Ευρετήριο τεχνικών.

Μηνύματα
77
Reaction score
8
Καλημέρα σε όλους,

Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ή θα μπορούσε να φτιαχτεί κάπου στο site, ένα ευρετήριο τεχνικών με τα στοιχεία επικοινωνίας και τις ειδικότητές τους.

Από καιρό εις καιρού, όλοι ασχολούμαστε με κατασκευές και επισκευές αλλά ως χομπίστες οι δυνατότητες κάποιων είναι περιορισμένες και κάποια στιγμή χρειαζόμαστε βοήθεια από κάποιον εξειδικευμένο με τα κατάλληλα μηχανήματα.

Μια πρόχειρη ιδέα, είναι αν κάποιος προσφέρει τέτοιες υπηρεσίες να προσθέσει τα στοιχεία του στο νήμα γράφοντας 2 λόγια.

Φυσικά μπορεί να γίνει και πιο οργανωμένη δουλειά και να φτιαχτεί από το site κάποιο ευρετήριο μαζί με τις βαθμολογίες από όσους χρησιμοποιούν τους τεχνικούς.

Οι ειδικότητες πολλές. Ενδεικτικά αναφέρω: κατασκευή σασί, κατασκευή βάσεων ηχείων / ηλεκτρονικών, αλλαγή πυκνωτών, μετρήσεις λυχνιών, αναβαθμίσεις συσκευών, επισκευές, ρυθμίσεις ρευμάτων ηρεμίας, και πολλά άλλα.

Ευχαριστώ και εύχομαι σε όλους καλή συνέχεια και καλές κατασκευές.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Καλό ακούγεται αλλά φλερτάρει με τα όρια της διαφήμισης...Και συνήθως τέτοιου είδους υπηρεσίες παρέχονται επί πληρωμή. Νομίζω πως δεν είναι της φύσης και του σκοπού αυτού εδώ του site-παρέας. Άλλωστε όσοι θέλουν και μπορούν να βοηθήσουν το κάνουν ήδη σε πάρα πολλά posts.
Φιλικά,
Γιάννης
 

Μηνύματα
77
Reaction score
8
Αγαπητέ Γιάννη,
Ευχαριστώ για το σχόλιο και την απολύτως σεβαστή αποψή σου.
Απλώς, κάποιος που ξεκινά να ασχολείται και χρειάζεται κάτι ή θα πρέπει να ανοίξει ένα καινούργιο post για κάτι που ίσως έχει ξανασυζητηθεί, ή θα πρέπει να ψάξει σε πάρα πολλά και διαφορέτικά post.
Είναι παρεϊστικο μεν, αλλά αντιπαραγωγικό δε.
Εγώ σκέφτηκα την ανάγκη για ένα συγκετρωτικό ευρετήριο όπου θα εγγραφούν όσοι παρέχουν τέτοιες υπηρεσίες (ασχέτως αν το κάνουν ατελώς ή με αμοιβή) ή και όσοι συστήνουν κάποιον που έχουν δοκιμάσει με επιτυχία.
Κατόπιν θα τους βαθμολογούν όποιοι χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες τους.
Έτσι αν κάποιος χρειάζεται άμεση τεχνική βοήθεια, θα μπορεί να την βρεί γρήγορα και να εκτιμήσει την αξιοπιστία της.
Δεν ξέρω αν υλοποιείτε εύκολα τεχνικά από το site.
Απλώς ρίχνω στο τραπέζι την ιδέα.
ΜΦΧ,
Θανάσης.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.007
Reaction score
1.466
Τώρα έθιξες ακόμα ένα πιο ευαίσθητο σημείο, την αξιολόγηση. Τις περισσότερες φορές οδηγείται από υποκειμενικά κριτήρια και η αφορμή είναι πρόβλημα μεταξύ των δύο μερών που αντί να λυθεί μεταξύ τους τίθεται στην διαιτησία και στο "ρίνγκ"
Στην περίπτωση που θα υλοποιούνταν μια τέτοια λίστα δεν θα έπρεπε να κουβαλάει και αξιολογήσεις, δεν θα ήταν πληροφοριακή μόνο...
Φιλικά,
Γιάννης
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Κατόπιν θα τους βαθμολογούν όποιοι χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες τους.
Έτσι αν κάποιος χρειάζεται άμεση τεχνική βοήθεια, θα μπορεί να την βρεί γρήγορα και να εκτιμήσει την αξιοπιστία της.
Δεν ξέρω αν υλοποιείτε εύκολα τεχνικά από το site.
Απλώς ρίχνω στο τραπέζι την ιδέα.
Για πολλούς προφανείς λόγους δεν είναι εφικτά αυτά που προτείνεις.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top