"Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.218
Reaction score
27.780
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Τον είχα ακούσει σε μια συνέντευξή του, που έλεγε ότι όσο και να προσπαθείς να καταλάβεις από μαρτυρίες θυμάτων το τι γινόταν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, ποτέ κανένας δεν θα μπορέσει να καταλάβει τι θα πει να έρχονται το βράδυ για να διαλέξουν έναν (κάθε βράδυ) για εκτέλεση και αφού σε έχουν κοιτάξει πρώτα εσένα, να διαλέγουν τον διπλανό σου.

Καλό σου ταξίδι μεγάλε Ζακ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.100
Reaction score
20.576
Θερμά συλλυπητήρια στους οικείους του. Καλό ταξίδι θείε Ζακ...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Τον Ζακ Μεναχεμ τον ακουγα για χρονια (το πολλα εννοειται!) απο το ραδιοφωνο, κυριως παρουσιαζε λατιν μουσικη και γενικα ακουσματα σπανια τοτε - πριν απο 30-35 χρονια. Και παντα θυμαμαι την ευγενικη και τρυφερη χροια της φωνης του γι΄αυτα που παρουσιαζε. Αγαπουσε, οχι μονο τη δουλεια του, αλλα την εννοια "μουσικη' - φαινοταν ολοκαθαρα.
Φυσικα, ολοι μια μερα θα φυγουμε, μα σημασια εχει πως και τι αφηνουμε. Και νομιζω οτι ο Ζακ Μεναχεμ εφυγε ΚΑΛΑ.

Ακομη ενας απο τα εφηβικα μας χρονια εφυγε- σα να πλησιαζουμε καπου μου φαινεται...
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου για τα καλά σας λόγια προς τον πατέρα μου. Μόλις γύρισα από το μνημόσυνό του και σκέφτηκα πόσο χαρούμενος θα πρέπει να είναι από την αγάπη όλων σας προς εκείνον.
Ήταν ένας υπέροχος άνθρωπος που όμως ενέπνευσε και άλλους υπέροχους ανθρώπους.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Τα θερμα μου συλλυπητηρια Paola για τον αξεχαστο συντροφο των εφηβικων μου μουσικων χρονων...
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: Re: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου για τα καλά σας λόγια προς τον πατέρα μου. Μόλις γύρισα από το μνημόσυνό του και σκέφτηκα πόσο χαρούμενος θα πρέπει να είναι από την αγάπη όλων σας προς εκείνον.
Ήταν ένας υπέροχος άνθρωπος που όμως ενέπνευσε και άλλους υπέροχους ανθρώπους.
Πρέπει να ήταν υπέροχη εμπειρία να ζεις δίπλα σε αυτόν τον άνθρωπο.
Να ζεις να το θυμάσαι.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου για τα καλά σας λόγια προς τον πατέρα μου. Μόλις γύρισα από το μνημόσυνό του και σκέφτηκα πόσο χαρούμενος θα πρέπει να είναι από την αγάπη όλων σας προς εκείνον.
Ήταν ένας υπέροχος άνθρωπος που όμως ενέπνευσε και άλλους υπέροχους ανθρώπους.
Αγαπητη Paola,
και τα προσωπικα μας συλλυπητηρια.
Ειχες εναν υπεροχο ανθρωπο για πατερα!
Ειθε να εχεις παντα τις καλυτερες αναμνησεις!
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ. Ήταν ένας άνρθρωπος που χαιρόταν να μοιράζεται με τους άλλους ό,τι αγαπούσε πιο πολύ: Την καλή μουσική και την ασταμάτητη έρευνα πάνω σ' αυτή.
Ευχαριστώ πολύ και από το site αυτο στον κ. Κανελλόπουλο για όλα. Ξέρει εκείνος πόσα πολλά πράγματα είχαν κάνει με τον πατέρα μου ....
Κάποια στιγμή που θα αντέξω να ξαναμπώ στο studio του (επί του παρόντος είναι τόσο έντονη η παρουσία του εκεί μέσα που δεν μπορώ) θα τα ξαναπούμε...
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Ευχαριστώ πολύ. Ήταν ένας άνρθρωπος που χαιρόταν να μοιράζεται με τους άλλους ό,τι αγαπούσε πιο πολύ: Την καλή μουσική και την ασταμάτητη έρευνα πάνω σ' αυτή.
Ευχαριστώ πολύ και από το site αυτο στον κ. Κανελλόπουλο για όλα. Ξέρει εκείνος πόσα πολλά πράγματα είχαν κάνει με τον πατέρα μου ....
Κάποια στιγμή που θα αντέξω να ξαναμπώ στο studio του (επί του παρόντος είναι τόσο έντονη η παρουσία του εκεί μέσα που δεν μπορώ) θα τα ξαναπούμε...
Συμφωνώ σε όλα όσα αναφέρεις Πάολα στην πρώτη παράγραφο.
Η ζωή του χαρακτηρίστηκε από προσφορά, αγάπη, έρευνα, καλοσύνη και ευγένεια.
Άφησε μεγάλη και βαριά παρακαταθήκη στην οικογένεια, τους φίλους και τους ακροατές του.

