αναμονή λήψης των καναλιών της Digea. Προ πολλών μηνών είχε αγοραστεί ένας εξωτερικός δέκτης Newtec, που ελάμβανε τα ψηφιακά της ΕΡΤ, συνδεδεμένος με την προηγούμενη τηλεόραση, και που τώρα έχει προσωρινά παροπλιστεί. Τέλος, υπάρχει στο PC μου μια κάρτα της Terratec, που είναι διπλός δέκτης, αναλογικός και ψηφιακός.

Που να βάλω, λοιπόν, την "ψήφο" μου;
_
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.570
Reaction score
668
Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

Παναγιωτη δεν εχεις άδικο, αλλά είναι μια γενική καταγραφή για να ξέρουμε πληροφοριακά που είμαστε "περίπου", οπότε κάνε "την καρδιά σου πέτρα " και βάλε εκεί που νομίζεις την ψήφο σου...:109:
 

Μηνύματα
24
Reaction score
0
Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

Οταν θα εκπεμπσουν στην περιοχη μου υπολογιζω με τους ρυθμους χελωνας κατε με ασχετων τεχνικων τους περι τα τελη 2012 τοτε θα σκεφτο τη να παρω?
 

Μηνύματα
4.543
Reaction score
3.085
ΟΚ, λοιπόν. Με τον ενσωματωμένο δέκτη της TV!

Παναγιωτη δεν εχεις άδικο, αλλά είναι μια γενική καταγραφή για να ξέρουμε πληροφοριακά που είμαστε "περίπου", οπότε κάνε "την καρδιά σου πέτρα " και βάλε εκεί που νομίζεις την ψήφο σου...:109:
ΟΚ, Πάνο, θενκς για την κατανόηση.

Λοιπόν, επέλεξα να ψηφίσω αυτό που θα χρησιμοποιείται κατά τεκμήριο τις περισσότερες ώρες τηλεθέασης, ήτοι τον ενσωματωμένο δέκτη της τηλεόρασης.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

Τα βλέπω μέσω του ενσωματωμένου δέκτη της 5090Η.
Δυστυχώς όμως η ποιότητά τους είναι κάτω του μετρίου. Πέρασε η πρώτη εβδομάδα και δυστυχώς το σήμα παρέμεινε όπως ήταν. Για να μη βλέπω γρέζια και άλλα τεχνουργήματα πρέπει να κάθομαι στα 3,5 μέτρα στην 50άρα. Το πρόβλημα της χαμηλής ανάλυσης είναι ιδιαίτερα έντονο. Πολλά πιξελιάσματα, περιγράμματα γύρω από τα γράμματα, έντονα φαινόμενα posterization στα πρόσωπα και γύρω από φωτεινές πηγές. Επίσης πολύ έντονο πρόβλημα κακού deinterlacing σε κινούμενα μέρη (πχ χείλια), το οποίο δεν παρατηρείται στην αναλογική μετάδοση. Αφήστε δε την δραματική καθυστέρηση αλλαγής καναλιού.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Εσείς πως βλέπετε τα επίγεια ψηφιακά κανάλια;

μεχρι πριν 15 μερες περιπου επιανα καμπανα
μενω Περιστερι Αττικη
εδω και 15 μερες δεν πιανω τα PRISMA, SPORT, CINE+, RIK
κανουν πολλα πιξελ κολλανε κλπ
ολα τα αλλα της ΕΡΤ και DIGEA τα πιανω
εχω τις 2 παλιες κεραιες που ειχαμε με την αναλογικη, της γυρισα απο παρνηθα και υμμητο σε υμμητο και αιγινα αλλα παλι τα ιδια
ειμαστε 2 διαμερισματα, με 7 μπριζες
οι κεραιες εχουν ενισχυτη ιστου και μικτη
σκεφτηκα μηπως φτανε οι κεραιες
μηπως κοπηκε το καλωδιο
τιποτα
εχω απο την ταρατσα οπτικη επαφη με αιγινα-υμμητο-παρνηθα
να βαλω ενισχυτη κεντρικης κεραιας?
υποψην οτι απο ολες τις μπριζες μια εχει αρκετα καλυτερο σημα απο τις αλλες αλλα δεν βολευει εκει που βρισκεται
καμια ιδεα?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.703
Μηνύματα
2.872.813
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top