Εσείς σε ποιόν "εναλλακτικό" ή μη πάροχο Internet ανήκετε ?

Εσείς με πιό πάροχο συνδέεστε στο Internet ?

  • ALTEC

    Votes: 7 2,8%
  • FORTHNET

    Votes: 65 25,7%
  • HOL

    Votes: 28 11,1%
  • NETONE

    Votes: 8 3,2%
  • ON TELECOMS

    Votes: 21 8,3%
  • OTE

    Votes: 97 38,3%
  • TELLAS

    Votes: 15 5,9%
  • VIVODI

    Votes: 4 1,6%
  • VODAFONE

    Votes: 5 2,0%
  • WIND

    Votes: 13 5,1%

  • Total voters
    253

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Να μια καλή ευκαιρία να "γνωριστούμε" , να μάθουμε τι γίνεται στον κόσμο των πάροχων του Internet. Πόσο καλά αισθανόμαστε με τον "φίλο" μας ? Πάμε λοιπόν...



1) Εσείς σε ποιόν "εναλλακτικό" ή μη πάροχο Internet ανήκετε και ποιο "πακέτο" του χρησιμοποιείτε ?

2) Τον επιλέξατε ή σας τον επέλεξαν (διαφήμιση) και με πιό τρόπο?

3) Τί είδους γραμμή, router, δίκτυο έχετε ?

4) Ποιά είναι τα στατιστικά γραμμής σας και η περιοχή σας ?

5) Χρησιμοποιείτε το ασύρματο δίκτυο WiFi ή προτιμάτε καλώδιο ?

6) Τί είδους δέσμευση έχετε ?

7) Μήπως ακόμη περιμένετε στο ακουστικό σας για εκείνη την περιβόητη σύνδεση ?

8) Εχετε ή είχατε προβλήματα με τη σύνδεση και σε ποιο σημείο ή πότε λύθηκαν (εάν) ?

9) Σε τελική φάση είστε ευχαριστημένοι απο αυτόν , θα τον θέλατε μόνιμα ή θα τον αλλάζατε ...χθές ?

10) Σε ποιόν εναλλακτικό πάροχο θα θελατε να ανήκετε , εαν δεν είστε ευχαριστημένοι απο αυτό που έχετε ?

11) Σε τελική φάση τί βαθμό θα δίνατε απο το 1 έως το 10 στο πάροχό σας, όπως 1 = χάλια, μακάρι να άλλαζα 5 = είμαι καλά 10= δεν τον αλλάζω με τίποτα ?

Ας απαντήσουμε στο ερωτηματολόγιο με την προοπτική να δούμε τί παίζει στο τοπίο των ευρυζωνικών υπηρεσιών , μήπως βάλουμε και εμείς το χεράκι μας και αλλάξει κάτι πρός το καλύτερο στην "Ψηφιακή" Ελλάδα μας...

 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Εσείς σε ποιόν "εναλλακτικό" ή μη πάροχο Internet ανήκετε ?

Για να δούμε...

1) TELLAS και ON Telecoms με full πακέτα.
2) τους επέλεξα...
3) με την Tellas 12/1 και LINKSYS και με την ΟΝ 10/1 (όταν λειτουργεί) τα δικά της , ξέρετε... λάστιχα Pirelli κλπ.
4) 26 - 28 το attenuation και 10 - 12 τα db
5) καλώδια και μερικές φορές ενεργοποιώ και το WiFi
6) Με την Tellas έχει λήξει η ετήσια ενώ αλλους 6 μήνες με την ΟΝ
7) Την έχω κάνει...
8) Με την ΟΝ ΔΕΝ ΛΥΘΗΚΑΝ ΠΟΤΕ......!!!!!!!!!!
9) Την ΟΝ θα την άλλαζα , εκτός εαν διορθωθούν τα προβλήματα, την TELLAS όχι, περιμένω να μου γυρίσει και στα 24 ή εκεί κοντά...
10) ΟΤΕ
11) TELLAS - 9 και ON - 1 άντε 2...
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
ΟΤΕ με 2αρα γραμμη γιατι δεν εχει ουτε αλλο παροχο μεχρι αυτη τη στιγμη αλλα και ουτε δυνατοτητα μεγαλυτερης ταχυτητας συνδεσης .
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Δυστυχως μεχρι να ξεκαθαρισει η κατασταση και να σοβαρευτουν οι υπολοιποι για μενα ο ΟΤΕ ειναι μονοδρομος.