Οσοι είχαμε την χαρά και την τιμή να βρεθούμε δίπλα του το ξέρουμε καλά.
Θα του το χρωστάμε όσο ζούμε.
Και δεν θα τον ξεχάσουμε ποτέ.
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Τον Ιούνιο του 2007, σε ένα θέμα για τα 20 χρόνια του "Αθήνα 984", είχα γράψει στις αναμνήσεις μου μια αναφορά στη γνωριμία και τη συνεργασία μου με τον Ζακ. Αντιγράφω:

"Με μεγάλη νοσταλγία θυμάμαι ότι δυο φορές το χρόνο κάναμε μια κοινή εκπομπή με τον Ζακ Μεναχέμ. Η δική μου ήταν 8-10 και εκείνος συνέχιζε στο 10-12. Έτσι, όταν αποφασίζαμε κάναμε τετράωρες εκπομπές χωρίς τίτλο και θέμα, παίζοντας τα πάντα, από κλασική έως ελληνικά και διαλέγοντας τα κομμάτια εναλλάξ.

Τον γλυκύτατο αυτόν άνθρωπο, τον Ζακ Μεναχέμ, θεωρώ ραδιοφωνικό και μουσικό κου δάσκαλο. Τον άκουγα συνειδητά από 12 χρόνων στις καθημερινές του εκπομπές στο κρατικό ραδιόφωνο με τις «μουσικές του κόσμου». Έμαθα πολλά γι αυτές τις μουσικές, αλλά –το κυριότερο- μάθαινα χωρίς να το καταλαβαίνω τον τρόπο που πρέπει να γίνεται μια εκπομπή και το πώς να συνδέονται τα τραγούδια. Επίσης, στο κοινό του μετέδιδε και το ήθος που τον διακρίνει ως σήμερα, όσο κι αν αυτό ακούγεται παράξενο.

Θεωρώ τον υπέροχο αυτόν άνθρωπο Δάσκαλο, όλων των ραδιοφωνικών παραγωγών της γενιάς μου και Άνθρωπο"
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Re: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Paola, δεξου παρακαλω τα θερμα μου συλλυπητηρια.......

Ευχαριστώ πολύ XRISTINA και εσένα και όλους για τα συλληπητήρια.
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Την Κυριακή του Πάσχα, η εκπομπή μου είναι δίωρη (9-11 πμ) και κατ έθιμο δεν είναι κλασική.
Ανήμερα το Πάσχα θα μεταδώσω λατινοαμερικάνικη μουσική και oldies, σε μια εκπομπή
που θα αφιερώσω στη μνήμη του αείμνηστου δάσκαλου Ζακ Μεναχέμ.

Πρόκειται για μουσική και τραγούδια που του άρεσαν, κι αν από κάπου μας βλέπει
είμαι σίγουρος ότι θα χαμογελάσει...
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Την Κυριακή του Πάσχα, η εκπομπή μου είναι δίωρη (9-11 πμ) και κατ έθιμο δεν είναι κλασική.
Ανήμερα το Πάσχα θα μεταδώσω λατινοαμερικάνικη μουσική και oldies, σε μια εκπομπή
που θα αφιερώσω στη μνήμη του αείμνηστου δάσκαλου Ζακ Μεναχέμ.

