Ε-κλαίγοντας Album


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Avantgarde rock album αφιερωμένο στον thva...Ακόμα και να μην το ακούσει, οι τίτλοι των κομματιών περιέχουν νοήματα.
1675624303610.png


 






Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Avantgarde rock album αφιερωμένο στον thva...Ακόμα και να μην το ακούσει, οι τίτλοι των κομματιών περιέχουν νοήματα.
View attachment 280165

Που τα βρίσκεις αυτά και να είναι και γενικά spot on ? 😍
Εκτός απο το Νο.3 οι άλλοι τίτλοι καταλαβαίνω και i concur.
Ναι δεν μπορώ να τα ακούσω αυτά, (really tried) εάν και το σύστημα μου δείχνει να τα αποδίδει καλά (πράγμα που του το καταλογίζω σαν κακό και αμαρτία χα χα.). Υπάρχουν άλλα με την ταμπέλα αβαντγκάρντ που μου αρέσουν.
Αυτά τα αβάντγκάρντ έχω παρατηρήσει ότι έχουν φιλοσοφημένους τίτλους (μάλλον τα δανείζονται απο αντίστοιχα θέματα που απασχολούν τους ανάλογους κύκλους, αλλά ποτέ δεν βρήκα κάποο συσχετισμό μουσικά με την ουσία αυτού που προσπαθούν να εκφράσουν , άρα το θεωρώ σαν κάποιο κόλπο για να δωθεί κάποια δήθεν ανώτερο νόημα στην τέχνη αυτή καθαυτή ή μια ασυνείδητη προσπάθεια τους να δικαιολογήσουν την κενότητα του μηνύματος ή την περιορισμένη απήχηση και αντίκτυπο που έχει η μουσική τους παρά μόνο σε ένα εκλεπτυσμένο και σίγουρα πολυ περιορισμένο κοινό ; 😀 φυσικά μπορεί να κάνω λάθος.:prankster:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Που τα βρίσκεις αυτά και να είναι και γενικά spot on ? 😍
Εκτός απο το Νο.3 οι άλλοι τίτλοι καταλαβαίνω και i concur.
Ναι δεν μπορώ να τα ακούσω αυτά, (really tried) εάν και το σύστημα μου δείχνει να τα αποδίδει καλά (πράγμα που του το καταλογίζω σαν κακό και αμαρτία χα χα.). Υπάρχουν άλλα με την ταμπέλα αβαντγκάρντ που μου αρέσουν.
Αυτά τα αβάντγκάρντ έχω παρατηρήσει ότι έχουν φιλοσοφημένους τίτλους (μάλλον τα δανείζονται απο αντίστοιχα θέματα που απασχολούν τους ανάλογους κύκλους, αλλά ποτέ δεν βρήκα κάποο συσχετισμό μουσικά με την ουσία αυτού που προσπαθούν να εκφράσουν , άρα το θεωρώ σαν κάποιο κόλπο για να δωθεί κάποια δήθεν ανώτερο νόημα στην τέχνη αυτή καθαυτή ή μια ασυνείδητη προσπάθεια τους να δικαιολογήσουν την κενότητα του μηνύματος ή την περιορισμένη απήχηση και αντίκτυπο που έχει η μουσική τους παρά μόνο σε ένα εκλεπτυσμένο και σίγουρα πολυ περιορισμένο κοινό ; 😀 φυσικά μπορεί να κάνω λάθος.:prankster:
Μουσικές δημιουργίες με υψηλό βαθμό διάφωνων συνηχήσεων ενεργοποιούν εκλεκτικά διαφορετικά κέντρα του εγκεφάλου. Αποτελέσματα τέτοιας ενεργοποίησης έχουν μελετηθεί σε έρευνες με τη συνεργασία avantgarde μουσικών και νευροεπιστημόνων :

...Διαλέγετε άλμπουμς ή σάς διαλέγουν αυτά? :lolsign:
Όπως το... έθεσε ωραία ο Σταύρος, έστω και αν δεν ήταν αυτός ο αρχικός του στόχος.

Funki Porcini : "Where The Sauce Is Deluxe"
1675669351841.png

 


Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
σε έρευνες με τη συνεργασία avantgarde μουσικών και νευροεπιστημόνων :
Να τέτοιες έρευνες κάνουν οι νευροεπιστήμονες και χαλάνε την φήμη της ίδιας τους της επιστήμης και την προσφορά που μπορεί να έχουν σε σοβαρότερα θέματα που αφορούν την ηλεκτροχημική συμπεριφορά του εγκεφάλου, τις συνάψεις και πως λειτουργούν. 😍 Καλά οι αβανταγκάρντ μουσικοί, τι να πω ; το πιο πιθανόν είναι , χωρίς να έχω ακόμη διαβάσει την εργασία, να είναι οι μόνοι που προσφέρθηκαν μπας και τους πάρει κανένας σοβαρά (χα χα κακία που είπα). Κοίτα σοβαρά τώρα μπορώ να φανταστώ το ενδιαφέρον για τον ακροατή και θεατή μιας τέτοιας "performace" να είναι συνεχώς on edge λόγω του αυτοσχεδιασμού, της έκπληξης και της αναμονής της επόμενης μουσικής φράσης αλλά τι ακριβώς ξυπνάει συναισθηματικά είναι άλλο πράγμα. Θα την διαβάσω, όπως και άλλες για το θέμα, μόλις βρώ λίγο χρόνο μήπως και καταφέρω να βρώ κάποιους λογικούς, εγκεφαλικά τουλάχιστον συσχετισμούς που να μπορέσω να κάνω κάποιο compute. Εγω πάντως την έχω στην κατάταξη μου και με κάποια άλλα είδη που προορίζεται για πιο εγκεφαλικούς ανθρώπους και αυτό δεν ταιριάζει με την άποψη που έχω για τον σκοπό που πρέπει να εξυπηρετεί η μουσική. Το ίδιο και για την χρήση του ρυθμού. ϊδια πράγματα και καλύτερα μπορεί ένας μουσικός να τα εκφράσει με την μελωδία. Παρακαλώ να ξαναγίνει η εργασία χα χα.

Καλή η White Negress ; Δές και ένα doc για αυτήν.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να τέτοιες έρευνες κάνουν οι νευροεπιστήμονες και χαλάνε την φήμη της ίδιας τους της επιστήμης και την προσφορά που μπορεί να έχουν σε σοβαρότερα θέματα που αφορούν την ηλεκτροχημική συμπεριφορά του εγκεφάλου, τις συνάψεις και πως λειτουργούν. 😍 Καλά οι αβανταγκάρντ μουσικοί, τι να πω ; το πιο πιθανόν είναι , χωρίς να έχω ακόμη διαβάσει την εργασία, να είναι οι μόνοι που προσφέρθηκαν μπας και τους πάρει κανένας σοβαρά (χα χα κακία που είπα). Κοίτα σοβαρά τώρα μπορώ να φανταστώ το ενδιαφέρον για τον ακροατή και θεατή μιας τέτοιας "performace" να είναι συνεχώς on edge λόγω του αυτοσχεδιασμού, της έκπληξης και της αναμονής της επόμενης μουσικής φράσης αλλά τι ακριβώς ξυπνάει συναισθηματικά είναι άλλο πράγμα. Θα την διαβάσω, όπως και άλλες για το θέμα, μόλις βρώ λίγο χρόνο μήπως και καταφέρω να βρώ κάποιους λογικούς, εγκεφαλικά τουλάχιστον συσχετισμούς που να μπορέσω να κάνω κάποιο compute. Εγω πάντως την έχω στην κατάταξη μου και με κάποια άλλα είδη που προορίζεται για πιο εγκεφαλικούς ανθρώπους και αυτό δεν ταιριάζει με την άποψη που έχω για τον σκοπό που πρέπει να εξυπηρετεί η μουσική. Το ίδιο και για την χρήση του ρυθμού. ϊδια πράγματα και καλύτερα μπορεί ένας μουσικός να τα εκφράσει με την μελωδία. Παρακαλώ να ξαναγίνει η εργασία χα χα.

Καλή η White Negress ; Δές και ένα doc για αυτήν.

Τα avantagarde κομμάτια δεν μου αρέσουν όλα ανεξαιρέτως...Μονάχα όσα μπορώ να τα βιώσω ολιστικά κατά την αναπαραγωγή αντί να εστίαζα σε συγκεκριμένα στοιχεία τους.

Η δε συλλογή της αδικοχαμένης Dusty Springfield που δημοσίευσες περιλαμβάνεται στη δισκοθήκη με τα LP που έχω... Την άκουγα κάποτε και με λυχνιακούς ενισχυτές.

1675686214196.png

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Τι έγινε τελείωσαν οι μουσικές οι αβαντγκάρντ με τα σφυριά, τα πριόνια, τις σκούπες και τους τενεκέδες και βάζεις τώρα μουσική για διάβασμα ; 😀
1675962642435.png


Αυτό το tribute βασισμένο σε σπουδαία κομμάτια του Ryuichi Sakamoto θα ήταν κρίμα να το προσπερνούσαν κάποιοι ως ΄΄άλλο ένα΄΄ avantgarde album...