Εχω μια συνδεση 8Mbps, ειμαι σχετικα ευχαριστημενος, αψογοι οταν χρειαστεις βοηθεια.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
1) OTENET (ή ConnX, το ίδιο είναι)

2) Τον επέλεξα

3) ADSL 2Mbit, Sagem 1540WG (το οποίο έχει βγει εξαιρετικό)

4) Δεν τα έχω μπροστά μου

5) Προτιμώ καλώδια εκτός εαν δεν γίνεται αλλιώς

6) Αορίστου

7) Όποτε έχω πάρει έχω εξυπηρετηθεί εντός 5 λεπτών

8) Μοναδικό πρόβλημα υπήρξε όταν ήταν πραγματικά αναπόφευκτο και αφορούσε κεντρικά backbones (συνεπώς ούτε άλλοι provivers λειτουργούσαν). Δυστυχώς εκείνο το πρόβλημα συνέπεσε τις ίδιες μερες μαζί με την αναβάθμιση γραμμής που είχα ζητήσει και έγινε ένα μπέρδεμα από μεριάς τους μέχρι να καταλάβουν γιατί δεν παίζω. Έμεινα περίπου 5 μέρες χωρίς Internet (με το Σ/Κ μέσα).

9) Από αξιοπιστία είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Από ταχύτητα σύνδεσης επίσης, αλλά αυτό συμβαίνει εν γνώση μου στα 2Mbit που όσο να'ναι πλέον παρέχονται σχεδόν 100%. Το κόστος και κυρίως το πάγιο με προβληματίζουν ιδιαίτερα.

10) Σκέφτομαι να μεταπηδήσω στη Forthnet αλλά με προβληματίζει η ποιότητα της τηλεφωνικής γραμμής. Από φίλους που έχουν HOL/Forthnet σχεδόν πάντα "κάτι δεν ακούγεται καλά" όταν μιλάνε αυτοί. Επίσης σκέφτομαι ότι τα 24Mbit είναι συνήθως άπιαστο όνειρο για να το κυνηγήσω (και να σπάσω το κεφάλι μου) και πως αν κάνω τη γραμμή μου 4 ή 8 Mbit (με μικρή επιβάρυνση) πάλι ευχαριστημένος θα είμαι.

11) 8
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
1) On Telecoms

2) Μέσω γνωστού

3) 16Μbit , Zyxel P660-HW, WiFi (5 devices)

4) 15996Kpbs 12db Downstream @ Νέα Φιλαδέλφεια

5) WiFi αλλά προτιμώ καλώδιο. Δυστυχώς δεν γινεται.

6) Είχα ένα χρόνο, πλέον καμία!

7) Nope.

8) Ελάχιστα! sothoms rulez!

9) Κρατάω On για πάντα! Κανένα πρόβλημα.

10) βλ. 9

11) 8,5 γιατί πάντα πρέπει να αφηνουμε χώρο για την τελειότητα :138:
 

Μηνύματα
521
Reaction score
41
Λοιπόν έχουμε και λέμε

1) Είμαι ΟΤΕ με conn-x
2) Τον επέλεξα μετά απο 1 χρόνο ταλαιπωρίας αναμονής σύνδεσης η αναβάθμισης σε άλλους παρόχους (tellas - on - hol)
3) Γραμμή στα 8 σε speedtouch 585i v6
4) SNR=7,Attn=43.5,Ταχύτητα σύνδεσης 7020/380
5) καλώδιο
6) 6μηνη
7) Είμαι ήδη ενεργοποιημένος
8) Ημουνα στα 24 αλλά λόγω απόστασης ζήτησα υποβάθμιση στα 8, διότι έμπαινα με 4000
9) Ειμαι ευχαρσιτημένος παρόλο που είναι πιο ακριβός
10) Μάλλον forthnet
11) 7.5
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
1) Είμαι ΟΤΕ με conn-x
2) Τον επέλεξα μετά απο 1 χρόνο ταλαιπωρίας αναμονής σύνδεσης η αναβάθμισης σε άλλους παρόχους (tellas - on - hol)

