Εσωτερική Κεραία για TV

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλησπέρα

Έχουμε στην κουζίνα μια LG LED 29αρα και βλέπουμε σχεδόν καθημερινά εκεί με εσωτερική κεραία. Δυστυχώς ο μ.......ς ο ηλεκτρολόγος δεν σκέφτηκε να βάλει μια πρίζα κεραίας στην κουζίνα και επίσης η πιο κοντινή πρίζα είναι στου όξω από εδώ την μάνα :). Πήραμε μια κεραία και καλά που δεν παθαίνει τίποτα σε παρεμβολές και μόλις ανοίξεις το μίξερ πέφτει το σήμα και κάνει διάφορα χαχαχα. Οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας να αγοράσω μια εσωτερική κεραία που να πιάνει τα ψηφιακά και να είναι αξιοπρεπείς και με τις λιγότερες παρεμβολές. Τιμές το πολύ κανά πενηντάρι γιούργια.

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Ολες οι εσωτερικες κεραιες ειναι ντε φακτο επιρρεπεις στις Η/Μ παρεμβολες.

Εχω "καλη" εσωτερικη κεραια στο υπνοδωματιο με ενταση και ποιοτητα σηματος παντα στο 100%, αλλα οταν αναψει μιξερακι στην κουζινα ή σεσουαρ στο μπανιο χανει το σημα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.923
Και εγώ πήρα εδώ και χρόνια μια εσωτερική με ενισχυτή σήματος, για ρεύμα της δίνω από τα usb της TV.
Γενικά όμως, όπως είπε και ο από πάν έχουν θέμα με παρεμβολές, στη θκιάμ περίπτωση και να κλ@σω χάνει το σήμα... :lolsign:
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οπότε κάποιο συγκεκριμένο χαρακτηριστικό που να ξεχωρίζει την μια από την άλλη δεν υπάρχει; Για παράδειγμα τα DB ή το σχήμα της κεραίας.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426

Εχω παρει δυο απο αυτες και εχω λυσει το προβλημα μου.
Ειμαι σε μονοκατοικια (επαρχια) και ειχε παλαια εγκατασταση κεραιας.
Η αληθεια ειναι οτι αρχικα την ειδα σε εναν τυπο ο οποιος ενοικιαζε τηλεορασης σε νοσοκομεια,οποτε και με αυτο το σκεπτικο την επελεξα.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.258
Reaction score
41.923
Πίσω από το έπιπλο της TV έχω μια λεντοταινια, όταν τη ενεργοποιώ κάποια κανάλια δεν πιάνουν ή κάνουν σπασίματα.
Αλλάζω ελαφρώς θέση τη κεραία και είναι πάλι σωστό το σήμα.
Άμα τώρα ανοίξω το dac το πρόβλημα επανέρχεται και πρέπει πάλι να βρω ιδανικό σημείο ώστε να πιάνει πάλι κανάλια.
Εαν τώρα ανοίξω το pc (σταθερός δίπλα στο έπιπλο) τελειώνουν τα πάντα, δεν πάνα να κλείσω dac, Led φωτισμό, ότι και να κάνς δεν υπάρχει σήμα.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Καλησπέρα

Έχουμε στην κουζίνα μια LG LED 29αρα και βλέπουμε σχεδόν καθημερινά εκεί με εσωτερική κεραία. Δυστυχώς ο μ.......ς ο ηλεκτρολόγος δεν σκέφτηκε να βάλει μια πρίζα κεραίας στην κουζίνα και επίσης η πιο κοντινή πρίζα είναι στου όξω από εδώ την μάνα :). Πήραμε μια κεραία και καλά που δεν παθαίνει τίποτα σε παρεμβολές και μόλις ανοίξεις το μίξερ πέφτει το σήμα και κάνει διάφορα χαχαχα. Οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας να αγοράσω μια εσωτερική κεραία που να πιάνει τα ψηφιακά και να είναι αξιοπρεπείς και με τις λιγότερες παρεμβολές. Τιμές το πολύ κανά πενηντάρι γιούργια.

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
Έχω τοποθετήσει σε εσωτερικό χώρο την Matel 5g (καμμία σχέση με το 5g της κινητής τηλεφωνίας) και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την απροβληματιστη λήψη. Βέβαια "βλέπει" κατευθείαν κέντρο εκπομπής Πάρνηθας, χωρίς να μεσολαβούν λόφοι, κτίρια κ.λπ., κάτι που είναι εξαιρετικά σημαντικό. Από παρεμβολές, μηδέν.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.353
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top