Πρόκειται για μουσική και τραγούδια που του άρεσαν, κι αν από κάπου μας βλέπει
είμαι σίγουρος ότι θα χαμογελάσει...
Μπραβο Νικο!
Εχω μαθει πως θα δεχεσαι και αφιερωσεις?
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Την Κυριακή του Πάσχα, η εκπομπή μου είναι δίωρη (9-11 πμ) και κατ έθιμο δεν είναι κλασική.
Ανήμερα το Πάσχα θα μεταδώσω λατινοαμερικάνικη μουσική και oldies, σε μια εκπομπή
που θα αφιερώσω στη μνήμη του αείμνηστου δάσκαλου Ζακ Μεναχέμ.

Πρόκειται για μουσική και τραγούδια που του άρεσαν, κι αν από κάπου μας βλέπει
είμαι σίγουρος ότι θα χαμογελάσει...
Του άρεσε πολύ να κάνει τέτοιες εκπομπές και ειδικά ανήμερα Πάσχα. Ερχόταν στο σταθμό και περνούσε καλά και εμείς τον πιέζαμε να τελειώνει για να πάμε όπου κάθε φορά ήμασταν καλεσμένοι. Εκείνος όμως προτιμούσε την επαφή με τον κόσμο από οποιοδηποτε κάλεσμα.
Αυτή τη φορά θα ακούσουμε την εκπομπή στη μνήμη του.... Τι παράξενο που ακούγεται....
Ευχαριστούμε Νίκο...
 


Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
εχοντας την Πάολα εδώ είναι σαν να ακούμε λογια του αειμνήστου πατέρα της... σαν να μας στέλνει αγγελο...

μπράβο Νίκο
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: Re: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

εχοντας την Πάολα εδώ είναι σαν να ακούμε λογια του αειμνήστου πατέρα της... σαν να μας στέλνει αγγελο...

μπράβο Νίκο
Και τον καλό του χαρακτήρα , ήθελα να προσθέσω
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Αύριο 9-11 πμ.
Στο 1ο μέρος (9-10) θα ακουστούν Golden Oldies με Nat King Cole, Sinatra, Bassey, Anka, Platters.
Στο 2ο λατινοαμερικάνικα τραγούδια γνωστά και άγνωστα (India Morena, Querrer, Quizas, Val carretero).

Στο τέλος όμως, θα ακουστεί ένα ηχητικό ντοκουμέντο με τον Ζακ Μεναχέμ, από το προσωπικό του αρχείο.
Από τηλεοπτική εκπομπή του 1964, στη Νέα Υόρκη, ο Ζακ παίζει κιθάρα και τραγουδάει "Cu cu ru cu cu Paloma"
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Αύριο 9-11 πμ.
Στο 1ο μέρος (9-10) θα ακουστούν Golden Oldies με Nat King Cole, Sinatra, Bassey, Anka, Platters.
Στο 2ο λατινοαμερικάνικα τραγούδια γνωστά και άγνωστα (India Morena, Querrer, Quizas, Val carretero).

Στο τέλος όμως, θα ακουστεί ένα ηχητικό ντοκουμέντο με τον Ζακ Μεναχέμ, από το προσωπικό του αρχείο.
Από τηλεοπτική εκπομπή του 1964, στη Νέα Υόρκη, ο Ζακ παίζει κιθάρα και τραγουδάει "Cu cu ru cu cu Paloma"
Και με αυτό το cu cu ru cu cu Paloma, o Ζακούλης έριξε τη Μαιρούλα του! Της το τραγούδησε ως καντάδα στη Μύκονο όταν την πρωτοείδε....
Πολύ κλάμα Νίκο στο τραγούδι αυτό και πολύ ωραίο το αφιέρωμα. Ευχαριστούμε πολύ. Ήταν η πρώτη φορά μετά από το συμβάν που άκουσα τη φωνή του από το ραδιόφωνο και μου φάνηκε σαν να ήταν πάλι κοντά μας, μία ακόμα Κυριακή.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top