Εφαρμογή ακροδεκτών σε καλώδιο component

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Έχω εγκαταστήσει ένα καλώδιο 15μετρο component στο σπίτι μου κατά την πρόσφατη εγκατάσταση Home Theater που έκανα. Θέλω τώρα να τοποθετήσω τα βύσματα για δουλέψει το καλώδιο. Δεν το εχω ξανακάνει και στο μαγαζί που τα πήρα μου είπαν ότι απλώς τα κολλάω με κολλητήρι. Μηπως κάποιος γνωρίζει καλύτερα να μου πει δυο-τρία πράγματα; Μήπως υπάρχει κάποιο site που να έχει αναλυτικές οδηγίες??
Ευχαριστώ!!!!

:? :? :?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Κολλητηρι εχεις?
Τα βυσματα ειναι με πλαστικο "καπακι" ή μεταλλικο?

Δεν ειναι καθολου δυσκολο.
Να θυμασαι μονο να περνας το καλυμα στο καλωδιο πριν κολλησεις !!!


Επισης αν ειναι πλαστικα προσεχε γιατι λιωνουν πολυ πιο ευκολα απο οσο περιμενεις...
Επισης (2) αν ειναι πλαστικα, παρε μεταλλικα!!

Αυτο ειναι καλο αν και θεωρητικο πιο πολυ (αν και νομιζω οτι το παρακανει με το 75Ω και τις αντιστασεις)
http://www.audioholics.com/techtips/audioprinciples/interconnects/ComponentVideoCables_3.php
 


Μηνύματα
45
Reaction score
0
ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

τα βύσματα είναι μεταλλικά (αν θυμάμαι καλά γιατί τώρα είμαι στην δουλεία και τα έχω σπίτι).
Υποτίθεται είναι επιχρυσωμένα και καλής ποιότητας.
Θα είναι πολύ χρήσιμο νομίζω για πολλούς αν ανεβάσεις (συγνώμη για τον ενικό αλλά νομίζω είναι ποιο φιλικός..) κάποιο αναλυτικό οδηγό.
Να κάνω και μία πρόταση ??
Μήπως με την ευκαιρία τέτοιων ερωτήσεων και απαντήσεων (αναλυτικών) μήπως θα ήταν καλό να φτιαχτεί ένα HOW TO topic κεντρικό όπου να γίνονται post οι απαντήσεις σε κλασικές και μη ερωτήσεις ώστε και να μην επαναλαμβάνονται συνεχώς και να δημιουργηθεί σιγά-σιγά μια βάση πολύ σημαντικών πληροφοριών??
Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί η πρόταση μου , δεν θέλω με κανένα τρόπο να επέμβω στην διαχείριση του site όπου την βρίσκω πολύ-πολύ καλή.
 



Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Απαραίτητα εργαλεία:

Κολλητήρι
Κόλληση
Σολντερίνη (βοηθάει στην κόλληση και καθαρίζει και το καλώδιο)
Κοφτάκι
Βρεγμένο πανάκι, χαρτάκι, σφουγκαράκι (όχι τον Μπομπ!!), για να κρατάτε καθαρή τη μύτη του κολλητηριού.

Καλώδιο & βύσμα (φυσικά)

Προαιρετικά εργαλεία:

Μέγγενη (ή κάτι που να κάνει την ίδια δουλεία, π.χ. η πεθερά σας, για να κρατάει το βύσμα τη στιγμή της κόλλησης…)
Χάρακας αν δεν είστε οπτικοί τύποι (για να μετρήσετε που θα κόψετε και θα απογυμνώσετε το καλώδιο)
Απογυμνωτης καλωδίων ή Κοπιδι (μέχρι να εξοικειωθείτε με το κοφτάκι, που δεν είναι για να κόβει μόνο, αλλά κόψε-κόψε κατά λάθος αντί για απογύμνωσε μειώνει το μήκος του καλωδίου)


Βήματα:

1. Πρώτα απ όλα περάστε όλα τα καπάκια μέσα σε όλα τα καλώδια που θα κολλήσετε.

tip: Αποφύγετε το ένα ένα, γιατί κάποιο μπορεί να ξεχαστεί στη διάρκεια των κολλήσεων.

2. Μετράμε μέχρι που θα βγάλουμε την εξωτερική μόνωση σε σχέση με το βύσμα (ή με το μάτι ή με το χάρακα!)


