Ευρεση σχολειου

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα να ρωτησω γνωμες η αν ειναι δυνατον και αποψεις εμπεριστατωμενες εμπειρικα για ιδιωτικα σχολεια.

Ο μικρος βελζεβουλ ειναι 3.5 και του χρονου παμε υποχρεωτικα προνηπιο.

Μενουμε στο γραφικο Γκαζι Αθηνων και τα δημοσια σχολεια τριγυρω δυστυχως ειναι περιτριγυρισμενα απο ρομα κοκ και σαφως με περισσεια προκαταληψη και ρατσισμο δε θελω να παει εκει.

Τωρα σε θησειο/ πετραλωνα που ναι κοντα θα το σκεφτομουν αλλα δε μας πιανουν τα γεωγραφικα ορια....πρεπει να βαλεις μουφες διευθυνσεις κτλ... Σαν χριστιανος ορθοδοξος συνηθως παω με τον σταυρο στο χερι και θα θελα να αποφυγω τετοιες πονηριες οποτε προσανατολιζομαι σε ιδιωτικα εκτος αν το να δηλωσεις αλλη διεθυνση ειναι κατι τοσο απλο αλλα δε γνωριζω καθολου...οποιος ξερει pls elaborate.

Τωρα η κυρια ερωτηση ειναι για ιδιωτικα αν γνωριζετε κοστος και γενικα τι παιζει.

Σε κοντινες περιοχες ειναι η λακωνικη σχολη κολωνος , η αυγουλεα λιναρδατου περιστερι , η σχολη λαμπιρη μοσχατο, η λεοντειος νεα σμυρνη.

Σε ακτινα 5.6 κμ αν ξερετε καποιο αλλο ευπροσδεκτο.

Πριν ξεκινησει ο μαραθωνιος τηλεφωνων και επισκεψεων on site με την συζυγο θα θελα να μου πειτε εφοσον και αν γνωριζετε για κοστη και γενικοτερα εμπειριες απο ιδιωτικα.

Καθε αποψη ευπροσδεκτη!

Ευχαριστωωωωωωω
 

Μηνύματα
2.409
Reaction score
3.628
Λαμπιρη Μοσχάτο 4900€ το ετος χωρίς σχολικό.
Με σχολικό υπολόγισε κάνα 500αρι παραπάνω.
Επίσης οι δραστηριότητες χρεώνονται έξτρα και επιλέγεις εσυ ποιες και πόσες θες.
Για κάθε δραστηριότητα αν θυμάμαι καλά υπολόγισε ένα 100αρι.