Aυτο ειναι και το μεγαλο πλεονεκτημα του ΟΤΕ. Περιμενα 4 μηνες να με συνδεσουν στη HOL, οπου τελικα τους μπινελικωσα εκανα αιτηση στον ΟΤΕ και σε 9 εργασιμες ειχα internet. Σε περιπτωση βλαβησ απαντουν σε 2 λεπτα και οχι σε μια ωρα οπως στη HOL. Επισης μιλας με σοβαρους ανθρωπους και οχι με παιδακια που τα εκπαιδευσαν 5 λεπτα.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
14
Απάντηση: Εσείς σε ποιόν "εναλλακτικό" ή μη πάροχο Internet ανήκετε ?

Είμαι στον οτε με την μικρότερη ταχυτητα, αλλά το ψάχνω να φύγω γιατί είναι το συνολικό κόστος πολύ σε σχεση με τα αλλα δίκτια.
Μένω Χαλκίδα και δυστυχώς δεν έχω και πολλες επιλογές αλλά πιστευω μέχρι της Γιορτες (χριστουγέννων) να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο και να έχουν έρθει και άλλα δίκτια στην περιοχή μου.
Πάντως θα.....ΦΥΓΩ απο τον Οτε!!!!!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
hol και ειχα για 3 μηνες αποσυνδεσεις στα 16 mbits αφου τους υπεδειξα εγω πως θα λυσουν το προβλημα να κατεβσουν την γραμμη στα 12 δηλαδη ολα οκ.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
1.Αltec telecoms.

2.Τους επελεξα γιατι ο Οτε που ειχα παρεμενε πιο ακριβος και γιατι ειχε ενας φιλος μου και ηταν ευχαριστημενος.

3. 24 mbit , πρακτικα 11 περιπου λογω αποστασης . ZYXEL PRESTIGE 660R

4. ........ θα το κοιταξω

5.Καλωδιο

6.Αοριστου

7.Εχω εξυπηρετηθει αμεσα για οτι και αν εχει χρειαστει.

8.Ειχα προβληματα αλλα κυριως αφορουσαν και πολλους χρηστες και λυθηκαν χωρις ιδιαιτερα ψυχοφθορα αναμονη..Ειχα και καποια αλλα προβληματα αλλα τελικα αποδειχθηκε οτι ηταν προβλημα καρτας δικτυου..αρα δεν πιανει..:ppp

9.Θα τον κρατησω και αυριο.Δυστυχως ακουω κατι σειρηνες...noves , καναλια κλπ και η αltec νομιζω εχει μεινει πισω...go αltec..:137:

10.Forthnet λογω του πιο πανω..αλλα δεν τα εχω ψαξει και καλα..μπορει να υπαρχουν και αλλοι καλυτεροι παικτες τωρα η σε λιγο καιρο.

11.θα σου βαλω τγια...:138:..ψεμματα ... 8.9 βαζω
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
1) OTE Connx
2) Τον επιλέξαμε (γιατι βαρεθηκα τις αναμονες συνδεσεις με τους αλλους παροχους)
3) 4mb (δεν χρειαζομαι παραπανω), Linksys wag354
4) Downstream Upstream
SNR Margin: 18.0 26.1 db
Line Attenuation 21.8 13.-8 db
Data Rate: 4096 253 kbps

5) προτιμάω καλώδιο , ενιοτε wifi?
6) αοριστου

7) Η σύνδεση πραγματοποιηθηκε αμεσα (γι'αυτο αλλωστε την επελεξα)?

8) Δεν είχετε και δεν εχω προβλήματα με τη σύνδεση ποτέ.