3. Κόβουμε προσεχτικά τη μόνωση με το κοφτάκι, απογυμνωτή, κοπίδι (το κοφτάκι να «τσιμπάει» τη μόνωση και να την κόβει. το κοπίδι κόβει επιφανειακά περιμετρικά τη μόνωση). Κάποια συρματακια της μόνωσης θα κοπούν έτσι κι αλλιώς, αλλά δεν είναι για ανησυχία.


4. Βγάζουμε τη μόνωση.


5. Απομακρύνουμε το μπλενταζ προς μια πλευρά.
&
6. Μετράμε που θα βγάλουμε τη μόνωση του αγωγού σήματος (με τι μάτι ή το χάρακα, τα είπαμε αυτά!)


7. Κόβουμε τη μόνωση και τη βγάζουμε.


8. Έτσι έχουμε το καλώδιο καθαρό. Στρίβουμε τα συρματακια του αγωγού μεταξυ τους, ώστε να μην ξεφεύγει κανένα.

Tip: Αυτά τα βήματα καλό είναι να τα κάνουμε για όλα τα καλώδια της μιας πλευράς (και τα 3 του component, ή τα 2 του stereo) για να αποφύγουμε τυχόν παραπάνω κόψιμο σε κάποιο ενώ έχουμε κολλήσει το ένα. Το «καλό» καλώδιο είναι και αυτό που τα βύσματα του είναι στο ίδιο σημείο.

9. Ήρθε η ώρα να ζεστάνουμε το κολλητήρι
Tip: Φροντίζουμε να έχουμε το κολλητήρι στη βάση του ή σε κάποιο άλλο ασφαλές σημείο μακριά από οτιδήποτε λιώνει ή καίγεται. Φωτιά δε θα πάρετε, αλλά είναι κρίμα να κάψετε το γραφείο σας…. Επίσης το καλώδιο του να περνάει μακριά από τα σημεία που κινούνται τα χέρια σας ή τα ποδιά σας. Συνήθως έχουμε το μυαλό μας στη μύτη που καίει και όχι στο καλώδιο, αλλά αν το πάρουμε μαζί δεν ξέρουμε που θα πάει η μύτη.

10. Περνάμε τον αγωγό (όχι της γείωσης για την ώρα) στη σολντερινη.


11. Περνάμε τη μύτη του κολλητηριού στη σολντερινη και μετά τη σκουπίζουμε στο βρεγμένο πανακι-χαρτακι-σφουγκαρακι για να μην έχει υπολείμματα.

tip:Αν η μύτη δεν είναι καθαρή, να γυαλίζει δεν μπορεί να κολλήσει σωστά τουλάχιστον, οπότε αν δε γυαλίζει την καθαρίζουμε πάντα (δεν είναι όμως απαραίτητο να τη βουτάμε στη σολντερινη κάθε φορά)

12. Περνάμε κόλληση στον αγωγό για να είναι σαν ένα σύρμα.

tip: Το σωστό είναι να εφαρμόζουμε την κόλληση επάνω στο σημείο που θέλουμε να κολλήσουμε και όχι επάνω στο κολλητήρι. Δηλαδή να λιώνει πάνω στο σύρμα και όχι στη μύτη του κολλητηριού

13. Μετράμε πάλι το που θα κόψουμε τον αγωγό σε σχέση με τον ακροδέκτη κόλλησης του στο βύσμα.

tip: Καλό είναι η μόνωση του αγωγού να σταματάει πάνω στον ακροδέκτη

14. Περνάμε το καλώδιο μέσα από την ασφάλεια της γείωσης και κολλάμε τον αγωγό.



15. Βάζουμε λίγη σολντερινη στον ακροδέκτη της γείωσης όπου θα κολλήσουμε το μπλενταζ και περνάμε λίγη κόλληση, ίσα ίσα να έχει ένα στρώμα κόλλησης.


16. Κολλάμε το μπλενταζ με προσοχή. Αν είναι βάζουμε και σολντερινη στο μπλενταζ.

tip:Δεν κρατάμε το κολλητήρι επάνω συνεχεία γιατί θα λιώσει η μόνωση που ακουμπάει στον ακροδέκτη. Κάποιες μονώσεις καλωδίων δεν είναι και τόσο ανθεκτικές στη θερμοκρασία

17. Κόβουμε ότι περισσεύει από το μπλενταζ και με το κολλητήρι κάνουμε την κόλληση όσο πιο λεία και λεπτή γίνεται για να μην ενοχλεί στο κλείσιμο του καπακιου.

18. Ασφαλίζουμε όσο και αν χρειάζεται το καλώδιο.