Πολύ καλό σχολείο με οργάνωση κτλ.
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Το σχολικό δεν είναι πολυτέλεια. Είναι μεγάλη εξυπηρέτηση, απαραίτητο θα έλεγα.
Η 'γραφικότητα' της περιοχής (ή κάποιος άλλος λόγος) σας κρατάει δέσμιους στο Γκάζι ή μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο μετακόμισης στο ορατό μέλλον; Αν ναι, καλό είναι να συνεκτιμηθεί στο θέμα επιλογής σχολείου.
Ψυχικό σας πέφτει μακριά;
 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Θα σου πω την εμπειρια μου μιας και τωρα ξεκινησαμε κι εμεις σχολειο.
Η μικρη ειναι σε μεταβρεφικο τμημα.
Κοστος 6500 το χρονο μαζι με το σχολικο.
Δεν ειναι απο τα μεγαλα σχολια για μικρουλια. Στο τμημα της ειναι 8 παιδακια με 2 δασκαλες.
Η επιλογη εγινε με βαση των διαφορων προγραμματων και λογω διατροφης.
Καθημερινα υπαρχει και καποιος εξωτερικος συνεργατης για να δειχνει στα παιδακια. Εχω επισυναψει το προγραμμα τους.
Την διατροφη τους την εχει αναλαβει η nutrischool οπου καθε μηνα εχουν σαν βαση εποχιακα φρουτα και λαχανικα ή/και βαση μιας χωρας. Π.χ. για τον οκτωβρη εχουν αρκετα φαγητα απο ιταλικη κουζινα.
Για το τι κανει καθημερινα ενημερωνομαστε σε μια εφαρμογη online. Δεν υπαρχει το κλασσικο τετραδιο που μας ειπαν σε αλλα σχολεια. Επισης μεσω αυτου βλεπουμε και διαφορες μελλοντικες δραστηριοτητες οπως π.χ. την αλλη εβδομαδα εχει κανονιστει για τους γονεις απογευματινο σεμιναριο πρωτων βοηθειων.
Τελος εχουμε μεσω της εφαρμογης επικοινωνια με την δασκαλα της μικρης. Στελνουνε μηνυματακι και μας απανταει.
Καθημερινα σχεδον μας στελνουν και καθημερινες φωτο απο τις δραστηριοτητες των παιδιων.
Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, το παιδι μας λεει πως θελει να πηγαινει σχολειο και φευγει κι επιστρεφει χαρουμενο.
Screenshot_20231014_000556~2.jpg
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Λακωνική ( Μαγκλάρας ) πολύ ευχαριστημένοι.
Λόγω covid λίγο λάθος φιλοσοφία με την χρέωση αλλά μια χαρά κατά τα αλλα
Χρέωση δεν μπορώ να πω μιας κ τώρα είμαστε 3 γυμνασίου
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Το σχολικό δεν είναι πολυτέλεια. Είναι μεγάλη εξυπηρέτηση, απαραίτητο θα έλεγα.
Η 'γραφικότητα' της περιοχής (ή κάποιος άλλος λόγος) σας κρατάει δέσμιους στο Γκάζι ή μήπως υπάρχει το ενδεχόμενο μετακόμισης στο ορατό μέλλον; Αν ναι, καλό είναι να συνεκτιμηθεί στο θέμα επιλογής σχολείου.
Ψυχικό σας πέφτει μακριά;
Το σπιτι ειναι αγορασμενο Γκαζι δικο μας και η αληθεια ειναι οτι μας αρεσει η περιοχη επειδη ειναι κοντα σ ολα.
Ψυχικο ειναι μακρια εννοειται...δουλευουμε βορεια και οι δυο μεν αλλα οκ αυτα ειναι εφημερα. Επισης παππουδες μενουν Μοσχατο και Πειραια οποτε βολευει ας πουμε. Το μοσχατο απο Γκαζι ειδικα ειναι 10 λεπτα με αμαξι.
Θα σου πω την εμπειρια μου μιας και τωρα ξεκινησαμε κι εμεις σχολειο.
Η μικρη ειναι σε μεταβρεφικο τμημα.
Κοστος 6500 το χρονο μαζι με το σχολικο.
Δεν ειναι απο τα μεγαλα σχολια για μικρουλια. Στο τμημα της ειναι 8 παιδακια με 2 δασκαλες.
Η επιλογη εγινε με βαση των διαφορων προγραμματων και λογω διατροφης.
Καθημερινα υπαρχει και καποιος εξωτερικος συνεργατης για να δειχνει στα παιδακια. Εχω επισυναψει το προγραμμα τους.
Την διατροφη τους την εχει αναλαβει η nutrischool οπου καθε μηνα εχουν σαν βαση εποχιακα φρουτα και λαχανικα ή/και βαση μιας χωρας. Π.χ. για τον οκτωβρη εχουν αρκετα φαγητα απο ιταλικη κουζινα.
Για το τι κανει καθημερινα ενημερωνομαστε σε μια εφαρμογη online. Δεν υπαρχει το κλασσικο τετραδιο που μας ειπαν σε αλλα σχολεια. Επισης μεσω αυτου βλεπουμε και διαφορες μελλοντικες δραστηριοτητες οπως π.χ. την αλλη εβδομαδα εχει κανονιστει για τους γονεις απογευματινο σεμιναριο πρωτων βοηθειων.
Τελος εχουμε μεσω της εφαρμογης επικοινωνια με την δασκαλα της μικρης. Στελνουνε μηνυματακι και μας απανταει.
Καθημερινα σχεδον μας στελνουν και καθημερινες φωτο απο τις δραστηριοτητες των παιδιων.
Μεχρι τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, το παιδι μας λεει πως θελει να πηγαινει σχολειο και φευγει κι επιστρεφει χαρουμενο. View attachment 308514
Δε το επιασα. Ποιο σχολειο ειναι αυτο?
 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Λακωνική ( Μαγκλάρας ) πολύ ευχαριστημένοι.
Λόγω covid λίγο λάθος φιλοσοφία με την χρέωση αλλά μια χαρά κατά τα αλλα
Χρέωση δεν μπορώ να πω μιας κ τώρα είμαστε 3 γυμνασίου
Η λακωνικη εχει μονο δημοτικο.
Αν επιτρεπεται σε ποιο Γυμνασιο πατε?