Αυτός ρε συ ήταν "ιδρυτής¨και σου τον έχω ποστάρει μαζί και με άλλον στην ρόκ. Μετά ... ανέλαβαν οι αρθρογράφοι. 😀 Ξεχνάς κιόλας.
Παραβλέπεις ότι πρόκειται περί tribute, δηλαδή με άλλους καλλιτέχνες που ερμηνεύουν με δική τους τεχνοτροπία κομμάτια του Sakamoto.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
View attachment 280679

Αυτό το tribute βασισμένο σε σπουδαία κομμάτια του Ryuichi Sakamoto θα ήταν κρίμα να το προσπερνούσαν κάποιοι ως ΄΄άλλο ένα΄΄ avantgarde album...
Αυτός ρε συ ήταν "ιδρυτής¨και σου τον έχω ποστάρει μαζί και με άλλον στην ρόκ. Μετά ... ανέλαβαν οι αρθρογράφοι. 😀 Ξεχνάς κιόλας.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...Εγώ μόνο αβαντγκάρντ. 😀
Δεν θα έπρεπε να χαθεί τέτοια ευκαιρία... O Bill Evans με την ορχήστρα του George Russell σ'ένα κλασσικό κομψοτέχνημα όταν ακόμα δεν έβαζαν κατσαρολικά κι ελικόπτερα. :biggrin:
1676533401850.png

 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Δεν θα έπρεπε να χαθεί τέτοια ευκαιρία... O Bill Evans με την ορχήστρα του George Russell σ'ένα κλασσικό κομψοτέχνημα όταν ακόμα δεν έβαζαν κατσαρολικά κι ελικόπτερα. :biggrin:
View attachment 281433
¨Ελα βρε συ, πλάκα κάνω, ξέρεις εμμονική σαν το phono του Κανακιανι, τον Μάσκ κλπ. Η εμμονική συμπεριφορά σε κάτι σε συνδυασμό με λίγο καλοπροαίρετη ειρωνεία σε αυτό το κάτι .... βγάζει γέλιο (για μένα), μου φαίνεται αστεία διαδικασία και λυτρωτική, σπάει και τα εδραιωμένα αλλά και την apriori (προ εμπειριών) μεθολογική αυστηρή νατουραλιστική (και όντως αξιολογη) μέθοδο εκτέλεσης πειραμάτων στην επιστήμη αλλά πολύ κακή μέθοδος για να φτιάξεις την αρχική υπόθεση.
Τώρα που μου έδωσε λύση ο @wizzy (είδες απο που έρχεται η βοήθεια, απο εκεί που δεν το περιμένεις) δεν θα ξαναπώ και κακό λόγο για το μέταλ.
Σήμερά ξεκίνησα την μέρα με ένα πνεύμα αμφισβήτησης. Ξεκίνησα πειράζοντας τον Blue και τα nerds που κάνει παρέα στο διάστημα και πτήση αναφερόμενος στην antimatter fuel για hypersonic flights και οτι γεμίσαμε Μάσκ σε όλους τους τομείς, συνέχισα πειράζοντας τον Ιάρ γιατί δεν παρατάει η Tesla τις κάμερες και τα ραντάρ και να χρησιμοποιήσει LIDAR ή Flash LIDAR όπως όλος ο υπολοιπος πολιτισμένος κόσμος να μην κινδυνεύουν και οι ποδηλάτες (Bretsos, Sotos), και συνέστησα και χαπάκι απο νωρίς σε χαμηλή δόση στον Κο Ιωάννη. Εσένα δεν πιάνει το αστείο με το αβαντγκάρντ (εάν έπιανε και ποτέ), στον Μάσκ δεν πολυτσίμπησες πρέπει να βρώ κάτι άλλο, είσαι και δύσκολη περίπτωση, τι να κάνω ; 😀
😀😀😍

Τραγούδι αύριο. Πρέπει να φύγω. χα χα
 

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Τραγούδι αύριο. Πρέπει να φύγω. χα χα
Η υπόσχεση είναι υπόσχεση. 'Επεσα πάνω σε αυτό το διπλό βινύλιο απο το μακρυνό 1986 στην δισκοθήκη μου και το ακούω τώρα στην υγειά του Bhutia. Experimental / avantgarde κλίση- προσανατολισμός και μάλιστα πάνω σε διάφορα είδη τα οποία και αυτά χρήζουν της προσοχής, ενδιαφέροντος και θα τολμούσα να πω μέχρι και αγάπης πιθανώς ; του Bhutia.