19. Βιδώνουμε το καπάκι (δεν το ξεχάσατε έτσι?!)


20. Βγάζουμε το κολλητήρι από την πρίζα και το αφήνουμε κάπου να κρυώσει μα ασφαλές.

21. Κάνουμε το σταυρό μας, ότι τα έχουμε φτιάξει καλά όλα και το δοκιμάζουμε.

Μόλις γλιτώσατε αρκετά € επειδή το φτιάξατε μόνοι σας.
 




Μηνύματα
45
Reaction score
0
Τρομερό!!!!!
Χαίρομαι που η απορία μου έγινε αιτία για ένα τόσο καλό οδηγό.
Γιώργο ούτε ο Γιόντα δεν θα ήταν καλύτερος δάσκαλος :wink: :wink:

Ευχάριστούμε !
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Ρε συ Υοda !!!!
Zωγραφησες!!!
Η μαλλον καλυτερα Φωτογραφησες!!!! :D
Α Ψ Ο Γ Ο Σ!!!
Respect!Respect!Respect!

YΓ .Μηπως υπαρχει περιπτωση να δουμε με τον ιδιο τροπο πως φτιαχνουμε...
Κεικ Σοκολατας με Καραμελωμενα Αμυγδαλα και Σιροπι Ανανα;;;;
:D :D :D :D :D :D
 


Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
YΓ .Μηπως υπαρχει περιπτωση να δουμε με τον ιδιο τροπο πως φτιαχνουμε...
Κεικ Σοκολατας με Καραμελωμενα Αμυγδαλα και Σιροπι Ανανα;;;;
:D :D :D :D :D :D
Κεικ με Καραμελωμενα Αμυγδαλα και Σιροπι Ανανα, μπορει. Τη σοκολατα θα την εχω φαει στη διαδρομη...
 

Μηνύματα
5.771
Reaction score
0
Γιωργο ασε τη σοκολατα ησυχη και πιασε κανα κολλητηρι.
Σημερα Νηστεια .
Θα αμολησω την...Λουκά. :wink:
:D :D
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Γιωργο μια απορια ακόμα..

Το δικό μου καλώδιο δεν έχει ούτε μπλεντάζ ούτε εξωτερική μόνωση!!!!
Εχει ένα χοντρό εξωτερικό περίβλημα και μέσα 3 ποιο μικρά καλώδια με περίβλημα πάλι λαστιχένιο το καθένα άλλο χρωμα(κόκκινο πράσινο μπλέ) και μέσα συρματάκια πλεγμένα.
Είναι μαρκα oehlbach και γράφει απέξω component video cable. Ειχα την εντύπωση όταν το πήρα ότι η εταιρία αυτή έχει καλά καλώδια. Λες να είναι πατάτα???
(και τώρα δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιατι το έχω βάλει μέσα στον τοιχο και το σπίτι έχει βαφτεί!!!) HEEEEEEELP

:cry: :cry: :cry:
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Δηλαδη δεν εχει αγωγο γειωσης?
Μονο τα 3 καλωδια?
Μπορει να μην ειναι 3 ξεχωριστα καλωδια με δικη τους μονωση το καθενα , αλλα να ειναι και τα 3 σε ενα "σωληνα", αλλα πρεπει να εχει και καποιον αγωγο γειωσης, ειτε ως μπλενταζ (εστω ενα και για τα 3) ειτε ενα 4ο καλωδιο.
Κουφο μου ακουγεται!

Μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο?
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Μηπως το καθε χρωματιστο καλωδιο εχει μεσα δικο του μπλενταζ και αγωγο σηματος, απλα ειναι πολυ λεπτα τα συρματακια και οι μονωσεις και θελουν προσεκτικο κοψιμο, για να μην κοπουν κατα λαθος μαζι και φαινονται σαν ενα καλωιδο?

 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.929
Reaction score
3.732
Ωραίος και απλός οδηγός. Συγχαρητήρια για την υπομονή σου :wink: .
Μήπως ταιριάζει περισσότερο στο DIY όμως?
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Γιώργο Θα ανεβάσω φωτό το βραδυ αλλά δεν βλέπω κάποια μόνωση.τα συρματάκια μέσα μου φαίνονται σαν κάλωδιο ήχου. το μόνο που έχουν και τα 3 εσωτερικά καλωδια (κοκκινο πρασινο μπλε) γυρω τουε ειναι κατι σαν ριζοχαρτο που σκιζεται αμεσως αλλα δεν νομιζω οτι ειναι μόνωση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.430
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top