9) Σε τελική φάση είμαστε ευχαριστημένοι απο αυτόν , θα τον θέλαμε μόνιμα και δεν θα τον αλλάζαμε ...χθές .

10) ε... δεν ξερω

11) 8,5 (γιατι ειναι λιγο ακριβοτερος και θα προτιμουσα ακομη μεγαλυτερες ταχυτητες κυριως upload)
 

Μηνύματα
90
Reaction score
0
1) HOL 6mb download / 1mb upload 34 € ανά μήνα με δωρεάν αστικές - υπεραστικές
2) Τον επέλεξα λόγω τιμής και παροχών (2 τηλεφωνικές γραμμές και router το οποίο έχει βασικές λειτουργίες τηλεφωνικού κέντρου - Fritz)
3) H γραμμή ανήκει στο ιδιόκτητο της HOL και μπορεί να συγχρονίσει μέχρι τα 11mb από όσα είδα τις 2 μέρες στη δοκιμαστική λειτουργία μετά το περιορίσανε στα 6 που είναι η συνδρομή μου.
4) Χαλκίδα, Signal/Noise: 12db, Attenuation 38db
5) Εσωτερική δομημένη καλωδίωση cat6.
6) 1 χρόνο, το router είναι με χρονομίσθωση
7) Είχα μερικά ευτράπελα στην αρχή, αλλά λύθηκαν όλα και έλαβα και πιστωτικό για τις υπηρεσίες που ουσιαστικά δεν είχα για μερικές μέρες.
8) Από την αρχή του χρόνου που έχω το πακέτο, μια φορά μόνο χάθηκε η σύνδεση την αποκατάστησαν σε 3 ώρες.
9) Ήξερα τι αγόραζα από την αρχή. Στο internet δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μάλιστα η HoL είναι από τις λίγες που δίνει πραγματικό 1Mb upload και όποιος ασχολείται με p2p ξέρει τι σημαίνει αυτό. Το τηλέφωνο τώρα είναι άλλη φάση. Είναι ουσιαστικά IP τηλεφωνία και είναι πιο αργή στις συνδέσεις της (κάνει περισσότερη ώρα να ακούσεις το άλλο τηλέφωνο να χτυπάει από τη στιγμή που θα πατήσεις και το τελευταίο πλήκτρο) και μία φορά στις δέκα πρέπει να ξανακαλέσεις το νούμερο γιατί δεν τερμάτισε. Από τη στιγμή που θα συνδεθεί όμως, η ποιότητα είναι πολύ καλή και δεν πέφτει η γραμμή. Η γυναίκα μου παρότι γκρινιάζει γιατί καμιά φορά δεν βγάζει γραμμή, δεν αλλάζει με τίποτα το γεγονός του ότι μπορεί να μιλά με τις ώρες χωρίς το άγχος του λογαριασμού.
10) Μπορεί να δοκίμαζα τη forthnet, ίσως σαν upgrade κάποια στιγμή καθώς και από αυτή την εταιρία είχα καλές εμπειρίες στο παρελθόν (όχι σε ιδιόκτητο δίκτυο της όμως). Στον ΟΤΕ ΠΟΤΕ ξανά (και όποιος λέει για τον OTE για καλύτερες υπηρεσίες και service, οι προσωπικές εμπειρίες από την δουλειά μου εξακολουθούν να είναι πολύ άσχημες. Δυστυχώς δεν μπορώ –ακόμα- να τον αλλάξω και εκεί)
11) Βαθμός: 6. Νομίζω ότι πρώτη φορά εδώ και χρόνια παίρνω υπηρεσίες internet και τηλεφωνίας σε πολύ καλή τιμή (34 € με το ΦΠΑ όλα). Οι εναλλακτικές εταιρίες τηλεφωνίας, έκανα υπέρβαση προσπαθώντας να προσφέρουν φθηνές υπηρεσίες άλλα έχουν ακόμα πολύ δρόμο για να πάρουν βαθμολογία κοντά στο «δεν την αλλάζω με τίποτα». Άλλωστε το να πεις κάτι τέτοιο για ένα τομέα όπως οι επικοινωνίες, που η τεχνολογία καλπάζει, θα ήταν τουλάχιστον αφελές.
 