Το Avantgarde και experimental ανάλογα του είδους της μουσικής πάνω στο οποίο χτίζει και το ποσοστό ή και "αυθεντικότητα" στην έκφραση κατά τη διάρκεια του μουσικού εγχειρήματος, φαντάζομαι, καθώς δεν έχω γνώσεις μουσικής να το αναλύσω αλλά και να είχα ίσως θα ήταν μη επιθυμητό ή ζητούμενο για εμένα ως ακροάτη, είναι αυτό που θα καθορίσει εάν κάποια απο αυτά θα μου είναι αρεστά ή λογικά - εγκεφαλικά κατανοητά ή όχι. Εάν είναι τόσο προχωρημένα ώστε να απευθύνονται μόνο σε μουσικούς δεν με ενδιαφέρουν και δεν έχω τις γνώσεις να τα εκτιμήσω ως μουσική έκφραση. Αλλά επειδή δεν πιστεύω σε κάτι τέτοιο ως διαδικασία καθώς και πραγματικότητα να αποτελεί για τους μουσικούς, με ενδιαφέρει τι προσλαμβάνω εγώ αλλά και επειδή στην ουσία πιστεύω ότι πιθανόν σε περίπτωση που όντως αποτελεί και εκφράζει τον ψυχισμό ή την λογική εκείνη την στιγμή του κάθε μουσικού, θέλω να πιστεύω ότι πιθανώς να υπάρχει κάποια υποκρισία στην απόδοση ή μη ικανότητα στην αποδοση που ισχυρίζεται ο μουσικός ή και εάν όντως υπάρχει να βαγίνει κάτι "άσχημο" και ας είναι αληθινό και το οποίο η δική μου αισθητική, ψυχισμός ή λογική δεν "κλειδώνει", δεν συγζρονίζεται με αυτό που θέλει κάποιος δημιουργός να εκφράσει.

Με λίγα λόγια κάποια μου αρέσουν κάποια όχι και δεν γνωρίζω τον λόγο. Βέβαια οι εμμονικές επιφυλάξεις μου απέναντί του εκφραζόμενες κατά καιρούς στο site, αφορούν κυρίως κάποια καχυποψία που έχω όσον αφορά το στήσιμο ενός συστήματος (και όχι τόσο το μουσικό του πράγματος) που τα αποδίδει καλά ενώ χωλάινει ίσως σε κάποια άλλα και ο ακροατής δεν θα μπορέσει να καταλάβει γιατί το σύστημα του αντί να του ανοίγει (και) άλλους δρόμους να εκτιμήσει και άλλα είδη προσκολλάται υπερμετρα σε αυτό. Είναι μια άλλη έκφραση που έχει το ρόλο της και το κομμάτι της στην ζωή μας και δεν μπορεί να κυριαρχεί. Εάν δεν είναι το σύστημα κάποιου που τον προσαντολίζει πρός τα εκεί αλλά η δική του προσήλωση στο είδος μόνο αυτό (άντε και σε κανα δυο άλλα) αυτό δεν το εγκρινω και δεν το καταλαβαίνω να γίνεται για κανένα είδος μουσικής, όχι μόνο αυτής. Θεωρώ ότι ένας μπορεί να καταλάβει και να σεβαστεί το bias και τη επίπτωση που θα έχει η μουσική που ακούμε στα νεναικά χρόνια και ότι είναι αυτή που θα κατέχει ίσως μια ιδιαίτερη θέση στην καρδιά μας αλλά μέχρι εκεί Βέβαια το τελευταίο είναι εκτός scope των παρατηρήσεων μου αλλά το αναφέρω ως ένα ισχυρό defeater οπότε δεν απευθυνομαι σε ανθρώπους με τέτοιες θεωρήσεις. Επίσης εάν το κίνητρο είναι μια αέναη εξρεύνηση καινούργιων ιδεών προς χάρην κατανάλωσης και άποψη της μουσικής ώς κατανάλωση χωρίς να έχουν εξερευνήσει ακόμη σε βάθος, άλλα πιο ουσιαστικά είδη τα οποιά είναι και ανεξάντλητα ... το θεωρώ επίσης λάθος.

 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μετά από τόσο ενθουσιασμό - όχι μόνο για το προηγηθέν κείμενο αλλά και για την αντιφωνία στο νήμα με τη βελτίωση κρος στο Linton - δεν μπορώ παρά να επικαλεστώ ...μια avantgarde μορφή με καριέρα παραπάνω από μισό αιώνα, τον ΄΄Brujo΄΄ Hermeto Pascoal

1677043617837.png

 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μη λησμονήσουμε την avantgarde-Jazz συνεισφορά μας...Δυνατό album :

1677143264370.png


Συνοδεία μιας γοητευτικής πιανιστικής...παραφωνίας για όποιους θα λάτρευαν το avantgarde ιδίωμα :
 
Last edited:

Μηνύματα
12.374
Reaction score
14.583
Το ωραίο με τον Tibbetts είναι ότι δεν φορτώνει με πολλούς ήχους την κάθε χρονική στιγμή, αφήνοντας έτσι ελευθερία στον ακρο να πλάθει με την φαντασία την κάθε συνέχεια.

Ένα προτέρημα και κάποιων αβαντγκάρντ καλλιτεχνών.

 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top