Επισης διαβαζω αυτο αλλα δε ξερω ποτε θα ισχυσει και με ποιες προυποθεσεις....

 

Μηνύματα
1.236
Reaction score
2.047
Δε το επιασα. Ποιο σχολειο ειναι αυτο?
Δεν το εγραψα επειδη δε σε βολευει σαν αποσταση. Το ανεφερα ως απαντηση στις εμπειριες απο ιδιωτικα.

Παιδικη Σχολη Σωτηριου

 

Μηνύματα
304
Reaction score
433
Δεν το εγραψα επειδη δε σε βολευει σαν αποσταση. Το ανεφερα ως απαντηση στις εμπειριες απο ιδιωτικα.

Παιδικη Σχολη Σωτηριου


Φαινεται πολυ καλο συν ολα αυτα που πες. Βεβαια ειναι μονο για μικρα παιδακια δεν εχει καν δημοτικο οποτε....

Επισης μπηκε και μια σχολη Υπατια στα υποψιν στο περιστερι. Οποιος ξερει ας πει μια γνωμη.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Η λακωνικη εχει μονο δημοτικο.
Αν επιτρεπεται σε ποιο Γυμνασιο πατε?

Επισης διαβαζω αυτο αλλα δε ξερω ποτε θα ισχυσει και με ποιες προυποθεσεις....

Νέα παιδεία στο Χαϊδάρι
 


Μηνύματα
3.769
Reaction score
2.910
Το κακό με τα ιδιωτικά είναι ότι ΔΕΝ πληρώνουν τους δασκάλους ικανοποιητικά (βασικό νομίζω) , με αποτέλεσμα οι παραπάνω, να κυνηγάνε τον διορισμό και να φεύγουν μέσα στη χρονιά.

Μου έτυχε στη 1η και στην 3η δημοτικού στη μέση και στην αρχή της χρονιάς αντίστοιχα.

Επίσης οι δασκάλες είναι το πολύ 25 , άπειρες και αδυνατούν να επιβληθούν στα 7-8χρονα.

Κατά τα άλλα δημόσιο δημοτικό ούτε για αστείο.
Προνήπειο , νήπειο τα έστειλα δημόσιο και ήταν οκ.
 


Μηνύματα
304
Reaction score
433
Το κακό με τα ιδιωτικά είναι ότι ΔΕΝ πληρώνουν τους δασκάλους ικανοποιητικά (βασικό νομίζω) , με αποτέλεσμα οι παραπάνω, να κυνηγάνε τον διορισμό και να φεύγουν μέσα στη χρονιά.

Μου έτυχε στη 1η και στην 3η δημοτικού στη μέση και στην αρχή της χρονιάς αντίστοιχα.

Επίσης οι δασκάλες είναι το πολύ 25 , άπειρες και αδυνατούν να επιβληθούν στα 7-8χρονα.

Κατά τα άλλα δημόσιο δημοτικό ούτε για αστείο.
Προνήπειο , νήπειο τα έστειλα δημόσιο και ήταν οκ.
Ετσι οπως ειναι το καθεστως στην χωρα με την παιδεια και την υγεια ειναι που θα τυχεις και σε ποιον θα πεσεις. Δημοσιο ειτε ιδιωτικο....

Ιδιωτικο εχεις παραπανω πιθανοτητες για κατι καλο αλλα οχι παντα.

Ιδιωτικο, στην δικη μου περιπτωση τουλαχιστον ειναι μονοδρομος λογω περιοχης. Αν εμενα Μοσχατο η Αλιμο η Π. Φαληρο η Ν. Σμυρνη που χω γνωστους με παιδια ισως να σκεφτομουν διαφορετικα. Απο την αλλη στο ιδιωτικο κερδιζεις ας πουμε λιγο στην συνεπεια και στις εγκαταστασεις τις κτιριακες. Οι δασκαλοι/ καθηγητες νομιζω ειναι λιγο λαχειο.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.424
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top