Μηνύματα
465
Reaction score
54
1) forthnet 2play εδω και ενα χρονο

2) παλαιότητα στο χώρο

3) speedtouch 585i

4) dslam Ν. Φαλήρου,
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 19,5
SN Margin (Up/Down) [dB]: 12,5 / 7,0
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 9,0

5) wifi

6) Καμια

7) Απο τους πρωτους χρηστες που ενιωσαν σε εφαρμογη το νεο περιβοητο RUO. Μεταβαση απο ΑΡΥΣ σε full llu με downtime 2 λεπτα. Συνολικα περιμενα 2μιση μηνες. Καθολου ασχημα για τότε.

8) δεν εχω αναγνωριση κλησης στο σταθερο μου

9) Νταξ, ουτε κρυο ουτε ζεστο.

10) netone

11) 5
 

Μηνύματα
4.660
Reaction score
620
1)Forthnet ADSL Economy

2) Την επέλεξα (κατόπιν ταλαιπωρίας από Tellas + ON)

3) Τί είδους γραμμή, router, δίκτυο έχετε ?

3) Draytek Vigor 2700VG + Gigabit Switch

4) A.K Χολαργού 6Mbps , SNR 7dB, Attenuation 39dB

5) Ενσύρματο.

6)Τώρα πιά (1 χρόνο μετά) καμμία.

7) Όχι

8) Στην αρχή συγχρόνιζε στα 4Mbps και μετά από κάποιες αναβαθμίσεις έφτασε στα 6Mbps.

9) Γενικά ευχαριστημένος διότι πιάνω την μέγιστη ταχύτητα για την γραμμή.

10) ΟΚ

11) 7
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
1)Δεν ξέρω, είναι του γείτονα.
2)Δεν ξέρω, είναι του γείτονα.
3)Κάποιο speedtouch έχει,εγώ Netgear WiFi
4)Δεν ξέρω, είναι του γείτονα.Δουλεύει μια χαρά πάντως.
5)Κοίτα στο 3.
6)Καμία.
7)Εγώ σίγουρα όχι.
8)Στο τζάμπα δεν υπάρχουν προβλήματα.
9)Μια χαρά, θα τον κρατήσω για πάντα.
10)-
11)10
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
1:netone full llu
2:το επελεξα απο τα πολυ καλα λογια που διαβαζω στο adslgr.
3:thomson st 780 wl adsl 2 voip 2γραμμες.
4:ρυθμιζομενο snr μεσω του site απο 6 εως 12,download atenuation 28 Δαδος Χαιαδαριου.πιανω απο 10 εως 16 mbit αναλογως πως θα ρυθμισω το snr.
5:παντα καλωδιο
6:1 χρονο αλλα θα συνεχισω.
7:ανεκτος χρονος τηλεφωνικου κεντρου,καμια φορα πιανω και αμεσως.
8:δεν εχω κανενα προβλημα
9:δεν το αλλαζω.
10:οτι αλλο εκτος απο τον ποτε!
11:10!
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
1)Connex Double Play

2) Τον επέλεξα γιατί θεωρώ το support καλύτερο από κάθε άλλο πάροχο.

3)DSL στα 4Mbps με linksys WAG200G

4)Ότι χειρότερο υπάρχει.Οι καλωδιώσεις είναι τουλάχιστον 30αετίας.

5)Και τα 2

6)6 μηνών

7)Όχι

8)Συνέχεια.Ξεκίνησα από 24.Πήρα 4 και είπα και ευχαριστώ.Εδω και 3 εβδομάδες ήμουν στα 2,7 και εδώ και 5 μέρες είμαι μέσω του γείτονα...Φυσικά για όλα αυτά ο τελευταίος που φταίει είναι ο πάροχος.Το θέμα είναι καθαρά καλωδιακό,δηλαδή θέμα ΟΤΕ.
 

Μηνύματα
1.220
Reaction score
3
1) Εσείς σε ποιόν "εναλλακτικό" ή μη πάροχο Internet ανήκετε και ποιο "πακέτο" του χρησιμοποιείτε ?
Forthnet 24Mbps

2) Τον επιλέξατε ή σας τον επέλεξαν (διαφήμιση) και με πιό τρόπο?
Το πληρώνει η δουλειά μου

3) Τί είδους γραμμή, router, δίκτυο έχετε ?
ISDN, SIEMENS CL-110(χρήση MODEM), LINKSYS WAG54GS(χρήση ROUTER), δομημένη καλωδίωση με 5E, Gbit switch και 802.11g

4) Ποιά είναι τα στατιστικά γραμμής σας και η περιοχή σας ?
>50 attenuation λόγω απόστασης μου δίνει κάτω από 4Mbps, Βριλήσσια

5) Χρησιμοποιείτε το ασύρματο δίκτυο WiFi ή προτιμάτε καλώδιο ?
Προτιμώ καλώδιο όπου μπορώ αλλιώς WiFi

6) Τί είδους δέσμευση έχετε ?
Να τους ανέχομαι

7) Μήπως ακόμη περιμένετε στο ακουστικό σας για εκείνη την περιβόητη σύνδεση ?
Οχι τέλειωσα μ' αυτό

8) Εχετε ή είχατε προβλήματα με τη σύνδεση και σε ποιο σημείο ή πότε λύθηκαν (εάν) ?
Τους πήρε κάτι μήνες και χρειάστηκε να τους πάρω από το χεράκι για να κάνουνε τη δουλειά τους

9) Σε τελική φάση είστε ευχαριστημένοι απο αυτόν , θα τον θέλατε μόνιμα ή θα τον αλλάζατε ...χθές ?
Επειδή φοβάμαι μη μου τύχει τίποτα γιατί είναι αναξιόπιστοι στο τεχνικό τους τμήμα (στις πωλήσεις ακόμη παραπάνω, μάλλον άσχετοι), θα τους άλλαζα ευχαρίστως

10) Σε ποιόν εναλλακτικό πάροχο θα θελατε να ανήκετε , εαν δεν είστε ευχαριστημένοι απο αυτό που έχετε ?
Ημουν ευχαριστημένος με τον ΟΤΕ

11) Σε τελική φάση τί βαθμό θα δίνατε απο το 1 έως το 10 στο πάροχό σας, όπως 1 = χάλια, μακάρι να άλλαζα 5 = είμαι καλά 10= δεν τον αλλάζω με τίποτα ?
4
 

Μηνύματα
475
Reaction score
2
Απάντηση: Εσείς σε ποιόν "εναλλακτικό" ή μη πάροχο Internet ανήκετε ?

1) οτε

2) αyτήν ξέρετε, αυτήν εμπιστευεσθε... ασε που οι υπόλοιποι τα έχουν κάνει μαντάρα στο Ηράκλειο.


3) adsl2+@24Mbps Us Robotics και καμιά 20ρια nodes

4) ΤΚ Κνωσσος αγ.Κωνσταντίνoς Ηράκλειο Sync@23840 dl@~20000

5) εχω ξεφτιλίσει κάθε εννοια ασυρματης συνδεσης

6) Καμία

7) αναβαθμιση απο 2 σε 24 εγινε και δεν την πήρα καν χαμπαρι.
τα 2 μπηκαν πρ 3ετιας με 6ημερη αναμονή απο την αιτηση

8) 24μεγα και full speed. ποτε δεν εχει πέσει (αν δεν βγάλει η μάνα μου το ρουτερ για να βάλει το..πιστολάκι να φτιάξει τα μαλλία...το συνδεσα απευθειας προ μπρίζας και ησύχασα)

9 Ολα καλα και άγια. τόσο που ψάχνεσαι ποιό είναι το τίμημα.

10 Tellas να πάρω κανα λαπτοπ και μετα να τους δέιξω αν κάνουνε καμιά και δεν παίζει....

11) ενα 10ρι
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.902
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top